Jak dobrać peeling do rodzaju cery?
Katarzyna Chlebicz

Jak dobrać peeling do rodzaju cery?

Każdego dnia aplikujemy na skórę twarzy różne kosmetyki. Pielęgnacja jest naszą codziennością, tak, jak mycie zębów. Schemat, którym powinniśmy się kierować jest powszechnie znany: zaczynamy od dokładnego oczyszczania skóry z zanieczyszczeń i  makijażu, następnie tonizujemy ją, kolejno nakładamy serum, a po nim krem. Warto jednak wzbogacić naszą rutynę o dodatkowy zabieg — peeling. Jak wybrać najlepszy peeling do cery tłustej, mieszanej, naczynkowej lub dojrzałej?

Peeling, z języka angielskiego „peel”, oznacza złuszczanie. Zabieg ten może być wykonywany w domowym zaciszu, jak i w  profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym lub u lekarza dermatologa, wszystko zależy od metody złuszczania i użytego do tego celu preparatu. Rodzajów peelingów jest kilka i każdy z nich jest odpowiedni do innego typu cery, dlatego warto wiedzieć, jaki kosmetyk dobrać do swojej skóry, aby uzyskać korzystny efekty, nie robiąc sobie krzywdy.

Peeling — dlaczego warto go wykonywać?

Peeling polega na złuszczeniu/usunięciu warstwy rogowej naskórka. Wykonuje się go w celu zniwelowania powierzchniowych defektów kosmetycznych czy zmian skórnych. Po wykonaniu peelingu cera jest wygładzona, zmiękczona i oczyszczona.

Stosowanie peelingów do twarzy korzystnie wpływa na ogólny wygląd skóry, dodatkowo gwarantuje lepsze absorbowanie składników aktywnych użytych później kosmetyków. Gdy usuniemy warstwę rogową naskórka, skóra lepiej „wchłonie” to, co dobre w kremie czy serum. Należy jednak pamiętać, że po wykonaniu takiego zabiegu, staje się ona wrażliwa na czynniki mechaniczne, chemiczne i termiczne, dlatego ważne jest, aby chronić ją przed promieniowaniem UV.

Peeling twarzy — jak często stosować?

Częstotliwość wykonywania peelingu twarzy zależy przede wszystkim od rodzaju skóry, a także od rodzaju kosmetyku, którego używamy do wykonania takiego zabiegu. W przypadku skóry tłustej poleca się stosowanie peelingu 1–3 razy w tygodniu. Jeśli posiadasz skórę normalną, peeling może być stosowany zdecydowanie rzadziej, np. raz w miesiącu. Przy skórze suchej, wrażliwej, naczynkowej, skłonnej do podrażnień i zaczerwienień, wskazane jest używanie wyłącznie peelingów enzymatycznych (takich, które nie zawierają drobinek ścierających), które można używać nie częściej niż 1.–2. razy w tygodniu. Oczywiście nie należy forsować skóry i jeśli zauważymy jakiekolwiek niekorzystne reakcje, należy zrezygnować z wykonywania peelingu.

Powiązane produkty

Rodzaje peelingów

Do peelingów, które możemy wykonywać samodzielnie w domu zaliczają się:
•    peelingi biologiczne,
•    peelingi mechaniczne.

Do peelingów biologicznych zaliczamy peeling enzymatyczny. Złuszcza on martwe komórki naskórka, dzięki zawartości enzymów proteolitycznych: papainie i bromelainie. Zazwyczaj peeling enzymatyczny występuje w formie emulsji lub proszku, który aktywuje się wodą lub aktywatorem tuż przed jego aplikacją. Peeling enzymatyczny nie powinien być przetrzymywany na skórze twarzy, ponieważ enzymy zawarte w nim są aktywne, tylko i  wyłącznie w środowisku wodnym. Peeling enzymatyczny może być stosowany w przypadku każdego rodzaju skóry, ale szczególnie polecany jest dla cery suchej, naczynkowej oraz wrażliwej.

Peeling typu gommage to również peeling zawierający enzymy. Tego typu produkt nakłada się na skórę twarzy, a po kilku minutach usuwa za pomocą ścierania, „gumkowania”. W trakcie usuwania kosmetyku z twarzy, usuwane są również martwe komórki naskórka. U osób, które posiadają skórę dojrzałą, o obniżonej elastyczności, najlepiej peeling zmywać wodą.

Do peelingów mechanicznych, które można wykonywać samodzielnie zaliczamy peeling ziarnisty. Tego typu peeling zawiera drobinki ścierne, takie jak: zmielone łupiny orzecha włoskiego lub moreli, pestki owoców, nasiona, czy granulki syntetyczne polietylenu. Peelingi, które posiadają drobinki ścierające aplikujemy wilgotnymi dłońmi na twarz, następnie wykonujemy delikatny masaż, rozprowadzając produkt na całą jej powierzchnię. W momencie, gdy skóra jest już delikatnie zaczerwieniona, zmywamy kosmetyk wodą. Ten rodzaj peelingu odpowiedni będzie dla skóry tłustej, grubej.

Peelingu mechanicznego nie używamy w  przypadku skóry trądzikowej, a także jeśli na skórze występują stany zapalne lub zmiany ropne.

Do peelingów mechanicznych możemy zaliczyć również szczotkowanie, z języka angielskiego „brushing”. Do wykonania tego rodzaju peelingu niezbędne będzie specjalne urządzenie, może to być sprzęt wyposażony w obrotową końcówkę o odpowiedniej twardości włosia lub popularne obecnie szczotki soniczne czy silikonowe myjki. Samo urządzenie zagwarantuje nam efekt dogłębnego oczyszczenia skóry oraz usunięcia zrogowaciałego naskórka. Plusem takiego rodzaju peelingu jest fakt, że wystarczy wykonać go z dodatkiem ulubionego preparatu do oczyszczania, np. żelu do mycia twarzy i nie potrzebujemy już specjalnego kosmetyku peelingującego. Brushing nie  jest polecany osobom ze skórą wrażliwą i naczynkową.

Peeling a rodzaj cery

Jaki peeling będzie odpowiedni dla skóry suchej?

W przypadku skóry suchej trzeba zachować szczególną ostrożność. Peelingiem, który mogą stosować osoby posiadające suchą skórę jest peeling enzymatyczny. Warto jednak obserwować skórę i w razie pogorszenia jej stanu zaprzestać stosowania zabiegu lub wykonywać go znacznie rzadziej.

Czy peeling powinno się stosować przy cerze trądzikowej?

Odradza się stosowania peelingów w przypadku skóry objętej trądzikiem, szczególnie w  przypadku stanów zapalnych oraz zmian ropnych. Nie wolno wykonywać peelingów mechanicznych ze względu na zagrożenie „rozsiania” zakażenia na całą twarz, w wyniku czego stan skóry ulegnie pogorszeniu. W przypadku cery trądzikowej najlepiej skonsultować się z  lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem, który dobierze odpowiedni peeling chemiczny, który pomoże w walce z trądzikiem oraz bliznami, które po nim pozostały.

Wrażliwa cera naczynkowa a peeling

Cera naczynkowa powinna być traktowana z wyjątkową troską i delikatnośćią, dlatego zaleca się stosowanie w jej przypadku peelingów enzymatycznych, najlepiej w formie dermokosmetyków. Zawierają one w składzie specjalne substancje, które w łagodny sposób usuwają zrogowaciały naskórek. Są to preparaty bez ostrych drobinek, które mogłyby doprowadzić do podrażnienia skóry oraz nasilenia jej rumienienia.

Czy peeling pomaga redukować zmarszczki?

Stosowanie peelingów może przyczynić się do zmniejszenia oznak starzenia się skóry. Złuszczanie warstwy rogowej naskórka działa również prewencyjnie, dlatego warto stosować peelingi zanim zauważymy u siebie pierwsze zmarszczki. Peeling usuwa nie tylko martwe komórki naskórka, ale również zmiany skórne, które pojawiły się  na  skutek starzenia się skóry lub innych czynników. W przypadku głębokich bruzd, zmarszczek czy przebarwień, niestety domowe peelingi nie dadzą wielkich rezultatów. Wtedy najlepszym pomysłem jest udanie się do profesjonalnego gabinetu, gdzie zostanie dobrany odpowiedni peeling chemiczny, który usunie powierzchniowe lub głębokie warstwy komórek naskórka czy skóry właściwej. Taki rodzaj zabiegu stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, w efekcie czego spłycają się zmarszczki i bruzdy, a skóra odzyskuje elastyczność, jędrność i młodzieńczy wygląd.

Stosowanie peelingów  — najważniejsze zasady

Podstawowe zasady podczas stosowania peelingów:

  • chroń skórę przed promieniowaniem UV, używając kremów z wysokim filtrem lub  unikając nadmiernej ekspozycji na słońce
  • nie stosuj peelingów, jeśli skóra jest podrażniona
  • nie stosuj peelingów w momencie reakcji alergicznych skóry
  • nie wykonuj zabiegu w stanach zapalnych skóry lub przy zmianach ropnych
  • nie wykonuj peelingów wówczas, gdy posiadasz rany lub skaleczenia
  • używaj peelingów dostosowanych do rodzaju skóry
  • nie forsuj skóry, nie wykonuj peelingów zbyt często.
  1. E. Fink, Kosmetyka. Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 21–22.
  2. S. Bender, Pielęgnacja ciała, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 49–50.
  3. A. Goliszewska, M. Gromek, K. Padlewska i in., Kosmetologia pielęgnacyjna, „Wydawnictwa Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia”, Warszawa 2011, s. 68.
  4. D. Roguś-Skorupska, G. Chodorowska, Peelingi w dermatologii, „Borgis — Nowa Medycyna”, 2/2005.
  5. M. Bernat, M. Matysek-Nawrocka, W. Cioczek, Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, „Kosmetologia Estetyczna”, 6/2016/vol. 5.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij