
Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie
Wykorzystywanie olejków w aromaterapii znane było już w starożytności. Na początku, roślin, które wydzielały zapach używano do obrzędów religijnych, z czasem zauważono, że rośliny te wykazują właściwości lecznice.
Olejek ze świeżych kwiatów
Olejek lawendowy to produkt naturalny, który otrzymuje się ze świeżych kwiatów lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia). Lawenda wąskolistna posiada dużą ilość łodyg, które wznoszą się ku górze, łodyga rośliny ma barwę zieloną, a zakończona jest kwiatostanem w kolorze fioletowym. Lawenda występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego – Hiszpanii czy Francji, ale także w Polsce. Olejek lawendowy ma słomkowo–żółtą barwę oraz charakterystyczną ziołowo–kwiatową woń. Olejek ten otrzymuje się, poddając destylacji zawiesinę rozwiniętych kwiatów ściętych wraz z częścią łodygi. Do produkcji olejku lawendowego wykorzystuje się różne odmiany lawendy, jednak najczęściej stosowana jest lawenda wąskolistna nazywana również lawendą lekarską (Lavandula officinalis). Skład olejku lawendowego w dużej mierze zależy od gatunku roślin, z których został wyprodukowany, miejsca ich występowania, okresu, w którym dokonano zbioru surowca, a także czasu destylacji z parą wodną. Składniki oleju lawendowego to: linalol, octan linalolu, lawendulol, ß-kariofilen, terpinen-4-olu, cyneol, ocymen, kamfora oraz substancje czynne: garbniki, kumaryny, fitosterole, flawonoidy oraz kwasy fenolowe.
Olejek lawendowy — właściwości
Olejek lawendowy posiada bardzo szerokie zastosowanie w aromaterapii. Jest jednym z nielicznych olejków, które można aplikować bezpośrednio na skórę.
Wiele badań udowodniło, iż olejek lawendowy wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze i przeciwpleśniowe oraz działanie odstraszające niektóre insekty.
Powiązane produkty
Olejek lawendowy — zastosowanie
• Stosowany w postaci okładów przyspiesza proces gojenia się ran, oparzeń oraz ukąszeń owadów, działa antyseptyczne i przeciwzapalne.
• Olejku lawendowego można używać do kąpieli, co pozwoli zmniejszyć napięcie oraz nerwowość. Taka kąpiel zadziała uspokajająco i wyciszająco.
• Olejek stosowany na skórę łagodzi ból oraz świąd. Działa łagodząco w przypadku zakażeń bakteriami ropotwórczymi. Dzięki dużej zawartości substancji czynnych w olejku lawendowym pozytywnie wpływa on na wygląd skóry, działa między innymi: odmładzająco, wygładzająco, antyseptycznie oraz dezynfekująco.
• Olejku można używać do masażu ciała. Świetnie sprawdzi się w przypadku cellulitu, olejek powoduje rozszerzenie włosowatych naczyń krwionośnych i przekrwienie skóry. Przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się płynów w organizmie.
• Inhalowanie się olejkiem lawendowych sprawdzi się w takich dolegliwościach jak: nieżyt nosa czy zapalenie krtani.
• Lawenda lekarska wykazuje działanie przeciwbólowe, dlatego polecana jest dla osób zmagających się z bólem głowy i migrenami. Roślina ta działa również przeciwskurczowo, stąd jej zastosowanie w przypadku problemów z trawieniem.
• Napary z lawendy działają rozgrzewająco, dlatego sprawdzą się w momencie stanów gorączkowych.
Olejek lawendowy — jak stosować
Do relaksującej kąpieli:
• wlej 10 kropli olejku do wanny wypełnionej wodą.
Spa w domowym zaciszu? Brzmi jak marzenie wielu z nas. Podczas kąpieli z dodatkiem olejku lawendowego na pewno poczujesz się jak w gabinecie odnowy biologicznej. Pamiętaj o tym, aby podczas tego rytuału zapewnić sobie odpowiedni nastrój. Zapal swoją ulubioną świecę, włącz relaksującą muzykę w tle i upewnij się, że nikt nie przerwie ci tej chwili odprężenia. Taka kąpiel zajmie ci trochę więcej czasu niż codzienna higiena, ale efekt jest tego wart.
Do masażu ciała:
• użyj 2 krople olejku lawendowego na łyżkę olejku do masażu.
Masaż z dodatkiem olejku lawendowego nie tylko zapewni piękny, relaksujący zapach, ale również zagwarantuje poprawę kondycji skóry, szczególnie w przypadku cellulitu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób zmęczonych i zestresowanych. Taki zabieg poprawi nie tylko nasz humor i samopoczucie, ale również zapewni najlepszą pielęgnację skórze.
Do aromatyzacji powietrza (nawilżacze, rozpylacze, kominki):
• zastosuj 5 kropli na 1 litr wody.
Olejek lawendowy świetnie sprawdzi się jako mgiełka do rozpylenia na poduszkę przed snem. Taki trik ułatwi zaśnięcie, dodatkowo zapewni chwilę odprężenia i wyciszenia.
Olejek lawendowy – wskazania
Wskazania do stosowania aromaterapii olejkiem lawendowym to:
• bóle głowy i migreny,
• obrzęki,
• otyłość,
• stres,
• uczucie zdenerwowania,
• lęki,
• nadpobudliwość,
• zaburzenia układu krążenia,
• nadciśnienie tętnicze,
• problemy ze snem (bezsenność),
• zaburzenia okresu menopauzy.
Przeciwwskazania do stosowania olejku lawendowego
Lawendy nie powinno się stosować u kobiet w ciąży oraz w czasie karmienia piersią. Olejek lawendowy stosowany w zbyt dużych ilościach może być neurotoksyczny. Lawenda lekarska może powodować reakcje alergiczne lub podrażnienia, dlatego przed zastosowaniem warto zapoznać się z jej działaniem.
Olejek lawendowy — naturalny sposób na odprężenie
Olejek lawendowy to najpopularniejszy olejek stosowany w aromaterapii. Jest to przyjemny i przede wszystkim naturalny sposób na odprężenie, a także na zwalczanie lub zmniejszanie niektórych dolegliwości bólowych. Olejek ma szerokie zastosowanie i działanie.
Warto podkreślić jak ogromne znaczenie w życiu człowieka mają zapachy. Mają one wpływ na nasze zachowanie, stan emocjonalny oraz zdrowie. Mogą one spowodować zmianę ciśnienia krwi, tempo oddechu i tętna, a także są w stanie regulować wydzielanie enzymów trawiennych. Zapachy mają również wpływ na kondycję psychofizyczną, a także jak w przypadku oleju lawendowego mogą wykazywać działanie odprężające, relaksujące, uspakajające. Dlatego warto zainteresować się tematem aromaterapii i czerpać z niej korzyści zarówno dla ciała jak i dla ducha.