×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Olejki eteryczne do aromaterapii

Od wieków w medycynie naturalnej z powodzeniem stosowane są olejki eteryczne do aromaterapii. Substancje w nich zawarte mają wiele prozdrowotnych właściwości – ukoją zszargane nerwy, złagodzą bóle głowy, a nawet pomogą w walce z depresją. Poznaj właściwości olejków eterycznych do aromaterapii i ich zastosowanie.

Olejki eteryczne – właściwości

Olejki eteryczne to lotne substancje zapachowe, które są mieszaniną wielu związków chemicznych: alkoholi, ketonów, pochodnych terpenów i fenylopropanów, a także aldehydów, estrów i innych związków organicznych.

Olejki eteryczne mogą być zlokalizowane w każdej części rośliny – w cebulce i korzeniu, łodygach, liściach, owocach, kwiatach czy kłączach. W przypadku jednej rośliny olejek może być pozyskiwany np. z owocu, a u innej z korzenia lub kwiatów.

Naturalne olejki eteryczne wykazują przede wszystkim właściwości odkażające, antyseptyczne i bakteriobójcze. Poza tym większość z nich działa drażniąco na nasze błony śluzowe, a co za tym idzie, rozszerzają one naczynia krwionośne, pobudzając krążenie, i ułatwiają odkrztuszanie. Bardziej szczegółowo właściwości olejków eterycznych zostały przedstawione w tabeli poniżej.

Olejki eteryczne – zastosowanie

Olejki eteryczne mają wiele zastosowań, a z ich dobrodziejstw można korzystać na różne sposoby. Na bóle mięśni i stawów doskonałym sposobem będzie leczniczy masaż z użyciem olejków. Relaksująca, pachnąca kąpiel złagodzi stres, uspokoi, pozwoli się wyciszyć i pomoże walczyć z bezsennością. Olejki stosowane w formie inhalacji, np. za pomocą specjalnego kominka, mogą okazać się pomocne w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, a także pomogą oczyścić powietrze w mieszkaniu (np. z roztoczy).

Olejki eteryczne do aromaterapii

Olejek eteryczny Właściwości Zastosowanie
Oleum Amygdalae dulcium (olejek migdałowy) Działa bakteriobójczo i antyseptycznie, redukuje inne zapachy. Wspomaga leczenie zmian skórnych: oparzeń, owrzodzeń i stanów zapalnych. Łagodzi objawy przeziębienia i grypy.
Anisi aetheroleum  (olejek anyżowy) Ma silne działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe, a także wspomaga przy wykrztuszaniu zalegającej wydzieliny w chorobach układu oddechowego. Niszczy roztocza. W przeziębieniu i grypie, przy uporczywym kaszlu.
Eucalypti aetheroleum (olejek eukaliptusowy) Poprawia krążenie i wspomaga działanie układu immunologicznego. Ma właściwości antyseptyczne, udrożnia drogi oddechowe i działa wykrztuśnie. W przeziębieniu, grypie i przewlekłych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Wspomagająco w chorobach skóry: łuszczycy, grzybicy, niektórych rodzajach trądziku.
Lavandulae aetheroleum (olejek lawendowy) Wyraźne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, odkażające, antywirusowe i redukujące inne zapachy. W stanach zmęczenia i osłabienia, w przeziębieniu działa udrażniająco na górne drogi oddechowe. Polecany przy dolegliwościach reumatycznych i zapaleniach mieszków włosowych. Wspomaga leczenie trądziku i łuszczycy, a także łagodzi skutki ukąszeń owadów.
Oleum Pogostemon cablin (olejek paczulowy) Działanie przeciwtrądzikowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Ma właściwości odświeżające, wzmacniające i poprawiające nastrój oraz owadobójcze. W łagodnych stanach zapalnych skóry, przy trądziku i wypryskach. W okresach wzmożonego stresu lub zaburzeń nastroju.
Rosae aetheroleum (olejek różany) Delikatnie rozszerza naczynia krwionośne, ma działanie rozgrzewające i odkażające. Stosowany w formie inhalacji ma właściwości relaksujące i ułatwia zasypianie. Szerokie zastosowanie w kosmetyce (produkty do pielęgnacji ciała i perfumy). W stanach rozproszonej koncentracji i stresu.
Oleum Santali albi (olejek sandałowy) Ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Działa rozkurczowo i relaksująco. Przy problemach ze snem, wspomagająco w terapii przewlekłego stresu i depresji, a także stanów lękowych i nerwic. W stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i w niektórych chorobach skóry (trądzik, wyprysk). Stosowany również jako afrodyzjak.
Pichtae aetheroleum (olejek pichtowy) Ma silne działanie odkażające na układ oddechowy i właściwości mukolityczne (rozrzedza zalegający śluz i ułatwia jego odkrztuszanie). Stymuluje funkcjonowanie układu odpornościowego. Ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, przeciwzapalne i napotne. W przeziębieniu i grypie, w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Wspomagająco przy zmianach skórnych (trądzik, ropnie, łuszczyca, czyraki, łojotokowe zapalenie skóry) oraz przy reumatyzmie i artretyzmie. Działa relaksująco, rozluźniająco i przeciwdepresyjnie.

Podziel się: