Karwakrol – właściwości i zastosowanie. Gdzie można go znaleźć?
Joanna Orzeł

Karwakrol – właściwości i zastosowanie. Gdzie można go znaleźć?

Gdzie występuje karwakrol? Jakie są jego właściwości prozdrowotne? Czy ma skutki uboczne? Dowiedzmy się więcej o właściwościach i zastosowaniu karwakrolu. 

Olejki eteryczne są znane i stosowane w wielu kulturach całego świata. Ich prozdrowotne właściwości wykorzystywane są nie tylko podczas aromaterapii. Z powodzeniem stosuje się je w roztworach wodnych i alkoholowych lub miejscowo w terapii wielu schorzeń. Za bezcenne cechyi olejków eterycznych odpowiadają między innymi substancje aktywne w nich zawarte. Jedną z takich substancji jest karwakrol, występujący w ziołach, które znajdziemy w naszych domach i przydomowych ogrodach.  

Karwakrol – co to za związek? 

Karwakrol jest substancją pochodzenia naturalnego. Bogatymi jego źródłami są rośliny popularnie występujące w wielu ogrodach, a nawet w balkonowych uprawach ziół jak różne odmiany macierzanki (w tym tymianek) czy lebiodki (w tym oregano). Gdzie jeszcze występuje? Znajdziemy go też w nasionach kminku czy czarnuszki. Olejki eteryczne pozyskiwane z tych roślin zawierają od kilku do blisko 80% karwakrolu. 

Chemiczna nazwa karwakrolu to 2-izopropylo-2-metylofenol. Jest zaliczany do fenoli i terpenoidów. W stanie stałym tworzy białe kryształy. Jest nierozpuszczalny w wodzie i dobrze rozpuszczalny w substancjach organicznych jak aceton, czterochlorek węgla czy etanol.  

Karwakrol jest izomerem tymolu. Oznacza to, że pod względem składu pierwiastkowego substancje te są identyczne, a ich wzór sumaryczny to C10H14O. Różnica między karwakrolem i tymolem to lokalizacja grupy hydroksylowej w pierścieniu aromatycznym. Ze względu na niewielkie różnice w budowie chemicznej substancje te wykazują zbliżone właściwości. 

Właściwości karwakrolu – jak działa? 

Karwakrol oraz olejki eteryczne zawierające go w swoim składzie (np. olejek z oregano) wykazują szereg prozdrowotnych właściwości. Pośród nich wyróżnić należy właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Karwakrolowi (oraz jego połączeniu z tymolem i innymi składnikami olejków eterycznych) przypisuje się silne działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Mechanizm, dzięki któremu wykazuje powyższe właściwości, jest na tyle uniwersalny, że hamuje rozwój wielu przedstawicieli z wymienionych grup mikroorganizmów. 

Wykazuje silne działanie przeciwutleniające, dzięki któremu pomaga w walce z nadmierną produkcją wolnych rodników. Pośrednio więc może opóźniać lub eliminować rozwój wielu chorób powodowanych przez te niezwykle toksyczne substancje.  

W badaniach naukowych prowadzonych in vitro oraz na modelach zwierzęcych wykazano jego działanie antynowotoworowe np. w stosunku do nowotworów płuc, wątroby i szyjki macicy.  

Badaniami potwierdzono szereg właściwości karwakrolu, do których zliczamy: pobudzanie ośrodków naczynioruchowych, przyspieszenie oddychania, działanie moczopędne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe, napotne oraz żółciopędne. Wskazano również, ze może redukować populację parazytów odpowiedzialnych za choroby układu pokarmowego. Olejki eteryczne zawierające karwakol stosowane miejscowo działają rozgrzewająco, przeciwbólowo i odkażająco.  

Powiązane produkty

Karwakrol – zastosowanie. Na co pomoże? 

Właściwości karwakrolu związane z hamowaniem rozwoju kolonii drobnoustrojów sprawiają, że może on być skutecznym lekiem roślinnym lub substancją wspomagającą zwalczanie infekcji wywoływanych przez niektóre grzyby, bakterie i wirusy. Stosuje się go np. w postaci roztworu olejku eterycznego do inhalacji podczas zakażeń górnych dróg oddechowych (najczęściej powodowanych przez wirusy) lub w terapii bakteryjnych czy grzybiczych zakażeń skóry. Karwakrol może również przyczynić się do polepszenia jakości życia osób cierpiących na zaburzenia rozwoju flory jelitowej – zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Właściwości antyseptyczne karwakrolu powodują, że stosuje się go w odpowiednio przygotowanych roztworach do odkażania np. skóry, drobnych skaleczeń czy powierzchni użytkowych.  

Właściwości przeciwzapalne tego składnika roślinnego mogą wspomóc proces leczenia np. poprzez redukcję opuchlizny będącej wynikiem stanu zapalnego. 

Właściwości przeciwutleniające wpływają na ogólny dobrostan organizmu i wzmacniają między innymi działanie naszego układu odpornościowego.  

Postuluje się, z karwakrol jest substancją, która pomaga odstraszać niektóre insekty jak komary czy kleszcze. Może zatem być naturalną alternatywą dla syntetycznych repelentów. 

Karwakrol – skutki uboczne 

Mimo że karwakrol jest substancją pochodzenia naturalnego, jego zbyt wysokie stężenia mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. Bezpośrednie dawkowanie karwakrolu (lub np. olejku z oregano) może spowodować poważne uszkodzenia układu pokarmowego. Dlatego też przed rozpoczęciem terapii z udziałem karwakrolu należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.  

Karwakrol nie jest zalecany do stosowania przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz cukrzyków. Nie oznacza to, że te osoby muszą zrezygnować ze spożywania oregano czy tymianku. Nie powinny natomiast używać olejków eterycznych bogatych w składniki aktywne.  

Karwakrol może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami jak np. leki moczopędne. Może również wywoływać reakcję alergiczną u osób uczulonych na ten składnik.  

  1. G. Nowak, J. Nawrot, Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego, „Herba Polonica”, nr 55 (4) 2009.
  2. T. Wolski, A. Najda, K. Wolska-Gawron, Zawartość lipidów i olejku eterycznego oraz właściwości biologiczne nasion czarnuszki siewnej (Nigella sativa L.), „Postępy Fitoterapii”, nr 18 (3) 2017. 
  3. K. H. Can Baser, Biological and Pharmacological Activities of Carvacrol and Carvacrol Bearing Essential Oils, „Current Pharmaceutical Design”, nr 14 (29) 2008. 
  4. M.Sharifi‐Rad, i in.,  Carvacrol and human health: A comprehensive review, „Phytotherpy Research”, nr 32 (9) 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Kreatyna – właściwości, działanie, efekty. Jak ją dawkować?

    Kreatyna – jakie pełni funkcje? Czy ma potencjał, aby stać się suplementem kojarzonym nie tylko z odżywkami dla sportowców? Czym różnią się jej formy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Dioksyny – toksyczność, objawy i skutki zatrucia

    Dioksyny należą do chorobotwórczych związków chemicznych, które od lat znajdują się na listach światowych organizacji dbających o zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt, a także nadzorujących dobrostan środowiska. To substancje niemające żadnego praktycznego zastosowania, ale za to z długą listę skutków ubocznych ich obecności w organizmie. Czym są dioksyny i dlaczego są groźne?

  • Minerał mika – właściwości kosmetyków z łuszczykiem

    Mika, nazywana łuszczykiem, to minerał, który wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Do branż, w których mika jest niezwykle ceniona, zalicza się przemysł kosmetyczny. Zwłaszcza producenci kosmetyków mineralnych korzystają z naturalnych złóż miki. Jakie cechy powodują, że ten minerał jest szczególnie ceniony? W jakich produktach można go znaleźć? Czy jest bezpieczny?

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij