Karwakrol – właściwości i zastosowanie. Gdzie można go znaleźć?
Gdzie występuje karwakrol? Jakie są jego właściwości prozdrowotne? Czy ma skutki uboczne? Dowiedzmy się więcej o właściwościach i zastosowaniu karwakrolu.
Olejki eteryczne są znane i stosowane w wielu kulturach całego świata. Ich prozdrowotne właściwości wykorzystywane są nie tylko podczas aromaterapii. Z powodzeniem stosuje się je w roztworach wodnych i alkoholowych lub miejscowo w terapii wielu schorzeń. Za bezcenne cechyi olejków eterycznych odpowiadają między innymi substancje aktywne w nich zawarte. Jedną z takich substancji jest karwakrol, występujący w ziołach, które znajdziemy w naszych domach i przydomowych ogrodach.
Karwakrol – co to za związek?
Karwakrol jest substancją pochodzenia naturalnego. Bogatymi jego źródłami są rośliny popularnie występujące w wielu ogrodach, a nawet w balkonowych uprawach ziół jak różne odmiany macierzanki (w tym tymianek) czy lebiodki (w tym oregano). Gdzie jeszcze występuje? Znajdziemy go też w nasionach kminku czy czarnuszki. Olejki eteryczne pozyskiwane z tych roślin zawierają od kilku do blisko 80% karwakrolu.
Karwakrol jest izomerem tymolu. Oznacza to, że pod względem składu pierwiastkowego substancje te są identyczne, a ich wzór sumaryczny to C10H14O. Różnica między karwakrolem i tymolem to lokalizacja grupy hydroksylowej w pierścieniu aromatycznym. Ze względu na niewielkie różnice w budowie chemicznej substancje te wykazują zbliżone właściwości.
Właściwości karwakrolu – jak działa?
Karwakrol oraz olejki eteryczne zawierające go w swoim składzie (np. olejek z oregano) wykazują szereg prozdrowotnych właściwości. Pośród nich wyróżnić należy właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Karwakrolowi (oraz jego połączeniu z tymolem i innymi składnikami olejków eterycznych) przypisuje się silne działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Mechanizm, dzięki któremu wykazuje powyższe właściwości, jest na tyle uniwersalny, że hamuje rozwój wielu przedstawicieli z wymienionych grup mikroorganizmów.
W badaniach naukowych prowadzonych in vitro oraz na modelach zwierzęcych wykazano jego działanie antynowotoworowe np. w stosunku do nowotworów płuc, wątroby i szyjki macicy.
Badaniami potwierdzono szereg właściwości karwakrolu, do których zliczamy: pobudzanie ośrodków naczynioruchowych, przyspieszenie oddychania, działanie moczopędne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe, napotne oraz żółciopędne. Wskazano również, ze może redukować populację parazytów odpowiedzialnych za choroby układu pokarmowego. Olejki eteryczne zawierające karwakol stosowane miejscowo działają rozgrzewająco, przeciwbólowo i odkażająco.
Karwakrol – zastosowanie. Na co pomoże?
Właściwości karwakrolu związane z hamowaniem rozwoju kolonii drobnoustrojów sprawiają, że może on być skutecznym lekiem roślinnym lub substancją wspomagającą zwalczanie infekcji wywoływanych przez niektóre grzyby, bakterie i wirusy. Stosuje się go np. w postaci roztworu olejku eterycznego do inhalacji podczas zakażeń górnych dróg oddechowych (najczęściej powodowanych przez wirusy) lub w terapii bakteryjnych czy grzybiczych zakażeń skóry. Karwakrol może również przyczynić się do polepszenia jakości życia osób cierpiących na zaburzenia rozwoju flory jelitowej – zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego.
Właściwości przeciwzapalne tego składnika roślinnego mogą wspomóc proces leczenia np. poprzez redukcję opuchlizny będącej wynikiem stanu zapalnego.
Właściwości przeciwutleniające wpływają na ogólny dobrostan organizmu i wzmacniają między innymi działanie naszego układu odpornościowego.
Karwakrol – skutki uboczne
Mimo że karwakrol jest substancją pochodzenia naturalnego, jego zbyt wysokie stężenia mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. Bezpośrednie dawkowanie karwakrolu (lub np. olejku z oregano) może spowodować poważne uszkodzenia układu pokarmowego. Dlatego też przed rozpoczęciem terapii z udziałem karwakrolu należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Karwakrol może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami jak np. leki moczopędne. Może również wywoływać reakcję alergiczną u osób uczulonych na ten składnik.