Karwakrol – właściwości i zastosowanie. Gdzie można go znaleźć? - portal DOZ.pl
Karwakrol – właściwości i zastosowanie. Gdzie można go znaleźć?
Joanna Orzeł

Karwakrol – właściwości i zastosowanie. Gdzie można go znaleźć?

Gdzie występuje karwakrol? Jakie są jego właściwości prozdrowotne? Czy ma skutki uboczne? Dowiedzmy się więcej o właściwościach i zastosowaniu karwakrolu. 

Karwakrol – co to za związek? 

Karwakrol jest substancją pochodzenia naturalnego. Bogatymi jego źródłami są rośliny popularnie występujące w wielu ogrodach, a nawet w balkonowych uprawach ziół jak różne odmiany macierzanki (w tym tymianek) czy lebiodki (w tym oregano). Gdzie jeszcze występuje? Znajdziemy go też w nasionach kminku czy czarnuszki. Olejki eteryczne pozyskiwane z tych roślin zawierają od kilku do blisko 80% karwakrolu. 

Chemiczna nazwa karwakrolu to 2-izopropylo-2-metylofenol. Jest zaliczany do fenoli i terpenoidów. W stanie stałym tworzy białe kryształy. Jest nierozpuszczalny w wodzie i dobrze rozpuszczalny w substancjach organicznych jak aceton, czterochlorek węgla czy etanol.  

Karwakrol jest izomerem tymolu. Oznacza to, że pod względem składu pierwiastkowego substancje te są identyczne, a ich wzór sumaryczny to C10H14O. Różnica między karwakrolem i tymolem to lokalizacja grupy hydroksylowej w pierścieniu aromatycznym. Ze względu na niewielkie różnice w budowie chemicznej substancje te wykazują zbliżone właściwości. 

Właściwości karwakrolu – jak działa? 

Karwakrol oraz olejki eteryczne zawierające go w swoim składzie (np. olejek z oregano) wykazują szereg prozdrowotnych właściwości. Pośród nich wyróżnić należy właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Karwakrolowi (oraz jego połączeniu z tymolem i innymi składnikami olejków eterycznych) przypisuje się silne działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Mechanizm, dzięki któremu wykazuje powyższe właściwości, jest na tyle uniwersalny, że hamuje rozwój wielu przedstawicieli z wymienionych grup mikroorganizmów. 

Wykazuje silne działanie przeciwutleniające, dzięki któremu pomaga w walce z nadmierną produkcją wolnych rodników. Pośrednio więc może opóźniać lub eliminować rozwój wielu chorób powodowanych przez te niezwykle toksyczne substancje.  

W badaniach naukowych prowadzonych in vitro oraz na modelach zwierzęcych wykazano jego działanie antynowotoworowe np. w stosunku do nowotworów płuc, wątroby i szyjki macicy.  

Badaniami potwierdzono szereg właściwości karwakrolu, do których zliczamy: pobudzanie ośrodków naczynioruchowych, przyspieszenie oddychania, działanie moczopędne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe, napotne oraz żółciopędne. Wskazano również, ze może redukować populację parazytów odpowiedzialnych za choroby układu pokarmowego. Olejki eteryczne zawierające karwakol stosowane miejscowo działają rozgrzewająco, przeciwbólowo i odkażająco.  

Polecane dla Ciebie

Karwakrol – zastosowanie. Na co pomoże? 

Właściwości karwakrolu związane z hamowaniem rozwoju kolonii drobnoustrojów sprawiają, że może on być skutecznym lekiem roślinnym lub substancją wspomagającą zwalczanie infekcji wywoływanych przez niektóre grzyby, bakterie i wirusy. Stosuje się go np. w postaci roztworu olejku eterycznego do inhalacji podczas zakażeń górnych dróg oddechowych (najczęściej powodowanych przez wirusy) lub w terapii bakteryjnych czy grzybiczych zakażeń skóry. Karwakrol może również przyczynić się do polepszenia jakości życia osób cierpiących na zaburzenia rozwoju flory jelitowej – zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Właściwości antyseptyczne karwakrolu powodują, że stosuje się go w odpowiednio przygotowanych roztworach do odkażania np. skóry, drobnych skaleczeń czy powierzchni użytkowych.  

Właściwości przeciwzapalne tego składnika roślinnego mogą wspomóc proces leczenia np. poprzez redukcję opuchlizny będącej wynikiem stanu zapalnego. 

Właściwości przeciwutleniające wpływają na ogólny dobrostan organizmu i wzmacniają między innymi działanie naszego układu odpornościowego.  

Postuluje się, z karwakrol jest substancją, która pomaga odstraszać niektóre insekty jak komary czy kleszcze. Może zatem być naturalną alternatywą dla syntetycznych repelentów. 

Karwakrol – skutki uboczne 

Mimo że karwakrol jest substancją pochodzenia naturalnego, jego zbyt wysokie stężenia mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. Bezpośrednie dawkowanie karwakrolu (lub np. olejku z oregano) może spowodować poważne uszkodzenia układu pokarmowego. Dlatego też przed rozpoczęciem terapii z udziałem karwakrolu należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.  

Karwakrol nie jest zalecany do stosowania przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz cukrzyków. Nie oznacza to, że te osoby muszą zrezygnować ze spożywania oregano czy tymianku. Nie powinny natomiast używać olejków eterycznych bogatych w składniki aktywne.  

Karwakrol może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami jak np. leki moczopędne. Może również wywoływać reakcję alergiczną u osób uczulonych na ten składnik.  

 1. G. Nowak, J. Nawrot, Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego, „Herba Polonica”, nr 55 (4) 2009.
 2. T. Wolski, A. Najda, K. Wolska-Gawron, Zawartość lipidów i olejku eterycznego oraz właściwości biologiczne nasion czarnuszki siewnej (Nigella sativa L.), „Postępy Fitoterapii”, nr 18 (3) 2017. 
 3. K. H. Can Baser, Biological and Pharmacological Activities of Carvacrol and Carvacrol Bearing Essential Oils, „Current Pharmaceutical Design”, nr 14 (29) 2008. 
 4. M.Sharifi‐Rad, i in.,  Carvacrol and human health: A comprehensive review, „Phytotherpy Research”, nr 32 (9) 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Arsen w żywności – jaki może mieć wpływ na zdrowie?

  Arsen to składnik swego czasu najpopularniejszej trucizny – arszeniku. Ma udokumentowany wpływ na działanie metabolizmu – jest mikroelementem, jednak w wyższych dawkach jest toksyczny i powoduje poważne problemy zdrowotne. Co ciekawe, jednym z głównych źródeł, z którymi dostaje się do naszego organizmu jest żywność. Jaki ma wpływ na zdrowie? Jak ograniczyć ilość arsenu w diecie? Podpowiadamy.

 • Miód manuka – właściwości i zastosowanie

  Ostatnimi czasy coraz intensywniej obserwowany jest wzrost zainteresowania naturalnymi metodami leczenia różnorodnych schorzeń – apiterapia jest jedną z nich. To praktyka wykorzystująca produkty pszczele podczas procesu leczenia. W apiterapii stosuje się miód, ale również wosk, kit pszczeli czy zasklep miodowy. Ze względu na swoje specyficzne właściwości miód manuka jest jednym z najbardziej popularnych gatunków miodów stosowanych w apiterapii. Dlaczego? Dowiedz się więcej w poniższym artykule. 

 • Żel antybakteryjny do rąk i płyn dezynfekcyjny – jak zrobić w domu?

  Higiena rąk należy do głównych środków ochronnych podczas epidemii wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Dokładne i systematyczne mycie dłoni pomaga w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa z Wuhan, a także zmniejsza szanse na jego wniknięcie do organizmu. Jak przygotować samodzielnie w domu żel antybakteryjny lub płyn do dezynfekcji? Podpowiadamy. 

 • Imbir – jak i kiedy go jeść? Właściwości lecznicze, zastosowanie, przeciwwskazania

  Imbir to roślina o wielu właściwościach zdrowotnych. Wśród nich wymienia się m.in. pomoc w łagodzeniu bólu gardła, mdłości w czasie ciąży czy zgagi. Co więcej, imbir wspomaga trawienie i działa przeciwzapalnie. Na jego bazie tworzy się napoje, syropy czy olejki, ale spożywa się go również na surowo. Jakie jeszcze właściwości ma imbir? Jak go przechowywać? Komu odradza się regularne stosowanie imbiru?

 • Bakuchiol – czym jest i jak działa? Dlaczego nazywa się go roślinnym retinolem?

  Bakuchiol to związek pochodzenia naturalnego, pozyskuje się go z rośliny zwanej bakuchi. Dotychczas udowodniono, że wykazuje szereg właściwości, które wykorzystuje się m.in. w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Często określa się go mianem roślinnego retinolu, ale czy słusznie? Czym bakuchiol różni się od retinolu i kiedy warto go stosować? Podpowiadamy. 

 • Skwalan – jakie ma właściwości? Jak go stosować?

  Skwalan to substancja, która ma zadatki na zdobycie tytułu idealnego składnika pielęgnacyjnego. Cenne właściwości wykorzystywane w produktach kosmetycznych łączy bowiem z biokompatybilnością ze skórą ludzką, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo użycia. Czym jest skwalan i jak go stosować? Poznajmy go bliżej. 

 • Bisabolol – jak działa? W jakich kosmetykach można go znaleźć?

  Bisabolol to związek, który znajdziemy w składzie wielu kosmetyków o szerokim zakresie zastosowania. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Kiedy warto po niego sięgać? Zapraszamy do lektury.

 • Kwas azelainowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie. Czy pomoże na przebarwienia i trądzik?

  Jednym ze składników stosowanych zewnętrznie, a chętnie wybieranych przez specjalistów jest kwas azelainowy. Ma podobne do nadtlenku benzoilu właściwości, ale działa łagodniej i jest lepiej tolerowany. Jego cena jest stosunkowo niska. Łączony głównie z terapią różnych odmian trądziku, ale także używany jako peeling czy środek pomagający rozjaśnić przebarwienia. Jakie właściwości decydują o jego wysokiej skuteczności? Jak często go stosować? Ile procent kwasu azelainowego znajdziemy w kremie bez recepty? Czy jest bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią? Czy można go łączyć z innymi składnikami aktywnymi?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij