Co dzieje się z organizmem podczas wysokich temperatur? Wpływ upałów na zdrowie psychiczne
Justyna Piekara

Co dzieje się z organizmem podczas wysokich temperatur? Wpływ upałów na zdrowie psychiczne

Wraz ze wzrostem częstotliwości i intensywności upałów wywołanych zmianami klimatu, narażenie na ciepło staje się coraz większym wyzwaniem. Wzrost globalnej temperatury poważnie wpływa na zdrowie ludzi, prowadząc do zwiększonego ryzyka śmierci, czego dowodzą statystyki. Oprócz tego może mieć istotny wpływ na stan psychiczny i prowadzić do obniżonego samopoczucia emocjonalnego.

Jak ludzki organizm reaguje na upał?

Często mówi się o ekstremalnych upałach (gdy temperatura osiąga co najmniej 10 stopni powyżej średniej) pod kątem ich wpływu na nasze zdrowie fizyczne, ponieważ mogą przyczynić się do częstych hospitalizacji spowodowanych zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, a nawet do śmierci. Ich konsekwencje odczuwają przede wszystkim dzieci, seniorzy i osoby z przewlekłymi problemami zdrowotnymi.

Długotrwała ekspozycja na wysoką temperaturę może powodować ból i zawroty głowy, dezorientację, doprowadzić do odwodnienia i zachwiania równowagi elektrolitowej, powodując skurcze. Może pojawić się także obrzęk cieplny rąk i nóg, ponieważ organizm rozszerza naczynia krwionośne i w ten sposób broni się przed przegrzaniem. Innymi potencjalnymi skutkami fizycznymi są nudności, biegunka, ból głowy i wyczerpanie.

Wysokie temperatury a zdrowie psychiczne

Bardzo wysokie temperatury nie tylko mogą wpłynąć na zdrowie fizyczne, ale mogą również zaostrzać istniejące schorzenia psychiczne, wprowadzać w stan splątania, wzburzenia i powodować dodatkowy stres.

Naukowcy z University of Massachusetts Armrest i California Polytechnic State University w San Louis Obispo stwierdzili, że wysoka temperatura wpływała na zdrowie psychiczne nawet w populacjach przyzwyczajonych do upałów. Wyniki swojego najnowszego badania opublikowali w „Journal of Health Economics”.

Wzrost temperatury został też skorelowany z pogorszeniem samopoczucia oraz nasileniem zachowań autoagresywnych. Częstość aktów samobójczych podczas upałów jest porównywalna ze wskaźnikiem zdarzeń, które zostały spowodowane recesją gospodarczą. Oprócz tego upały związane są ze wzrostem zachowań agresywnych i przemocy. Istnieją prace naukowe, które dowodzą, że wzrost temperatury o jedno odchylenie standardowe prowadzi do 4% wzrostu przemocy interpersonalnej i 14% w obrębie grupy.

Pacjenci psychiatryczni szczególnie źle znoszą upały

Powszechnie wiadomo, że warunki pogodowe wpływają na samopoczucie i funkcjonowanie ludzi w codziennym życiu, ale osoby cierpiące na choroby psychiczne są na nieszczególnie wrażliwe. Ich objawy nasilają się w miesiącach letnich, gdy temperatura otoczenia znacznie wzrasta. Osoby dotknięte demencją i innymi poważnymi zaburzeniami psychicznymi są bardziej zagrożone podczas upałów, ponieważ mogą nie być w stanie dostosować swojego zachowania i samodzielnie chronić się przed upałem – unikać ekspozycji na ciepło czy zadbać o odpowiedni strój.

Niektórzy pacjenci psychiatryczni przyjmujący leki przeciwpsychotyczne lub przeciwdepresyjne mogą mieć zaburzenia termoregulacji organizmu i ograniczoną zdolność pocenia się, co niewątpliwie podwyższa prawdopodobieństwo niebezpiecznego udaru cieplnego. Wzrost temperatury często przyczynia się także do bezsenności, co może dodatkowo intensyfikować dolegliwości psychiczne, z którymi chorzy się zmagają.

Stres cieplny upośledza funkcje poznawcze

Nowe badanie, którego wyniki przedstawiono w czasopiśmie naukowym „Scientific Reports” pokazuje, że dotychczas nauka nie doceniała prawdziwego wpływu stresu cieplnego.

Długotrwała ekspozycja głowy na światło słoneczne wyraźnie osłabia sprawność motoryczną, ale też poznawczą.

Autorzy artykułu, naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego oraz z Uniwersytetu w Tesalii w Grecji, zwracają uwagę, że ma to wpływ nie tylko na zdrowie pracowników fizycznych, którzy na co dzień narażeni są na działanie silnego światła słonecznego, ale także na ich wydajność i bezpieczeństwo pracy.

W innym eksperymencie badacze z uniwersytetu Harvarda, porównując funkcje poznawcze dwóch grup studentów, doszli do wniosku, że ci, którzy mieszkali w akademikach bez klimatyzacji, podczas upałów charakteryzowali się słabszym czasem reakcji, skupieniem i zapamiętywaniem. Natomiast badacze pochodzący z Chin zbadali wpływ stresu cieplnego na sprawność poznawczą osób w wieku powyżej 40 lat. Okazało się, że stres cieplny obniża wydajność w testach werbalnych i matematycznych. Wyniki badania dowiodły, że większe spadki wyników testów poznawczych pojawiły się w przypadku kobiet w średnim wieku oraz mieszkańców obszarów wiejskich. To odkrycie sugeruje, że trwająca zmiana klimatu może zmniejszyć zdolność i skuteczność podejmowania decyzji.

 1. R. Cooper, The impacts of extreme heat on mental health, „psychiatrictimes.com” [online], https://www.psychiatrictimes.com/view/impacts-extreme-heat-mental-health, [dostęp: ] 22.06.2021.
 2. T. Newman, How does temperature affect mental health?, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/326956, [dostęp:] 22.06.2021.
 3. H. Ingle, Heatwaves don’t just give you sunburn – they can harm your mental health too, „theconversation.com” [online], https://theconversation.com/heatwaves-dont-just-give-you-sunburn-they-can-harm-your-mental-health-too-121203, [dostęp:] 22.06.2021.
 4. A.    Massaza, The climate emergency is taking a serious toll on mental health, „psyche.org” [online], https://psyche.co/ideas/the-climate-emergency-is-taking-a-serious-toll-on-mental-health, [dostęp:] 22.06.2021.
 5. L. Lam, Four things extreme heat does to the body, „weather.com” [online], https://weather.com/health/news/four-things-extreme-heat-does-to-your-body, [dostęp:] 22.06.2021.
 6. F. Yi, T. Zhou, L. Yu, Outdoor heat stress and cognition: Effects on those over 40 years old in China, „Weather an Climate Extreem”s 2021, nr 31, [online] https://doi.org/10.1016/j.wace.2021.100308, [dostęp:] 22.06.2021.
 7. J. F. Piil, L. Christiansen, N. B. Morris, Direct exposure of the head to solar heat radiation impairs motor-cognitive performance, „Scientific Reports” 2020,nr 10 (1), [online] DOI: 10.1038/s41598-020-64768-w,  [dostęp:] 22.06.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Wczesna choroba Alzheimera – kto jest w grupie ryzyka? Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

  Choroba Alzheimera zwykle dotyka seniorów, ale może rozwinąć się także u osób poniżej 65. roku życia, a nawet u osób 30-letnich, chociaż są to rzadkie przypadki. Różne źródła podają, że problem dotyczy około 5-10% chorych na tę postać demencji. Etiologia schorzenia pozostaje niejasna, co utrudnia diagnozę i opracowanie skutecznych metod leczenia.

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij