Karob – przepisy i właściwości zamiennika kakao
Co to jest karob i jaki jest jego skład?
Karob, czyli tak naprawdę szarańczyn strąkowy, ceratonia (Ceratonia siliqua L.), nazywany często chlebem świętojańskim, to drzewo regionu śródziemnomorskiego, które dorasta do wysokości ok. 15-18 metrów. Jego owocami są duże (ok. 20-25 cm długości i 2 cm szerokości), jadalne, brązowo-fioletowe strąki o skórzastej fakturze. Zawierają twarde, niejadalne, szaro-brązowe ziarno. Mączka z tego drzewa to właśnie karob.
Brązowawy miąższ ze strąków to ok. 70% węglowodanów, 6% białka, a ponadto – witaminy i składniki mineralne. Z tego też powodu, surowiec jest bardzo pożywny. Jego smak do złudzenia przypomina czekoladę albo słodzone kakao, stąd karob wykorzystuje się właśnie jako alternatywę tych produktów.
Zastosowanie karobu dziś
Dziś szarańczyn znany jest głównie pod postacią tzw. gumy karobowej (symbol E410). To naturalny emulgator, zagęstnik i stabilizator, dlatego z powodzeniem stosuje się go przy produkcji sosów oraz lodów, a także w różnych produktach zbożowych, piekarniczych i cukierniczych. Ze strąków wyrabia się również likiery i wino, a także miód karobowy.
Właściwości hipoalergiczne karobu
Ze względu na swoją hipoalergiczność, znikomą zwartość tłuszczu oraz brak kofeiny, karob stosuje się jako zamiennik kakao – w płatkach śniadaniowych, batonach, herbatach, naparach oraz smakowych masełkach.
Zastosowanie karobu w kuchni – przepisy
Najłatwiej oczywiście wykorzystać karob jako świeży dodatek do potraw – np. do koktajlu albo jako posypka do deseru. Ponieważ smakuje jak posłodzone kakao, świetnie będzie komponować się z m.in. zmiksowanym bananem oraz orzechami laskowymi.
Inne pomysły na koktajle z karobem:
- banan + sezamowa pasta tahini + karob + mrożone truskawki + mleko roślinne
- banan + nasiona chia + odrobina cynamonu + karob + mleko roślinne
- ½ szklanki puree z dyni + karob + suszone daktyle (namoczone wcześniej) + cynamon _ kardamon + imbir + szczypta soli morskiej + mleko roślinne (przepis od Jadłonomia)
Inne pomysły na dania z karobem:
„Nutella” – pasta do pieczywa
- 1 duży, dojrzały banan
- 1 dojrzałe, miękkie awokado
- karob
Składniki zmiksować, posłodzić karobem.
Budyń karobowy:
- 3 szklanki mleka roślinnego
- 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 3 łyżki karobu
Mleko wymieszać z karobem, podgrzać. Mąkę ziemniaczaną rozrobić z odrobiną wody, dodać do mleka, zagotować i chwilę trzymać na wolnym ogniu.
Kulki mocy z karobem:
- 1 garść suszonych fig
- 1 garść suszonych daktyli (wcześniej namoczonych)
- 4 łyżki wiórków kokosowych
- 1 łyżka karobu + do obtaczania
- 1 łyżka wody
- 2 łyżeczki oleju kokosowego do scalenia lub innego
Owoce dobrze posiekać, dobrze połączyć z wiórkami, wodą i olejem. Masę schłodzić w lodówce, następnie formować małe kuleczki, które dodatkowo obtoczyć w karobie.
Pasta sezamowo-karobowa – pasta do pieczywa, albo jako marynata do mięs:
- kilka łyżek pasty sezamowej tahini
- karob w nieco mniejszej ilości
Tahini dokładnie połączyć z karobem.
Kurczak w karobowej marynacie:
- 2 pojedyncze piersi z kurczaka
- 3 łyżki karobu
- szczypta słodkiej i szczypta ostrej papryki
- szczypta soli i szczypta pieprzu
- szczypta tymianku
- 2 łyżki oliwy
Składniki marynaty dobrze połączyć, natrzeć nią kurczaka, odstawić do lodówki na kilka godzin. Zamarynowanego kurczaka usmażyć na patelni grillowej.
Ciasto karobowe z orzechami i żurawiną (przepis od Jadłonomia):
- ½ szklanki i 2 łyżki mąki pszennej
- 1/3 szklanki karobu
- puree z 1 dużego banana
- ¼ szklanki brązowego cukru
- ½ szklanki oleju
- 1/3 szklanki mleka roślinnego
- szklanka orzechów włoskich
- ½ szklanki żurawiny
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia + 1 łyżeczka sody
W misce połączyć mąkę, karob, sodę i proszek. Osobno pomieszać puree, olej, cukier i mleko. Mokre i suche składniki połączyć, dodać żurawinę i orzechy. Piec w wysmarowanej olejem keksówce w 180*C przez ok. 30-35 minut.
Piśmiennictwo:
Jazurek-Gutek B. i in., Zapomniane walory funkcjonalne mączki ze strąków szarańczynu (Ceratonia siliqua L.) oraz nowe możliwości jej zastosowania jako prozdrowotnego dodatku do pieczywa., 2010, Acta Agrophysica, 15 (2), 305-313