Domowe kąpiele lecznicze – jak je przygotować?
Krzysztof Słomiak

Domowe kąpiele lecznicze – jak je przygotować?

Domowe zabiegi pielęgnacyjne są teraz na topie. Wiele osób poszukuje w Internecie i literaturze przepisów, które mają poprawić nasze szeroko pojmowane zdrowie. W szczególności kąpiele lecznicze przeżywają swój renesans – jest to wyjątkowo przyjemna metoda spędzania czasu. Chyba wszyscy lubią leżeć w wannie pełnej ciepłej wody – szczególnie, jeśli przy okazji można korygować swoje niedoskonałości. Kąpiele lecznicze są dodatkowo łatwe w przygotowaniu. Wystarczy tylko mieć wannę, by spróbować kąpieli ziołowej, krochmalowej, owsianej czy solankowej. W tym artykule przedstawimy kilka przepisów na ciekawe zabiegi kąpielowe, które można wykonać w domu.

Kąpiele lecznicze bardzo często wykorzystywane jako zabiegi w uzdrowiskach i sanatoriach. Skóra, która jest naszą barierą zewnętrzną, zachowuje się jak gąbka i wchłania cenne substancje odżywcze, które znajdują się na jej powierzchni. Jest to wykorzystywane w szczególności w miejscach, w których znajdują się naturalne źródła wód mineralnych – leczniczo najcenniejsze. Wody bogate w sole mineralne w wysokich stężeniach działają na skórę jak łagodzący balsam. Odżywiają ją i przywracają jej blask.

Kąpiel z olejkami eterycznymi

Ale zacznijmy od czegoś prostszego niż kąpiel mineralna. Aromatyczna kąpiel to balsam dla ciała i duszy. Odpręża i relaksuje, zmywa stres i pozwala zapomnieć o trudach dnia codziennego. Ma zbawienny wpływ nie tylko na skórę, ale i na całe ciało. Dlatego kąpielami aromatycznymi wspomaga się leczenie wielu chorób związanych z napięciem nerwowym. Wystarczy do kąpieli wlać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego i możemy znaleźć się w innym świecie: orientalnym, egzotycznym, z zapachami cięższymi lub łagodnymi, wypełnionym zapachem kwiatów. Dodatkowo wystarczy rozpalić jedno kadzidełko, włączyć muzykę relaksacyjną dopasowaną do zapachu i mamy profesjonalny zabieg odprężający. Zamiast olejku w formie płynnej możemy do wanny wrzucić płatki pachnących kwiatów – poza dużą ilością olejków zawierają one mikro- i makroelementy, które są przenoszone do wody w wannie.

Kąpiele mineralne i solankowe

Są one najpopularniejsze w sanatoriach, ale można je wykonać również w domu. Kąpiel mineralną wykorzystuje się głównie w leczeniu chorób mięśni i stawów.

Odmianą kąpieli mineralnej jest kąpiel siarczkowa. Siarka – jako surowiec skalny – działa bardzo dobrze w przypadku schorzeń skórnych.

W aptekach dostępne są gotowe zestawy soli kąpielowych. Wystarczy poprosić farmaceutę o dobranie odpowiedniej soli dla naszej potrzeby. Wiele z nich zawiera dodatkowo jeszcze inne składniki, które poprawiają działanie samej soli. Są na przykład sole z dodatkiem alg morskich, z mlekiem kozim, borowiną, wyciągiem z bursztynów, lawendą czy olejkiem z grejpfruta.

Sole kąpielowe na bazie mieszanki minerałów z Morza Martwego zawierającej wapń, magnez, potas, sód, jod, brom i związki siarki są bardzo dobrym początkiem przygody z kąpielą mineralną. Według mnie są najlepszym zestawem kąpielowo-odżywczym do przygotowania w domu.

Powiązane produkty

Kąpiel ziołowa

Kąpiel ziołowa – jak sama nazwa wskazuje – jest kąpielą z dodatkiem wyciągu ziołowego przygotowanego z naparu lub poprzez zanurzenie konkretnych świeżych lub suszonych ziół. Lepszą wersją jest przygotowanie w garnku litrowym silnie skoncentrowanego naparu i wlanie go przed kąpielą do wanny. Niezbyt przyjemnie jest, kiedy suche zioła pływają w kąpieli. Kąpiele ziołowe mogą też stanowić przyjemne uzupełnienie diety odchudzającej.

Przykłady zestawów ziołowych do wykonania odpowiednich kąpieli:

  • kąpiel uspokajająco-kojąca: lawenda, melisa, kozłek lekarski,
  • kąpiel ujędrniająca skórę: macierzanka, rozmaryn, rumianek, szałwia, mięta,
  • kąpiel pomocna w stanach zapalnych skóry i przy alergiach: rumianek, fiołek trójbarwny, siemię lniane, żywokost,
  • kąpiel pomocna przy trądziku i infekcjach ropnych skóry: skrzyp, szałwia, mięta, pączki sosny, kora dębu, nostrzyk,
  • kąpiel pomocna przy żylakach: żywokost, nagietek, rumianek, kasztanowiec, skrzyp.

Kąpiel na bóle mięśni i nerwobóle

Kąpiel drażniąca skórę daje ulgę przy nieżytach górnych dróg oddechowych, nerwobólach, rwie kulszowej, bólach pleców i mięśni. Nie jest wskazana dla osób z wrażliwą skórą. 100-150 gramów kwasu mrówkowego dostępnego w aptece lub 200-250 gramów spirytusu mrówkowego wlewamy do wanny z wodą o temperaturze 35 stopni Celsjusza. Kąpiel powinna trwać 10-15 minut.

Kąpiel krochmalowa dla dzieci

Kąpiel dobrze znana naszym mamom i babciom. Kiedyś krochmal był bardzo częstym sposobem łagodzenia podrażnień i zmian skórnych u niemowląt oraz małych dzieci. Dzisiaj też często się do niego wraca, bo krochmal świetnie się sprawdza jako metoda łagodzenia podrażnień delikatnej skóry niemowlaka. Sprawdza się dobrze w przypadku odparzeń pupy u niemowlaka i pielęgnacji trudnej sfery okołopieluszkowej. Leczy również otarcia, zaczerwienienia, potówki, wysypkę spowodowaną reakcją alergiczną na ubranka, kosmetyki pielęgnacyjne czy środki piorące.

Aby zrobić krochmal, 2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej należy rozpuść w 2 szklankach zimnej wody. Następnie roztwór należy zalać wrzątkiem cały czas energicznie mieszając, żeby nie zrobiły się grudki. Tak otrzymaną śliską zawiesinę wlewa się do wanienki napełnionej ciepłą wodą. Dziecko należy kąpać przez 5 minut.

Kąpiel owsiana

Kąpiel z roztworem ze słomy owsianej zawiera wiele mikroelementów oraz działa na skórę oczyszczająco. Skóra po kąpieli będzie czysta i gładka. Do tego zapach roztworu ze słomy owsianej jest bardzo charakterystyczny i przyjemny. 100 gramów słomy owsianej zalać w naczyniu 3-5 litrami ciepłej wody i odstawić na około pół godziny. Następnie doprowadzić do wrzenia i gotować przez 10-15 minut pod przykryciem. Otrzymany roztwór należy następnie odcedzić do wanny. Czas kąpieli: 15-20 minut.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że takie kąpiele nie mogą trwać dłużej niż 15-25 minut. Temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała lub niewiele od niej wyższa. Po kąpieli ciało należy nawilżyć i natłuścić kremem nawilżającym lub balsamem. W wielu przypadkach zastosowane składniki działają łagodnie ściągająco lub wysuszająco.

Osoby z nadciśnieniem i chore na serce powinny poradzić się lekarza, czy mogą z takiej kąpieli korzystać, bo gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne, co w ich stanie chorobowym może doprowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

  • Czym są humektanty w kosmetykach? Kiedy je stosować? Jak je domykać?

    Humektanty to substancje, które mają zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. W kosmetyce są niezwykle cenione za swoje właściwości nawilżające. Działają niczym gąbka, która chłonie wodę z otoczenia i przekazuje ją skórze lub włosom.

  • Perły księżniczki (chińskie tampony ziołowe) – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

    Perły księżniczki to tampony nasączone mieszanką ziół. Producenci deklarują, że ich stosowanie łagodzi objawy infekcji intymnych, „oczyszcza” pochwę z toksyn, a nawet jest pomocne w leczeniu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, niepłodność czy nadżerki szyjki macicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność ziołowych tamponów. Podczas ich używania mogą natomiast wystąpić poważne skutki uboczne.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl