Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?
Krzysztof Słomiak

Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

 1. Świecowanie uszu – na czym polega? Jak działa?
 2. Czy świecowanie uszu działa?
 3. Efekty świecowania uszu
 4. Świece do uszu – gdzie kupić, jak wybrać?
 5. Przeciwwskazania do świecowania uszu
 6. Świecowanie uszu – czy szkodzi? Potencjalne zagrożenia
 7. Gdzie wykonuje się świecowanie uszu? Jaka jest cena konchowania uszu?

Świecowanie uszu – na czym polega? Jak działa?

Świece do uszu (zwane również stożkami do uszu lub konchami do uszu) to puste rurki o długości około 25 cm. Wykonuje się je z bawełny lub lnu, ciasno zwija w stożek, nasącza woskiem pszczelim, parafiną lub woskiem sojowym i pozostawia do stwardnienia.

Podczas sesji świecowania uszu kładziemy się na boku z oczyszczanym uchem skierowanym do góry. Zaostrzony koniec świecy jest następnie wkładany do otworu słuchowego zewnętrznego z papierową lub plastikową podkładką (przeznaczoną do wyłapywania kapiącego wosku). Świeca jest następnie zapalana na przeciwległym końcu i musi być podtrzymywana. Spalony materiał jest sukcesywnie odcinany, podczas gdy świeca dalej się pali. Po kilku minutach (lub gdy kikut świecy znajduje się kilka centymetrów od głowy) zabieg się kończy, a kikut świecy do uszu jest usuwany i gaszony. Ucho zewnętrzne należy oczyścić wacikiem lub płatkiem kosmetycznym.

Czy świecowanie uszu działa?

Według zwolenników świecowania uszu puste stożki tworzą próżnię i ciepło, które zmiękczają i wyciągają woskowinę oraz zanieczyszczenia z ucha do pustych świec.

Po zabiegu w wydrążonym kikucie czasami pozostaje ciemna, woskowata substancja. Zwolennicy zabiegu twierdzą, że tą woskową substancją jest mieszanina woskowiny i innych zanieczyszczeń, jednak krytycy świecowania uszu uważają, że substancja, która pozostaje po świecowaniu uszu, jest produktem ubocznym spalania świec.

Sprawdź spraye do higieny uszu.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „The Laryngoscope” przetestowało tę teorię i wykazało, że świece do uszu nie wytwarzają podciśnienia, a woskowe szczątki składały się głównie z substancji znajdujących się w wosku ze świecy, ale nie z woskowiny usznej. Badanie wykazało również, że świecowanie uszu nie powodowało usunięcia woskowiny z kanału słuchowego, a nawet było przyczyną osadzania się wosku ze świec i woskowiny u niektórych osób.

Powiązane produkty

Efekty świecowania uszu

Osoby zajmujące się medycyną alternatywną twierdzą, że świecowanie uszu może leczyć zapalenie zatok, ból zatok, szum w uszach, zawroty głowy i zapalenie ucha środkowego. Zewnętrzny kanał słuchowy jest jednak oddzielony od ucha środkowego, zatok, trąbki Eustachiusza i przewodów nosowych przez błonę bębenkową. Producenci świec przekonują, że dym z płonących świec wysusza kanał słuchowy i stymuluje naturalne wydalanie woskowiny, martwych komórek, pyłków, pleśni, pasożytów oraz innych zanieczyszczeń. Niestety nie ma wiarygodnych dowodów naukowych na poparcie tych twierdzeń.

Świecowanie uszu jest popularnym zabiegiem z zakresu aromaterapii – ma redukować stres, łagodzić napięcie i relaksować.

Sprawdź produkty do aromaterapii i masażu w domu.

Świece do uszu – gdzie kupić, jak wybrać?

Jeśli chcemy zakupić świece do uszu, powinny to być produkty wysokiej jakości, które sprawnie się palą i są wykonane z bezpiecznych oraz naturalnych materiałów. Ponadto powinny odznaczać się odpowiednim kształtem, aby można było ich wygodnie używać. Zaleca się jednak, aby zabieg świecowania uszu wykonywany był przez profesjonalistów z wykorzystaniem sprawdzonych produktów. Zastosowanie przypadkowego produktu może bowiem skończyć się źle. Świece do świecowania uszu są dostępne np. w aptekach, a ich ceny zaczynają się od 8 zł za parę.

Przeciwwskazania do świecowania uszu

Zabieg jest zdecydowanie przeciwwskazany u osób z istniejącą perforacją błony bębenkowej. Dzieci i niemowlęta są bardziej narażone na urazy i powikłania, dlatego odradza się przeprowadzanie tej procedury u najmłodszych. Nie zaleca się również tego zabiegu kobietom w ciąży. Należy pamiętać, że zabieg wykonywany jest tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Świecowanie uszu – czy szkodzi? Potencjalne zagrożenia

Nie ma naukowych dowodów potwierdzających skuteczność świecowania uszu.

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) używanie zapalonych świec w bliskiej odległości od twarzy jest niebezpieczne i niesie za sobą „wysokie ryzyko spowodowania potencjalnie poważnych oparzeń skóry/włosów oraz uszkodzenia ucha środkowego”, nawet jeśli świece są używane zgodnie ze wskazówkami producenta.

Do poważnych potencjalnych zagrożeń związanych ze świecowaniem uszu można zaliczyć:

 • oparzenia i uszkodzenia ucha, skóry i włosów od gorącego wosku lub płomienia świecy,
 • niedrożność lub zablokowanie kanału słuchowego spowodowane woskowiną kapiącą do ucha,
 • osady woskowiny w uchu,
 • perforację błony bębenkowej,
 • ubytek słuchu,
 • zapalenie ucha zewnętrznego.
Najczęściej zgłaszanym niepożądanym skutkiem świecowania uszu jest oparzenie spowodowane płomieniem świecy lub gorącym woskiem.

Gdzie wykonuje się świecowanie uszu? Jaka jest cena konchowania uszu?

Zabiegi świecowania uszu powinny być wykonywane po konsultacji lekarskiej przez wykwalifikowany personel. Są one proponowane głównie przez gabinety medycyny naturalnej, choć świece można zakupić samemu, a następnie przeprowadzić taki zabieg w domu. Zwykle koszt rytuału konchowania uszu to ok. 60–120 zł.

Analizując literaturę fachową, można dojść do wniosku, że świecowanie uszu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ale to sam pacjent powinien zdecydować, czy chce skorzystać z tego typu procedury.

 1. A. Windaka, S. Chlabicz, A. Mastalerz-Migas, Medycyna rodzinna: podręcznik dla lekarzy i studentów, Termedia, Poznań 2015.
 2. E. Ernst, Ear candles: a triumph of ignorance over science, „The Journal of Laryngology & Otology”, nr 118 (1) 2004.
 3. E. Kuc, Konchowanie i laryngologia alternatywna, Biała Podlaska 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

  Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

 • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

  Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

 • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

  Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

 • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

  Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

 • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

  Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

 • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

  Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

 • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

  Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

  Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij