
Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?
Świecowanie uszu – na czym polega? Jak działa?
Świece do uszu (zwane również stożkami do uszu lub konchami do uszu) to puste rurki o długości około 25 cm. Wykonane są z bawełny lub lnu, które zostały ciasno zwinięte w stożek, nasączone woskiem pszczelim, parafiną lub woskiem sojowym i pozostawione do stwardnienia.
Podczas sesji świecowania uszu kładziemy na boku z oczyszczanym uchem skierowanym do góry. Zaostrzony koniec świecy jest następnie wkładany do otworu słuchowego zewnętrznego z papierową lub plastikową podkładką (przeznaczoną do wyłapywania kapiącego wosku). Świeca jest następnie zapalana na przeciwległym końcu i musi być podtrzymywana. Sukcesywnie odcina się spalony materiał, podczas gdy świeca się pali. Po kilku minutach (lub gdy kikut świecy znajduje się kilka centymetrów od głowy) zabieg się kończy, a kikut świecy do uszu jest usuwany i gaszony. Ucho zewnętrzne należy czyścić wacikiem lub płatkiem kosmetycznym.
Czy świecowanie uszu działa?
Po zabiegu w wydrążonym kikucie czasami pozostaje ciemna, woskowata substancja. Zwolennicy zabiegu twierdzą, że woskową substancją jest woskowina i inne zanieczyszczenia, jednak krytycy świecowania uszu twierdzą, że substancja, która pozostaje po świecowaniu uszu, jest produktem ubocznym spalania świec.
Sprawdź spraye do higieny uszu.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Laryngoscope przetestowało tę teorię i wykazało, że świece do uszu nie wytwarzają podciśnienia, a woskowe szczątki składały się głównie z substancji znajdujących się w wosku ze świecy, ale nie z woskowiny usznej. Badanie wykazało również, że świecowanie uszu nie powodowało usunięcia woskowiny z kanału słuchowego, a nawet było przyczyną osadzania się wosku ze świec i woskowiny u niektórych osób.
Polecane dla Ciebie
Efekty świecowania uszu
Osoby zajmujące się medycyną alternatywną twierdzą, że świecowanie uszu może leczyć zapalenie zatok, ból zatok, szum w uszach, zawroty głowy i zapalenie ucha środkowego. Zewnętrzny kanał słuchowy jest jednak oddzielony od ucha środkowego, zatok, trąbki Eustachiusza i przewodów nosowych przez błonę bębenkową. Producenci świec twierdzą, że dym z płonących świec wysusza kanał słuchowy i stymuluje naturalne wydalanie woskowiny i martwych komórek, pyłków, pleśni, pasożytów oraz innych zanieczyszczeń. Niestety nie ma wiarygodnych dowodów naukowych na poparcie tych twierdzeń.
Świecowanie uszu jest popularnym zabiegiem z zakresu aromaterapii: ma redukować stres, łagodzić napięcie i przynosić relaks.
Sprawdź produkty do aromaterapii i masażu w domu.
Świece do uszu – gdzie kupić, jak wybrać?
Jeśli chcemy zakupić świece do uszu, powinny one być produktami wysokiej jakości, które sprawnie się palą i są wykonane są z bezpiecznych oraz naturalnych materiałów. Do tego powinny odznaczać się odpowiednim kształtem, aby można było ich wygodnie używać. Zaleca się jednak, aby zabieg świecowania uszu wykonywany był przez profesjonalistów z wykorzystaniem sprawdzonych produktów. W tym przypadku wykorzystanie przypadkowego produktu może skończyć się źle. Świece do świecowania uszu są dostępne np. w aptekach, a ich ceny zaczynają się od 8 zł za parę.
Przeciwwskazania do świecowania uszu
Zabieg jest zdecydowanie przeciwwskazany u osób z istniejącą perforacją błony bębenkowej. Dzieci i niemowlęta są bardziej narażone na urazy i powikłania, dlatego odradza się przeprowadzać tą procedurę u najmłodszych. Nie zaleca się również tego zabiegu u kobiet w ciąży. Należy pamiętać, że zabieg wykonywany jest tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Świecowanie uszu – czy szkodzi? Potencjalne zagrożenia
Nie ma naukowych dowodów potwierdzających skuteczność świecowania uszu.
Poważne potencjalne zagrożenia związane ze świecowaniem uszu obejmują:
- oparzenia i uszkodzenia ucha, skóry i włosów od gorącego wosku lub płomienia świecy,
- niedrożność lub zablokowanie kanału słuchowego spowodowane woskowiną kapiącą do ucha,
- osady woskowiny w uchu,
- perforacja błony bębenkowej,
- ubytek słuchu,
- zapalenie ucha zewnętrznego.
Gdzie wykonuje się świecowanie uszu? Jaka jest cena konchowania uszu?
Zabiegi świecowania uszy powinny być wykonywane po konsultacji lekarskiej przez wykwalifikowany personel. Są one głównie proponowane przez gabinety medycyny naturalnej, choć świece można zakupić samemu, a następnie przeprowadzić taki zabieg w domu. Zwykle koszt rytuału konchowania uszu to ok. 60–120 zł.
Analizując literaturę fachową, można dojść do wniosku, że świecowanie uszu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ale to sam pacjent powinien zdecydować, czy chce z tego typu procedury korzystać.