Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?
Krzysztof Słomiak

Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  1. Świecowanie uszu – na czym polega? Jak działa?
  2. Czy świecowanie uszu działa?
  3. Efekty świecowania uszu
  4. Świece do uszu – gdzie kupić, jak wybrać?
  5. Przeciwwskazania do świecowania uszu
  6. Świecowanie uszu – czy szkodzi? Potencjalne zagrożenia
  7. Gdzie wykonuje się świecowanie uszu? Jaka jest cena konchowania uszu?

Świecowanie uszu – na czym polega? Jak działa?

Świece do uszu (zwane również stożkami do uszu lub konchami do uszu) to puste rurki o długości około 25 cm. Wykonuje się je z bawełny lub lnu, ciasno zwija w stożek, nasącza woskiem pszczelim, parafiną lub woskiem sojowym i pozostawia do stwardnienia.

Podczas sesji świecowania uszu kładziemy się na boku z oczyszczanym uchem skierowanym do góry. Zaostrzony koniec świecy jest następnie wkładany do otworu słuchowego zewnętrznego z papierową lub plastikową podkładką (przeznaczoną do wyłapywania kapiącego wosku). Świeca jest następnie zapalana na przeciwległym końcu i musi być podtrzymywana. Spalony materiał jest sukcesywnie odcinany, podczas gdy świeca dalej się pali. Po kilku minutach (lub gdy kikut świecy znajduje się kilka centymetrów od głowy) zabieg się kończy, a kikut świecy do uszu jest usuwany i gaszony. Ucho zewnętrzne należy oczyścić wacikiem lub płatkiem kosmetycznym.

Czy świecowanie uszu działa?

Według zwolenników świecowania uszu puste stożki tworzą próżnię i ciepło, które zmiękczają i wyciągają woskowinę oraz zanieczyszczenia z ucha do pustych świec.

Po zabiegu w wydrążonym kikucie czasami pozostaje ciemna, woskowata substancja. Zwolennicy zabiegu twierdzą, że tą woskową substancją jest mieszanina woskowiny i innych zanieczyszczeń, jednak krytycy świecowania uszu uważają, że substancja, która pozostaje po świecowaniu uszu, jest produktem ubocznym spalania świec.

Sprawdź spraye do higieny uszu.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „The Laryngoscope” przetestowało tę teorię i wykazało, że świece do uszu nie wytwarzają podciśnienia, a woskowe szczątki składały się głównie z substancji znajdujących się w wosku ze świecy, ale nie z woskowiny usznej. Badanie wykazało również, że świecowanie uszu nie powodowało usunięcia woskowiny z kanału słuchowego, a nawet było przyczyną osadzania się wosku ze świec i woskowiny u niektórych osób.

Powiązane produkty

Efekty świecowania uszu

Osoby zajmujące się medycyną alternatywną twierdzą, że świecowanie uszu może leczyć zapalenie zatok, ból zatok, szum w uszach, zawroty głowy i zapalenie ucha środkowego. Zewnętrzny kanał słuchowy jest jednak oddzielony od ucha środkowego, zatok, trąbki Eustachiusza i przewodów nosowych przez błonę bębenkową. Producenci świec przekonują, że dym z płonących świec wysusza kanał słuchowy i stymuluje naturalne wydalanie woskowiny, martwych komórek, pyłków, pleśni, pasożytów oraz innych zanieczyszczeń. Niestety nie ma wiarygodnych dowodów naukowych na poparcie tych twierdzeń.

Świecowanie uszu jest popularnym zabiegiem z zakresu aromaterapii – ma redukować stres, łagodzić napięcie i relaksować.

Sprawdź produkty do aromaterapii i masażu w domu.

Świece do uszu – gdzie kupić, jak wybrać?

Jeśli chcemy zakupić świece do uszu, powinny to być produkty wysokiej jakości, które sprawnie się palą i są wykonane z bezpiecznych oraz naturalnych materiałów. Ponadto powinny odznaczać się odpowiednim kształtem, aby można było ich wygodnie używać. Zaleca się jednak, aby zabieg świecowania uszu wykonywany był przez profesjonalistów z wykorzystaniem sprawdzonych produktów. Zastosowanie przypadkowego produktu może bowiem skończyć się źle. Świece do świecowania uszu są dostępne np. w aptekach, a ich ceny zaczynają się od 8 zł za parę.

Przeciwwskazania do świecowania uszu

Zabieg jest zdecydowanie przeciwwskazany u osób z istniejącą perforacją błony bębenkowej. Dzieci i niemowlęta są bardziej narażone na urazy i powikłania, dlatego odradza się przeprowadzanie tej procedury u najmłodszych. Nie zaleca się również tego zabiegu kobietom w ciąży. Należy pamiętać, że zabieg wykonywany jest tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Świecowanie uszu – czy szkodzi? Potencjalne zagrożenia

Nie ma naukowych dowodów potwierdzających skuteczność świecowania uszu.

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) używanie zapalonych świec w bliskiej odległości od twarzy jest niebezpieczne i niesie za sobą „wysokie ryzyko spowodowania potencjalnie poważnych oparzeń skóry/włosów oraz uszkodzenia ucha środkowego”, nawet jeśli świece są używane zgodnie ze wskazówkami producenta.

Do poważnych potencjalnych zagrożeń związanych ze świecowaniem uszu można zaliczyć:

  • oparzenia i uszkodzenia ucha, skóry i włosów od gorącego wosku lub płomienia świecy,
  • niedrożność lub zablokowanie kanału słuchowego spowodowane woskowiną kapiącą do ucha,
  • osady woskowiny w uchu,
  • perforację błony bębenkowej,
  • ubytek słuchu,
  • zapalenie ucha zewnętrznego.
Najczęściej zgłaszanym niepożądanym skutkiem świecowania uszu jest oparzenie spowodowane płomieniem świecy lub gorącym woskiem.

Gdzie wykonuje się świecowanie uszu? Jaka jest cena konchowania uszu?

Zabiegi świecowania uszu powinny być wykonywane po konsultacji lekarskiej przez wykwalifikowany personel. Są one proponowane głównie przez gabinety medycyny naturalnej, choć świece można zakupić samemu, a następnie przeprowadzić taki zabieg w domu. Zwykle koszt rytuału konchowania uszu to ok. 60–120 zł.

Analizując literaturę fachową, można dojść do wniosku, że świecowanie uszu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ale to sam pacjent powinien zdecydować, czy chce skorzystać z tego typu procedury.

  1. A. Windaka, S. Chlabicz, A. Mastalerz-Migas, Medycyna rodzinna: podręcznik dla lekarzy i studentów, Termedia, Poznań 2015.
  2. E. Ernst, Ear candles: a triumph of ignorance over science, „The Journal of Laryngology & Otology”, nr 118 (1) 2004.
  3. E. Kuc, Konchowanie i laryngologia alternatywna, Biała Podlaska 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

  • Czym są humektanty w kosmetykach? Kiedy je stosować? Jak je domykać?

    Humektanty to substancje, które mają zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. W kosmetyce są niezwykle cenione za swoje właściwości nawilżające. Działają niczym gąbka, która chłonie wodę z otoczenia i przekazuje ją skórze lub włosom.

  • Perły księżniczki (chińskie tampony ziołowe) – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

    Perły księżniczki to tampony nasączone mieszanką ziół. Producenci deklarują, że ich stosowanie łagodzi objawy infekcji intymnych, „oczyszcza” pochwę z toksyn, a nawet jest pomocne w leczeniu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, niepłodność czy nadżerki szyjki macicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność ziołowych tamponów. Podczas ich używania mogą natomiast wystąpić poważne skutki uboczne.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl