Rozmaryn na włosy i wspieranie układu nerwowego
Ewelina Sochacka

Korzyści i zastosowania olejku eterycznego z rozmarynu – na włosy i funkcjonowanie mózgu (część 1.)

Olejek eteryczny z rozmarynu może przynieść pewne korzyści zdrowotne, w tym między innymi wspomóc funkcjonowanie mózgu i przyczynić się do szybszego wzrostu włosów.

Rozmaryn lekarski (łac. Rosmarinus officinalis) to wiecznie zielony krzew o igiełkowatych liściach i drzewnym aromacie. Chociaż najlepiej znany jest jako przyprawa, należy również pamiętać, że jest jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w aromaterapii, a poza tym posiada także szereg właściwości leczniczych.

Co należy wiedzieć o olejku z rozmarynu?

Olejek eteryczny z rozmarynu – który zawiera podstawowe składniki lub esencję z rośliny – jest ekstrahowany i dostępny najczęściej w małych butelkach i pojemnościach. Pomimo swojej nazwy nie jest to prawdziwy olej, ponieważ nie zawiera w swojej strukturze substancji tłuszczowych. Ze względu na zastosowanie olejku rozmarynowego w medycynie ludowej wielu naukowców zaczęło się mu bliżej przyglądać, testując jego potencjalne korzyści zdrowotne. Chociaż większość tych badań dopiero się rozpoczyna, wspierają one niektóre tradycyjne zastosowania olejku i ilustrują możliwe nowe zastosowania.

Olejek rozmarynowy a poprawne funkcjonowanie mózgu

Badania wskazują, że inhalacja olejkiem rozmarynowym pomaga zapobiegać rozpadowi acetylocholiny – substancji chemicznej w mózgu, która wspiera procesy związane z myśleniem, koncentracją i pamięcią. Podczas jednego z badań w 2012 roku 20 młodym dorosłym osobom zadano pytania matematyczne, a w pokoju, w którym siedzieli, rozpylono olejek rozmarynowy. Badanie wykazało, że szybkość i dokładność uczestników wzrosła wprost proporcjonalnie do czasu, w którym olejek był rozpylany. Inne badania sugerują, że wdychanie aromatu rozmarynowego może poprawić funkcjonowanie mózgu u osób starszych z demencją, w tym także wśród pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera.

Powiązane produkty

Olejek rozmarynowy stymuluje wzrost włosów

Jednym z najczęstszych rodzajów wypadania włosów jest łysienie androgenowe, lepiej znane jako łysienie typu męskiego, które może także dotyczyć kobiet. Olejek rozmarynowy wspomaga leczenie łysienia androgenowego, ponieważ zapobiega „atakowaniu” mieszków włosowych przez produkt uboczny testosteronu, który jest przyczyną tego stanu.

W jednym z badań poproszono grupę badanych mężczyzn z łysieniem androgenowym o to, aby wmasowywali rozcieńczony olejek rozmarynowy w skórę głowy dwa razy dziennie przez sześć miesięcy. Dzięki temu doświadczyli takiego samego wzrostu grubości włosów jak pacjenci, którzy stosowali minoksydyl – powszechnie wykorzystywany środek na porost włosów. Ponadto mężczyźni, którzy stosowali olejek rozmarynowy, zgłaszali mniejsze swędzenie skóry głowy w porównaniu z pacjentami stosującymi minoksydyl, co sugeruje, że rozmaryn może być łagodniejszy i lepiej tolerowany przez skórę głowy.

Inne badania wskazują, że olejek rozmarynowy może zwalczać niejednolite wypadanie włosów, które dotyka nawet połowę populacji poniżej 21. roku życia i około 20% osób powyżej 40. roku życia. Gdy osoby z łysieniem plackowatym codziennie przez siedem miesięcy wcierały w skórę głowy mieszankę olejków eterycznych z rozmarynu, 44% wykazało poprawę w zakresie wypadania włosów w porównaniu z zaledwie 15% w grupie kontrolnej, która stosowała neutralne olejki jojoba i z pestek winogron.

  1. Moss M. i in., Plasma 1,8-cineole correlates with cognitive performance following exposure to rosemary essential oil aroma, „Ther Adv Psychopharmacol” 2012 Jun;2(3):103-13.
  2. Jimbo D. i in., Effect of aromatherapy on patients with Alzheimer's disease, „Psychogeriatrics” 2009 Dec;9(4):173-9.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij