Odkażanie powierzchni

6 produktów info
Podsumowanie
6 produktów info

Odkażanie powierzchni

Wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty i inne patogeny osiadają na różnych powierzchniach w otoczeniu. Łatwo wejść z nimi w kontakt, np. dotykając poręczy na klatki schodowej czy uchwytu wózka na zakupy w sklepie. Równie prosto jest je przenieść na przedmioty codziennego użytku za pośrednictwem dłoni. Tak mogą trafić np. na telefon, pilota do telewizora czy klawiaturę komputera. Nietrudno jest je też przynieść do domu na butach.

Obecność takich mikroorganizmów może stanowić poważne zagrożenie dla domowników oraz pupili. Dlatego warto regularnie sięgać po środki do dezynfekcji powierzchni. To preparaty, których składniki pomagają wyeliminować określone patogeny i pozwalają cieszyć się higieniczną czystością w domu, mieszkaniu czy lokalu usługowym.

Środki do dezynfekcji powierzchni – jakie są dostępne?

Preparaty do dezynfekcji powierzchni różnią się zarówno składem, jak i formą aplikacji.

Spray do dezynfekcji czy chusteczki?

Do zastosowań domowych i półprofesjonalnych najczęściej wykorzystuje się środki do dezynfekcji powierzchni w postaciach:

  • chusteczek nasączonych płynem do dezynfekcji powierzchni – są one odpowiednie do szybkiego przecierania niewielkich obiektów, np. telefonu, klawiatury, blatu biurka czy np. uchwytu koszyka zakupowego (przy wejściu do sklepu); to produkty jednorazowego użytku; nie należy ich stosować do dezynfekcji powierzchni porowatych, np. tapicerki, tkanin czy dywanów;
  • sprayów do dezynfekcji – płyn w butelce ze spryskiwaczem jest łatwy do rozproszenia na większych przestrzeniach; dobrze nadaje się do aplikacji na rozmaite powierzchnie, w tym na tapicerkę, dywan czy tkaniny; można go też łatwo doprowadzić w trudno dostępne miejsca oraz szczeliny; po zastosowaniu należy odczekać ok. minutę, następnie można (ale nie trzeba) przetrzeć powierzchnię.

Co znajduje się w składzie płynów do dezynfekcji powierzchni?

Płyny do dezynfekcji powierzchni mają inny skład niż preparaty do odkażania dłoni. Dlatego nie powinno się ich stosować na skórę. W formułach takich preparatów znajdują się różnorodne substancje czynne, np.:

  • etanol;
  • 1-propanol;
  • aldehyd glutarowy;
  • alkil (C12-16)-chlorku dimetylobenzyloamonu.

Mogą być one również wzbogacone o kompozycję zapachową.

Należy pamiętać, że po zastosowaniu środka do dezynfekcji powierzchni, należy pozostawić go do wyschnięcia – tak, aby zawarte w nim składniki mogły wyeliminować szkodliwe patogeny. Może to potrwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Po tym czasie może być konieczne przemycie zdezynfekowanych przestrzeni i obiektów wodą pitną – tak, aby stały się bezpieczne w użytkowaniu dla ludzi i zwierząt. W tej kwestii należy się kierować instrukcjami przygotowanymi dla wybranego przez siebie preparatu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij