Narkotesty na mocz i na ślinę do wykonania w domu

8 produktów info
Podsumowanie
8 produktów info

Domowe narkotesty to narzędzia, które można wykorzystać m.in. do samokontroli czy przy wsparciu osób wychodzących z uzależnienia. Pozwalają wstępnie wykryć w organizmie obecność np. kokainy czy amfetaminy.

Co wykrywają narkotesty domowe?

Testy na narkotyki do wykonania w domu umożliwiają detekcję szerokiego spektrum substancji psychoaktywnych. Dostępne są m.in.:

 • narkotesty na amfetaminę,
 • narkotesty na marihuanę i haszysz,
 • narkotesty na morfinę,
 • narkotesty na heroinę.

Można wybrać zarówno testy narkotykowe koncentrujące się na jednej konkretnej substancji, jak i testy, które jednocześnie weryfikują obecność kilku związków psychoaktywnych.

Domowe testy na narkotyki – rodzaje  

Wyróżnia się dwa główne rodzaje narkotestów do wykonania w domu. Są to testy na narkotyki z moczu oraz testy na narkotyki ze śliny. Poniżej zostaną szerzej scharakteryzowane.

Jak działają testy na narkotyki z moczu?

W tym przypadku mocz pobiera się do czystego i suchego pojemnika, a następnie zanurza w nim test na ok. 15 sekund, do pojawienia się prążka kontrolnego. 

Wynik pojawia się po ok. 5–10 minutach, w zależności od produktu oraz badanej substancji. O tym, jak odczytać test na narkotyki, informuje instrukcja wybranego wyrobu medycznego. 

Pozytywny wynik, czyli wykrycie substancji psychoaktywnej w moczu, oznacza, że na pasku kontrolnym pojawiły się dwie kreski: w strefie testowej oraz w strefie kontrolnej. Jeżeli kreska ujawni się wyłącznie w strefie kontrolnej – wynik jest negatywny. Jeśli nie ma prążka w strefie kontrolnej – wynik jest nieważny.

Do badania najlepiej wykorzystać świeży mocz, jednak możliwe jest również użycie próbki przechowywanej maksymalnie przez 48 godzin w warunkach chłodniczych (2–8℃). Wówczas na 30 minut przed przeprowadzeniem testu należy wyjąć pojemnik z moczem z lodówki.

Jak działają testy na narkotyki ze śliny?

Zasada działania testów na narkotyki ze śliny jest podobna do testu w oparciu o mocz, jednak próbką poddaną do weryfikacji będzie ślina. Należy ją pobrać za pomocą specjalnej gąbki, a następnie wycisnąć do pojemnika. W kolejnym kroku płyn – przy użyciu dozownika – trzeba umieścić w polach reakcyjnych na płytce testowej. Wynik jest uzyskiwany po ok. 10 minutach. Jak go odczytać?

 • Pozytywny jest wówczas, gdy prążki pojawią się zarówno w strefie kontrolnej, jak i w testowej.
 • O negatywnym świadczy to, że prążek jest widoczny wyłącznie w strefie kontrolnej.
 • Brak prążka w strefie kontrolnej oznacza wynik nieważny.

Jaka jest wiarygodność domowych narkotestów?

Wyniki uzyskane przy użyciu domowych narkotestów są jedynie wstępnym wskaźnikiem pozwalającym stwierdzić obecność substancji psychoaktywnych w organizmie. Wiarygodność rezultatów jest uzależniona od kilku czynników. Podstawa to czas, jaki upłynął od zażycia narkotyku. I tak:

 • w moczu metabolity narkotyków utrzymują się dłużej niż we krwi: marihuany nawet do 30 dni, morfiny i amfetaminy przez ok. 5–6 dni, natomiast heroiny czy morfiny do 4 dni;
 • w ślinie substancje te są obecne znacznie krócej: marihuany i haszyszu ok. 14 h, morfiny, heroiny i kokainy 12–24 h, natomiast amfetaminy 20–50 h.

Istotne są również indywidualne uwarunkowania organizmu pacjenta, a także to, czy narkotest zostanie przeprowadzony zgodnie z instrukcją. Mogą więc zdarzyć się wyniki:

 • fałszywie pozytywne – mimo że test pokazuje wykrycie substancji psychoaktywnych, nie ma ich w organizmie pacjenta (może się to zdarzyć np. po spożyciu maku),  
 • fałszywie negatywne – narkotest wskazuje na brak obecności marihuany lub innego środka w organizmie, a osoba badana jest/była pod ich wpływem.  

Dlatego w celu ich potwierdzenia należy przeprowadzić pogłębioną diagnostykę laboratoryjną.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij