Narkotesty na mocz i na ślinę do wykonania w domu

5 produktów info
Podsumowanie
5 produktów info
Produkt tygodnia
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
płyn, kolagen, shot collagen, skóra, włosy, paznokcie
9,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
test diagnostyczny, wyrób medyczny, test, uzależnienie
31,59
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
test diagnostyczny, wyrób medyczny, test, uzależnienie
19,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
test diagnostyczny, wyrób medyczny, test, uzależnienie
7,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
test diagnostyczny, wyrób medyczny, test, uzależnienie
7,99

Domowe narkotesty to narzędzia, które można wykorzystać m.in. do samokontroli czy przy wsparciu osób wychodzących z uzależnienia. Pozwalają wstępnie wykryć w organizmie obecność np. kokainy czy amfetaminy.

Co wykrywają narkotesty domowe?

Testy na narkotyki do wykonania w domu umożliwiają detekcję szerokiego spektrum substancji psychoaktywnych. Dostępne są m.in.:

  • narkotesty na amfetaminę,
  • narkotesty na marihuanę i haszysz,
  • narkotesty na morfinę,
  • narkotesty na heroinę.

Można wybrać zarówno testy narkotykowe koncentrujące się na jednej konkretnej substancji, jak i testy, które jednocześnie weryfikują obecność kilku związków psychoaktywnych.

Domowe testy na narkotyki – rodzaje  

Wyróżnia się dwa główne rodzaje narkotestów do wykonania w domu. Są to testy na narkotyki z moczu oraz testy na narkotyki ze śliny. Poniżej zostaną szerzej scharakteryzowane.

Jak działają testy na narkotyki z moczu?

W tym przypadku mocz pobiera się do czystego i suchego pojemnika, a następnie zanurza w nim test na ok. 15 sekund, do pojawienia się prążka kontrolnego. 

Wynik pojawia się po ok. 5–10 minutach, w zależności od produktu oraz badanej substancji. O tym, jak odczytać test na narkotyki, informuje instrukcja wybranego wyrobu medycznego. 

Pozytywny wynik, czyli wykrycie substancji psychoaktywnej w moczu, oznacza, że na pasku kontrolnym pojawiły się dwie kreski: w strefie testowej oraz w strefie kontrolnej. Jeżeli kreska ujawni się wyłącznie w strefie kontrolnej – wynik jest negatywny. Jeśli nie ma prążka w strefie kontrolnej – wynik jest nieważny.

Do badania najlepiej wykorzystać świeży mocz, jednak możliwe jest również użycie próbki przechowywanej maksymalnie przez 48 godzin w warunkach chłodniczych (2–8℃). Wówczas na 30 minut przed przeprowadzeniem testu należy wyjąć pojemnik z moczem z lodówki.

Jak działają testy na narkotyki ze śliny?

Zasada działania testów na narkotyki ze śliny jest podobna do testu w oparciu o mocz, jednak próbką poddaną do weryfikacji będzie ślina. Należy ją pobrać za pomocą specjalnej gąbki, a następnie wycisnąć do pojemnika. W kolejnym kroku płyn – przy użyciu dozownika – trzeba umieścić w polach reakcyjnych na płytce testowej. Wynik jest uzyskiwany po ok. 10 minutach. Jak go odczytać?

  • Pozytywny jest wówczas, gdy prążki pojawią się zarówno w strefie kontrolnej, jak i w testowej.
  • O negatywnym świadczy to, że prążek jest widoczny wyłącznie w strefie kontrolnej.
  • Brak prążka w strefie kontrolnej oznacza wynik nieważny.

Jaka jest wiarygodność domowych narkotestów?

Wyniki uzyskane przy użyciu domowych narkotestów są jedynie wstępnym wskaźnikiem pozwalającym stwierdzić obecność substancji psychoaktywnych w organizmie. Wiarygodność rezultatów jest uzależniona od kilku czynników. Podstawa to czas, jaki upłynął od zażycia narkotyku. I tak:

  • w moczu metabolity narkotyków utrzymują się dłużej niż we krwi: marihuany nawet do 30 dni, morfiny i amfetaminy przez ok. 5–6 dni, natomiast heroiny czy morfiny do 4 dni;
  • w ślinie substancje te są obecne znacznie krócej: marihuany i haszyszu ok. 14 h, morfiny, heroiny i kokainy 12–24 h, natomiast amfetaminy 20–50 h.

Istotne są również indywidualne uwarunkowania organizmu pacjenta, a także to, czy narkotest zostanie przeprowadzony zgodnie z instrukcją. Mogą więc zdarzyć się wyniki:

  • fałszywie pozytywne – mimo że test pokazuje wykrycie substancji psychoaktywnych, nie ma ich w organizmie pacjenta (może się to zdarzyć np. po spożyciu maku),  
  • fałszywie negatywne – narkotest wskazuje na brak obecności marihuany lub innego środka w organizmie, a osoba badana jest/była pod ich wpływem.  

Dlatego w celu ich potwierdzenia należy przeprowadzić pogłębioną diagnostykę laboratoryjną.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.