Testy na helicobacter: z krwi, z kału

5 produktów info
Podsumowanie
5 produktów info
Produkt tygodnia
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
kapsułki, odporność, niedobór witamin
14,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
test diagnostyczny, wyrób medyczny, test, niestrawność, nudności, wrzody, wzdęcia, zgaga
19,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
test diagnostyczny, wyrób medyczny, test, Helicobacter pylori
18,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
test diagnostyczny, wyrób medyczny, test, zakażenie
19,39

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Testy na helicobacter

Helicobacter pylori to gram-ujemne bakterie, które często wywołują infekcje układu pokarmowego, a także są przyczyną rozwoju wrzodów żołądka i dwunastnicy. Ich skutkiem może być również szerokie spektrum objawów ogólnoustrojowych – w tym dermatologicznych, metabolicznych, alergicznych czy neurologicznych. Dlatego przy dłużej utrzymujących się symptomach, takich jak np. zaparcia, bóle brzucha, mdłości, zgaga czy wzdęcia, wiele osób sięga po testy na helicobacter z apteki. Pozwalają one wstępnie ustalić, czy w organizmie znajdują się te bakterie. Może to być pierwszy krok w diagnostyce oraz leczeniu takiej infekcji.

Test na helicobacter – jak wykonać?

Domowy test na helicobacter można wykonać na dwa sposoby. Próbkę do sprawdzenia pobiera się najczęściej albo z kału, albo z krwi.

Test na helicobacter z kału to szybki test antygenowy. Wykonuje się go poprzez pobranie niewielkiej próbki kału przy pomocy akcesoriów z zestawu. Należy ją wymieszać z dołączonym płynem i przenieść na płytkę testową. Wynik jest uzyskiwany w ciągu ok. 10 minut. Zestaw jest przygotowany tak, aby wykonanie testu było higieniczne.  

Test na helicobacter z krwi również ma charakter płytkowy. Jednak w tym przypadku próbkę pobiera się poprzez nakłucie opuszki palca w celu uzyskania kropli krwi. Należy ją następnie umieścić w okienku testu. Wynik jest uzyskiwany nieco szybciej – po ok. 5 minutach.  

W przypadku obu typów badań o pozytywnym wyniku najczęściej świadczy pojawienie się prążka w strefie testowej na pasku/płytce po czasie wskazanym w ulotce.

Domowy test na helicobacter: z krwi czy z kału?

Różnice między testami wykonywanymi z krwi i z kału wynikają nie tylko ze źródła próbki do badania. Inne są też wnioski płynące z pozytywnego wyniku.

Test z krwi polega na wykryciu przeciwciał IgG przeciwko H. pylori – pozytywny wynik wskazuje więc na to, że organizm pacjenta miał styczność z tą bakterią, ale niekoniecznie trwa w nim aktywna infekcja. Jest odpowiedni w szczególności dla osób, które nigdy wcześniej nie przeszły zakażenia tego typu.

Test z kału pozwala na wykrycie aktywnej infekcji. Może być więc wykorzystany np. w przebiegu leczenia zakażenia, w celu skontrolowania skuteczności terapii.

Warto pamiętać, że domowy test na helicobacter jest jedynie wstępnym elementem diagnostyki. Obecność H. pylori powinna zostać potwierdzona testami laboratoryjnymi zleconymi przez lekarza, np. testem ureazowym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.