Testy menopauzalne do wykonania w domu

6 produktów info
Podsumowanie
6 produktów info

Menopauza jest naturalnym etapem życia dla każdej kobiety – to moment, w którym następuje koniec okresu płodności, a w organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych. Najczęściej ma to miejsce w wieku 45-55 lat, jednak kalendarz fizjologiczny każdej kobiety jest inny. Dlatego wiele pań chce się upewnić, czy wchodzi już w okres okołomenopauzalny. Wstępnie można to sprawdzić, wykonując domowe badanie na menopauzę. Test przeprowadzony samodzielnie pozwala wykryć podwyższony poziom hormonu FSH (folikulotropiny). Jego stężenie jest większe u kobiet u schyłku okresu płodności niż u tych w wieku rozrodczym.

Domowy test na menopauzę – jak go wykonać?

Test na klimakterium wykonuje się z moczu – to w nim można wykryć hormon FSH. Dostępne są dwa warianty testu menopauzalnego:

  • płytkowy test na menopauzę – w tej wersji mocz pobiera się do specjalnego pojemnika, a stamtąd kilka kropli, przy pomocy pipety, wkrapia się na specjalną płytkę;
  • strumieniowy test na klimakterium – aby przeprowadzić badanie, wystarczy go umieścić bezpośrednio pod strumieniem moczu.

W obu przypadkach rezultat pojawia się po ok. 5 minutach. Testy mają pozytywny wynik, jeśli poziom folikulotropiny wynosi minimum 25 mIU/ml. Wskazuje na to pojawienie się kreski w strefie testowej na pasku.

Ta informacja może wskazywać na rozpoczęcie okresu przekwitania. W takiej sytuacji warto zgłosić się do ginekologa w celu przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki.

Kiedy zrobić test menopauzalny?

Test na menopauzę wykonuje się m.in. przy zaburzeniach cyklu miesiączkowego, pierwszych objawach wskazujących na klimakterium (np. uderzeniach gorąca czy suchości pochwy), zaburzeniach libido itp.  

Najczęściej w zestawie znajdują się dwa testy. Należy je wykonać w odstępie 1 tygodnia – to pozwala zwiększyć wiarygodność uzyskanych wyników.  

Przy regularnej menstruacji należy:

  • pierwszy test przeprowadzić między 2. a 7. dniem cyklu (1. dzień cyklu to ten, w którym rozpoczyna się menstruacja),  
  • drugi test wykonać dokładnie 7 dni później.

Jeżeli występują zaburzenia miesiączkowania, można wybrać dowolny moment na wykonanie pierwszego testu. Istotne jest, aby drugi przeprowadzić po upływie 1 tygodnia.  

Aby potwierdzić, że rozpoczęła się menopauza, konieczne może być wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych zleconych przez ginekologa. Najczęściej, poza sprawdzeniem poziomu FSH, wykonuje się oznaczenie stężenia lutropiny, estradiolu, progesteronu czy hormonów tarczycy (zwłaszcza w przypadku, gdy przekwitanie rozpoczyna się przedwcześnie).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij