Przyczyny, objawy i leczenie suchości pochwy
Anna Posmykiewicz

Przyczyny, objawy i leczenie suchości pochwy

Suchość pochwy to bardzo kłopotliwa i uciążliwa dolegliwość, która wywołuje u kobiety znaczny dyskomfort i w zdecydowany sposób obniża jakość życia. Jest to problem, z którym tak naprawdę może zetknąć się kobieta w każdym wieku – dolegliwość ta może bowiem dotknąć zarówno pacjentki młode, jak i te bardziej dojrzałe.

Jakie objawy może dawać suchość pochwy?

Suchość pochwy zazwyczaj wywołuje u kobiety duży dyskomfort, bowiem jej dominującym objawem przede wszystkim jest pieczenie, a często też uczucie dokuczliwego świądu okolic intymnych. Poza tym suchość pochwy przysparza też kobiecie bardzo dużych problemów ze współżyciem – wskutek suchości pochwy kobieta odczuwa w czasie stosunku ból (nosi on nazwę dyspareunii), przez co kobieta nie jest w stanie zwykle osiągnąć orgazmu i nie czerpie satysfakcji ze współżycia, a czasami wręcz boi się kolejnego zbliżenia z partnerem, bo zdaje sobie sprawę z tego, że może być ono dla niej bardzo nieprzyjemne.

Trzeba pamiętać też, że suchość pochwy, poza dolegliwościami fizycznymi, ma też negatywny wpływ na psychikę kobiety. Kobieta, odczuwając dyskomfort w czasie stosunku, często wstydzi się do tego przyznać swojemu partnerowi, boi się kolejnych zbliżeń i czasami ich unika, a to z kolei może doprowadzić do różnego rodzaju sprzeczek z partnerem, które będą pogłębiały zły nastrój kobiety.

Jakie mogą być przyczyny suchości pochwy?

Do suchości pochwy może dojść na skutek spadku stężenia żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Estrogeny są bowiem odpowiedzialne między innymi właśnie za produkcję śluzu pochwowego, nadają one również pochwie elastyczność i rozciągliwość. Kiedy w znaczący sposób spada ich stężenie, wtedy też może pojawić się problem suchości pochwy. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? Do znaczącego spadku poziomu estrogenów dochodzi u kobiety w okresie menopauzy. Przed jej rozpoczęciem ilość estrogenów jest duża, w związku z czym pochwa jest też dobrze nawilżona. W okresie menopauzy natomiast dochodzi do dużego spadku poziomu estrogenów; ich stężenie może ulec zmniejszeniu nawet dziesięć razy. W związku z tym zdecydowanie zmniejsza się produkcja śluzu pochwowego, dochodzi też do zaniku nabłonka pochwowego, a cała pochwa staje się zdecydowanie mniej elastyczna i rozciągliwa.

Do spadku poziomu estrogenów może również dojść u kobiet przed okresem menopauzy w przypadku różnego rodzaju zaburzeń endokrynologicznych – jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, wtedy nawet u znacznie młodszych kobiet mogą pojawić się dolegliwości związane z suchością pochwy.

Suchość pochwy może wystąpić również na skutek przyjmowania przez kobietę niektórych leków. Jakie środki farmakologiczne mogą przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości związanych z suchością pochwy? Do suchości pochwy może doprowadzać przede wszystkim stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Jeśli kobieta, która stosuje doustne tabletki antykoncepcyjne zaczyna mieć problemy z właściwym nawilżeniem pochwy, powinna obowiązkowo zgłosić się do swojego lekarza ginekologa. Specjalista zmieni wtedy środek antykoncepcyjny na inny, który być może będzie lepiej tolerowany przez pacjentkę. Ponadto do suchości pochwy może czasami doprowadzić zażywanie niektórych leków przeciwhistaminowych, czyli środków do walki z alergią, jak również farmakoterapia niektórymi antybiotykami.

Należy wspomnieć też o tym, że suchość pochwy może też wynikać z obecności infekcji narządów płciowych. Zdarza się, że w przypadku zakażenia grzybiczego – poza grudkowatymi, białymi upławami i uciążliwym świądem okolic intymnych – kobieta odczuwa właśnie pieczenie i suchość pochwy. Podobna sytuacja może mieć tez miejsce w przypadku zakażenia bakteryjnego oraz ewentualnie na skutek infekcji wywołanej zakażeniem pierwotniakowym rzęsistkiem pochwowym.

Powiązane produkty

Jak leczyć suchość pochwy i pozbyć się problemu raz na zawsze?

To, czy suchość pochwy można wyeliminować na zawsze, zależne jest od przyczyny dolegliwości. Jeśli suchość pochwy powstaje wskutek infekcji grzybiczej czy bakteryjnej, to zwykle po wyleczeniu zakażenia (za pomocą środków przeciwgrzybiczych lub właściwie dobranych antybiotyków) ustępują również problemy związane z suchością pochwy.

Podobnie, jeśli suchość pochwy wynika z zażywania niektórych leków – wtedy istnieje naprawdę bardzo duża szansa, że ich po zmianie na innego rodzaju środki farmakologiczne problem ustąpi całkowicie.

Inaczej jest, jeśli do suchości pochwy doszło w przebiegu menopauzy – czasami pomimo stosowania właściwego leczenia nie da się do końca wyeliminować przykrych dolegliwości, ale na pewno można je w znaczący sposób złagodzić.

Co stosuje się do leczenia suchości pochwy? Do łagodzenia objawów związanych z suchością pochwy stosuje się różnego rodzaju żele nawilżające – obecnie istnieje cały szereg tego typu preparatów, które można nabyć w aptece bez recepty. Poza tym istnieją też globulki zawierające między innymi kwas hialuronowy, glikogen i pałeczki kwasu mlekowego, które też skutecznie będą nawilżały pochwę. Tego typu środki zwykle również są dostępne bez recepty.

W przypadku kobiet, u których suchość pochwy ma związek ze spadkiem poziomu estrogenów, lekarze ginekolodzy zlecają dopochwowe globulki zawierające estriol. W przypadku niskiego stężenia estrogenów bardzo często zachodzi potrzeba stosowania również leków działających ogólnoustrojowo – lekarz może zalecić stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, ewentualnie preparatów zawierających fitoestrogeny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl