Przyczyny, objawy i leczenie suchości pochwy
Suchość pochwy to bardzo kłopotliwa i uciążliwa dolegliwość, która wywołuje u kobiety znaczny dyskomfort i w zdecydowany sposób obniża jakość życia. Jest to problem, z którym tak naprawdę może zetknąć się kobieta w każdym wieku – dolegliwość ta może bowiem dotknąć zarówno pacjentki młode, jak i te bardziej dojrzałe.
Jakie objawy może dawać suchość pochwy?
Suchość pochwy zazwyczaj wywołuje u kobiety duży dyskomfort, bowiem jej dominującym objawem przede wszystkim jest pieczenie, a często też uczucie dokuczliwego świądu okolic intymnych. Poza tym suchość pochwy przysparza też kobiecie bardzo dużych problemów ze współżyciem – wskutek suchości pochwy kobieta odczuwa w czasie stosunku ból (nosi on nazwę dyspareunii), przez co kobieta nie jest w stanie zwykle osiągnąć orgazmu i nie czerpie satysfakcji ze współżycia, a czasami wręcz boi się kolejnego zbliżenia z partnerem, bo zdaje sobie sprawę z tego, że może być ono dla niej bardzo nieprzyjemne.
Jakie mogą być przyczyny suchości pochwy?
Do suchości pochwy może dojść na skutek spadku stężenia żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Estrogeny są bowiem odpowiedzialne między innymi właśnie za produkcję śluzu pochwowego, nadają one również pochwie elastyczność i rozciągliwość. Kiedy w znaczący sposób spada ich stężenie, wtedy też może pojawić się problem suchości pochwy. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? Do znaczącego spadku poziomu estrogenów dochodzi u kobiety w okresie menopauzy. Przed jej rozpoczęciem ilość estrogenów jest duża, w związku z czym pochwa jest też dobrze nawilżona. W okresie menopauzy natomiast dochodzi do dużego spadku poziomu estrogenów; ich stężenie może ulec zmniejszeniu nawet dziesięć razy. W związku z tym zdecydowanie zmniejsza się produkcja śluzu pochwowego, dochodzi też do zaniku nabłonka pochwowego, a cała pochwa staje się zdecydowanie mniej elastyczna i rozciągliwa.
Suchość pochwy może wystąpić również na skutek przyjmowania przez kobietę niektórych leków. Jakie środki farmakologiczne mogą przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości związanych z suchością pochwy? Do suchości pochwy może doprowadzać przede wszystkim stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Jeśli kobieta, która stosuje doustne tabletki antykoncepcyjne zaczyna mieć problemy z właściwym nawilżeniem pochwy, powinna obowiązkowo zgłosić się do swojego lekarza ginekologa. Specjalista zmieni wtedy środek antykoncepcyjny na inny, który być może będzie lepiej tolerowany przez pacjentkę. Ponadto do suchości pochwy może czasami doprowadzić zażywanie niektórych leków przeciwhistaminowych, czyli środków do walki z alergią, jak również farmakoterapia niektórymi antybiotykami.
Należy wspomnieć też o tym, że suchość pochwy może też wynikać z obecności infekcji narządów płciowych. Zdarza się, że w przypadku zakażenia grzybiczego – poza grudkowatymi, białymi upławami i uciążliwym świądem okolic intymnych – kobieta odczuwa właśnie pieczenie i suchość pochwy. Podobna sytuacja może mieć tez miejsce w przypadku zakażenia bakteryjnego oraz ewentualnie na skutek infekcji wywołanej zakażeniem pierwotniakowym rzęsistkiem pochwowym.
Jak leczyć suchość pochwy i pozbyć się problemu raz na zawsze?
To, czy suchość pochwy można wyeliminować na zawsze, zależne jest od przyczyny dolegliwości. Jeśli suchość pochwy powstaje wskutek infekcji grzybiczej czy bakteryjnej, to zwykle po wyleczeniu zakażenia (za pomocą środków przeciwgrzybiczych lub właściwie dobranych antybiotyków) ustępują również problemy związane z suchością pochwy.
Podobnie, jeśli suchość pochwy wynika z zażywania niektórych leków – wtedy istnieje naprawdę bardzo duża szansa, że ich po zmianie na innego rodzaju środki farmakologiczne problem ustąpi całkowicie.
Inaczej jest, jeśli do suchości pochwy doszło w przebiegu menopauzy – czasami pomimo stosowania właściwego leczenia nie da się do końca wyeliminować przykrych dolegliwości, ale na pewno można je w znaczący sposób złagodzić.
Co stosuje się do leczenia suchości pochwy? Do łagodzenia objawów związanych z suchością pochwy stosuje się różnego rodzaju żele nawilżające – obecnie istnieje cały szereg tego typu preparatów, które można nabyć w aptece bez recepty. Poza tym istnieją też globulki zawierające między innymi kwas hialuronowy, glikogen i pałeczki kwasu mlekowego, które też skutecznie będą nawilżały pochwę. Tego typu środki zwykle również są dostępne bez recepty.
W przypadku kobiet, u których suchość pochwy ma związek ze spadkiem poziomu estrogenów, lekarze ginekolodzy zlecają dopochwowe globulki zawierające estriol. W przypadku niskiego stężenia estrogenów bardzo często zachodzi potrzeba stosowania również leków działających ogólnoustrojowo – lekarz może zalecić stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, ewentualnie preparatów zawierających fitoestrogeny.