Pęknięcie pochwy podczas stosunku – przyczyny i zapobieganie
Łukasz Stelmaszczyk

Pęknięcie pochwy podczas stosunku – przyczyny i zapobieganie

Pęknięcie bądź rozdarcie pochwy należy do częstych urazów seksualnych. Wśród powodów wymienia się m.in. brak odpowiedniego nawilżenia oraz zbyt intensywną penetrację. Jak zapobiegać pęknięciu pochwy podczas stosunku?  Co robić, gdy do niego dojdzie? 

Pęknięcie pochwy to przerwanie ciągłości jej ściany. Dochodzi do niego w wyniku urazu penetrującego lub stosunku płciowego. Zazwyczaj towarzyszy mu ból oraz krwawienie. W przypadku obfitego krwawienia konieczna jest pilna wizyta w izbie przyjęć ginekologiczno-położniczej, ponieważ takie pęknięcie może wymagać zaopatrzenia chirurgicznego. Ważne jest, żeby pacjentkę obejrzał ginekolog, jednak jeśli nie ma w okolicy ginekologicznej izby przyjęć, a krwawienie jest duże, wtedy należy udać się do szpitalnej izby przyjęć. Najczęściej jednak są to drobne otarcia, które ulegają samoistnemu wygojeniu.  

Przyczyny pęknięcia pochwy (krocza) podczas stosunku 

Pęknięcie pochwy może mieć różną etiologię. U zdrowych kobiet najczęściej mają na nie wpływ:  

  • warunki anatomiczne (np. pochwa jest zbyt wąska, występuje przegroda w pochwie),  
  • wielkość członka partnera,  
  • zbyt intensywny stosunek,  
  • brak odpowiedniego nawilżenia.  

Tego typu urazy częściej zdarzają się, gdy obydwoje partnerzy są pod wpływem alkoholu, ponieważ osłabia on czucie bólu, który może poprzedzać uraz pochwy. U kobiet, u których występują zaburzenia hormonalne lub które przyjmują doustną antykoncepcję hormonalną, istnieje większe ryzyko powstawania podrażnień lub małych urazów pochwy. Ponadto u kobiet starszych, a szczególnie u tych po menopauzie, ze względu na zmniejszenie stężenia estrogenów może dojść do suchości pochwy oraz osłabienia jej ścian, a w rezultacie podczas stosunku może dojść nawet do pęknięcia sklepienia pochwy. Na pęknięcie pochwy bardziej narażone są kobiety, które zbyt szybko decydują się na współżycie po porodzie powikłanym pęknięciem bądź nacięciem krocza. 

Jak zapobiegać pęknięciu pochwy podczas stosunku? 

Sposoby zapobiegania pęknięcia pochwy podczas stosunku określa się indywidualnie. Najprostszą metodą jest stosowanie odpowiednich żeli nawilżających, tak zwanych lubrykantów, podczas stosunku.Nawilżają one błonę śluzową pokrywającą pochwę, zmniejszają siłę tarcia i dzięki temu ograniczają prawdopodobieństwo wystąpienia urazu. Należy upewnić się, że dany lubrykant może być stosowany z prezerwatywami, jeśli używana jest taka metoda antykoncepcji – żel może ją osłabiać. Czasami należy zrezygnować z niektórych pozycji i wybrać takie, przy których nie występuje ból lub ma on mniejsze nasilenie. 

W przypadku powtarzających się mikrourazów błony śluzowej pochwy i sromu można sięgnąć po specjalne globulki dopochwowe zawierające np. kwas hialuronowy. Substancja ta powoduje szybszą regenerację i gojenie śluzówki pochwy. 

Polecane dla Ciebie

Jak często zdarza się pęknięcie pochwy (krocza) podczas stosunku? 

Należy podkreślić, że choć pęknięcie pochwy jest dosyć częstym urazem występującym podczas uprawiania seksu, statystycznie dochodzi do niego rzadko. Do pęknięcia pochwy najczęściej dochodzi w przypadku wykorzystywania seksualnego, szczególnie o brutalnym charakterze.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij