Pęknięcie pochwy podczas stosunku – przyczyny i zapobieganie
Łukasz Stelmaszczyk

Pęknięcie pochwy podczas stosunku – przyczyny i zapobieganie

Pęknięcie bądź rozdarcie pochwy należy do częstych urazów seksualnych. Wśród powodów wymienia się m.in. brak odpowiedniego nawilżenia oraz zbyt intensywną penetrację. Jak zapobiegać pęknięciu pochwy podczas stosunku?  Co robić, gdy do niego dojdzie? 

Pęknięcie pochwy to przerwanie ciągłości jej ściany. Dochodzi do niego w wyniku urazu penetrującego lub stosunku płciowego. Zazwyczaj towarzyszy mu ból oraz krwawienie. W przypadku obfitego krwawienia konieczna jest pilna wizyta w izbie przyjęć ginekologiczno-położniczej, ponieważ takie pęknięcie może wymagać zaopatrzenia chirurgicznego. Ważne jest, żeby pacjentkę obejrzał ginekolog, jednak jeśli nie ma w okolicy ginekologicznej izby przyjęć, a krwawienie jest duże, wtedy należy udać się do szpitalnej izby przyjęć. Najczęściej jednak są to drobne otarcia, które ulegają samoistnemu wygojeniu.  

Przyczyny pęknięcia pochwy (krocza) podczas stosunku 

Pęknięcie pochwy może mieć różną etiologię. U zdrowych kobiet najczęściej mają na nie wpływ:  

  • warunki anatomiczne (np. pochwa jest zbyt wąska, występuje przegroda w pochwie),  
  • wielkość członka partnera,  
  • zbyt intensywny stosunek,  
  • brak odpowiedniego nawilżenia.  

Tego typu urazy częściej zdarzają się, gdy obydwoje partnerzy są pod wpływem alkoholu, ponieważ osłabia on czucie bólu, który może poprzedzać uraz pochwy. U kobiet, u których występują zaburzenia hormonalne lub które przyjmują doustną antykoncepcję hormonalną, istnieje większe ryzyko powstawania podrażnień lub małych urazów pochwy. Ponadto u kobiet starszych, a szczególnie u tych po menopauzie, ze względu na zmniejszenie stężenia estrogenów może dojść do suchości pochwy oraz osłabienia jej ścian, a w rezultacie podczas stosunku może dojść nawet do pęknięcia sklepienia pochwy. Na pęknięcie pochwy bardziej narażone są kobiety, które zbyt szybko decydują się na współżycie po porodzie powikłanym pęknięciem bądź nacięciem krocza. 

Jak zapobiegać pęknięciu pochwy podczas stosunku? 

Sposoby zapobiegania pęknięcia pochwy podczas stosunku określa się indywidualnie. Najprostszą metodą jest stosowanie odpowiednich żeli nawilżających, tak zwanych lubrykantów, podczas stosunku.Nawilżają one błonę śluzową pokrywającą pochwę, zmniejszają siłę tarcia i dzięki temu ograniczają prawdopodobieństwo wystąpienia urazu. Należy upewnić się, że dany lubrykant może być stosowany z prezerwatywami, jeśli używana jest taka metoda antykoncepcji – żel może ją osłabiać. Czasami należy zrezygnować z niektórych pozycji i wybrać takie, przy których nie występuje ból lub ma on mniejsze nasilenie. 

W przypadku powtarzających się mikrourazów błony śluzowej pochwy i sromu można sięgnąć po specjalne globulki dopochwowe zawierające np. kwas hialuronowy. Substancja ta powoduje szybszą regenerację i gojenie śluzówki pochwy. 

Powiązane produkty

Jak często zdarza się pęknięcie pochwy (krocza) podczas stosunku? 

Należy podkreślić, że choć pęknięcie pochwy jest dosyć częstym urazem występującym podczas uprawiania seksu, statystycznie dochodzi do niego rzadko. Do pęknięcia pochwy najczęściej dochodzi w przypadku wykorzystywania seksualnego, szczególnie o brutalnym charakterze.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

    Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.