Pęknięcie pochwy podczas stosunku – przyczyny i zapobieganie
Łukasz Stelmaszczyk

Pęknięcie pochwy podczas stosunku – przyczyny i zapobieganie

Pęknięcie bądź rozdarcie pochwy należy do częstych urazów seksualnych. Wśród powodów wymienia się m.in. brak odpowiedniego nawilżenia oraz zbyt intensywną penetrację. Jak zapobiegać pęknięciu pochwy podczas stosunku?  Co robić, gdy do niego dojdzie? 

Pęknięcie pochwy to przerwanie ciągłości jej ściany. Dochodzi do niego w wyniku urazu penetrującego lub stosunku płciowego. Zazwyczaj towarzyszy mu ból oraz krwawienie. W przypadku obfitego krwawienia konieczna jest pilna wizyta w izbie przyjęć ginekologiczno-położniczej, ponieważ takie pęknięcie może wymagać zaopatrzenia chirurgicznego. Ważne jest, żeby pacjentkę obejrzał ginekolog, jednak jeśli nie ma w okolicy ginekologicznej izby przyjęć, a krwawienie jest duże, wtedy należy udać się do szpitalnej izby przyjęć. Najczęściej jednak są to drobne otarcia, które ulegają samoistnemu wygojeniu.  

Przyczyny pęknięcia pochwy (krocza) podczas stosunku 

Pęknięcie pochwy może mieć różną etiologię. U zdrowych kobiet najczęściej mają na nie wpływ:  

  • warunki anatomiczne (np. pochwa jest zbyt wąska, występuje przegroda w pochwie),  
  • wielkość członka partnera,  
  • zbyt intensywny stosunek,  
  • brak odpowiedniego nawilżenia.  

Tego typu urazy częściej zdarzają się, gdy obydwoje partnerzy są pod wpływem alkoholu, ponieważ osłabia on czucie bólu, który może poprzedzać uraz pochwy. U kobiet, u których występują zaburzenia hormonalne lub które przyjmują doustną antykoncepcję hormonalną, istnieje większe ryzyko powstawania podrażnień lub małych urazów pochwy. Ponadto u kobiet starszych, a szczególnie u tych po menopauzie, ze względu na zmniejszenie stężenia estrogenów może dojść do suchości pochwy oraz osłabienia jej ścian, a w rezultacie podczas stosunku może dojść nawet do pęknięcia sklepienia pochwy. Na pęknięcie pochwy bardziej narażone są kobiety, które zbyt szybko decydują się na współżycie po porodzie powikłanym pęknięciem bądź nacięciem krocza. 

Jak zapobiegać pęknięciu pochwy podczas stosunku? 

Sposoby zapobiegania pęknięcia pochwy podczas stosunku określa się indywidualnie. Najprostszą metodą jest stosowanie odpowiednich żeli nawilżających, tak zwanych lubrykantów, podczas stosunku.Nawilżają one błonę śluzową pokrywającą pochwę, zmniejszają siłę tarcia i dzięki temu ograniczają prawdopodobieństwo wystąpienia urazu. Należy upewnić się, że dany lubrykant może być stosowany z prezerwatywami, jeśli używana jest taka metoda antykoncepcji – żel może ją osłabiać. Czasami należy zrezygnować z niektórych pozycji i wybrać takie, przy których nie występuje ból lub ma on mniejsze nasilenie. 

W przypadku powtarzających się mikrourazów błony śluzowej pochwy i sromu można sięgnąć po specjalne globulki dopochwowe zawierające np. kwas hialuronowy. Substancja ta powoduje szybszą regenerację i gojenie śluzówki pochwy. 

Powiązane produkty

Jak często zdarza się pęknięcie pochwy (krocza) podczas stosunku? 

Należy podkreślić, że choć pęknięcie pochwy jest dosyć częstym urazem występującym podczas uprawiania seksu, statystycznie dochodzi do niego rzadko. Do pęknięcia pochwy najczęściej dochodzi w przypadku wykorzystywania seksualnego, szczególnie o brutalnym charakterze.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij