Pęknięcie pochwy podczas stosunku – przyczyny i zapobieganie
Pęknięcie bądź rozdarcie pochwy należy do częstych urazów seksualnych. Wśród powodów wymienia się m.in. brak odpowiedniego nawilżenia oraz zbyt intensywną penetrację. Jak zapobiegać pęknięciu pochwy podczas stosunku? Co robić, gdy do niego dojdzie?
Pęknięcie pochwy to przerwanie ciągłości jej ściany. Dochodzi do niego w wyniku urazu penetrującego lub stosunku płciowego. Zazwyczaj towarzyszy mu ból oraz krwawienie. W przypadku obfitego krwawienia konieczna jest pilna wizyta w izbie przyjęć ginekologiczno-położniczej, ponieważ takie pęknięcie może wymagać zaopatrzenia chirurgicznego. Ważne jest, żeby pacjentkę obejrzał ginekolog, jednak jeśli nie ma w okolicy ginekologicznej izby przyjęć, a krwawienie jest duże, wtedy należy udać się do szpitalnej izby przyjęć. Najczęściej jednak są to drobne otarcia, które ulegają samoistnemu wygojeniu.
Przyczyny pęknięcia pochwy (krocza) podczas stosunku
Pęknięcie pochwy może mieć różną etiologię. U zdrowych kobiet najczęściej mają na nie wpływ:
- warunki anatomiczne (np. pochwa jest zbyt wąska, występuje przegroda w pochwie),
- wielkość członka partnera,
- zbyt intensywny stosunek,
- brak odpowiedniego nawilżenia.
Tego typu urazy częściej zdarzają się, gdy obydwoje partnerzy są pod wpływem alkoholu, ponieważ osłabia on czucie bólu, który może poprzedzać uraz pochwy. U kobiet, u których występują zaburzenia hormonalne lub które przyjmują doustną antykoncepcję hormonalną, istnieje większe ryzyko powstawania podrażnień lub małych urazów pochwy. Ponadto u kobiet starszych, a szczególnie u tych po menopauzie, ze względu na zmniejszenie stężenia estrogenów może dojść do suchości pochwy oraz osłabienia jej ścian, a w rezultacie podczas stosunku może dojść nawet do pęknięcia sklepienia pochwy. Na pęknięcie pochwy bardziej narażone są kobiety, które zbyt szybko decydują się na współżycie po porodzie powikłanym pęknięciem bądź nacięciem krocza.
Jak zapobiegać pęknięciu pochwy podczas stosunku?
Sposoby zapobiegania pęknięcia pochwy podczas stosunku określa się indywidualnie. Najprostszą metodą jest stosowanie odpowiednich żeli nawilżających, tak zwanych lubrykantów, podczas stosunku.Nawilżają one błonę śluzową pokrywającą pochwę, zmniejszają siłę tarcia i dzięki temu ograniczają prawdopodobieństwo wystąpienia urazu. Należy upewnić się, że dany lubrykant może być stosowany z prezerwatywami, jeśli używana jest taka metoda antykoncepcji – żel może ją osłabiać. Czasami należy zrezygnować z niektórych pozycji i wybrać takie, przy których nie występuje ból lub ma on mniejsze nasilenie.
Jak często zdarza się pęknięcie pochwy (krocza) podczas stosunku?
Należy podkreślić, że choć pęknięcie pochwy jest dosyć częstym urazem występującym podczas uprawiania seksu, statystycznie dochodzi do niego rzadko. Do pęknięcia pochwy najczęściej dochodzi w przypadku wykorzystywania seksualnego, szczególnie o brutalnym charakterze.