Seniorzy w łóżku
Ada Szymkowiak

Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  1. Kiedy i dlaczego ludzie przestają uprawiać seks?
  2. Libido w podeszłym wieku u kobiet i mężczyzn
  3. Korzyści zdrowotne uprawiania seksu w starszym wieku
  4. Seks seniorów – jak bezpiecznie się kochać? Na co uważać? Polecane pozycje dla seniorów

Kiedy i dlaczego ludzie przestają uprawiać seks?

Obraz, jaki wyłania się z dzisiejszych mediów społecznościowych, przedstawia atrakcyjność i seks jako domenę młodości – tak kreowana perspektywa często powoduje zepchnięcie tematu życia seksualnego seniorów na margines społecznej dyskusji. Zainteresowanie seksem może spadać wraz z wiekiem z wielu powodów. Starzenie się organizmu wywołuje w nim szereg zmian, w tym hormonalnych, które nie pozostają bez wpływu na libido.

Osoby w zaawansowanym wieku często mierzą się również z żałobą po śmierci partnera życiowego, co wymaga zredefiniowania własnych potrzeb bliskości, intymności oraz oczekiwań wobec relacji. Obawa przed oceną, zmaganie się z chorobami przewlekłymi, w tym z zespołem kruchości, a także stosowanie leków to kolejne z przyczyn, dla których dbanie o sferę seksualności może spaść na dalszy plan.

Wśród leków wywołujących zaburzenia funkcji seksualnych wymienia się m.in. leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne, benzodiazepiny, leki przeciwnadciśnieniowe, tiazydy i statyny.

Problemem jest również brak wsparcia ze strony instytucji oraz pracowników ochrony zdrowia. Wprowadzenie tematyki zdrowia seksualnego do standardowych konsultacji medycznych umożliwiłoby stworzenie warunków, w których kultywowane byłoby podejście pełne troski i otwartości w stosunku do zagadnień dotyczących zdrowia seksualnego osób starszych. Ponadto seniorzy powinni być zachęcani do dbania o swoje potrzeby seksualne, a także odpowiednio informowani i nakłaniani do sięgnięcia po specjalistyczną pomoc, gdy na drodze ku zaspokajaniu tychże potrzeb stoją lęk lub choroba.

Libido w podeszłym wieku u kobiet i mężczyzn

Zmiany hormonalne związane z biologicznym starzeniem grają istotną rolę w kontekście życia seksualnego zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W trakcie menopauzy dochodzi do spadku poziomu estrogenów, co prowadzi m.in. do suchości pochwy i utraty elastyczności jej tkanek. To w konsekwencji wydłuża czas osiągnięcia podniecenia i powoduje trudności w odbyciu stosunku.

Obniżenie czynności hormonalnej jąder wiąże się z niższym poziomem testosteronu. Ma to wpływ na erekcję oraz ejakulację. U starszych mężczyzn czas trwania erekcji ulega skróceniu, natomiast osiągnięcie jej może się wydłużyć.

Szczególnie warto podkreślić, że subiektywne przeżycie zbliżenia nie musi zostać obniżone – ważne jest posiadanie wiedzy o sposobach przezwyciężania zmian fizjologicznych dzięki odpowiednim technikom, tak aby móc cieszyć się seksem niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.

Czynników wpływających na siłę pożądania seksualnego jest jednak więcej – oprócz biologicznych pojawiają się również czynniki psychologiczne oraz społeczne. U kobiet znaczenie mają głównie: wiek, znaczenie seksu w życiu jednostki oraz dostępność partnera seksualnego. U mężczyzn wymienia się natomiast wiek, znaczenie seksu oraz poziom dochodów i wykształcenie.

Powiązane produkty

Korzyści zdrowotne uprawiania seksu w starszym wieku

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie seksualne jako „stan fizycznego, emocjonalnego, psychicznego i społecznego dobrego samopoczucia w odniesieniu do seksualności; nie tylko brak choroby, zaburzenia czy kalectwa”.

Wbrew powtarzanym mitom seks jest integralną częścią życia bez względu na to, ile mamy lat. Angażowanie się w aktywność seksualną – z partnerem bądź solo – niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, podobnie jak inne aktywności fizyczne. Badania wskazują na poprawę wydolności i wsparcie układu krążenia, wzmocnienie układu odpornościowego, poprawę jakości snu oraz funkcji poznawczych. Dochodzi także do redukcji napięcia, stresu, poprawia się nastrój oraz wzrasta poczucie zadowolenia i szczęścia – ma to nieocenioną wartość dla dobrostanu emocjonalnego. Seks partnerski wzmacnia również relację. Pary zgłaszają także lepszą jakość komunikacji.

Seks seniorów – jak bezpiecznie się kochać? Na co uważać? Polecane pozycje dla seniorów

Osoby starsze mierzą się ze specyficznymi wyzwaniami, jakimi są liczne przewlekłe schorzenia – zarówno somatyczne, jak i psychiczne. Aktywność seksualna i związany z nią wysiłek fizyczny może stanowić ryzyko u osób cierpiących z powodu chorób układu krążenia, stąd zaleca się zachowanie ostrożności. Seniorzy borykający się z osteoporozą bądź chorobą zwyrodnieniową mogą rozważyć modyfikację pozycji seksualnych w celu odciążenia stawów np. poprzez skorzystanie z poduszki lub miękkiego koca do podparcia kolan i bioder.

Osoby ze schorzeniami układu kostno-stawowego mogą także spróbować pozycji leżących, siedzących oraz pozycji na jeźdźca. Pamiętajmy jednak, że seks to nie tylko penetracja, ale wszelkie czynności prowadzące do osiągnięcia orgazmu – w towarzystwie drugiej osoby lub bez. Ważną kwestią jest również zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową, które mogą dotknąć każdego niezależnie od wieku.

Według jednego z badań w ciągu ostatniej dekady liczba zachorowań na STD (ang. sexually transmitted diseases) wśród osób powyżej 55 roku życia uległa podwojeniu. Pokolenie dzisiejszych seniorów rzadziej korzysta z mechanicznych zabezpieczeń podczas stosunku, ponieważ zakłada, że skoro nie ma ryzyka zajścia w ciążę, to zabezpieczenie nie jest potrzebne. Można taką postawę wytłumaczyć brakiem odpowiedniej edukacji seksualnej, która od lat jest polskim problemem.

  1. Fitzroy, A. F., Kemp, C. L., & Burgess, E. O. (2022). “I’m Not Terribly Lonely”: Advancing the Understanding of Intimacy Among Older Adults. Journal of Aging Studies, 61, 101005. https://doi.org/10.1016/J.JAGING.2022.101005.
  2. Gewirtz-Meydan, A., & Ayalon, L. (2023). Reasons people refrain from sex in later life. Journal of Sex & Marital Therapy, 49(2), 189–207. https://doi.org/10.1080/0092623X.2022.2087811.
  3. Freak-Poli R. (2020). It's not age that prevents sexual activity later in life. Australasian Journal on Ageing, 39 Suppl 1(Suppl 1), 22–29. https://doi.org/10.1111/ajag.12774.
  4. Koh, S., & Sewell, D. D. (2015). Sexual functions in older adults. American Journal of Geriatric Psychiatry, 23(3), 223–226. https://doi.org/10.1016/J.JAGP.2014.12.002.
  5. Souza Júnior, E. V. de, Silva, C. D. S., Pirôpo, U. S., Santos, B. F. M. dos, Guedes, T. P., Siqueira, L. R., & Sawada, N. O. (2021). Effects of sexuality on frailty and quality of life in the elderly: a cross-sectional study. Revista Brasileira de Enfermagem, 75(1), e20210049. https://doi.org/10.1590/0034-7167-2021-0049.
  6. Steckenrider, J. (2023). Sexual activity of older adults: let’s talk about it. The Lancet Healthy Longevity, 4(3), e96–e97. https://doi.org/10.1016/S2666-7568(23)00003-X.
  7. Zhang, F., Yang, Z., Li, X., & Wang, A. (2023). Factors influencing the quality of sexual life in the older adults: A scoping review. International Journal of Nursing Sciences, 10, 167–173. https://doi.org/10.1016/j.ijnss.2023.03.006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl