Jak zmienia się erekcja w różnym wieku?
Anna Rutkowska

Jak zmienia się erekcja w różnym wieku?

Starzenie się zwykle kojarzy się ze wszystkim, co złe. Patrząc na powyższy tytuł, można zrozumieć, że po trzydziestce erekcja będzie inna niż wówczas, gdy mężczyzna miał powyżej dwudziestu lat, a po czterdziestce może być tylko gorzej. Jednak nie musi tak być. Prawdą jest jednak, że życie seksualne panów zmienia się w miarę upływu czasu.

  1. Erekcja 20+
  2. Erekcja 30+
  3. Erekcja 40+
  4. Erekcja 50+

Lekarze i naukowcy są zdania, że zdrowy mężczyzna może prowadzić udane życie seksualne właściwie przez całe swoje dorosłe życie, czyli do późnej starości. Mimo że z wiekiem bez wątpienia spada poziom testosteronu, co ma duże znaczenie dla potencji (i nie tylko), powinien być on wystarczający dla możliwości osiągnięcia wzwodu nawet u dojrzałego mężczyzny. Zdolność ta związana jest nie tylko z męskim hormonem. Ma na nią wpływ wiele innych czynników fizycznych i psychicznych. 

Wzwód to stan, na który składają się liczne reakcje biochemiczne i procesy fizjologiczne. Jednakże to, co skomplikowane może się popsuć na wiele sposobów — szczególnie, że z wiekiem problemy ze zdrowiem narastają. Liczne badania potwierdzają tę obserwację — zaburzenia erekcji są związane ze starzeniem się. Do każdego etapu życia można jednak przypisać kilka podstawowych trudności wpływających na jakość życia seksualnego. Nie jest to oczywiście sztywny podział. Z większością problemów mogą borykać się zarówno młodzi mężczyźni, jak i starsi panowie.

Erekcja 20+

Wydawać by się mogło, że w tak młodym wieku wszystko powinno być w najlepszym porządku — hormony szaleją, zdrowia i sił fizycznych nie brakuje, a statystycznie inicjację seksualną większość dwudziestolatków ma już za sobą. Jednak młodzi mężczyźni również cierpią na zaburzenia erekcji. W tym wieku problem często wiąże się nie tyle z osiągnięciem wzwodu w ogóle (choć to bywa przedmiotem trosk mężczyzn w każdym wieku), ile z przedwczesnym wytryskiem. Ten można podzielić na 2 typy: wytrysk niemal natychmiastowy po rozpoczęciu stosunku oraz przed osiągnięciem pełnego wzwodu, co w ogóle uniemożliwia stosunek. 

Przedwczesny wytrysk w tym wieku zwykle ma podłoże psychogenne. Największym wrogiem w życiu seksualnym dwudziestolatka jest stres i rozmaite lęki. Początkowo może się on wiązać, na przykład z obawami dotyczącymi seksualnych umiejętności, przed brakiem zadowolenia partnerki (lub partnera) czy przed możliwą porażką w łóżku. Jako przyczynę przedwczesnego wytrysku specjaliści wymieniają nieregularne współżycie, najczęściej związane z brakiem stałej partnerki albo obawą pary przed zajściem w ciążę — w dzisiejszych czasach zwykle niepożądaną w tym wieku. Dwudziestolatkowie mogą mieć też zaburzenia wzwodu wynikające z przyczyn natury somatycznej, na przykład niedoczynności tarczycy czy rozmaitych predyspozycji neurobiologicznych, czasem o genetycznym podłożu. Warto zatem obserwować swoje ciało. Jeśli mimo problemów ze współżyciem występuje codzienny poranny wzwód, a przedwczesny wytrysk nie zdarza się podczas masturbacji, oznacza to, że przyczyna kłopotów w seksie z partnerką (czy partnerem) jest właśnie psychogenna.

Specjaliści wyróżniają 3 typ przedwczesnego wytrysku. Jest on określany jako rzekomy, czyli tak naprawdę wcale nie występuje, ale jest zgłaszany lekarzom przez pacjentów. Doświadczają go panowie, którzy są przekonani, że wytrysk powinien następować później niż ma to u nich miejsce.

Problem rzekomego wytrysku może wynikać z czerpania wzorców udanego życia seksualnego z filmów pornograficznych — tak zmontowanych, by oglądający mieli wrażenie, że ich bohaterowie mogą kochać się niemal w nieskończoność. Każda osoba powinna jednak wiedzieć, że mają one tyle wspólnego z rzeczywistością, co filmowe przygody Supermana. Mimo wszystko — głowa do góry! Kłopot przedwczesnego wytrysku zwykle ustępuje dzięki treningowi. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z nim jest regularne współżycie, najlepiej z osobą, której się ufa, czyli ze stałą partnerką lub partnerem. Jeśli problemy nie mijają, warto udać się do seksuologa. 

Erekcja 30+

Życie panów po trzydziestce często jeszcze bardziej nabiera tempa. O ile zdrowym, umiarkowanie ambitnym dwudziestolatkom instynktownie udaje się utrzymać równowagę między pracą a odpoczynkiem, o tyle trzydziestolatkowie, których kariery zawodowe właśnie się rozpędzają, mogą mieć z tym problem. Ich kłopoty z erekcją bywają związane już nie tyle z obawami o własne łóżkowe umiejętności, ile raczej ze stresem powodowanym przez pracę, lęk o przyszłość czy problemy ze znalezieniem odpowiedniej partnerki.

Stres w tej kategorii wiekowej nadal odgrywa dużą rolę. Problemy z erekcją mogą objawiać się nie tylko przedwczesnym wytryskiem, ale też niemożnością osiągnięcia lub utrzymania wzwodu mimo podniecenia seksualnego, a także niezdolnością do osiągnięcia pełnego wzwodu umożliwiającego penetrację (to właśnie 3 główne objawy zaburzeń erekcji). Co gorsza, wielu współczesnych trzydziestolatków boryka się z przewlekłymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak depresja, nerwica czy choćby różnego rodzaju alergie. Konieczność ciągłego brania leków (antydepresantów, uspokajających czy antyhistaminowych) również może przyczynić się do zaburzeń erekcji. 

Problemem bywa również cukrzyca — zarówno typu I, jak i II. Jeśli chodzi o tę pierwszą, zwykle rozwija się w dzieciństwie i jest nieuleczalna, dlatego często dotyczy młodych mężczyzn (choć coraz częściej pojawia się u nich również ta II typu). Statystyki mówią, że około 15% cukrzyków w wieku 30 lat ma zaburzenia erekcji (i niestety aż 90% po 70. roku życia). Wynikają one głównie z tzw. neuropatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za przekazywanie informacji do rdzenia kręgowego, gdzie znajduje się właśnie ośrodek współczulny odpowiedzialny za erekcję. Cukrzyca może też uszkodzić zastawki zapobiegające cofaniu się krwi z ciał jamistych oraz zniszczyć same naczynia krwionośne doprowadzające krew do prącia. Leczenie problemów z potencją przy cukrzycy jest możliwe — ogromne znaczenie ma tu ścisłe kontrolowanie poziomu cukru, niestosowanie używek i zdrowa dieta z przewagą roślin. 

Powiązane produkty

Erekcja 40+

Statystyczny czterdziestolatek jest w szczycie zawodowej formy. Nie wspina się już tak intensywnie po szczeblach kariery. W dodatku mężczyzna w tym wieku często jest od kilku lat ojcem, a więc do wszystkich obowiązków zawodowych dolicza jeszcze wiele zadań związanych z byciem tatą. W życiu czterdziestolatka przemęczenie i chroniczny brak czasu są zatem chlebem powszednim. Trudno w tej sytuacji zadbać o swoje zdrowie, a nawet zaspokojenie tak podstawowych potrzeb, jak sen czy właściwe odżywianie się. Na to nakładają się problemy partnerki — jest również zmęczona, może mieć trudności z akceptacją zmian w wyglądzie ciała ze względu na przebyte ciąże i oznaki starzenia się.

Czterdziestolatkowie często są gośćmi seksuologów. Zaczyna szwankować ich zdrowie, zaś umysł czuje, że to ostatni dzwonek na poczucie się młodym. Motywacja, by zdążyć jeszcze coś naprawić jest wtedy spora. Czterdziestka to bowiem już ten wiek, gdy zła dieta, palenie papierosów, przewlekły stres i inne zdrowotne grzechy mocno dają o sobie znać. Choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy otyłość dotykają coraz młodsze osoby. 

Statystyki, co do występowania problemów z erekcją po czterdziestce są jednak różne w rozmaitych krajach. W artykule poświęconym powiązaniu wieku z zaburzeniami erekcji opublikowanym w 2016 roku przez nowojorskich naukowców mowa jest o występowaniu tego problemu u około 8% amerykańskich mężczyzn w wieku 40-49 lat. Z kolei autorzy badania przeprowadzonego w Turcji w 2017 roku piszą o średnio 17% mężczyzn z tego samego przedziału wiekowego. Natomiast raport prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy pt. Seksualność Polaków 2011 mówi o 4% mężczyzn w wieku 30-49 lat, którzy doświadczają zaburzeń erekcji. 

Bez względu na to, ilu mężczyzn po czterdziestce boryka się z zaburzeniami wzwodu, wiadomo że najczęstszą jego przyczyną (ogólnie u dorosłych mężczyzn) są dysfunkcje naczyniowe. Ich pojawienie się jest też często związane z tymi samymi czynnikami, co występowanie miażdżycy. Naczynia krwionośne prącia ze względu na mały ich przekrój są zazwyczaj pierwszymi, w których symptomy choroby bywają odczuwalne. Zaburzenia wzwodu należy zatem uznać za prawdopodobną oznakę nadchodzących problemów z miażdżycą — mogą być dla panów pewnego rodzaju alarmem, zwłaszcza że procesy miażdżycowe zwykle zaczynają się o wiele wcześniej niż są odczuwalne dla chorego. Miażdżyca jest chorobą, której występowanie w znacznym stopniu zależy od diety — tego rodzaju zaburzenia erekcji można uznać za w pewnym stopniu odwracalne wraz z poprawą stanu zdrowia. 

Erekcja 50+

Po pięćdziesiątce panowie zwykle osiągają już pewnego rodzaju zawodową oraz rodzinną stabilizację. Odchodzą im obowiązki związane z obecnością w domu małych dzieci i teoretycznie partnerzy mają więcej czasu dla siebie, na relaks, cieszenie się życiem, a także seks. Niestety choroby, których ryzyko rośnie wraz z wiekiem (choroba wieńcowa, nadciśnienie czy dolegliwości ze strony dróg moczowych) mogą nasilić kłopoty z erekcją, zwłaszcza że wielu pięćdziesięciolatków przyjmuje leki na nadciśnienie — beta-blokery, których skutkiem ubocznym mogą być zaburzenia wzwodu. 

Ze starzeniem się związane są też zmiany w tkankach prącia — chodzi tu o zmniejszenie ilości kolagenu włókien elastycznych, tzw. błony białawej, a także postępujące wraz z wiekiem obniżenie syntezy tlenku azotu — jednej z kluczowych substancji w życiu seksualnym. Zaburzenia wzwodu mogą być również związane z dysfunkcjami komórek mięśni gładkich ciał jamistych prącia (ich degradacja postępuje z wiekiem). Jeśli zniszczeniu ulegnie 15%, pojawia się niezdolność tkanki do zatrzymania krwi w prąciu i jej odpływu do żył. W leczeniu tego rodzaju problemów zwykle stosuje się po prostu sildenafil, który zatrzymuje enzym odpowiedzialny za rozkład nukleotydu sprzyjającego rozluźnieniu mięśni gładkich ciał jamistych prącia, co ułatwia jego wypełnianie się krwią, a zatem wzwód i utrzymanie go. 

Mitem jest, że przyczyną impotencji (lub raczej zaburzeń potencji, czyli problemów z erekcją) może być operacja prostaty, której przerost notuje się u połowy mężczyzn po pięćdziesiątce. Podczas zabiegu nie ma ryzyka uszkodzenia ciał jamistych, naczyń krwionośnych umożliwiających erekcję ani nerwów w obrębie prącia.

Należy pamiętać, że stan zdrowia w wielu przypadkach zależy od stylu życia. Rezygnacja z używek, ruch i dieta bogata w nieprzetworzone produkty roślinne mają zbawienny wpływ na parametry cholesterolu, masy ciała czy poziom cukru. Zamiast martwić się, że po pięćdziesiątce życie seksualne będzie coraz mniej udane, po prostu warto o siebie zadbać. Teoretycznie dwudziestolatkowie mogą bez konsekwencji związanych z problemami z erekcją (pozornie, bo te się zapewne pojawią, choć czasem dopiero po latach) palić papierosy, pić alkohol, mało spać i odżywiać się głównie pizzą, ale pięćdziesięciolatkowie nie powinni już sobie na to pozwalać. Ogromna część problemów ze wzwodem wiąże się nie tylko z wiekiem, ale także z występowaniem chorób cywilizacyjnych charakterystycznych dla starzejących się ludzi. Te jednak w dużym stopniu dotyczą stylu życia, a nie samego procesu starzenia.

Dowiedz się więcej o seksie seniorów

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij