Zabieg wazektomii.
Natalia Bień

Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  1. Co to jest wazektomia?
  2. Na czym polega zabieg wazektomii?
  3. Wazektomia – skutki uboczne, powikłania
  4. Zalecenia po zabiegu wazektomii – rekonwalescencja
  5. Skuteczność wazektomii. Antykoncepcja dla mężczyzn
  6. Przeciwwskazania do wazektomii
  7. Czy wazektomia jest odwracalna?

Co to jest wazektomia?

Wazektomia (inaczej sterylizacja męska) jest bezpieczną metodą męskiej antykoncepcji. Zwykle decydują się na nią ci mężczyźni, którzy nie planują zostać ojcami w przyszłości. Jest to zabieg przeprowadzany metodami mikrochirurgii, którego celem jest spowodowanie okresowej niepłodności u mężczyzn.

Wazektomia polega na przecięciu nasieniowodów. Wówczas dochodzi do zablokowania przepływu plemników do nasienia w trakcie wytrysku.

To bezpieczny zabieg, który cechuje się małym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Wazektomia jako metoda antykoncepcji dla mężczyzn ma prawie 100% skuteczności.

Mężczyźni, którzy poddadzą się wazektomii, mogą prowadzić normalną aktywność seksualną – współżyć i osiągać orgazm. Ich sperma nie zawiera jednak plemników.

Na czym polega zabieg wazektomii?

Istnieją dwie metody wykonania zabiegu wazektomii – metoda konwencjonalna (klasyczna) i tzw. bez skalpela (ang. no-scalpel vasectomy). W obu sposobach wykonania wazektomii lekarz stosuje znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa około 30 minut.

Wazektomia klasyczna

Polega na tym, że lekarz chirurg lub urolog dokonuje nacięcia moszny, aby dotrzeć do nasieniowodu. Jest to przewód wyprowadzający plemniki z gonad męskich w trakcie ejakulacji. Następnie przecina go (czasami usuwa się niewielki fragment nasieniowodu), a wolne krańce podwiązuje (zakłada szew na wolny koniec lub je koaguluje). Całą procedurę powtarza się po drugiej stronie – przez to samo nacięcie w mosznie lub nowe. Nacięcie moszny zaszywa się rozpuszczalnym szwem lub pozostawia do samodzielnego zamknięcia.

Wazektomia bez skalpela

Zabieg wazektomii bez skalpela wygląda nieco inaczej i jest mniej inwazyjny. Lekarz palpacyjnie wyczuwa nasieniowód w mosznie, następnie klemuje go (zaciska przy użyciu specjalnego narzędzia chirurgicznego). Zamiast skalpela do zrobienia otworu w mosznie używa kleszczyków preparacyjnych, które delikatnie rozdzielają jej warstwy. Kolejno wyjmuje przez wykonany otwór nasieniowód. Tak samo jak w przypadku konwencjonalnej metody zostaje on przecięty, podwiązany z obu stron i umieszczony z powrotem w mosznie.

Otwory wykonane w trakcie wazektomii bez skalpela mają zaledwie około 6 milimetrów średnicy. Stąd aktualnie odchodzi się już od wykonywania wazektomii metodą konwencjonalną na korzyść metody bez skalpela, która wiąże się z szybszym powrotem pacjentów do zdrowia.

Cena wazektomii w Polsce to średnio nieco ponad 2000 zł.

Przygotowanie do wazektomii

Przed każdym zabiegiem wazektomii odbywa się wizyta kwalifikacyjna z lekarzem, który zbiera szczegółowy wywiad, bada pacjenta oraz wyjaśnia dokładnie całą procedurę i dalsze postępowanie. Często lekarz przed zabiegiem może zalecić tymczasowe odstawienie leków przeciwkrzepliwych, jeżeli pacjent je stosuje. Dodatkowo pacjent przynajmniej dzień przed zabiegiem powinien ogolić okolicę łonową (skórę moszny oraz okolicy prącia).

Powiązane produkty

Wazektomia – skutki uboczne, powikłania

Procedura podwiązania nasieniowodów jest uważana za bardzo bezpieczną dla mężczyzn. Po samym zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk moszny, ból jąder czy krwawienie, jednak są to objawy, które występują u większości pacjentów po jakichkolwiek interwencjach chirurgicznych. Zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku dniach lub tygodniach od zabiegu.

Jeżeli pacjent po wazektomii zauważy u siebie znaczny obrzęk lub bolesność moszny, a dodatkowo obecna jest gorączka, powinien jak najszybciej skontaktować się lekarzem.

Warto również wspomnieć, że zabieg nie wpływa na funkcje seksualne mężczyzny. Wazektomia nie zwiększa ryzyka wystąpienia innych chorób, takich jak rak prostaty, rak jąder czy chorób sercowo-naczyniowych.

Zalecenia po zabiegu wazektomii – rekonwalescencja

Wazektomia jest zabiegiem, który wymaga rekonwalescencji. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu pacjentom zaleca się odpoczynek oraz stosowanie leków przeciwbólowych typu ibuprofen, paracetamol czy pyralgina. Przydatne może być stosowanie okładów z lodem na mosznę – lód owinięty w ręcznik nakładany na okres 10-15 minut co 1-2 godziny.

Sprawdź ofertę preparatów na potencję i libido na DOZ.pl

Przez pierwszy tydzień po wazektomii zaleca się noszenie obcisłej bielizny, unikanie ejakulacji i wysiłku fizycznego. Nie zaleca się kąpieli w wannie przez pierwsze 2-3 tygodnie po zabiegu, które powinny zostać zastąpione krótkimi prysznicami.

Normą jest, że po wykonaniu wazektomii skóra moszny może być czarna, niebieska czy fioletowa przez pierwszych kilka dni.

Skuteczność wazektomii. Antykoncepcja dla mężczyzn

Wazektomia jest najbardziej skuteczną metodą męskiej antykoncepcji. Stanowi najpewniejszą formę ochrony przed nieplanowaną ciążą, na jaką może zdecydować się mężczyzna. Inne metody antykoncepcji męskiej takie jak prezerwatywy cechują się dużo niższą skutecznością, przez co obowiązek zabezpieczania się przed niechcianą ciążą często spoczywa na partnerce, która decyduje się np. na antykoncepcję hormonalną. Wazektomia nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny.

Należy pamiętać, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

PREZERWATYWY

LUBRYKANTY I ŻELE INTYMNE

AKCESORIA EROTYCZNE

Przeciwwskazania do wazektomii

Istnieje kilka czynników, które uniemożliwiają przeprowadzenie wazektomii. Przeciwwskazania do wazektomii to:

  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • stosowanie leków przeciwkrzepliwych,
  • ostre infekcje i zapalenie skóry moszny,
  • duże żylaki powrózka nasiennego i wodniaki,
  • specyficzne nieprawidłowości anatomiczne czy niezstąpienie jąder, skutkujące brakiem jąder w mosznie.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Zwykle decyzja o wazektomii jest przemyślana. Szacuje się jednak, że ok. 6% mężczyzn zmienia z czasem zdanie i chce mieć potomstwo. Przywrócenie płodności po wazektomii jest możliwe. Odwrócenie wazektomii, czyli ponowne udrożnienie nasieniowodów, nazywa się rewazektomią.

Wazektomia to odwracalna metoda antykoncepcji, ale odwrócenie wazektomii jest kosztowne (ceny wahają się od 10-12 tysięcy złotych). Ten zabieg wykonuje niewiele placówek w Polsce. Jednocześnie nie u każdego mężczyzny po wazektomii udaje się odzyskać płodność. Szacuje się, że po 3 latach od wazektomii uzyskuje się drożność nasieniowodu u 90% panów, natomiast partnerkom tylko 76% z nich udaje się zajść w ciążę. Szanse te maleją z czasem, który upłynął od pierwotnej wazektomii – po 15 latach skuteczność spada odpowiednio do 70% i 30%.

Inną możliwością dla mężczyzn, którzy chcą mieć potomstwo po wazektomii, jest zapłodnienie pozaustrojowe metodą in vitro. W tym przypadku zabiegowo pobiera się plemniki prosto z jądra lub najądrza i łączy w warunkach laboratoryjnych z komórką jajową partnerki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Naukowcy wiedzą, czemu antykoncepcja hormonalna wywołuje wahania nastroju

    Tabletki antykoncepcyjne są w powszechnym użyciu od kilkudziesięciu lat, a dzięki szeregowi badań i modyfikacji mogą być przyjmowane w pełni bezpiecznie przez wiele lat. Osobną kwestią są jednak skutki uboczne, które wywołują u niektórych kobiet. Jednym z działań niepożądanych są wahania nastroju, jednak do tej pory nie było jasne, w jaki sposób przyjmowanie pigułek hormonalnych wpływa na samopoczucie kobiet. Jak się okazuje, kluczem do zrozumienia tego mechanizmu jest oksytocyna. 

  • Bezpieczny seks — obalamy mity

    Mimo szalonego tempa rozwoju technologii nasza cywilizacja nadal nie poradziła sobie z podstawową potrzebą świadomego człowieka — antykoncepcją. Nieprawdziwe informacje wciąż straszą kobiety i zniechęcają do współżycia. Pora na prawdę.

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • 5 sposobów na zwiększenie libido

    Ochota na seks nie jest stała. Wpływa na nią wiele czynników, od błahych po poważniejsze. Co jednak robić, gdy libido staje się niepokojąco niskie? Skuteczne rozwiązania problemu oferuje współczesna nauka.

  • Odkryj sposoby na poprawę kobiecego libido

    „Kochanie, nie dziś, boli mnie głowa” – wiele kobiet powiedziało to zdanie swojemu partnerowi. Seks to ważna sfera naszego związku, pozwala nam się zbliżyć do ważnej dla nas osoby. Okresowy spadek popędu seksualnego zdarza się każdej z nas, ale co zrobić, jeśli trwa dłużej? W dzisiejszym artykule przestawię substancje wchodzące w skład preparatów wpływających na zwiększenie libido u kobiet.

  • Badanie nasienia (seminogram), czyli sprawdzanie płodności u mężczyzn

    Badanie nasienia to podstawowy test diagnozujący płodność u mężczyzny. Jest proste, bezbolesne i – choć niektórzy panowie uważają je za krępujące – nie da się go niczym zastąpić. Co warto o nim wiedzieć?

  • Choroby weneryczne – rodzaje i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową

    Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową. Do niedawna kojarzyły się one przede wszystkim z kiłą i rzeżączką. Jednak choroby weneryczne to także inne jednostki chorobowe, czasami zdecydowanie bardziej groźne i mogące zagrażać nawet życiu.

  • Tabletka „dzień po” – czym jest antykoncepcja awaryjna?

    Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką „dzień po”, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Ma ona na celu zapobiec zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Obecnie dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Czym się różnią? Jak działają? Czy można je dostać bez recepty?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl