Odkryj sposoby na poprawę kobiecego libido
„Kochanie, nie dziś, boli mnie głowa” – wiele kobiet powiedziało to zdanie swojemu partnerowi. Seks to ważna sfera naszego związku, pozwala nam się zbliżyć do ważnej dla nas osoby. Okresowy spadek popędu seksualnego zdarza się każdej z nas, ale co zrobić, jeśli trwa dłużej? W dzisiejszym artykule przestawię substancje wchodzące w skład preparatów wpływających na zwiększenie libido u kobiet.
Libido to popęd seksualny, czyli potrzeba podejmowania aktywności seksualnej z drugą osobą. Na spadek libido ma wpływ wiele czynników, np. choroby, stres w pracy, niska samoocena, alkohol, za mała ilość snu, dieta, zaburzenia hormonalne czy antykoncepcja. Warto zatem zmienić swoje przyzwyczajenia, aby znów cieszyć się seksem. Obok różnych gadżetów do sypialni i afrodyzjaków, które pobudzą nasze zmysły, można sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach, aby wzbogacić swoje życie intymne.
Jak to było w starożytności?
Każdy z nas na pewno słyszał o magicznym działaniu lubczyku (łac. Levisticum officinale). To jedno z najsłynniejszych medycznych ziół stosowanych w starożytności jako naturalny afrodyzjak do pobudzenia popędu seksualnego i zwiększenia pożądania. Lubczyk to bylina z rodziny selerowatych o charakterystycznym smaku i zapachu. Dziś stosujemy go głównie w naszej kuchni jako suszone liście dodawane do potraw, wchodzi on również w skład popularnej przyprawy w płynie. W aptekach sprzedawany w postaci tabletek z dodatkiem żeń-szenia.
Przegląd składników występujących w suplementach diety dla kobiet
L-arginina – aminokwas, który uczestniczy w przemianach azotowych w organizmie. Uczestniczy w metabolizmie mięśni, powoduje przekrwienie narządów płciowych, co wpływa na odczuwanie doznań podczas stosunku płciowego. Suplementacji z argininą nie zaleca się u kobiet w ciąży, matek karmiących, osób chorych na schizofrenię oraz osób cierpiących na niewydolność nerek i wątroby.
Kozieradka pospolita (łac. Trigonella foenum-graecum L.) – zawiera substancje aktywne biologicznie, które wpływają na zwiększenie podniecenia u kobiet. Powoduje wzrost poziomu wolnego testosteronu oraz estradiolu. Może powodować mdłości, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, podrażnienia skóry. Nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży, ponieważ powoduje skurcze macicy, co może wywołać przedwczesny poród. W aptece jest dostępna w postaci kapsułek i ziół do zaparzania.
Korzeń maca (Lepidium meyenii) – znany również jako żeń-szeń peruwiański. To warzywo korzeniowe, które dzięki zaopatrzeniu naszego organizmu w węglowodany, witaminy B1, B2, B12, C oraz pierwiastki (wapń, fosfor, cynk, magnez, żelazo), a także niezbędne aminokwasy – w tym argininę – poprawia sprawność seksualną kobiet. Preparaty z tą rośliną są szczególnie zalecane kobietom w okresie menopauzy, ponieważ wpływają na gospodarkę hormonalną. Korzeń maca zawiera jod, dlatego u osób z chorobami tarczycy należy go stosować ostrożnie. Ze względu na działanie pobudzające nie powinien być stosowany u kobiet cierpiących na bezsenność.
Damiana (Turnera diffusa) – jej dobroczynne działanie na libido polega na hamowaniu aktywności aromatazy – enzymu obniżającego poziom wolnego testosteronu – przez co damiana wpływa na wzrost sprawności seksualnej. Nie należy jej stosować u osób przyjmujących progesteron oraz chorych na cukrzycę, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. Działa depresyjnie na układ nerwowy, dlatego nie można jej stosować razem z lekami stosowanymi w leczeniu chorób Parkinsona i Alzheimera.
Ashwagandha – witania ospała – znana jest także pod nazwą żeń-szeń indyjski. O tej dobroczynnej roślinie pisano już w najbardziej znanych tekstach na temat seksualności (np. w Kamasutrze). Zwiększa częstość i intensywność pożądania, a także zdolność do osiągania orgazmu przez zwiększenie przepływu krwi i zmniejszenie napięcia ciała. Nie może być stosowana u osób z nadczynnością tarczycy, przyjmujących leki przeciwpadaczkowe, nasenne, znieczulające i przeciwlękowe. Sprzedawana w postaci kapsułek.
Korzeń suma (Ptaffia paniculata) – inna jego nazwa to zeń-szeń brazylijski. Zawiera znaczne ilości aminokwasów, witamin (A, B1, B2, E, K) i soli mineralnych. Wchodzi w skład preparatów zwiększających libido kobiet. Zapobiega zmęczeniu, wpływa na wzrost podniecenia, witalność i wzmocnienie organizmu. Przeciwwskazaniami do stosowania tego preparatu są ciąża, karmienie piersią oraz nadwrażliwość na roślinę.
Muira Puama (Ptychopetalum olacoides) – zawiera związki, które wykazują działanie anoksogenne, czyli pobudzają centralny układ nerwowy. Wpływa na poprawę witalności i zwiększenie pożądania seksualnego. Duże dawki tej rośliny mogą powodować niepokój i bezsenność oraz zwiększyć ciśnienie krwi. Nie należy stosować jej z lekami przeciwdepresyjnymi i u osób z nadciśnieniem.
Innym bardzo znanym ziołem, kojarzącym się głownie z pamięcią i koncentracją, jest miłorząb japoński, czyli ginkgo biloba. Przypisuje mu się także inne właściwości – m.in. wpływ na popęd seksualny. Roślina ta zawiera laktony terpenowe, które pobudzają przepływ krwi, m.in. do narządów płciowych, co ma wpływ na intensywność i zdolność do osiągania orgazmów. Na ogół jest dobrze tolerowany, jednak u niektórych osób może powodować bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty oraz kołatania serca. W aptece dostępny w postaci tabletek.
Jaki preparat dla kobiet wybrać?
Wybierając suplement diety, sięgnij po ten, który zawiera w swoim składzie kilka z wyżej wymienionych składników. Preparaty wieloskładnikowe mają znacznie większą siłę działania. Poprawią jakość współżycia, poziom pożądania i wpłyną na zwiększenie doznań podczas stosunku.
Każda kobieta ma inny temperament, inne pragnienia i potrzeby. Bo choć się różnimy, to większość z nas chciałaby czerpać jak najwięcej przyjemności ze zbliżeń z partnerem. Opisane składniki suplementów mogą Ci w tym pomóc, lecz pamiętaj: nie ma recepty na udany seks.