Odkryj sposoby na poprawę kobiecego libido
Sylwia Smolińska-Kunicka

Odkryj sposoby na poprawę kobiecego libido

„Kochanie, nie dziś, boli mnie głowa” – wiele kobiet powiedziało to zdanie swojemu partnerowi. Seks to ważna sfera naszego związku, pozwala nam się zbliżyć do ważnej dla nas osoby. Okresowy spadek popędu seksualnego zdarza się każdej z nas, ale co zrobić, jeśli trwa dłużej? W dzisiejszym artykule przestawię substancje wchodzące w skład preparatów wpływających na zwiększenie libido u kobiet.

Libido to popęd seksualny, czyli potrzeba podejmowania aktywności seksualnej z drugą osobą. Na spadek libido ma wpływ wiele czynników, np. choroby, stres w pracy, niska samoocena, alkohol, za mała ilość snu, dieta, zaburzenia hormonalne czy antykoncepcja. Warto zatem zmienić swoje przyzwyczajenia, aby znów cieszyć się seksem. Obok różnych gadżetów do sypialni i afrodyzjaków, które pobudzą nasze zmysły, można sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach, aby wzbogacić swoje życie intymne.

Jak to było w starożytności?

Każdy z nas na pewno słyszał o magicznym działaniu lubczyku (łac. Levisticum officinale). To jedno z najsłynniejszych medycznych ziół stosowanych w starożytności jako naturalny afrodyzjak do pobudzenia popędu seksualnego i zwiększenia pożądania. Lubczyk to bylina z rodziny selerowatych o charakterystycznym smaku i zapachu. Dziś stosujemy go głównie w naszej kuchni jako suszone liście dodawane do potraw, wchodzi on również w skład popularnej przyprawy w płynie. W aptekach sprzedawany w postaci tabletek z dodatkiem żeń-szenia.

Przegląd składników występujących w suplementach diety dla kobiet

L-arginina – aminokwas, który uczestniczy w przemianach azotowych w organizmie. Uczestniczy w metabolizmie mięśni, powoduje przekrwienie narządów płciowych, co wpływa na odczuwanie doznań podczas stosunku płciowego. Suplementacji z argininą nie zaleca się u kobiet w ciąży, matek karmiących, osób chorych na schizofrenię oraz osób cierpiących na niewydolność nerek i wątroby.

Kozieradka pospolita (łac. Trigonella foenum-graecum L.) – zawiera substancje aktywne biologicznie, które wpływają na zwiększenie podniecenia u kobiet. Powoduje wzrost poziomu wolnego testosteronu oraz estradiolu. Może powodować mdłości, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, podrażnienia skóry. Nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży, ponieważ powoduje skurcze macicy, co może wywołać przedwczesny poród. W aptece jest dostępna w postaci kapsułek i ziół do zaparzania.

Korzeń maca (Lepidium meyenii) – znany również jako żeń-szeń peruwiański. To warzywo korzeniowe, które dzięki zaopatrzeniu naszego organizmu w węglowodany, witaminy B1, B2, B12, C oraz pierwiastki (wapń, fosfor, cynk, magnez, żelazo), a także niezbędne aminokwasy – w tym argininę – poprawia sprawność seksualną kobiet. Preparaty z tą rośliną są szczególnie zalecane kobietom w okresie menopauzy, ponieważ wpływają na gospodarkę hormonalną. Korzeń maca zawiera jod, dlatego u osób z chorobami tarczycy należy go stosować ostrożnie. Ze względu na działanie pobudzające nie powinien być stosowany u kobiet cierpiących na bezsenność.

Damiana (Turnera diffusa) – jej dobroczynne działanie na libido polega na hamowaniu aktywności aromatazy – enzymu obniżającego poziom wolnego testosteronu – przez co damiana wpływa na wzrost sprawności seksualnej. Nie należy jej stosować u osób przyjmujących progesteron oraz chorych na cukrzycę, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. Działa depresyjnie na układ nerwowy, dlatego nie można jej stosować razem z lekami stosowanymi w leczeniu chorób Parkinsona i Alzheimera.

Ashwagandha – witania ospała – znana jest także pod nazwą żeń-szeń indyjski. O tej dobroczynnej roślinie pisano już w najbardziej znanych tekstach na temat seksualności (np. w Kamasutrze).  Zwiększa częstość i intensywność pożądania, a także zdolność do osiągania orgazmu przez zwiększenie przepływu krwi i zmniejszenie napięcia ciała. Nie może być stosowana u osób z nadczynnością tarczycy, przyjmujących leki przeciwpadaczkowe, nasenne, znieczulające i przeciwlękowe. Sprzedawana w postaci kapsułek.

Korzeń suma (Ptaffia paniculata) – inna jego nazwa to zeń-szeń brazylijski. Zawiera znaczne ilości aminokwasów, witamin (A, B1, B2, E, K) i soli mineralnych. Wchodzi w skład preparatów zwiększających libido kobiet. Zapobiega zmęczeniu, wpływa na wzrost podniecenia, witalność i wzmocnienie organizmu. Przeciwwskazaniami do stosowania tego preparatu są ciąża, karmienie piersią oraz nadwrażliwość na roślinę.

Muira Puama (Ptychopetalum olacoides) – zawiera związki, które wykazują działanie anoksogenne, czyli pobudzają centralny układ nerwowy. Wpływa na poprawę witalności i zwiększenie pożądania seksualnego. Duże dawki tej rośliny mogą powodować niepokój i bezsenność oraz zwiększyć ciśnienie krwi. Nie należy stosować jej z lekami przeciwdepresyjnymi i u osób z nadciśnieniem.

Innym bardzo znanym ziołem, kojarzącym się głownie z pamięcią i koncentracją, jest miłorząb japoński, czyli ginkgo biloba. Przypisuje mu się także inne właściwości – m.in. wpływ na popęd seksualny. Roślina ta zawiera laktony terpenowe, które pobudzają przepływ krwi, m.in. do narządów płciowych, co ma wpływ na intensywność i zdolność do osiągania orgazmów. Na ogół jest dobrze tolerowany, jednak u niektórych osób może powodować bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty oraz kołatania serca. W aptece dostępny w postaci tabletek.

Powiązane produkty

Jaki preparat dla kobiet wybrać?

Wybierając suplement diety, sięgnij po ten, który zawiera w swoim składzie kilka z wyżej wymienionych składników. Preparaty wieloskładnikowe mają znacznie większą siłę działania. Poprawią jakość współżycia, poziom pożądania i wpłyną na zwiększenie doznań podczas stosunku.

Każda kobieta ma inny temperament, inne pragnienia i potrzeby. Bo choć się różnimy, to większość z nas chciałaby czerpać jak najwięcej przyjemności ze zbliżeń z partnerem. Opisane składniki suplementów mogą Ci w tym pomóc, lecz pamiętaj: nie ma recepty na udany seks.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij