Odkryj sposoby na poprawę kobiecego libido
Sylwia Smolińska-Kunicka

Odkryj sposoby na poprawę kobiecego libido

„Kochanie, nie dziś, boli mnie głowa” – wiele kobiet powiedziało to zdanie swojemu partnerowi. Seks to ważna sfera naszego związku, pozwala nam się zbliżyć do ważnej dla nas osoby. Okresowy spadek popędu seksualnego zdarza się każdej z nas, ale co zrobić, jeśli trwa dłużej? W dzisiejszym artykule przestawię substancje wchodzące w skład preparatów wpływających na zwiększenie libido u kobiet.

Libido to popęd seksualny, czyli potrzeba podejmowania aktywności seksualnej z drugą osobą. Na spadek libido ma wpływ wiele czynników, np. choroby, stres w pracy, niska samoocena, alkohol, za mała ilość snu, dieta, zaburzenia hormonalne czy antykoncepcja. Warto zatem zmienić swoje przyzwyczajenia, aby znów cieszyć się seksem. Obok różnych gadżetów do sypialni i afrodyzjaków, które pobudzą nasze zmysły, można sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach, aby wzbogacić swoje życie intymne.

Jak to było w starożytności?

Każdy z nas na pewno słyszał o magicznym działaniu lubczyku (łac. Levisticum officinale). To jedno z najsłynniejszych medycznych ziół stosowanych w starożytności jako naturalny afrodyzjak do pobudzenia popędu seksualnego i zwiększenia pożądania. Lubczyk to bylina z rodziny selerowatych o charakterystycznym smaku i zapachu. Dziś stosujemy go głównie w naszej kuchni jako suszone liście dodawane do potraw, wchodzi on również w skład popularnej przyprawy w płynie. W aptekach sprzedawany w postaci tabletek z dodatkiem żeń-szenia.

Przegląd składników występujących w suplementach diety dla kobiet

L-arginina – aminokwas, który uczestniczy w przemianach azotowych w organizmie. Uczestniczy w metabolizmie mięśni, powoduje przekrwienie narządów płciowych, co wpływa na odczuwanie doznań podczas stosunku płciowego. Suplementacji z argininą nie zaleca się u kobiet w ciąży, matek karmiących, osób chorych na schizofrenię oraz osób cierpiących na niewydolność nerek i wątroby.

Kozieradka pospolita (łac. Trigonella foenum-graecum L.) – zawiera substancje aktywne biologicznie, które wpływają na zwiększenie podniecenia u kobiet. Powoduje wzrost poziomu wolnego testosteronu oraz estradiolu. Może powodować mdłości, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, podrażnienia skóry. Nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży, ponieważ powoduje skurcze macicy, co może wywołać przedwczesny poród. W aptece jest dostępna w postaci kapsułek i ziół do zaparzania.

Korzeń maca (Lepidium meyenii) – znany również jako żeń-szeń peruwiański. To warzywo korzeniowe, które dzięki zaopatrzeniu naszego organizmu w węglowodany, witaminy B1, B2, B12, C oraz pierwiastki (wapń, fosfor, cynk, magnez, żelazo), a także niezbędne aminokwasy – w tym argininę – poprawia sprawność seksualną kobiet. Preparaty z tą rośliną są szczególnie zalecane kobietom w okresie menopauzy, ponieważ wpływają na gospodarkę hormonalną. Korzeń maca zawiera jod, dlatego u osób z chorobami tarczycy należy go stosować ostrożnie. Ze względu na działanie pobudzające nie powinien być stosowany u kobiet cierpiących na bezsenność.

Damiana (Turnera diffusa) – jej dobroczynne działanie na libido polega na hamowaniu aktywności aromatazy – enzymu obniżającego poziom wolnego testosteronu – przez co damiana wpływa na wzrost sprawności seksualnej. Nie należy jej stosować u osób przyjmujących progesteron oraz chorych na cukrzycę, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. Działa depresyjnie na układ nerwowy, dlatego nie można jej stosować razem z lekami stosowanymi w leczeniu chorób Parkinsona i Alzheimera.

Ashwagandha – witania ospała – znana jest także pod nazwą żeń-szeń indyjski. O tej dobroczynnej roślinie pisano już w najbardziej znanych tekstach na temat seksualności (np. w Kamasutrze).  Zwiększa częstość i intensywność pożądania, a także zdolność do osiągania orgazmu przez zwiększenie przepływu krwi i zmniejszenie napięcia ciała. Nie może być stosowana u osób z nadczynnością tarczycy, przyjmujących leki przeciwpadaczkowe, nasenne, znieczulające i przeciwlękowe. Sprzedawana w postaci kapsułek.

Korzeń suma (Ptaffia paniculata) – inna jego nazwa to zeń-szeń brazylijski. Zawiera znaczne ilości aminokwasów, witamin (A, B1, B2, E, K) i soli mineralnych. Wchodzi w skład preparatów zwiększających libido kobiet. Zapobiega zmęczeniu, wpływa na wzrost podniecenia, witalność i wzmocnienie organizmu. Przeciwwskazaniami do stosowania tego preparatu są ciąża, karmienie piersią oraz nadwrażliwość na roślinę.

Muira Puama (Ptychopetalum olacoides) – zawiera związki, które wykazują działanie anoksogenne, czyli pobudzają centralny układ nerwowy. Wpływa na poprawę witalności i zwiększenie pożądania seksualnego. Duże dawki tej rośliny mogą powodować niepokój i bezsenność oraz zwiększyć ciśnienie krwi. Nie należy stosować jej z lekami przeciwdepresyjnymi i u osób z nadciśnieniem.

Innym bardzo znanym ziołem, kojarzącym się głownie z pamięcią i koncentracją, jest miłorząb japoński, czyli ginkgo biloba. Przypisuje mu się także inne właściwości – m.in. wpływ na popęd seksualny. Roślina ta zawiera laktony terpenowe, które pobudzają przepływ krwi, m.in. do narządów płciowych, co ma wpływ na intensywność i zdolność do osiągania orgazmów. Na ogół jest dobrze tolerowany, jednak u niektórych osób może powodować bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty oraz kołatania serca. W aptece dostępny w postaci tabletek.

Polecane dla Ciebie

Jaki preparat dla kobiet wybrać?

Wybierając suplement diety, sięgnij po ten, który zawiera w swoim składzie kilka z wyżej wymienionych składników. Preparaty wieloskładnikowe mają znacznie większą siłę działania. Poprawią jakość współżycia, poziom pożądania i wpłyną na zwiększenie doznań podczas stosunku.

Każda kobieta ma inny temperament, inne pragnienia i potrzeby. Bo choć się różnimy, to większość z nas chciałaby czerpać jak najwięcej przyjemności ze zbliżeń z partnerem. Opisane składniki suplementów mogą Ci w tym pomóc, lecz pamiętaj: nie ma recepty na udany seks.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij