Ból jądra – przyczyny bolącego jądra
Grzegorz Kasiarz

Ból jądra – przyczyny bolącego jądra

Jądra, podobnie jak jajniki u kobiet, są narządami rozrodczymi (gonadami). Znajdują się w worku mosznowym, a ich głównym zadaniem jest produkcja plemników (tzw. spermatogeneza). Pełnią one również funkcję hormonalną – wydzielają testosteron, który uczestniczy m.in. w kształtowaniu męskiej sylwetki.

Ból jądra jest najpowszechniejszym objawem zwiastującym różne stany chorobowe w obrębie moszny. Czasami towarzyszą mu obrzęk, zaczerwienienie worka mosznowego, a także symptomy ogólne. Co może oznaczać?

Ból jądra (jąder) – najczęstsze przyczyny 

Ból jądra może mieć charakter ostry lub przewlekły. Zespół objawów, na który składa się nagły ból jądra, obrzęk oraz zaczerwienienie skóry moszny, określa się mianem „zespołu ostrej moszny”. Stan ten wymaga pilnej interwencji lekarza. Do przyczyn ostrego bólu jądra należą: skręt jądra, zapalenie jądra lub najądrza, uraz jądra oraz zapalenie naczyń w przebiegu choroby Schönleina-Henocha. Przewlekły ból mogą natomiast powodować nowotwory jąder, przepuklina pachwinowa, niepełny skręt jądra, wodniak jądra, torbiel najądrza, żylaki powrózka nasiennego, a nawet kamica moczowodowa. 

Przyczyny bólu jądra: nowotwór jądra 

Guzy jąder są zazwyczaj nowotworami złośliwymi. Mogą występować w każdym wieku, ale najczęściej pojawiają się u młodych mężczyzn w wieku 25-35 lat. Największą grupę guzów stanowią nowotwory wywodzące się z nabłonka rozrodczego, tzw. nowotwory zarodkowe. 

Głównym objawem nowotworu jądra jest jego powiększenie. Ból występuje tylko w 10-20% przypadków. Innym symptomem może być stan zapalny jądra lub ginekomastia (powiększenie piersi u mężczyzn).

W diagnostyce główną rolę odgrywa USG jąder. Zleca się również badanie krwi oceniające stężenie odpowiednich markerów nowotworowych. Leczenie rozpoczyna się od wycięcia chorego jądra i dokonuje się ostatecznego rozpoznania w badaniu mikroskopowym. W zależności od typu oraz stopnia zaawansowania guza pacjent może być dodatkowo poddany radio- lub chemioterapii. 

Przyczyny ból jądra: skręt jądra 

Zanim zajmiemy się skrętem jądra, musimy zrozumieć, czym jest powrózek nasienny. To wiązka naczyń, nerwów i nasieniowodu, na którym zawieszone jest jądro. Gdy męska gonada jest zbyt luźno umiejscowiona w mosznie, może dojść do jej obrotu wokół własnej osi. Pociąga to za sobą skręt powrózka nasiennego, a w rezultacie ucisk naczyń krwionośnych i niedokrwienie jądra. Niedokrwienie prowadzi do niedotlenienia i martwicy gonady. 

Skręt jądra najczęściej dotyczy nastolatków i młodych dorosłych. Objawia się nagłym i silnym bólem oraz obrzękiem moszny. Czasem współwystępują nudności i wymioty. Podstawowym badaniem w rozpoznaniu tego schorzenia jest ultrasonografia z kolorowym dopplerem. Pozwala ona na ocenę przepływu krwi przez tętnicę jądrową. 

Jedyną metodą leczniczą jest operacja, w której odkręca się jądro, a następnie przytwierdza się obydwa jądra do ściany moszny. Takie działanie ma zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby. Pacjent powinien być poddany operacji maksymalnie 6 godzin od początku objawów. W przeciwnym razie szansa na uratowanie męskiej gonady drastycznie spada. 

Przyczyny bólu jądra: zapalenie jądra i najądrza 

Stan zapalny jądra i najądrza u młodych mężczyzn zazwyczaj jest spowodowany przez infekcję bakteryjną np. jako powikłania zakażenia układu moczowego lub w wyniku zarażenia chorobą przenoszoną płciowo (m.in. chlamydią, rzeżączką). Z kolei u dzieci głównym winowajcą jest wirus świnki. Dominującymi symptomami są ból jądra i obrzęk. W diagnostyce najważniejsze jest różnicowanie ze skrętem jądra. Do rozpoznania zapalenia skłania m.in. występowanie gorączki, umiarkowany rozwój objawów, bakterie i leukocyty w moczu oraz podwyższone wykładniki zapalne. Kuracja opiera się przede wszystkim na antybiotykoterapii lub na leczeniu objawowym w przypadku świnkowego zapalenia jądra. 

Przyczyny ból jądra: choroba Schönleina-Henocha 

Zapalenie naczyń związane z IgA, dawniej nazywane plamicą Schönleina-Henocha, jest chorobą przebiegającą z zapaleniem małych naczyń. Schorzenie dotyka różnych narządów, w tym skóry, nerek, stawów i przewodu pokarmowego. Choroba może się manifestować również obrzękiem, bólem i zaczerwienieniem moszny u chłopców. Terapia oparta jest na podawaniu glikokortykosteroidów i leków immunosupresyjnych. 

Inne przyczyny bolącego jądra 

Częstą przyczyną ostrego bólu jądra u dzieci jest skręt przyczepka jądra lub najądrza. Przyczepki są pozostałościami z życia płodowego, które nie pełnią żadnej istotnej funkcji. Charakterystyczny jest tzw. objaw błękitnej kropki na jądrze widoczny przez skórę moszny. 

Przewlekłe bóle jądra, czyli takie, które trwają co najmniej 3 miesiące, nieraz sprawiają trudności diagnostyczne. Zdarza się, że przyczyna jego bólu tkwi w innym obszarze ciała. Doskonałymi przykładami są kamica moczowodowa i zaburzenia oddawania moczu, które mogą powodować omawiane objawy. 

Ból jądra – kiedy udać się do lekarza? 

Każdy ból jądra powinien być skonsultowany z lekarzem. Po wstępnym zbadaniu i zebraniu wywiadu możemy zostać skierowani na pogłębioną diagnostykę. Gdy wystąpi nagły i szybko narastający ból moszny, należy niezwłocznie uzyskać pomoc. Najlepiej udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).

Musimy mieć wtedy na uwadze możliwość wystąpienia skrętu jądra, a więc stanu wymagającego szybkiego zoperowania. Należy pamiętać o wcześniej wspomnianej „zasadzie 6 godzin”. 

Polecane dla Ciebie

Ból jądra – rokowania 

Szansa na wyleczenie bólu jądra zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od przyczyny, która je wywołuje. Rokowania są na ogół dobre, jeśli leczenie zostanie szybko rozpoczęte. Dlatego ważne jest, aby nie lekceważyć niepokojących objawów i natychmiast zasięgnąć fachowej pomocy.

  1. Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, pod red. T. Drewy, K. Juszczaka, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.  
  2. Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny, pod red. A. Borkowskiego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2008.  
  3. P. Gajewski, Interna Szczeklika – mały podręcznik 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019. 
  4. J. M. Gatti, J.P. Murphy, Ostre choroby jąder, "Pediatria po Dyplomie", vol. 13, nr 3 czerwiec 2009.  
  5. I. Ostrowski, Przewlekły ból jądra - trudny problem kliniczny, “Przegląd Urologiczny” 2 (24) 2004.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij