Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży
Paulina Kłos-Wojtczak

Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

Istnieje wiele naturalnych metod antykoncepcji. Decydując się na jedną z nich, warto przyjrzeć się skali Pearla, która mówi o ich skuteczności. Jedną z mniej skutecznych jest stosunek przerywany, ponieważ skala Pearla wynosi dla niego 10-35 (w celu porównania – dla najpopularniejszej prezerwatywy wynosi ona 3-7), co oznacza, że od 10 do 35 kobiet stosujących tę metodę zajdzie w ciągu roku w ciążę. Jak to jest możliwe? Odpowiedzi można szukać w składzie preejakulatu, czyli substancji wydzielanej w czasie pobudzenia seksualnego u mężczyzn.

Czy preejakulat zawiera plemniki?

Aby doszło do zapłodnienia komórki jajowej, potrzebny jest jeden żywy plemnik. To wiedza, którą wynosi się ze szkoły podstawowej i nie ma w niej nic zaskakującego. Powszechnie wiadomo, że w nasieniu (spermie) podczas ejakulacji znajduje się nawet do 500 milionów plemników. A jak jest z preejakulatem? Co to jest, jak wygląda i najważniejsze – czy zawiera w składzie plemniki?

Preejakulat to przezroczysty płyn produkowany przez gruczoły cewkowe i opuszkowo-cewkowe męskich narządów rozrodczych. Jego ilość jest kwestią bardzo indywidualną, co uzależnione jest od czynności gruczołów. Kiedy pojawia się preejakulat? Wydzielanie preejakulatu ma miejsce podczas pobudzenia seksualnego przed ejakulacją. Płyn ten jest nie tylko naturalnym lubrykantem, ale także zapewnia optymalne pH dla przeżycia plemników.

Ci, którzy poszukują naturalnych metod antykoncepcji, często zadają sobie pytanie o to, czy preejakulat zawiera plemniki. Badania wykazały, że w preejakulacie może znajdować się niewielka ilość plemników, chociaż najczęściej są one zbyt słabe lub obumarłe. Nie oznacza to jednak, że nie są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli zatem szukamy odpowiedzi na pytanie, czy preejakulat może zapłodnić, to odpowiedź jest jedna – tak, może. Szczególnie gdy stosunek odbywał się w dni płodne i miał charakter pochwowy. Co ciekawe, plemniki w drogach rodnych kobiet mogą przeżyć nawet do 5 dni.

Czy każdy mężczyzna ma preejakulat? Nie, niektórzy z nich nie produkują tego płynu, co nie jest żadną patologią.

Jak wygląda stosunek przerywany?

Stosunek przerywany to jedna z popularnych, aczkolwiek mało skutecznych metod antykoncepcji. Jak wygląda? Polega on na współżyciu opartym na powstrzymaniu się mężczyzny przed ejakulacją w drogach rodnych partnerki.

Dlaczego stosunek przerywany nie działa i jest kiepską metodą zapobiegania ciąży? Jak już wcześniej wspomniano, w preejakulacie mogą znajdować się żywe plemniki, a tylko jeden z nich wystarczy do zapłodnienia komórki jajowej.

Polecane dla Ciebie

Czy przez stosunek przerywany można zajść w ciążę?

Stosunek przerywany w dni płodne, w tym podczas owulacji, nie jest skuteczną metodą antykoncepcji. Istnieje bowiem szansa, że skończy się ciążą. Inną wadą tej metody jest brak zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową, co jest istotne przede wszystkim dla osób, które często zmieniają partnerów seksualnych.

Jeśli zatem rozważamy wybór skutecznej metody antykoncepcji, znacznie lepiej jest sięgnąć po inne sposoby, czyli tabletki, prezerwatywy, plastry czy też krążki dopochwowe lub spirale. Warto jednak pamiętać, że żadna z nich nie daje 100% ochrony przed zajściem w ciążę.

Czy stosunek przerywany jest szkodliwy dla zdrowia?

Wiele aktywnych seksualnie osób wybierających stosunek przerywany nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być on w pewnym sensie szkodliwy dla zdrowia. Przede wszystkim powoduje duże napięcie i stres, wynikające z konieczności powstrzymania się przed wytryskiem. Do tego należy doliczyć także możliwy brak osiągnięcia satysfakcji seksualnej, nerwicę, a w dłuższej perspektywie nawet impotencję.

Ryzyko związane ze stosunkiem przerywanym to nie tylko możliwość rozwoju schorzeń na tle psychicznym. Warto pamiętać także o chorobach przenoszonych drogą płciową, w tym nie tylko infekcjach. Stosunek przerywany nie chroni przed transmisją wirusa HIV powodującego AIDS, kiłą, rzeżączką, chlamydią i innymi chorobami.

 1. S.R. Kilick, C. Leary, J. Trussell i K.A. Guthrie, Sperm content of pre-ejaculatory fluid, „Human Fertility”, nr 14(1) 2011.
 2. A. Chudnovsky i C.S. Niederberger, Copious Pre-Ejaculation: Small Glands—Major Headaches, „Journal of Andrology”, nr 28 (3) 2007.
 3. E. Kovavisarach, S. Lorthanawanich i P. Muangsamran, Presence of Sperm in Pre-Ejaculatory Fluid of Healthy Males, „J Med Assoc Thai”, nr 99(2) 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Otarcia i podrażnienia po stosunku

  Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

 • Seksoholizm – objawy, jak go pokonać?

  Wiele osób traktuje seksoholizm nieco po macoszemu, umniejszając znaczeniu tego zjawiska chorobowego. Tymczasem jest to takie samo uzależnienie jak alkoholizm czy narkomania, a jego skutki mogą być równie destrukcyjne dla chorego, jak i jego bliskich. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać seksoholizm, a także w jaki sposób najskuteczniej sobie z nim radzić.

 • Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

  Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

 • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

  Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

 • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

  Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

 • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

  Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

 • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

  Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

 • Punkt G – gdzie się znajduje?

  Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij