Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży
Paulina Kłos-Wojtczak

Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  1. Czy preejakulat zawiera plemniki?
  2. Jak wygląda stosunek przerywany?
  3. Czy przez stosunek przerywany można zajść w ciążę?
  4. Czy stosunek przerywany jest szkodliwy dla zdrowia?

Istnieje wiele naturalnych metod antykoncepcji. Decydując się na jedną z nich, warto przyjrzeć się skali Pearla, która mówi o ich skuteczności. Jedną z mniej skutecznych jest stosunek przerywany, ponieważ skala Pearla wynosi dla niego 10-35 (w celu porównania – dla najpopularniejszej prezerwatywy wynosi ona 3-7), co oznacza, że od 10 do 35 kobiet stosujących tę metodę zajdzie w ciągu roku w ciążę. Jak to jest możliwe? Odpowiedzi można szukać w składzie preejakulatu, czyli substancji wydzielanej w czasie pobudzenia seksualnego u mężczyzn.

Czy preejakulat zawiera plemniki?

Aby doszło do zapłodnienia komórki jajowej, potrzebny jest jeden żywy plemnik. To wiedza, którą wynosi się ze szkoły podstawowej i nie ma w niej nic zaskakującego. Powszechnie wiadomo, że w nasieniu (spermie) podczas ejakulacji znajduje się nawet do 500 milionów plemników. A jak jest z preejakulatem? Co to jest, jak wygląda i najważniejsze – czy zawiera w składzie plemniki?

Preejakulat to przezroczysty płyn produkowany przez gruczoły cewkowe i opuszkowo-cewkowe męskich narządów rozrodczych. Jego ilość jest kwestią bardzo indywidualną, co uzależnione jest od czynności gruczołów. Kiedy pojawia się preejakulat? Wydzielanie preejakulatu ma miejsce podczas pobudzenia seksualnego przed ejakulacją. Płyn ten jest nie tylko naturalnym lubrykantem, ale także zapewnia optymalne pH dla przeżycia plemników.

Ci, którzy poszukują naturalnych metod antykoncepcji, często zadają sobie pytanie o to, czy preejakulat zawiera plemniki. Badania wykazały, że w preejakulacie może znajdować się niewielka ilość plemników, chociaż najczęściej są one zbyt słabe lub obumarłe. Nie oznacza to jednak, że nie są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli zatem szukamy odpowiedzi na pytanie, czy preejakulat może zapłodnić, to odpowiedź jest jedna – tak, może. Szczególnie gdy stosunek odbywał się w dni płodne i miał charakter pochwowy. Co ciekawe, plemniki w drogach rodnych kobiet mogą przeżyć nawet do 5 dni.

Czy każdy mężczyzna ma preejakulat? Nie, niektórzy z nich nie produkują tego płynu, co nie jest żadną patologią.

Jak wygląda stosunek przerywany?

Stosunek przerywany to jedna z popularnych, aczkolwiek mało skutecznych metod antykoncepcji. Jak wygląda? Polega on na współżyciu opartym na powstrzymaniu się mężczyzny przed ejakulacją w drogach rodnych partnerki.

Dlaczego stosunek przerywany nie działa i jest kiepską metodą zapobiegania ciąży? Jak już wcześniej wspomniano, w preejakulacie mogą znajdować się żywe plemniki, a tylko jeden z nich wystarczy do zapłodnienia komórki jajowej.

Powiązane produkty

Czy przez stosunek przerywany można zajść w ciążę?

Stosunek przerywany w dni płodne, w tym podczas owulacji, nie jest skuteczną metodą antykoncepcji. Istnieje bowiem szansa, że skończy się ciążą. Inną wadą tej metody jest brak zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową, co jest istotne przede wszystkim dla osób, które często zmieniają partnerów seksualnych.

Jeśli zatem rozważamy wybór skutecznej metody antykoncepcji, znacznie lepiej jest sięgnąć po inne sposoby, czyli tabletki, prezerwatywy, plastry czy też krążki dopochwowe lub spirale. Warto jednak pamiętać, że żadna z nich nie daje 100% ochrony przed zajściem w ciążę.

Czy stosunek przerywany jest szkodliwy dla zdrowia?

Wiele aktywnych seksualnie osób wybierających stosunek przerywany nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być on w pewnym sensie szkodliwy dla zdrowia. Przede wszystkim powoduje duże napięcie i stres, wynikające z konieczności powstrzymania się przed wytryskiem. Do tego należy doliczyć także możliwy brak osiągnięcia satysfakcji seksualnej, nerwicę, a w dłuższej perspektywie nawet impotencję.

Ryzyko związane ze stosunkiem przerywanym to nie tylko możliwość rozwoju schorzeń na tle psychicznym. Warto pamiętać także o chorobach przenoszonych drogą płciową, w tym nie tylko infekcjach. Stosunek przerywany nie chroni przed transmisją wirusa HIV powodującego AIDS, kiłą, rzeżączką, chlamydią i innymi chorobami.

  1. S.R. Kilick, C. Leary, J. Trussell i K.A. Guthrie, Sperm content of pre-ejaculatory fluid, „Human Fertility”, nr 14(1) 2011.
  2. A. Chudnovsky i C.S. Niederberger, Copious Pre-Ejaculation: Small Glands—Major Headaches, „Journal of Andrology”, nr 28 (3) 2007.
  3. E. Kovavisarach, S. Lorthanawanich i P. Muangsamran, Presence of Sperm in Pre-Ejaculatory Fluid of Healthy Males, „J Med Assoc Thai”, nr 99(2) 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

    Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.