Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży
Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?
- Czy preejakulat zawiera plemniki?
- Jak wygląda stosunek przerywany?
- Czy przez stosunek przerywany można zajść w ciążę?
- Czy stosunek przerywany jest szkodliwy dla zdrowia?
Istnieje wiele naturalnych metod antykoncepcji. Decydując się na jedną z nich, warto przyjrzeć się skali Pearla, która mówi o ich skuteczności. Jedną z mniej skutecznych jest stosunek przerywany, ponieważ skala Pearla wynosi dla niego 10-35 (w celu porównania – dla najpopularniejszej prezerwatywy wynosi ona 3-7), co oznacza, że od 10 do 35 kobiet stosujących tę metodę zajdzie w ciągu roku w ciążę. Jak to jest możliwe? Odpowiedzi można szukać w składzie preejakulatu, czyli substancji wydzielanej w czasie pobudzenia seksualnego u mężczyzn.
Czy preejakulat zawiera plemniki?
Aby doszło do zapłodnienia komórki jajowej, potrzebny jest jeden żywy plemnik. To wiedza, którą wynosi się ze szkoły podstawowej i nie ma w niej nic zaskakującego. Powszechnie wiadomo, że w nasieniu (spermie) podczas ejakulacji znajduje się nawet do 500 milionów plemników. A jak jest z preejakulatem? Co to jest, jak wygląda i najważniejsze – czy zawiera w składzie plemniki?
Preejakulat to przezroczysty płyn produkowany przez gruczoły cewkowe i opuszkowo-cewkowe męskich narządów rozrodczych. Jego ilość jest kwestią bardzo indywidualną, co uzależnione jest od czynności gruczołów. Kiedy pojawia się preejakulat? Wydzielanie preejakulatu ma miejsce podczas pobudzenia seksualnego przed ejakulacją. Płyn ten jest nie tylko naturalnym lubrykantem, ale także zapewnia optymalne pH dla przeżycia plemników.
Ci, którzy poszukują naturalnych metod antykoncepcji, często zadają sobie pytanie o to, czy preejakulat zawiera plemniki. Badania wykazały, że w preejakulacie może znajdować się niewielka ilość plemników, chociaż najczęściej są one zbyt słabe lub obumarłe. Nie oznacza to jednak, że nie są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli zatem szukamy odpowiedzi na pytanie, czy preejakulat może zapłodnić, to odpowiedź jest jedna – tak, może. Szczególnie gdy stosunek odbywał się w dni płodne i miał charakter pochwowy. Co ciekawe, plemniki w drogach rodnych kobiet mogą przeżyć nawet do 5 dni.
Jak wygląda stosunek przerywany?
Stosunek przerywany to jedna z popularnych, aczkolwiek mało skutecznych metod antykoncepcji. Jak wygląda? Polega on na współżyciu opartym na powstrzymaniu się mężczyzny przed ejakulacją w drogach rodnych partnerki.
Dlaczego stosunek przerywany nie działa i jest kiepską metodą zapobiegania ciąży? Jak już wcześniej wspomniano, w preejakulacie mogą znajdować się żywe plemniki, a tylko jeden z nich wystarczy do zapłodnienia komórki jajowej.
Czy przez stosunek przerywany można zajść w ciążę?
Stosunek przerywany w dni płodne, w tym podczas owulacji, nie jest skuteczną metodą antykoncepcji. Istnieje bowiem szansa, że skończy się ciążą. Inną wadą tej metody jest brak zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową, co jest istotne przede wszystkim dla osób, które często zmieniają partnerów seksualnych.
Czy stosunek przerywany jest szkodliwy dla zdrowia?
Wiele aktywnych seksualnie osób wybierających stosunek przerywany nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być on w pewnym sensie szkodliwy dla zdrowia. Przede wszystkim powoduje duże napięcie i stres, wynikające z konieczności powstrzymania się przed wytryskiem. Do tego należy doliczyć także możliwy brak osiągnięcia satysfakcji seksualnej, nerwicę, a w dłuższej perspektywie nawet impotencję.
Ryzyko związane ze stosunkiem przerywanym to nie tylko możliwość rozwoju schorzeń na tle psychicznym. Warto pamiętać także o chorobach przenoszonych drogą płciową, w tym nie tylko infekcjach. Stosunek przerywany nie chroni przed transmisją wirusa HIV powodującego AIDS, kiłą, rzeżączką, chlamydią i innymi chorobami.