Mężczyzna ściąga partcerce majtki w ramach wstępu do stosunku seksualnego
Paulina Kłos-Wojtczak

Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  1. Czym można się zarazić przez kontakt seksualny?
  2. Po jakim czasie występują objawy choroby wenerycznej?
  3. Choroby weneryczne – diagnostyka
  4. Czy można zarazić się chorobą weneryczną bez stosunku?

Choroby weneryczne, czyli przenoszone drogą płciową, to częsta konsekwencja odbywania stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Statystyki pokazują, że nawet co czwarta osoba zamieszkująca naszą planetę cierpi na jedną z powszechnie występujących chorób wenerycznych. A lista jest długa. Co ciekawe, liczba patogenów z roku na rok rośnie. A groźnym schorzeniem można zarazić się już po odbyciu jednego stosunku.

Czym można się zarazić przez kontakt seksualny?

Stosunki płciowe – bez względu na to, czy pochwowe, oralne lub analne – niosą za sobą ryzyko transmisji chorobotwórczych patogenów. Ryzyko jest szczególnie duże, gdy seks odbywa się bez zabezpieczenia (prezerwatywy) lub uprawiany jest z przygodnym partnerem. Co istotne, choroby weneryczne mogą rozwijać się zupełnie bezobjawowo i dopiero po długim czasie dawać określone symptomy. W związku z tym kluczowe jest, aby zawczasu im zapobiegać niż później leczyć. W niektórych przypadkach nieskutecznie.

Czym można się zarazić przez kontakt seksualny? Do najczęstszych chorób wenerycznych zalicza się:

Czy można zarazić się chorobą weneryczną bez stosunku? Jak najbardziej. Wystarczy każdy inny intymny kontakt z nosicielem danego patogenu, aby po czasie rozwinąć objawy określonego schorzenia. Nie musi zatem odbyć się pełna penetracja, aby doszło do zakażenia.

Najwięcej chorób przenoszonych drogą płciową odnotowuje się u ludzi bardzo młodych – między 15. a 24. rokiem życia. Najbardziej narażone są osoby stanu wolnego zamieszkujące duże aglomeracje miejskie, które są aktywne seksualnie i często zmieniają partnerów. Ryzyko odbycia przygodnego seksu, zakończonego chorobą weneryczną, zwiększa się u osób nadużywających alkohol i przyjmujących narkotyki.

Czy zatem seks bez prezerwatywy jest niebezpieczny? Odpowiedź jest jednoznaczna – tak. Nie tylko nie zapobiega niechcianej ciąży, ale również nie chroni przed chorobami wenerycznymi.

Zobacz ofertę prezerwatyw na DOZ.pl 

W dobie pandemii COVID-19 wiele osób zastanawia się, czy można zarazić się koronawirusem przez stosunek płciowy. Ponieważ transmisja wirusa SARS-CoV-2 odbywa się na drodze kropelkowej, jest to jak najbardziej możliwe.

Po jakim czasie występują objawy choroby wenerycznej?

Objawy choroby wenerycznej uzależnione są od patogenu, który ją wywołał. Co ważne, symptomy są bardziej widoczne u mężczyzn niż u kobiet, co spowodowane jest różnicami w anatomii narządów rodnych.

Co powinno wzbudzić czujność? Typowe objawy choroby wenerycznej to:

  • uczucie dyskomfortu podczas stosunku seksualnego i oddawania moczu,
  • owrzodzenia miejsc intymnych,
  • swędzenie i pieczenie dróg rodnych,
  • nietypowa, obfita wydzielina z pochwy lub penisa,
  • wysypka w miejscu intymnym.
Jedną z najczęściej występujących chorób wenerycznych jest rzeżączka. Skąd się bierze? Jak sprawdzić, czy ma się rzeżączkę? Rzeżączka spowodowana jest przez bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki. Typowym objawem choroby jest m.in. zapalenie cewki moczowej (u mężczyzn). Co ciekawe, rzeżączka u kobiet najczęściej ma charakter skąpoobjawowy lub przechodzi bez poważniejszych symptomów.

Po jakim czasie występują objawy choroby wenerycznej? Okres wylęgania choroby uzależniony jest od rodzaju patogenu. Na ogół ma miejsce od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Powiązane produkty

Choroby weneryczne – diagnostyka

Same objawy jednak nie wystarczą do pewnego zdiagnozowania choroby wenerycznej. Aby mieć 100% pewność, należy udać się do lekarza (ginekologa – kobiety, androloga – mężczyźni) i wykonać szereg niezbędnych badań. Najbardziej miarodajny wynik da test wykonany z krwi, a także wymaz z dróg rodnych na obecność występowania danych patogenów. Badania te można wykonać w większości laboratoriów diagnostycznych. Ponadto w aptece bez recepty można kupić wiele testów do wykonania tych badań w domu.

Czy można zarazić się chorobą weneryczną bez stosunku?

Wiele osób błędnie uważa, że choroby weneryczne mogą przenosić się wyłącznie poprzez „tradycyjny” stosunek pochwowy. Nie jest to jednak prawda. Bakterie, wirusy, grzyby i inne patogeny mogą przedostawać się do organizmu również na drodze oralnej i analnej.

Co więcej, do zarażenia nie musi wcale dojść podczas stosunku seksualnego. Źródłem patogenów jest też krew nosiciela, a także brudne skalpele, igły, niezdezynfekowane narzędzia chirurgiczne, dentystyczne, a nawet używana bielizna i ręczniki. Niebezpieczne jest nawet siadanie na publicznej toalecie. Ponadto niektóre wirusy i bakterie mogą przedostawać się przez łożysko do płodu. Istnieje także ryzyko przeniesienia choroby wenerycznej podczas porodu i karmienia piersią.

  1. I. Choroszy-Król, Choroby przenoszone drogą płciową – zagrożenie na wakacjach, „Family Medicine & Primary Care Review”, nr 13(2) 2011.
  2. A. Cybula i M. Kwiatkowska, Zakażenia przenoszone drogą płciową – wybrane zagadnienia, „Dermatologia po dyplomie”, nr 06 2019.
  3. K. Korzeniewski, Choroby przenoszone drogą płciową u powracających z podróży, „Forum Medycyny Rodzinnej”, nr 14(1) 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

    Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Odpowiedzialny seks — o profilaktyce chorób wenerycznych

    Nie zawsze dzieje się tak, że w czasie, gdy ktoś ma wielu partnerów seksualnych oraz uprawia seks bez zabezpieczenia, nabawia się choroby wenerycznej. Jak się przed nią ustrzec, jakie badania wykonać i kiedy, by sprawdzić czy doszło do zakażenia?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Bezpieczny seks. 5 faktów, które powinieneś znać

    Młodzi ludzie, najczęściej pochłonięci nauką, obowiązkami, spędzaniem czasu z przyjaciółmi, dobrą zabawą, cieszą się chwilą. Planując swoją przyszłość, widzą siebie jako zdrowego człowieka, cieszącego się jeszcze lepszym życiem. Aby nic nie zakłóciło tej wizji, warto wiedzieć, jak dbać o siebie i swoje zdrowie, by przypadkowe zdarzenia w naszym życiu nie zmusiły nas do rezygnacji z marzeń.

  • Wakacyjny seks – 7 niechcianych pamiątek z wakacji

    Kilka drinków w barze przy plaży, przygodna znajomość, ciepły wieczór – często tysiące kilometrów od domu. Wobec takich okoliczności przyrody rozsądek bywa bezradny. Za chwile słabości czasem przychodzi nam płacić wysoką cenę. Choroby weneryczne nie są, niestety, pikantnym szczegółem opowieści o rozpustnym dworskim życiu przed wiekami. Są realnym i powszechnym zagrożeniem współczesnego świata. Co nam grozi i jak się przed tym ustrzec?

  • Bezpieczny seks — obalamy mity

    Mimo szalonego tempa rozwoju technologii nasza cywilizacja nadal nie poradziła sobie z podstawową potrzebą świadomego człowieka — antykoncepcją. Nieprawdziwe informacje wciąż straszą kobiety i zniechęcają do współżycia. Pora na prawdę.

  • Grzybica pochwy – objawy i leki bez recepty. Kiedy i jak je stosować?

    Problem infekcji intymnych dotyka wiele kobiet. Jedną z najczęstszych jest grzybica pochwy, której towarzyszą objawy, takie jak pieczenie, świąd i upławy o serowatej konsystencji. Dolegliwość ta występuje niezależnie od wieku i nieleczona prowadzi do powikłań. Jakie są zatem możliwości leczenia? Kiedy należy udać się do lekarza? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl