Mężczyzna ściąga partcerce majtki w ramach wstępu do stosunku seksualnego
Paulina Kłos-Wojtczak

Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

Choroby weneryczne, czyli przenoszone drogą płciową, to częsta konsekwencja odbywania stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Statystyki pokazują, że nawet co czwarta osoba zamieszkująca naszą planetę cierpi na jedną z powszechnie występujących chorób wenerycznych. A lista jest długa. Co ciekawe, liczba patogenów z roku na rok rośnie. A groźnym schorzeniem można zarazić się już po odbyciu jednego stosunku.

Czym można się zarazić przez kontakt seksualny?

Stosunki płciowe – bez względu na to, czy pochwowe, oralne lub analne – niosą za sobą ryzyko transmisji chorobotwórczych patogenów. Ryzyko jest szczególnie duże, gdy seks odbywa się bez zabezpieczenia (prezerwatywy) lub uprawiany jest z przygodnym partnerem. Co istotne, choroby weneryczne mogą rozwijać się zupełnie bezobjawowo i dopiero po długim czasie dawać określone symptomy. W związku z tym kluczowe jest, aby zawczasu im zapobiegać niż później leczyć. W niektórych przypadkach nieskutecznie.

Czym można się zarazić przez kontakt seksualny? Do najczęstszych chorób wenerycznych zalicza się:

Czy można zarazić się chorobą weneryczną bez stosunku? Jak najbardziej. Wystarczy każdy inny intymny kontakt z nosicielem danego patogenu, aby po czasie rozwinąć objawy określonego schorzenia. Nie musi zatem odbyć się pełna penetracja, aby doszło do zakażenia.

Najwięcej chorób przenoszonych drogą płciową odnotowuje się u ludzi bardzo młodych – między 15. a 24. rokiem życia. Najbardziej narażone są osoby stanu wolnego zamieszkujące duże aglomeracje miejskie, które są aktywne seksualnie i często zmieniają partnerów. Ryzyko odbycia przygodnego seksu, zakończonego chorobą weneryczną, zwiększa się u osób nadużywających alkohol i przyjmujących narkotyki.

Czy zatem seks bez prezerwatywy jest niebezpieczny? Odpowiedź jest jednoznaczna – tak. Nie tylko nie zapobiega niechcianej ciąży, ale również nie chroni przed chorobami wenerycznymi.

Zobacz ofertę prezerwatyw na DOZ.pl 

W dobie pandemii COVID-19 wiele osób zastanawia się, czy można zarazić się koronawirusem przez stosunek płciowy. Ponieważ transmisja wirusa SARS-CoV-2 odbywa się na drodze kropelkowej, jest to jak najbardziej możliwe.

Po jakim czasie występują objawy choroby wenerycznej?

Objawy choroby wenerycznej uzależnione są od patogenu, który ją wywołał. Co ważne, symptomy są bardziej widoczne u mężczyzn niż u kobiet, co spowodowane jest różnicami w anatomii narządów rodnych.

Co powinno wzbudzić czujność? Typowe objawy choroby wenerycznej to:

 • uczucie dyskomfortu podczas stosunku seksualnego i oddawania moczu,
 • owrzodzenia miejsc intymnych,
 • swędzenie i pieczenie dróg rodnych,
 • nietypowa, obfita wydzielina z pochwy lub penisa,
 • wysypka w miejscu intymnym.
Jedną z najczęściej występujących chorób wenerycznych jest rzeżączka. Skąd się bierze? Jak sprawdzić, czy ma się rzeżączkę? Rzeżączka spowodowana jest przez bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki. Typowym objawem choroby jest m.in. zapalenie cewki moczowej (u mężczyzn). Co ciekawe, rzeżączka u kobiet najczęściej ma charakter skąpoobjawowy lub przechodzi bez poważniejszych symptomów.

Po jakim czasie występują objawy choroby wenerycznej? Okres wylęgania choroby uzależniony jest od rodzaju patogenu. Na ogół ma miejsce od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Powiązane produkty

Choroby weneryczne – diagnostyka

Same objawy jednak nie wystarczą do pewnego zdiagnozowania choroby wenerycznej. Aby mieć 100% pewność, należy udać się do lekarza (ginekologa – kobiety, androloga – mężczyźni) i wykonać szereg niezbędnych badań. Najbardziej miarodajny wynik da test wykonany z krwi, a także wymaz z dróg rodnych na obecność występowania danych patogenów. Badania te można wykonać w większości laboratoriów diagnostycznych. Ponadto w aptece bez recepty można kupić wiele testów do wykonania tych badań w domu.

Czy można zarazić się chorobą weneryczną bez stosunku?

Wiele osób błędnie uważa, że choroby weneryczne mogą przenosić się wyłącznie poprzez „tradycyjny” stosunek pochwowy. Nie jest to jednak prawda. Bakterie, wirusy, grzyby i inne patogeny mogą przedostawać się do organizmu również na drodze oralnej i analnej.

Co więcej, do zarażenia nie musi wcale dojść podczas stosunku seksualnego. Źródłem patogenów jest też krew nosiciela, a także brudne skalpele, igły, niezdezynfekowane narzędzia chirurgiczne, dentystyczne, a nawet używana bielizna i ręczniki. Niebezpieczne jest nawet siadanie na publicznej toalecie. Ponadto niektóre wirusy i bakterie mogą przedostawać się przez łożysko do płodu. Istnieje także ryzyko przeniesienia choroby wenerycznej podczas porodu i karmienia piersią.

 1. I. Choroszy-Król, Choroby przenoszone drogą płciową – zagrożenie na wakacjach, „Family Medicine & Primary Care Review”, nr 13(2) 2011.
 2. A. Cybula i M. Kwiatkowska, Zakażenia przenoszone drogą płciową – wybrane zagadnienia, „Dermatologia po dyplomie”, nr 06 2019.
 3. K. Korzeniewski, Choroby przenoszone drogą płciową u powracających z podróży, „Forum Medycyny Rodzinnej”, nr 14(1) 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

  Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

  Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

 • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

  Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

 • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

  Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

 • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

  Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

 • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

  Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij