Wirusowe zapalenie wątroby typu C
Maciej Toczek

WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to niezwykle podstępna jednostka chorobowa, która przez większość czasu pozostaje bezobjawowa. Z tego względu warto wiedzieć, jakie mogą być jej pierwsze symptomy oraz jak na nie reagować. Co to jest WZW C oraz czy trwałe wyleczenie jest możliwe?

  1. WZW C – co to jest? Ostre i przewlekłe zapalenie wątroby
  2. Jakie są objawy zakażenia WZW C?
  3. WZW C – czy można wyleczyć żółtaczkę?
  4. WZW C – szczepienie, profilaktyka
  5. Czego nie powinny robić osoby z WZW typu C? Jakie są rokowania?

WZW C – co to jest? Ostre i przewlekłe zapalenie wątroby

WZW C to skrótowe określenie na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jednostka ta wywoływana jest przez wirusa zapalenia wątroby typu C, w skrócie określanego jako HCV. Zaliczany jest on do wirusów RNA i wykazuje naturalny tropizm do komórek miąższu wątrobowego. Cechą, która pozwala mu unikać układu immunologicznego i tym samym doprowadzać do powolnej destrukcji wątroby w formie zakażenia przewlekłego, jest znaczna zmienność genetyczna. Umożliwia mu to pozostanie niejako niezauważalnym dla układu odpornościowego człowieka, a także znacząco utrudnia prace nad wynalezieniem skutecznej szczepionki.

W przebiegu WZW C wyróżnić możemy postać ostrą i przewlekłą. W ostrym zakażeniu objawy są w większości przypadków miernie nasilone bądź też nie występują wcale. Ocenia się, że są obecne jedynie u co czwartego zakażonego pacjenta. W większości przypadków chorzy skarżą się wtedy na objawy grypopodobne w postaci ogólnego rozbicia, dolegliwości bólowych kostno-mięśniowych czy bólów brzucha zlokalizowanych w nadbrzuszu. U niektórych osób zauważyć można również żółtaczkę, która nie jest nasilona i stosunkowo szybko ustępuje. Zakażenie przewlekłe, które zauważane jest znacznie częściej w przypadku infekcji HCV, definiowane jest jako występowanie wykładników serologicznych, w postaci obecności przeciwciał anty-HCV, molekularnych, kiedy to stwierdza się materiał genetyczny RNA wirusa we krwi, lub biochemicznych, czyli podwyższonych enzymów wątrobowych, utrzymujących się przynajmniej przez okres sześciu miesięcy.

Jakie są objawy zakażenia WZW C?

Objawy towarzyszące wirusowemu zapaleniu wątroby typu C zależą przede wszystkim od jego postaci. W przypadku zakażeń o charakterze ostrym dominują takie symptomy, jak:

  • dolegliwości bólowe w prawym górnym kwadrancie brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • biegunki,
  • żółtaczka,
  • uczucie zmęczenia,
  • objawy dyspeptyczne w postaci odbijania lub uczucia zgagi.

Warto jednak podkreślić raz jeszcze, że wirus zapalenia wątroby typu C rzadko kiedy objawia się w sposób ostry. Znacznie częściej przyjmuje postać przewlekłą. W takiej sytuacji w większości przypadków przebieg jest asymptomatyczny, a pierwsze objawy infekcji zauważane przez chorego pojawiają się w momencie zaawansowanej marskości wątroby oraz wystąpienia krwawienia z żylaków przełyku, wodobrzusza czy też żółtaczki.

Nie sposób nie wspomnieć również o pozawątrobowych manifestacjach zakażenia HCV, wśród których wymienić można:

  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • liszaj płaski,
  • zespół Sjögrena,
  • idiopatyczne włóknienie płuc,
  • autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.

Powiązane produkty

WZW C – czy można wyleczyć żółtaczkę?

Jeszcze do niedawna leczenie WZW typu C było niezwykle czasochłonne, trudne, związane z licznymi powikłaniami, a na domiar złego nie cechowało się zbyt dużą skutecznością. Zmieniło się to jednak w momencie zastosowania w leczeniu nowych leków przeciwwirusowych. Obecnie leczenie trwa od 12 do 24 tygodni i hamuje w sposób trwały replikację wirusa, co w świecie medycznym uznaje się za równoznaczne z usunięciem wirusa z organizmu chorego. W trakcie leczenia chory nie wymaga hospitalizacji, gdyż cały proces może być prowadzony w warunkach opieki ambulatoryjnej. Niestety, wielu pacjentów trafia pod opiekę lekarzy w momencie obecności trwałych i nieodwracalnych zmian w miąższu wątroby, a nawet jej marskości. Z tego względu tak ważne jest wykonywanie badań w kierunku przeciwciał anty-HCV we krwi u jak największej liczby ludzi w populacji, gdyż działanie takie pozwala wychwycić zakażonych na bezobjawowym etapie choroby.

Sprawdź leki i zioła wspierające pracę wątroby, które znajdziesz na DOZ.pl

WZW C – szczepienie, profilaktyka

Wirus HCV przenoszony jest drogą krwiopochodną. Oznacza to, że aby doszło do zakażenia, konieczny jest kontakt z krwią osoby chorej z aktywną replikacją wirusa.

Czynniki ryzyka zakażenia wirusem HCV. Do transmisji może dojść podczas:

  • stosowania dożylnych środków odurzających,
  • przeprowadzania zabiegów z przerwaniem ciągłości skóry z użyciem niesterylnych narzędzi,
  • wielokrotnych transfuzji krwi, szczególnie w przeszłości (przed 1992 rokiem),
  • ryzykownych kontaktów seksualnych,
  • ciąży oraz w trakcie porodu, jeżeli matka dziecka nie była leczona.
Do tej pory nie wynaleziono skutecznej szczepionki przeciwko HCV. Z tego względu jedyną formą profilaktyki pierwotnej jest unikanie sytuacji, w których może dojść do zakażenia, natomiast profilaktyka wtórna opiera się na wykonywaniu regularnych badań w kierunku obecności anty-HCV.

Czego nie powinny robić osoby z WZW typu C? Jakie są rokowania?

Osoby zakażone wirusem HCV powinny przede wszystkim stosować się do wszelkiego rodzaju zaleceń lekarza prowadzącego. Oznacza to najczęściej całkowity zakaz spożywania alkoholu oraz przyjmowania substancji odurzających, unikanie sytuacji, w których potencjalnie mogłyby narazić inne osoby na zakażenie, a także prowadzenie zdrowego trybu życia i przestrzeganie zbilansowanej diety. Konieczne jest również przyjmowanie zaleconych leków w ściśle określony sposób, tak aby leczenie było możliwie najskuteczniejsze.

W przypadku wykrycia zakażenia na wczesnym etapie rokowanie jest bardzo dobre, gdyż nawet w 99% przypadków udaje się zahamować replikację wirusa oraz uzyskać jego trwałą eradykację. Ważne jest jednak, aby wdrożyć leczenie zanim stwierdzone zostaną nieodwracalne uszkodzenia miąższu wątroby.
  1. Prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska, prof. dr hab. n. med. Alicja Wiercińska-Drapało, Choroby zakaźne i pasożytnicze, PZWL, Warszawa 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl