Wirusowe zapalenie wątroby typu C
Maciej Toczek

WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to niezwykle podstępna jednostka chorobowa, która przez większość czasu pozostaje bezobjawowa. Z tego względu warto wiedzieć, jakie mogą być jej pierwsze symptomy oraz jak na nie reagować. Co to jest WZW C oraz czy trwałe wyleczenie jest możliwe?

 1. WZW C – co to jest? Ostre i przewlekłe zapalenie wątroby
 2. Jakie są objawy zakażenia WZW C?
 3. WZW C – czy można wyleczyć żółtaczkę?
 4. WZW C – szczepienie, profilaktyka
 5. Czego nie powinny robić osoby z WZW typu C? Jakie są rokowania?

WZW C – co to jest? Ostre i przewlekłe zapalenie wątroby

WZW C to skrótowe określenie na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jednostka ta wywoływana jest przez wirusa zapalenia wątroby typu C, w skrócie określanego jako HCV. Zaliczany jest on do wirusów RNA i wykazuje naturalny tropizm do komórek miąższu wątrobowego. Cechą, która pozwala mu unikać układu immunologicznego i tym samym doprowadzać do powolnej destrukcji wątroby w formie zakażenia przewlekłego, jest znaczna zmienność genetyczna. Umożliwia mu to pozostanie niejako niezauważalnym dla układu odpornościowego człowieka, a także znacząco utrudnia prace nad wynalezieniem skutecznej szczepionki.

W przebiegu WZW C wyróżnić możemy postać ostrą i przewlekłą. W ostrym zakażeniu objawy są w większości przypadków miernie nasilone bądź też nie występują wcale. Ocenia się, że są obecne jedynie u co czwartego zakażonego pacjenta. W większości przypadków chorzy skarżą się wtedy na objawy grypopodobne w postaci ogólnego rozbicia, dolegliwości bólowych kostno-mięśniowych czy bólów brzucha zlokalizowanych w nadbrzuszu. U niektórych osób zauważyć można również żółtaczkę, która nie jest nasilona i stosunkowo szybko ustępuje. Zakażenie przewlekłe, które zauważane jest znacznie częściej w przypadku infekcji HCV, definiowane jest jako występowanie wykładników serologicznych, w postaci obecności przeciwciał anty-HCV, molekularnych, kiedy to stwierdza się materiał genetyczny RNA wirusa we krwi, lub biochemicznych, czyli podwyższonych enzymów wątrobowych, utrzymujących się przynajmniej przez okres sześciu miesięcy.

Jakie są objawy zakażenia WZW C?

Objawy towarzyszące wirusowemu zapaleniu wątroby typu C zależą przede wszystkim od jego postaci. W przypadku zakażeń o charakterze ostrym dominują takie symptomy, jak:

 • dolegliwości bólowe w prawym górnym kwadrancie brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • biegunki,
 • żółtaczka,
 • uczucie zmęczenia,
 • objawy dyspeptyczne w postaci odbijania lub uczucia zgagi.

Warto jednak podkreślić raz jeszcze, że wirus zapalenia wątroby typu C rzadko kiedy objawia się w sposób ostry. Znacznie częściej przyjmuje postać przewlekłą. W takiej sytuacji w większości przypadków przebieg jest asymptomatyczny, a pierwsze objawy infekcji zauważane przez chorego pojawiają się w momencie zaawansowanej marskości wątroby oraz wystąpienia krwawienia z żylaków przełyku, wodobrzusza czy też żółtaczki.

Nie sposób nie wspomnieć również o pozawątrobowych manifestacjach zakażenia HCV, wśród których wymienić można:

 • kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • liszaj płaski,
 • zespół Sjögrena,
 • idiopatyczne włóknienie płuc,
 • autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.

Powiązane produkty

WZW C – czy można wyleczyć żółtaczkę?

Jeszcze do niedawna leczenie WZW typu C było niezwykle czasochłonne, trudne, związane z licznymi powikłaniami, a na domiar złego nie cechowało się zbyt dużą skutecznością. Zmieniło się to jednak w momencie zastosowania w leczeniu nowych leków przeciwwirusowych. Obecnie leczenie trwa od 12 do 24 tygodni i hamuje w sposób trwały replikację wirusa, co w świecie medycznym uznaje się za równoznaczne z usunięciem wirusa z organizmu chorego. W trakcie leczenia chory nie wymaga hospitalizacji, gdyż cały proces może być prowadzony w warunkach opieki ambulatoryjnej. Niestety, wielu pacjentów trafia pod opiekę lekarzy w momencie obecności trwałych i nieodwracalnych zmian w miąższu wątroby, a nawet jej marskości. Z tego względu tak ważne jest wykonywanie badań w kierunku przeciwciał anty-HCV we krwi u jak największej liczby ludzi w populacji, gdyż działanie takie pozwala wychwycić zakażonych na bezobjawowym etapie choroby.

Sprawdź leki i zioła wspierające pracę wątroby, które znajdziesz na DOZ.pl

WZW C – szczepienie, profilaktyka

Wirus HCV przenoszony jest drogą krwiopochodną. Oznacza to, że aby doszło do zakażenia, konieczny jest kontakt z krwią osoby chorej z aktywną replikacją wirusa.

Czynniki ryzyka zakażenia wirusem HCV. Do transmisji może dojść podczas:

 • stosowania dożylnych środków odurzających,
 • przeprowadzania zabiegów z przerwaniem ciągłości skóry z użyciem niesterylnych narzędzi,
 • wielokrotnych transfuzji krwi, szczególnie w przeszłości (przed 1992 rokiem),
 • ryzykownych kontaktów seksualnych,
 • ciąży oraz w trakcie porodu, jeżeli matka dziecka nie była leczona.
Do tej pory nie wynaleziono skutecznej szczepionki przeciwko HCV. Z tego względu jedyną formą profilaktyki pierwotnej jest unikanie sytuacji, w których może dojść do zakażenia, natomiast profilaktyka wtórna opiera się na wykonywaniu regularnych badań w kierunku obecności anty-HCV.

Czego nie powinny robić osoby z WZW typu C? Jakie są rokowania?

Osoby zakażone wirusem HCV powinny przede wszystkim stosować się do wszelkiego rodzaju zaleceń lekarza prowadzącego. Oznacza to najczęściej całkowity zakaz spożywania alkoholu oraz przyjmowania substancji odurzających, unikanie sytuacji, w których potencjalnie mogłyby narazić inne osoby na zakażenie, a także prowadzenie zdrowego trybu życia i przestrzeganie zbilansowanej diety. Konieczne jest również przyjmowanie zaleconych leków w ściśle określony sposób, tak aby leczenie było możliwie najskuteczniejsze.

W przypadku wykrycia zakażenia na wczesnym etapie rokowanie jest bardzo dobre, gdyż nawet w 99% przypadków udaje się zahamować replikację wirusa oraz uzyskać jego trwałą eradykację. Ważne jest jednak, aby wdrożyć leczenie zanim stwierdzone zostaną nieodwracalne uszkodzenia miąższu wątroby.
 1. Prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska, prof. dr hab. n. med. Alicja Wiercińska-Drapało, Choroby zakaźne i pasożytnicze, PZWL, Warszawa 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

  Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij