Marskość wątroby – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie i rokowania - portal DOZ.pl
Ilustracja 3D, przedstaiająca chorobę wątrobty
Piotr Ziętek

Marskość wątroby – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie i rokowania

Marskość wątroby to postępujące włóknienie miąższu wątroby, które przyczynia się do nieodwracalnego niszczenia struktury narządu. Co powoduje marskość wątroby i jak się ona objawia? Jakie badania należy wykonać, kiedy podejrzewamy chorobę? Co robić, by zapobiec marskości wątroby?

Jakie są najczęstsze przyczyny marskości wątroby?

W pierwszej kolejności należy wymienić nadużywanie alkoholu i chorobę alkoholową - w niektórych krajach jest to połowa przyczyn marskości wątroby. W dalszej kolejności trzeba wspomnieć o zakażeniach wirusami hepatotropowymi - wirus zapalenia wątroby B, C, D. Ponadto marskość wątroby może mieć podłoże autoimmunizacyjne - organizm wytwarza przeciwciała niszczące własny narząd, zalicza się tu pierwotną marskość żółciową oraz przewlekłe autoimmunizacyjne aktywne zapalenie wątroby. Przyczyna marskości może też mieć podłoże genetyczne - często pojawia się ona w przebiegu takich chorób jak hemochromstoza, niedobór alfa-1-antytrypsyny, galaktozemia, choroba Wilsona. Czasami zdarza się też marskość indukowana lekami i toksynami lub jako efekt chorób tropikalnych, np. bilharcjoza czy zakażenia motylicą wątrobową. Także niektóre choroby dróg żółciowych mogą być przyczyną powstawania marskości wątroby. 

Jakie są zatem główne objawy w przebiegu marskości wątroby?

Pacjent zaczyna czuć się osłabiony, towarzyszy mu uczucie rozbicia. Często pojawiają się nudności i chudnięcie, chorzy skarżą się na ucisk lub uczucie pełności w nadbrzuszu. Na skórze zaczynają pojawiać się charakterystyczne „pajączki", często pojawia się rumień dłoni i podeszw stóp oraz "lakierowane wargi" i "lakierowany język". Może pojawić się zniekształcenie palców i paznokci u rąk, które często stają się białe. Mogą też wystąpić przykurcze ścięgien w rękach ( tzw. przykurcze Dupuytrena). Ponadto pojawiają się wybroczyny i krwawienia oraz żółtaczka i ewentualny świąd skóry. W późniejszej fazie choroby pojawia się wodobrzusze, splenomegalia (powiększenie śledziony), zaburzenia miesiączkowania lub zanik miesiączki u kobiet, zanik jąder, rozrost sutków i zanik wtórnego owłosienia łonowego u mężczyzn (na skutek zaburzeń hormonalnych - spada poziom testosteronu, zaś rośnie poziom estrogenów). W przebiegu marskości wątroby pojawiają się też jej powikłania: nadciśnienie wrotne, które prowadzi do powstania żylaków przełyku, encefalopatia wątrobowa i śpiączka wątrobowa, może też pojawić się rak wątroby jako późne następstwo marskości. 

Polecane dla Ciebie

Na jakiej podstawie stawiane jest rozpoznanie?

Rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu zebranego od pacjenta, badania fizykalnego, badań laboratoryjnych i obrazowych. Z badań obrazowych najczęściej wykorzystuje się badanie usg, tomografii komputerowej i rzadziej rezonansu magnetycznego. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się zmniejszenie stężenia zależnych od witaminy K czynników krzepnięcia krwi, obniżony poziom albumin, podwyższony poziom bilirubiny. Do określenia stopnia zaawansowania choroby służy natomiast skala Childa- Pugha (obejmuje ona poziom albumin, bilirubiny, protrombiny oraz obecność wodobrzusza i encefalopatii).

Jak przebiega leczenie marskości wątroby?

Niestety, uszkodzenie struktury wątroby w przebiegu marskości jest nieodwracalne, można jednak właściwym postępowaniem spowolnić postęp choroby i zapobiegać jej dalszemu rozwojowi. Dlatego też w pierwszej kolejności należy wyeliminować czynniki mające na wątrobę negatywny wpływ, czyli przede wszystkim alkohol i niektóre leki, w tym bardzo popularny paracetamol. Ponadto pacjentowi należy podawać witaminy A,D,E,K, chory powinien ograniczyć w diecie podaż soli. Leczenie marskości wątroby powinno wyeliminować przyczynę, która ja wywołała lub być wycelowane właśnie w nią, np. leczenie zakażenia wirusami WZW, leczenie choroby alkoholowej. Leczyć należy też powikłania marskości, np. poprzez podawanie leków przeczyszczających w przebiegu encefalopatii, podawanie diuretykow, aby zmniejszyć wodobrzusze czy też hamowanie krwawienia w przebiegu nadciśnienia wrotnego i żylaków przełyku. Czasami niestety postęp choroby jest tak duży, że pacjenci muszą zostać poddani przeszczepowi wątroby . 

 1. M. Hartleb, Hepatologia – postępy 2018, „Medycyna Praktyczna”, nr 55-61 (5) 2019. 
 2. M. Hartleb, Komentarz. W: B-blokery w zapobieganiu dekompensacji marskości wątroby u chorych z klinicznie istotnym nadciśnieniem wrotnym – badanie PREDESCI, „Medycyna Praktyczna, nr 139-140 (7-8) 2019. 
 3. S. Gregoriou, G. Argyriou, G. Larios, Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci? Co można zobaczyć i jakie choroby należy, „Journal of Family Practice”, nr 129–135 (57) 2009. 
 4. A. Federico, M. Dallio, C. Loguercio, Silymarin/Silybin and chronic liver disease: A marriage of many years, „Molecules”, nr  1-16 (22) 2017. 
 5. C. J. Mcclain, Nutrition in Patients With Cirrhosis. „Gastroenterology & Hepatology”, nr 507-510 (12) 2016. 
 6. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika 2015, Kraków 2015, 1157-1171, 1198-1201. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zawroty głowy – przyczyny, objawy, leczenie

  Zawroty głowy mogą być spowodowane na przykład zbyt gwałtowną zmianą pozycji czy odwróceniem głowy i wówczas są zjawiskiem fizjologicznym. Czasem jednak mogą być wynikiem poważniejszych dolegliwości. Jakich?

 • Czkawka – przyczyny i leczenie

  Czkawka (łac. singultus) w większości przypadków bywa zjawiskiem całkowicie fizjologicznym oraz powszechnym. Jednakże uporczywa czkawka, która utrudnia funkcjonowanie, może być objawem chorób układu trawiennego i nerwowego. Z tego względu, mimo pozornie błahego charakteru, nie należy jej lekceważyć, a przy występowaniu innych niepokojących objawów koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą. Czym jest czkawka? Co może oznaczać? Jak się jej pozbyć? Odpowiadamy w poniższym artykule.

 • Kolka wątrobowa – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby na atak kolki żółciowej

  Kolka wątrobowa (żółciowa) objawia się jako silny i nagły ból pod prawym łukiem żebrowym, który może trwać nawet kilka godzin. Wynika z zaburzonej pracy pęcherzyka żółciowego. Kto najbardziej jest narażony na kolkę wątrobową i w jaki sposób można złagodzić ból, który jej towarzyszy?

 • Hipertermia (przegrzanie) organizmu – objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

  Fala upałów przetaczająca się nad krajem sprzyja wystąpieniu hipertermii. Do przegrzania organizmu dochodzi na skutek zaburzenia mechanizmów termoregulacji i niemożności oddania wytworzonego przez organizm ciepła. Szczególnie narażone na jego wystąpienie są noworodki i osoby starsze. Jak rozpoznać hipertermię? I jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia udaru cieplnego?

 • Wyciek z sutka – jakie są przyczyny, co może oznaczać?

  Wyciek z sutka to niepokojący objaw, który dotyczy kobiet, ale może także występować u mężczyzn. Czasem przyczyną wycieku z sutka u kobiet jest po prostu ciąża, ale często jest to oznaka poważnych zmian chorobowych, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Bardzo ważną informacją jest kolor wycieku z sutka – to wskazówka, jaka choroba może się za tym kryć.

 • Co zrobić, kiedy ugryzie kleszcz?

  Choć chyba nikt ich nie lubi, to kleszcze stanowią nieodłączny element polskiego lata i ciepłych dni. Musimy zatem wiedzieć, jak z nimi postępować – tym bardziej, że konsekwencje ugryzienia przez kleszcze potrafią stanowić dla ludzi wielkie niebezpieczeństwo. 

 • Zaparcia u niemowląt

  Zaparcia u niemowląt, inaczej zatwardzenia, to problem, który bardzo często niepokoi rodziców. Długie nieoddawanie stolca może mieć wiele przyczyn, w tym zmiana diety, czy też alergia pokarmowa, a nawet wada anatomiczna. Według gastroenterologów dziecięcych, zaparcia u niemowląt to najczęstsza dolegliwość kliniczna. Co stosować na zaparcia u niemowląt?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij