Encefalopatia wątrobowa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania
Nina Keller

Encefalopatia wątrobowa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Encefalopatia wątrobowa (HE) to zaburzenie w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego wywołane działaniem nurotoksyn (m. in. amoniak, kwasy tłuszczowe, fenole). Dzieje się to na skutek uszkodzenia wątroby, do którego może dojść za sprawą nadużywania alkoholu, działania niektórych leków czy toksyn, a także krwotoku do przewodu pokarmowego. Encefalopatia wątrobowa jest także częstym powikłaniem marskości wątroby oraz wirusowego zapalenia wątroby. Jakie są objawy HE, jak się ją leczy i jakie są rokowania?

Encefalopatia wątrobowa – co to jest?

Encefalopatia wątrobowa (z ang. hepatic encephalopathy, HE) jest zespołem objawów neuropsychiatrycznych, które pojawiają się w wyniku ciężkich, ostrych lub przewlekłych chorób wątroby. Encefalopatia charakteryzuje się zaburzeniami świadomości, zmianami zachowania oraz zaburzeniami funkcji intelektualnych. Może pojawić się także niedowład kończyn dolnych bądź polineuropatia. Wyróżniamy postać epizodyczną (występuje po czynniku wyzwalającym) oraz postać przewlekłą (stale utrzymujące się objawy). Rozpoznanie stawiane jest przez wykluczenie innych przyczyn uszkodzenia mózgowia. Ogólne zasady leczenia polegają na zmniejszeniu wytwarzania i wchłaniania toksyn i związków azotowych.

Encefalopatia wątrobowa – przyczyny. Czynniki wywołujące encefalopatię wątrobową

Wątroba odpowiada w organizmie za neutralizowanie toksyn, wytwarza żółć, pełni także funkcje odpornościowe. Encefalopatia wątrobowa powstaje na skutek upośledzenia funkcji detoksykujących wątroby w wyniku zmniejszenia ilości hepatocytów lub zmniejszenia przepływu krwi przez wątrobę. Za rozwój encefalopatii wątrobowej w największej mierze odpowiada wzrost neurotoksyn (substancje toksyczne), które nie mogą zostać unieczynnione z powodu chorób wątroby. Dochodzi do wzrostu stężenia np. amoniaku (hyperamonemia), fenoli, średnio-łańcuchowych kwasów tłuszczowych.

W statystykach medycznych szacuje się, że encefalopatia wątrobowa występuje u 30–40% osób z marskością wątroby (marskość wątroby uszkodzenie miąższu wątroby), która najczęściej wywołana jest nadmiernym spożywaniem alkoholu (encefalopatia alkoholowa) oraz zakażeniami wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Postać epizodyczna spowodowana jest na przykład zakażeniem lub krwawieniem do przewodu pokarmowego. Po pierwszym epizodzie jawnej encefalopatii wątrobowej szanse na przeżycie jednego roku szacuje się na 43%. 

Innymi przyczynami encefalopatii wątrobowej mogą również być zapalenie wątroby oraz zespół Reye'a.

Powiązane produkty

Encefalopatia wątrobowa – objawy

W postaci epizodycznej encefalopatii wątrobowej objawy mijają po ustąpieniu czynnika wyzwalającego lub po zastosowaniu leczenia, pomiędzy napadami stan neurologiczny jest prawidłowy. W postaci przewlekłej natomiast objawy neuropsychiatryczne występują stale z różnym nasileniem. Objawy encefalopatii wątrobowej zależą od stadia nasilenia: w minimalnej encefalopatii występują tylko dyskretne nieprawidłowości, natomiast w ciężkich przypadkach dochodzi do zaburzeń świadomości oraz śpiączki wątrobowej. W zatruciach objawy neuropsychiatryczne szybko narastają i mogą prowadzić do śmierci. W postaci minimalnej u pacjentów mogą wystąpić zaburzenia koncentracji i zapamiętywania, a reakcja na bodźce jest opóźniona, występują u nich problemy z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.

W jawnej encefalopatii zaburzenia neuropsychiatryczne mają zróżnicowane spektrum objawów, należą do nich:

  • zmiana nastroju,
  • zaburzenia rytmu snu – odwrócenie rytmu sen–czuwanie,
  • zaburzenie koncentracji, uwagi, zapominanie,
  • drażliwość, niepokój lęk,
  • drżenie mięśniowe,
  • urojenia, niepohamowany gniew,
  • zaburzenia świadomości.

Objawom neuropsychiatrycznym towarzyszy często nieprzyjemny zapach z ust. Do oceny nasilenia objawów stosuje się skalę West Haven, ma ona 5 stopni i ocenia stan świadomości, funkcje intelektualne i wykonawcze, zachowanie, stan neurologiczny.

Encefalopatia wątrobowa – diagnostyka

Lekarz rozpocznie badanie od przeprowadzenia wywiadu, następnie odbędzie się badanie, w tym także badanie neurologiczne. Podczas rozmowy specjalista zwróci uwagę na zaburzenia snu, nastroju, koncentracji i uwagi. Jakie badania zostaną wykonane? W diagnostyce encefalopatii wątrobowej wykorzystywane jest badanie EEG (elektroencefalografia), w którym zostaje zarejestrowany charakterystyczny zapis fal mózgowych. Wykonanie badania CT (tomografia komputerowa) pozwoli natomiast na wykluczenie innych przyczyn objawów neurologicznych (udar mózgu niedokrwienny, udar mózgu krwotoczny, guz mózgu). 

Testy psychometryczne ocenią stopień zaburzeń koncentracji wzrokowo–ruchowej, zaś przy pomocy badań laboratoryjnych można stwierdzić podwyższone stężenie amoniaku we krwi. Encefalopatię wątrobową należy różnicować z encefalopatią mocznicową i cukrzycową, spowodowaną zaburzeniami elektrolitowymi. Podczas ustalania rozpoznania trzeba także wykluczyć zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych. Należy pamiętać, że encefalopatia wątrobowa może być powikłaniem marskości wątroby.

Encefalopatia wątrobowa – leczenie

W postaci epizodycznej encefalopatii wątrobowej należy wstrzymać podaż jedzenia na 24–48 h, chory powinien otrzymać leki przeczyszczające, np. zawierające laktulozę. U niektórych pacjentów konieczne może być zastosowanie wlewki doodbytniczej. Specjaliści zalecą także przyjmowanie antybiotyku – rifaksyminy. Jeżeli obserwuje się zwiększone stężenie amoniaku, zostanie zastosowana farmakoterapia asparaginianem ornityny. W postaci utrwalonej, aby utrzymać regularne wypróżnienia należy przewlekle stosować laktulozę. W niektórych przypadkach przewlekłej encefalopatii wątrobowej lekarze także zalecają stosowanie antybiotyku. 

Wiele osób pyta, co jeść w epizodycznej encefalopatii wątrobowej? Należy stosować dietę z ograniczeniem białka zwierzęcego na korzyść białka roślinnego i pochodzącego z nabiału. Jaką dietę należy stosować w postaci utrwalonej? Specjaliści zalecają jadłospis z podażą białka 1–1,5 g/kg masy ciała, należy spożywać białko głównie pochodzenia roślinnego. Trzeba pamiętać, iż najskuteczniejszą metodą leczenia postaci utrwalonej jest przeszczepienie wątroby.

Encefalopatia wątrobowa – rokowania, zapobieganie

Każdy epizod encefalopatii wątrobowej u pacjenta z marskością wątroby jest czynnikiem znacznie pogarszającym rokowanie i prognozującym nadejście niewydolności wątroby. Przeżywalność kolejnych 3 lat po pierwszym epizodzie jawnej encefalopatii wątrobowej szacuje się na 23%. Warto zaznaczyć, iż wczesne stadia encefalopatii wątrobowej są odwracalne. Brak postępowania farmaceutycznego i dietetycznego może prowadzić do narastania objawów.

Problem chorych z encefalopatią wątrobową jest także problemem społecznym, osoby kierujące pojazdami i obsługujące maszyny mogą stwarzać wypadki będące zagrożeniem zdrowia i życia innych osób.

  1. A. Szczeklik, Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych, Medycyna Praktyczna, Kraków 2013.
  2. A. Stępień, Neurologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2014, wyd. I.
  3. A. Prusiński, Neurologia praktyczna, PZWL, Warszawa 2007, wyd. III.
  4. W. Kozubski, Terapie w chorobach układu nerwowego, PZWL, Warszawa 2016, wyd. I.
  5. P. Ferenc, Hepatic encephalopathy, „Gastroenterology Report” 2017, nr 5(2), s.138–147.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij