gorączka u dziecka, dziecko z gorączką, niemowlę z gorączką, drgawki gorączkowe u dziecka
Maciej Toczek

Drgawki gorączkowe u dziecka – jak sobie z nimi radzić?

Wystąpienie drgawek gorączkowych u dziecka jest sytuacją niezwykle trudną i wywołującą silny stres u rodziców. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić i co zrobić, aby nie dopuścić do ich pojawienia się. Czym są drgawki gorączkowe oraz jakie są ich rodzaje?

  1. Czym są drgawki gorączkowe?
  2. Jakie są przyczyny drgawek w trackie gorączki u dziecka?
  3. Rodzaje drgawek gorączkowych u dziecka
  4. Co robić, kiedy dziecko ma drgawki podczas gorączki?
  5. Czy drgawki gorączkowe można pomylić z groźną chorobą?

Czym są drgawki gorączkowe?

Drgawki gorączkowe, zgodnie z obowiązującą definicją ILAE (International League Against Epilepsy), są napadami drgawkowymi towarzyszącymi gorączce u dziecka. Pojawiają się one najczęściej między 6. miesiącem a 5. rokiem życia u dzieci z wcześniej niestwierdzoną padaczką oraz u pacjentów, u których nie obserwowano drgawek w okresie noworodkowym. Ich rozpoznanie może być wątpliwe w przypadku dzieci ze stwierdzonymi wcześniej deficytami neurologicznymi czy z opóźnionym rozwojem psychoruchowym. Drgawki gorączkowe nie są także związane z infekcjami ośrodkowego układu nerwowego takimi jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mózgu. Nie spełniają one również kryteriów drgawek objawowych. Uznaje się, że drgawki gorączkowe są formą łagodnego zaburzenia wieku dziecięcego o dobrym rokowaniu.

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny drgawek w trackie gorączki u dziecka?

Drgawki gorączkowe występują najczęściej u dzieci w przypadku gorączki powyżej 38,5 st. C, jednak mogą pojawić się również przy niższych wartościach, kiedy temperatura ciała dziecka szybko narasta. Towarzyszą one najczęściej infekcjom dróg oddechowych wywołanym przez wirusy, np. herpeswirusy, adenowirusy czy wirus RSV. Drgawki gorączkowe mogą pojawić się również w przebiegu infekcji bakteryjnych, jak ma to miejsce w przypadku zakażenia układu moczowego. Ocenia się, że drgawki gorączkowe mogą występować nawet u 5% dzieci w populacji ogólnej w podanym wcześniej przedziale wiekowym, a szczyt zachorowań przypada na okres pomiędzy 18. a 22. miesiącem życia. U ponad połowy dzieci drgawki gorączkowe występują raz w życiu, jednak szansa ich nawrotu jest większa w przypadku dzieci z wywiadem drgawek gorączkowych u krewnych pierwszego stopnia. Do kolejnego napadu dochodzi wówczas najczęściej w ciągu roku od poprzedniego napadu.

W przypadku stwierdzenia u dziecka drgawek gorączkowych bardzo ważne jest szybkie i skuteczne obniżanie gorączki przy kolejnych infekcjach, aby zapobiec osiąganiu wysokich wartości temperatury ciała.

Rodzaje drgawek gorączkowych u dziecka

Drgawki gorączkowe podzielić można na dwa rodzaje: drgawki gorączkowe proste (75% przypadków) oraz drgawki gorączkowe złożone (25% przypadków).

W przypadku drgawek gorączkowych prostych obserwuje się toniczno-kloniczne napady, a więc skurcze całego ciała dziecka, również w postaci napadu atonicznego, czyli przebiegającego ze zwiotczeniem. Czas trwania napadu nie przekracza 15 minut, a w większości przypadków objawy utrzymują się nie dłużej niż 3 minuty. Po wystąpieniu drgawek gorączkowych prostych nie obserwuje się nawrotu drgawek w ciągu 24 godzin.

O drgawkach gorączkowych złożonych mówimy natomiast, kiedy spełnione zostanie co najmniej jedno z wymienionych poniżej kryteriów:

  • napad trwa dłużej niż 15 minut,
  • dochodzi do ponownego epizodu w ciągu 24 godzin,
  • drgawki mają charakter ogniskowy, a więc zlokalizowany.

Po wystąpieniu drgawek gorączkowych dziecko może być senne i splątane. Zauważalne mogą być również utrzymujące się przez pewien czas odchylenia w badaniu neurologicznym dziecka, jednak występują one bardzo rzadko.

Rodzaj stwierdzonych drgawek gorączkowych związany jest również z późniejszym rokowaniem dla dziecka. W przypadku drgawek gorączkowych prostych ryzyko rozwinięcia się w późniejszym czasie choroby neurologicznej (najczęściej padaczki) oceniane jest na około 1–4%, natomiast wzrasta nawet do 40% w przypadku wystąpienia drgawek złożonych.

Co robić, kiedy dziecko ma drgawki podczas gorączki?

W przypadku wystąpienia napadu drgawek gorączkowych u dziecka w warunkach domowych należy przede wszystkim pamiętać o poniższych zasadach postępowania:

  • zabezpieczenie dziecka przed urazem,
  • ułożenie dziecka w pozycji bocznej,
  • zabezpieczenie dróg oddechowych,
  • zachowanie spokoju.

LEKI NA GORĄCZKĘ U DZIECI

SYROPY NA ODPORNOŚĆ U DZIECI

ZESTAWY WITAMIN DLA DZIECI

Ponadto należy w miarę możliwości ochładzać dziecko metodami fizykalnymi (np. stosując chłodne okłady), a także podawać leki przeciwgorączkowe. Należy jednak pamiętać, że w trakcie epizodu gorączkowego nie wolno podawać dziecku leków doustnie, a jedyną akceptowalną formą zastosowania leku jest forma doodbytnicza, np. w postaci czopka. Jeżeli jest to kolejny napad drgawek gorączkowych, rodzice mogą mieć diazepam w formie doodbytniczej lub dopoliczkowej – lek ten należy zastosować w przypadku napadu trwającego ponad 5 minut. Gdy po podaniu leku drgawki u dziecka nadal się utrzymują, należy bezwzględnie wezwać zespół ratownictwa medycznego, a po jego przybyciu poinformować ratowników o zastosowanym leczeniu. W warunkach domowych rodzice nie mogą podać kolejnej dawki leku.

Jeśli epizod drgawek gorączkowych wystąpił u dziecka po raz pierwszy, po napadzie należy pilnie udać się do szpitala pediatrycznego lub wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Czy drgawki gorączkowe można pomylić z groźną chorobą?

Drgawki gorączkowe zaliczane są do łagodnych zaburzeń rozwojowych, ale napad padaczkowy może być manifestacją zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, które wymaga pilnego leczenia w warunkach szpitalnych. Chorobą o podobnym przebiegu jest także padaczka, jednak objawy nie są wówczas związane z infekcją u dziecka. Drgawki gorączkowe należy również różnicować z następującymi sytuacjami klinicznymi u dziecka:

  • dreszczami (dziecko jest wówczas świadome, natomiast w trakcie napadu drgawkowego dziecko traci przytomność),
  • omdleniem przy gorączce,
  • majaczeniem.

W każdej sytuacji po wystąpieniu epizodu drgawek gorączkowych konieczna jest pilna konsultacja lekarska, najczęściej w warunkach szpitalnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Padaczka – przyczyny, objawy, leczenie napadów padaczkowych

    Napad drgawek, potocznie zwany padaczką, to reakcja organizmu wywołana niewłaściwymi, nadmiernymi wyładowaniami neuronów mózgowych. Padaczka w terminologii medycznej to dwa lub więcej nieprowokowane napady padaczkowe w odstępstwie powyżej doby. Nie dotyczy to pojęcia drgawek gorączkowych, które występują u dzieci do 5. roku życia. Padaczka może objawiać się nie tylko poprzez drgawki, ale również utratę przytomności, omamy wzrokowe czy zaburzenia mowy.

  • Gorączka u niemowląt i dzieci – przyczyny. Kiedy i jak ją zbijać? O czym pamiętać, gdy dziecko gorączkuje?

    Gorączka u dziecka zawsze wzbudza niepokój rodziców. Wysoka temperatura pojawia się zwykle przy infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. Gorączka u dzieci może pojawić się także przy ząbkowaniu lub jako odczyn poszczepienny. Jakie są najczęstsze przyczyny wysokiej temperatury u niemowląt i dzieci? Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała u niemowląt i dzieci? Co robić, gdy dziecko gorączkuje? W jaki sposób zbijać temperaturę u dziecka? 

  • Jak rozpoznać nagły stan neurologiczny?

    Udar mózgu, padaczka lub zwykły uraz głowy mogą stać za objawami, które wliczamy w nagły stan neurologiczny. Należy wiedzieć, że dochodzi wówczas np. do utraty przytomności, zaburzeń świadomości, niedowładu kończyn, drgawek ogarniających ciało lub zaburzeń mowy.

  • Wysoka gorączka u dziecka

    Wysoka gorączka u dziecka zawsze niepokoi jego rodziców. Podwyższona temperatura ciała jest zwiastunem rozwijającej się choroby - najczęściej stanów zapalnych w organizmie, ale nie tylko.

  • Ból głowy u dziecka – co go powoduje? Co podawać dzieciom, gdy boli je głowa?

    Małe dziecko nie jest w stanie dokładnie określić, co mu dolega, ale niemal przy każdym pogorszeniu samopoczucia zaczyna się skarżyć na ból głowy. I właśnie ból głowy u dziecka to sygnał, którego rodzice nie powinni lekceważyć, bowiem może być pierwszym objawem wielu dolegliwości. Sprawdźmy, co może powodować ból głowy u dzieci i co warto robić, by go złagodzić. 

  • Gorączka u dziecka – to warto wiedzieć

    Trwający sezon infekcyjny sprzyja zwiększonej ilości zachorowań zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednym z częściej występujących objawów przy infekcjach jest gorączka. Naturalnym działaniem pacjentów jest sięganie po leki obniżające gorączkę, które przyczyniają się w znacznej mierze do poprawy komfortu i samopoczucia pacjenta. Szczególną grupą gorączkujących pacjentów pozostają małe dzieci, u których już sam stan podgorączkowy jest sygnałem alarmującym dla rodzica.

  • Jąkanie u dzieci – jakie są jego przyczyny? Jak pomóc dziecku, które się jąka?

    Jąkanie u dzieci jest zaburzeniem płynności mowy, które może być wywołane przez czynniki logopedyczne, psychologiczne, genetyczne lub społeczne. Objawi się ono m.in. powtarzaniem głosek, słów lub części zdań, co nieco utrudnia komunikację dziecka z otoczeniem. Na czym polega terapia jąkania u dzieci? O czym powinni pamiętać rodzice dzieci, które się jąkają? Podpowiadamy. 

  • Alergeny w domu – objawy i skuteczne sposoby na usunięcie alergenów z otoczenia

    W każdym domu występują alergeny, które mogą niekorzystnie oddziaływać na zdrowie mieszkańców. Wśród domowych alergenów znajdują się: roztocza kurzu domowego, pleśnie, karaluchy i sierść zwierząt. Na jakie objawy zwrócić uwagę? Jak usunąć alergeny z domu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl