Gorączka u dziecka – to warto wiedzieć
Malwina Ignasiak

Gorączka u dziecka – to warto wiedzieć

Trwający sezon infekcyjny sprzyja zwiększonej ilości zachorowań zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednym z częściej występujących objawów przy infekcjach jest gorączka. Naturalnym działaniem pacjentów jest sięganie po leki obniżające gorączkę, które przyczyniają się w znacznej mierze do poprawy komfortu i samopoczucia pacjenta. Szczególną grupą gorączkujących pacjentów pozostają małe dzieci, u których już sam stan podgorączkowy jest sygnałem alarmującym dla rodzica.

Czym objawia się gorączka?

Do najczęstszych objawów gorączki u dziecka możemy zaliczyć:

  • gorące czoło,
  • zwiększoną potliwość,
  • poirytowanie, rozdrażnienie dziecka,
  • dreszcze,
  • ból głowy lub mięśni.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Warto pamiętać o prawidłowym pomiarze temperatury dziecka. U najmłodszych dzieci zalecanym miejscem pomiaru jest odbyt, gdzie temperatura powinna mieścić się w granicach 36,6–38 stopni Celsjusza. U dzieci powyżej 3 roku życia zaleca się pomiar w uchu. Należy uwzględnić, że w tym przypadku zakres wartości prawidłowych mieści się w granicach 35,8–38 stopni Celsjusza.

Nigdy nie mierz temperatury:

  • podczas płaczu dziecka,
  • po kąpieli,
  • bezpośrednio po podaniu gorącego napoju.

Pamiętaj także, że temperatura ciała dziecka może zależeć od pory dnia. Najniższą będziesz obserwować w godzinach porannych, a najwyższą wieczorem.

Leczenie gorączki

Jeśli u dziecka stwierdzimy gorączkę, warto mu ulżyć i podać lek przeciwgorączkowy. Standardowo u dzieci stosowane są paracetamol lub ibuprofen. W przypadku ibuprofenu zdecydowaną przewagą wydaje się być jego dodatkowe działanie przeciwzapalne, zatem użycie go przy rozwijającej się infekcji będzie trafioną decyzją. Z tego też działania wynikają dodatkowe wskazania do stosowania ibuprofenu nie tylko w walce z bólem, ale też w przypadku stanów zapalnych uszu, zatok i dróg oddechowych.

W wyborze leku przeciwgorączkowego istotny jest także smak preparatu – taki, który zaakceptuje dziecko. Warto zwrócić też uwagę na dawkę preparatu – im będzie ona wyższa, tym mniejszą ilość zawiesiny dziecko będzie musiało przyjąć. Pamiętaj o podaniu odpowiednio dopasowanej dawki leku do masy ciała dziecka i pod żadnym pozorem nie modyfikuj samodzielnie dawkowania! Nie tylko podanie zbyt dużej ilości substancji może mieć negatywne skutki. Zbyt mała ilość leku także może przynieść niekorzystne skutki dla leczenia dziecka. Zawsze stosuj się do informacji zawartych w ulotce dla pacjenta.

Poza leczeniem farmakologicznym można rozważyć kąpiel ochładzającą u wysoko gorączkującego dziecka. Należy pamiętać, że takie działanie powinno być poprzedzone podaniem leku przeciwgorączkowego i stanowić dodatek do samego leczenia. Ważna jest także temperatura wody – kąpiel powinna odbyć się w temperaturze o 1 stopień niższej niż temperatura ciała dziecka. Również zimne okłady na czoło lub kark przyczynią się do spadku temperatury i zapewnią dziecku ulgę.

Pamiętaj, że każdy przypadek gorączki u noworodka i niemowlaka wymaga konsultacji u lekarza. W przypadku gorączki u starszego dziecka warto zasięgnąć porady lekarskiej, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub towarzyszą jej inne objawy infekcji.

Materiał promocyjny

  1. Doniec Z., Jackowska T., Sybilski A., Woroń J., Mastalerz-Migas A. Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – Kompas Gorączka. Fam Med Prim Care Rev 2021; 23(1), doi: https://doi.org/10.5114/fmpcr.2021.102648.
  2. Stanway D. Fever in children. Nurs Stand. 2015 Feb 27;29(26):51. doi: 10.7748/ns.29.26.51.s45. PMID: 25711594.
  3. Wing R., Dor M.R., McQuilkin P.A. Fever in the pediatric patient. Emerg Med Clin North Am. 2013 Nov;31(4):1073-96. doi: 10.1016/j.emc.2013.07.006. Epub 2013 Sep 26. PMID: 24176480.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pielęgnacja psa – jak dbać o sierść, pazury i higienę czworonoga

    Regularne wizyty u lekarza weterynarii, szczepienia, badania okresowe i odpowiednia dieta to podstawy opieki nad psem. W utrzymaniu dobrostanu zwierzęcia ogromną rolę grają również higiena i odpowiednia pielęgnacja.

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

  • Czym jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Jakie daje efekty?

    Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe (RMP) to technika terapeutyczna, która zyskuje coraz większą popularność w leczeniu różnych dolegliwości bólowych oraz w poprawie ogólnej sprawności ciała. Metoda ta ma na celu zwiększenie mobilności i zmniejszenie napięcia zarówno w mięśniach, jak i w powięzi, czyli tkance łącznej otaczającej wszystkie struktury w ciele. Na czym polega rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Jakie są wskazania do stosowania tej metody?

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Dieta NiMe – zasady i korzyści dla zdrowia. Na czym polega dieta na poprawę mikrobiomu?

    Dieta NiMe (ang. Non-Industrialised Microbiome Restore) to nowy sposób odżywiania, który według naukowców może wpłynąć na poprawę mikrobiomu jelitowego, w znaczny sposób zredukować ryzyko wielu chorób metabolicznych oraz poprawić samopoczucie. Dieta NiMe inspirowana jest tradycyjnym stylem życia mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. Na czym polega dieta NiMe?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl