Gorączka u dziecka – to warto wiedzieć
Malwina Ignasiak

Gorączka u dziecka – to warto wiedzieć

Trwający sezon infekcyjny sprzyja zwiększonej ilości zachorowań zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednym z częściej występujących objawów przy infekcjach jest gorączka. Naturalnym działaniem pacjentów jest sięganie po leki obniżające gorączkę, które przyczyniają się w znacznej mierze do poprawy komfortu i samopoczucia pacjenta. Szczególną grupą gorączkujących pacjentów pozostają małe dzieci, u których już sam stan podgorączkowy jest sygnałem alarmującym dla rodzica.

Czym objawia się gorączka?

Do najczęstszych objawów gorączki u dziecka możemy zaliczyć:

  • gorące czoło,
  • zwiększoną potliwość,
  • poirytowanie, rozdrażnienie dziecka,
  • dreszcze,
  • ból głowy lub mięśni.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Warto pamiętać o prawidłowym pomiarze temperatury dziecka. U najmłodszych dzieci zalecanym miejscem pomiaru jest odbyt, gdzie temperatura powinna mieścić się w granicach 36,6–38 stopni Celsjusza. U dzieci powyżej 3 roku życia zaleca się pomiar w uchu. Należy uwzględnić, że w tym przypadku zakres wartości prawidłowych mieści się w granicach 35,8–38 stopni Celsjusza.

Nigdy nie mierz temperatury:

  • podczas płaczu dziecka,
  • po kąpieli,
  • bezpośrednio po podaniu gorącego napoju.

Pamiętaj także, że temperatura ciała dziecka może zależeć od pory dnia. Najniższą będziesz obserwować w godzinach porannych, a najwyższą wieczorem.

Powiązane produkty

Leczenie gorączki

Jeśli u dziecka stwierdzimy gorączkę, warto mu ulżyć i podać lek przeciwgorączkowy. Standardowo u dzieci stosowane są paracetamol lub ibuprofen. W przypadku ibuprofenu zdecydowaną przewagą wydaje się być jego dodatkowe działanie przeciwzapalne, zatem użycie go przy rozwijającej się infekcji będzie trafioną decyzją. Z tego też działania wynikają dodatkowe wskazania do stosowania ibuprofenu nie tylko w walce z bólem, ale też w przypadku stanów zapalnych uszu, zatok i dróg oddechowych.

W wyborze leku przeciwgorączkowego istotny jest także smak preparatu – taki, który zaakceptuje dziecko. Warto zwrócić też uwagę na dawkę preparatu – im będzie ona wyższa, tym mniejszą ilość zawiesiny dziecko będzie musiało przyjąć. Pamiętaj o podaniu odpowiednio dopasowanej dawki leku do masy ciała dziecka i pod żadnym pozorem nie modyfikuj samodzielnie dawkowania! Nie tylko podanie zbyt dużej ilości substancji może mieć negatywne skutki. Zbyt mała ilość leku także może przynieść niekorzystne skutki dla leczenia dziecka. Zawsze stosuj się do informacji zawartych w ulotce dla pacjenta.

Poza leczeniem farmakologicznym można rozważyć kąpiel ochładzającą u wysoko gorączkującego dziecka. Należy pamiętać, że takie działanie powinno być poprzedzone podaniem leku przeciwgorączkowego i stanowić dodatek do samego leczenia. Ważna jest także temperatura wody – kąpiel powinna odbyć się w temperaturze o 1 stopień niższej niż temperatura ciała dziecka. Również zimne okłady na czoło lub kark przyczynią się do spadku temperatury i zapewnią dziecku ulgę.

Pamiętaj, że każdy przypadek gorączki u noworodka i niemowlaka wymaga konsultacji u lekarza. W przypadku gorączki u starszego dziecka warto zasięgnąć porady lekarskiej, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub towarzyszą jej inne objawy infekcji.

Materiał promocyjny

  1. Doniec Z., Jackowska T., Sybilski A., Woroń J., Mastalerz-Migas A. Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – Kompas Gorączka. Fam Med Prim Care Rev 2021; 23(1), doi: https://doi.org/10.5114/fmpcr.2021.102648.
  2. Stanway D. Fever in children. Nurs Stand. 2015 Feb 27;29(26):51. doi: 10.7748/ns.29.26.51.s45. PMID: 25711594.
  3. Wing R., Dor M.R., McQuilkin P.A. Fever in the pediatric patient. Emerg Med Clin North Am. 2013 Nov;31(4):1073-96. doi: 10.1016/j.emc.2013.07.006. Epub 2013 Sep 26. PMID: 24176480.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywana przez osoby praktykujące niekonwencjonalne metody terapii różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Herbata Earl Grey wycofana ze sklepów. Sprawdź, czy nie masz jej w domu

    Państwowa Inspekcja Sanitarna dokonała analizy poziomu alkaloidów pirolizydynowych w partii herbaty Earl Grey marki SIR ROGER. Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu tych związków. Alkaloidy pirolizydynowe mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, nawet w tej ilości, którą odkryto w herbacie, co podkreślił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Sprawdź, czy nie masz w domu herbaty z wadliwej partii – jak ją rozpoznać?

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Naukowcy wskazali nieoczekiwane korzyści płynące z... chodzenia tyłem

    Naturalnym sposobem poruszania się człowieka wydaje się chodzenie do przodu. Tymczasem okazuje się, że przemieszczanie się w przeciwnym kierunku może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Zyskują na tym przede wszystkim układ ruchu i układ nerwowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij