Gorączka u dziecka – to warto wiedzieć
Malwina Ignasiak

Gorączka u dziecka – to warto wiedzieć

Trwający sezon infekcyjny sprzyja zwiększonej ilości zachorowań zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednym z częściej występujących objawów przy infekcjach jest gorączka. Naturalnym działaniem pacjentów jest sięganie po leki obniżające gorączkę, które przyczyniają się w znacznej mierze do poprawy komfortu i samopoczucia pacjenta. Szczególną grupą gorączkujących pacjentów pozostają małe dzieci, u których już sam stan podgorączkowy jest sygnałem alarmującym dla rodzica.

Czym objawia się gorączka?

Do najczęstszych objawów gorączki u dziecka możemy zaliczyć:

 • gorące czoło,
 • zwiększoną potliwość,
 • poirytowanie, rozdrażnienie dziecka,
 • dreszcze,
 • ból głowy lub mięśni.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Warto pamiętać o prawidłowym pomiarze temperatury dziecka. U najmłodszych dzieci zalecanym miejscem pomiaru jest odbyt, gdzie temperatura powinna mieścić się w granicach 36,6–38 stopni Celsjusza. U dzieci powyżej 3 roku życia zaleca się pomiar w uchu. Należy uwzględnić, że w tym przypadku zakres wartości prawidłowych mieści się w granicach 35,8–38 stopni Celsjusza.

Nigdy nie mierz temperatury:

 • podczas płaczu dziecka,
 • po kąpieli,
 • bezpośrednio po podaniu gorącego napoju.

Pamiętaj także, że temperatura ciała dziecka może zależeć od pory dnia. Najniższą będziesz obserwować w godzinach porannych, a najwyższą wieczorem.

Polecane dla Ciebie

Leczenie gorączki

Jeśli u dziecka stwierdzimy gorączkę, warto mu ulżyć i podać lek przeciwgorączkowy. Standardowo u dzieci stosowane są paracetamol lub ibuprofen. W przypadku ibuprofenu zdecydowaną przewagą wydaje się być jego dodatkowe działanie przeciwzapalne, zatem użycie go przy rozwijającej się infekcji będzie trafioną decyzją. Z tego też działania wynikają dodatkowe wskazania do stosowania ibuprofenu nie tylko w walce z bólem, ale też w przypadku stanów zapalnych uszu, zatok i dróg oddechowych.

W wyborze leku przeciwgorączkowego istotny jest także smak preparatu – taki, który zaakceptuje dziecko. Warto zwrócić też uwagę na dawkę preparatu – im będzie ona wyższa, tym mniejszą ilość zawiesiny dziecko będzie musiało przyjąć. Pamiętaj o podaniu odpowiednio dopasowanej dawki leku do masy ciała dziecka i pod żadnym pozorem nie modyfikuj samodzielnie dawkowania! Nie tylko podanie zbyt dużej ilości substancji może mieć negatywne skutki. Zbyt mała ilość leku także może przynieść niekorzystne skutki dla leczenia dziecka. Zawsze stosuj się do informacji zawartych w ulotce dla pacjenta.

Poza leczeniem farmakologicznym można rozważyć kąpiel ochładzającą u wysoko gorączkującego dziecka. Należy pamiętać, że takie działanie powinno być poprzedzone podaniem leku przeciwgorączkowego i stanowić dodatek do samego leczenia. Ważna jest także temperatura wody – kąpiel powinna odbyć się w temperaturze o 1 stopień niższej niż temperatura ciała dziecka. Również zimne okłady na czoło lub kark przyczynią się do spadku temperatury i zapewnią dziecku ulgę.

Pamiętaj, że każdy przypadek gorączki u noworodka i niemowlaka wymaga konsultacji u lekarza. W przypadku gorączki u starszego dziecka warto zasięgnąć porady lekarskiej, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub towarzyszą jej inne objawy infekcji.

Materiał promocyjny

 1. Doniec Z., Jackowska T., Sybilski A., Woroń J., Mastalerz-Migas A. Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – Kompas Gorączka. Fam Med Prim Care Rev 2021; 23(1), doi: https://doi.org/10.5114/fmpcr.2021.102648.
 2. Stanway D. Fever in children. Nurs Stand. 2015 Feb 27;29(26):51. doi: 10.7748/ns.29.26.51.s45. PMID: 25711594.
 3. Wing R., Dor M.R., McQuilkin P.A. Fever in the pediatric patient. Emerg Med Clin North Am. 2013 Nov;31(4):1073-96. doi: 10.1016/j.emc.2013.07.006. Epub 2013 Sep 26. PMID: 24176480.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Schistosomatoza (bilharcjoza) – przyczyny, objawy, leczenie

  Schistosomatoza (zwana również bilharcjozą) to choroba zakaźna, która jest wywoływana przez pasożyty z rodzaju Schistosoma. Choroba ta jest powszechna w krajach tropikalnych oraz subtropikalnych i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie wątroby i choroba nerek. Obok malarii bilharcjoza jest najpoważniejszym w skali światowej pasożytniczym problemem zdrowotnym. Czym jest schistosomatoza? Jak ją rozpoznać?

 • Terapia śmiechem – geloterapia

  „Śmiech jest ćwiczeniem fizycznym wielce dla zdrowia korzystnym”. Słowa Arystotelesa, wypowiedziane ponad dwa tysiące lat temu, są wciąż aktualne i zostały udowodnione we współczesnych badaniach naukowych.

 • Synestezja – na czym polega? Jak wyleczyć?

  Czy można widzieć dźwięki? Jaki kolor ma cisza? Czy mogę słyszeć obraz? Na to pytanie mogą odpowiedzieć osoby na co dzień doświadczający synestezji – czyli wielu wrażeń zmysłowych generowanych przez określony dźwięk czy obraz. Ta wyjątkowa zdolność postrzegania otoczenia jest opisywana od lat, zarówno w muzyce, jak i sztuce. Synestetykami jest wielu artystów, również współczesnych – Lady Gaga, Pharell Williams czy Stevie Wonder.

 • Jet lag – czym jest? Czy każdy ma jet lag?

  Dobrze znaną podróżnikom i obieżyświatom konsekwencją nagłej zmiany strefy czasowej jest wystąpienie tzw. zespołu długu czasowego, czyli jet lag’u. Planując więc daleką podróż, warto również zaplanować czas na adaptację organizmu do zmienionych godzin snu i czuwania.

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr Sylvestra Sanfilippo.

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

 • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

  Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę, przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, np. takie jak większa przyswajalność, czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu, oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych, powinna być przede wszystkim skuteczność jego działania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij