Gorączka u dziecka – to warto wiedzieć
Malwina Ignasiak

Gorączka u dziecka – to warto wiedzieć

Trwający sezon infekcyjny sprzyja zwiększonej ilości zachorowań zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednym z częściej występujących objawów przy infekcjach jest gorączka. Naturalnym działaniem pacjentów jest sięganie po leki obniżające gorączkę, które przyczyniają się w znacznej mierze do poprawy komfortu i samopoczucia pacjenta. Szczególną grupą gorączkujących pacjentów pozostają małe dzieci, u których już sam stan podgorączkowy jest sygnałem alarmującym dla rodzica.

Czym objawia się gorączka?

Do najczęstszych objawów gorączki u dziecka możemy zaliczyć:

  • gorące czoło,
  • zwiększoną potliwość,
  • poirytowanie, rozdrażnienie dziecka,
  • dreszcze,
  • ból głowy lub mięśni.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Warto pamiętać o prawidłowym pomiarze temperatury dziecka. U najmłodszych dzieci zalecanym miejscem pomiaru jest odbyt, gdzie temperatura powinna mieścić się w granicach 36,6–38 stopni Celsjusza. U dzieci powyżej 3 roku życia zaleca się pomiar w uchu. Należy uwzględnić, że w tym przypadku zakres wartości prawidłowych mieści się w granicach 35,8–38 stopni Celsjusza.

Nigdy nie mierz temperatury:

  • podczas płaczu dziecka,
  • po kąpieli,
  • bezpośrednio po podaniu gorącego napoju.

Pamiętaj także, że temperatura ciała dziecka może zależeć od pory dnia. Najniższą będziesz obserwować w godzinach porannych, a najwyższą wieczorem.

Powiązane produkty

Leczenie gorączki

Jeśli u dziecka stwierdzimy gorączkę, warto mu ulżyć i podać lek przeciwgorączkowy. Standardowo u dzieci stosowane są paracetamol lub ibuprofen. W przypadku ibuprofenu zdecydowaną przewagą wydaje się być jego dodatkowe działanie przeciwzapalne, zatem użycie go przy rozwijającej się infekcji będzie trafioną decyzją. Z tego też działania wynikają dodatkowe wskazania do stosowania ibuprofenu nie tylko w walce z bólem, ale też w przypadku stanów zapalnych uszu, zatok i dróg oddechowych.

W wyborze leku przeciwgorączkowego istotny jest także smak preparatu – taki, który zaakceptuje dziecko. Warto zwrócić też uwagę na dawkę preparatu – im będzie ona wyższa, tym mniejszą ilość zawiesiny dziecko będzie musiało przyjąć. Pamiętaj o podaniu odpowiednio dopasowanej dawki leku do masy ciała dziecka i pod żadnym pozorem nie modyfikuj samodzielnie dawkowania! Nie tylko podanie zbyt dużej ilości substancji może mieć negatywne skutki. Zbyt mała ilość leku także może przynieść niekorzystne skutki dla leczenia dziecka. Zawsze stosuj się do informacji zawartych w ulotce dla pacjenta.

Poza leczeniem farmakologicznym można rozważyć kąpiel ochładzającą u wysoko gorączkującego dziecka. Należy pamiętać, że takie działanie powinno być poprzedzone podaniem leku przeciwgorączkowego i stanowić dodatek do samego leczenia. Ważna jest także temperatura wody – kąpiel powinna odbyć się w temperaturze o 1 stopień niższej niż temperatura ciała dziecka. Również zimne okłady na czoło lub kark przyczynią się do spadku temperatury i zapewnią dziecku ulgę.

Pamiętaj, że każdy przypadek gorączki u noworodka i niemowlaka wymaga konsultacji u lekarza. W przypadku gorączki u starszego dziecka warto zasięgnąć porady lekarskiej, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub towarzyszą jej inne objawy infekcji.

Materiał promocyjny

  1. Doniec Z., Jackowska T., Sybilski A., Woroń J., Mastalerz-Migas A. Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – Kompas Gorączka. Fam Med Prim Care Rev 2021; 23(1), doi: https://doi.org/10.5114/fmpcr.2021.102648.
  2. Stanway D. Fever in children. Nurs Stand. 2015 Feb 27;29(26):51. doi: 10.7748/ns.29.26.51.s45. PMID: 25711594.
  3. Wing R., Dor M.R., McQuilkin P.A. Fever in the pediatric patient. Emerg Med Clin North Am. 2013 Nov;31(4):1073-96. doi: 10.1016/j.emc.2013.07.006. Epub 2013 Sep 26. PMID: 24176480.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

  • Jak skutecznie chronić psa lub kota przed pasożytami? Praktyczne porady

    Pasożyty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili - psów i kotów. Zarażenie nimi może prowadzić do groźnych chorób, a nawet do stanów zagrażających życiu – szczególnie u młodych zwierząt. Dowiedz się, jak skutecznie dbać o profilaktykę, regularne odrobaczanie oraz ochronę przed pchłami i kleszczami.

  • Odpowiednia liczba kroków dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji

    Wykonywanie 7,5 tysiąca kroków dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji aż o 43% – wynika z analizy kilkudziesięciu badań naukowych, w których wzięło udział prawie 100 tysięcy pacjentów. Według badaczy aktywność fizyczna nie tylko pomaga w zapobieganiu depresji, ale także wspiera pacjenta w procesie terapeutycznym, redukując objawy choroby.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Jakie są przyczyny samobójstw i jak im zapobiegać?

    Statystyki wskazują, że coraz więcej młodych ludzi odbiera sobie życie, choć problem ten dotyczy osób w każdym wieku i niezależnie od płci. Jak można zapobiegać samobójstwom? Co zrobić, gdy bliska osoba wyraża chęć odebrania sobie życia?

  • Zagrożenie pryszczycą wraca. Czy jest się czego obawiać?

    Pierwszy raz od 1988 roku pryszczyca znowu stała się zagrożeniem. Wykryto pierwsze przypadki tej wirusowej choroby wśród bydła w Brandenburgii w Niemczech. Czy choroba jest groźna także dla ludzi? Jakie są objawy zakażenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.