Gorączka u dziecka – to warto wiedzieć
Malwina Ignasiak

Gorączka u dziecka – to warto wiedzieć

Trwający sezon infekcyjny sprzyja zwiększonej ilości zachorowań zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednym z częściej występujących objawów przy infekcjach jest gorączka. Naturalnym działaniem pacjentów jest sięganie po leki obniżające gorączkę, które przyczyniają się w znacznej mierze do poprawy komfortu i samopoczucia pacjenta. Szczególną grupą gorączkujących pacjentów pozostają małe dzieci, u których już sam stan podgorączkowy jest sygnałem alarmującym dla rodzica.

Czym objawia się gorączka?

Do najczęstszych objawów gorączki u dziecka możemy zaliczyć:

  • gorące czoło,
  • zwiększoną potliwość,
  • poirytowanie, rozdrażnienie dziecka,
  • dreszcze,
  • ból głowy lub mięśni.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Warto pamiętać o prawidłowym pomiarze temperatury dziecka. U najmłodszych dzieci zalecanym miejscem pomiaru jest odbyt, gdzie temperatura powinna mieścić się w granicach 36,6–38 stopni Celsjusza. U dzieci powyżej 3 roku życia zaleca się pomiar w uchu. Należy uwzględnić, że w tym przypadku zakres wartości prawidłowych mieści się w granicach 35,8–38 stopni Celsjusza.

Nigdy nie mierz temperatury:

  • podczas płaczu dziecka,
  • po kąpieli,
  • bezpośrednio po podaniu gorącego napoju.

Pamiętaj także, że temperatura ciała dziecka może zależeć od pory dnia. Najniższą będziesz obserwować w godzinach porannych, a najwyższą wieczorem.

Powiązane produkty

Leczenie gorączki

Jeśli u dziecka stwierdzimy gorączkę, warto mu ulżyć i podać lek przeciwgorączkowy. Standardowo u dzieci stosowane są paracetamol lub ibuprofen. W przypadku ibuprofenu zdecydowaną przewagą wydaje się być jego dodatkowe działanie przeciwzapalne, zatem użycie go przy rozwijającej się infekcji będzie trafioną decyzją. Z tego też działania wynikają dodatkowe wskazania do stosowania ibuprofenu nie tylko w walce z bólem, ale też w przypadku stanów zapalnych uszu, zatok i dróg oddechowych.

W wyborze leku przeciwgorączkowego istotny jest także smak preparatu – taki, który zaakceptuje dziecko. Warto zwrócić też uwagę na dawkę preparatu – im będzie ona wyższa, tym mniejszą ilość zawiesiny dziecko będzie musiało przyjąć. Pamiętaj o podaniu odpowiednio dopasowanej dawki leku do masy ciała dziecka i pod żadnym pozorem nie modyfikuj samodzielnie dawkowania! Nie tylko podanie zbyt dużej ilości substancji może mieć negatywne skutki. Zbyt mała ilość leku także może przynieść niekorzystne skutki dla leczenia dziecka. Zawsze stosuj się do informacji zawartych w ulotce dla pacjenta.

Poza leczeniem farmakologicznym można rozważyć kąpiel ochładzającą u wysoko gorączkującego dziecka. Należy pamiętać, że takie działanie powinno być poprzedzone podaniem leku przeciwgorączkowego i stanowić dodatek do samego leczenia. Ważna jest także temperatura wody – kąpiel powinna odbyć się w temperaturze o 1 stopień niższej niż temperatura ciała dziecka. Również zimne okłady na czoło lub kark przyczynią się do spadku temperatury i zapewnią dziecku ulgę.

Pamiętaj, że każdy przypadek gorączki u noworodka i niemowlaka wymaga konsultacji u lekarza. W przypadku gorączki u starszego dziecka warto zasięgnąć porady lekarskiej, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub towarzyszą jej inne objawy infekcji.

Materiał promocyjny

  1. Doniec Z., Jackowska T., Sybilski A., Woroń J., Mastalerz-Migas A. Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – Kompas Gorączka. Fam Med Prim Care Rev 2021; 23(1), doi: https://doi.org/10.5114/fmpcr.2021.102648.
  2. Stanway D. Fever in children. Nurs Stand. 2015 Feb 27;29(26):51. doi: 10.7748/ns.29.26.51.s45. PMID: 25711594.
  3. Wing R., Dor M.R., McQuilkin P.A. Fever in the pediatric patient. Emerg Med Clin North Am. 2013 Nov;31(4):1073-96. doi: 10.1016/j.emc.2013.07.006. Epub 2013 Sep 26. PMID: 24176480.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

    Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kapary – smak, właściwości i zastosowanie w kuchni

    Kapary to roślina krzewiasta naturalnie występująca w strefie tropikalnej i w basenie Morza Śródziemnego. Pąki kwiatowe kaparów są znane już od wielu lat ze względu na swój charakterystyczny smak oraz działanie wspomagające trawienie i leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Kapary są ważnym źródłem wielu różnych biologicznie aktywnych substancji chemicznych, których właściwości terapeutyczne były już dobrze znane i cenione przez starożytnych Rzymian.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij