Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?
Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?
- Co to jest inhalacja?
- Inhalacja – jakie może przynieść korzyści?
- Kto nie powinien być poddawany inhalacjom? Przeciwwskazania
- Inhalacja dla niemowlaka – jak to zrobić bezpiecznie?
- Czy można inhalować śpiące dziecko?
- Czy można dodawać leki do inhalacji dzieci?
- Jak długo inhalować dziecko?
Co to jest inhalacja?
Inhalacja to zabieg leczniczy, w trakcie którego osoba wdycha lek lub wyrób medyczny przekształcany do postaci aerozolu, proszku bądź pary. Dzięki temu w formie inhalacji podawane mogą być nie tylko leki, ale także roztwory soli fizjologicznej czy też olejki eteryczne.
Czym się różni inhalacja od nebulizacji?
Inhalacja jest pojęciem szerszym, obejmującym wdychanie przez pacjenta leków oraz innych substancji w formie pary, aerozolu lub proszku. Nebulizacja natomiast jest rodzajem inhalacji, w trakcie której wdychany jest aerozol, którym może być zarówno lek, jak i sól fizjologiczna.
Jakie są wskazania do inhalacji?
Wskazaniem do inhalacji jest konieczność podania leku lub innej substancji o określonym wpływie na układ oddechowy celem leczenia bądź poprawienia komfortu funkcjonowania danej osoby. Najczęściej jednak inhalacje wykorzystywane są w celu leczenia infekcji bądź chorób przewlekłych układu oddechowego.
Inhalacja – jakie może przynieść korzyści?
Przeprowadzanie inhalacji jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia chorób układu oddechowego – jej zastosowanie umożliwia skuteczne podawanie leków o działaniu miejscowym.
Inhalacje odgrywają również znaczącą rolę w leczeniu chorób przewlekłych takich jak mukowiscydoza czy różnego rodzaju dystrofie mięśniowe. Stosowanie inhalacji pozwala nie tylko na podawanie leków, np. glikokortykosteroidów czy leków rozszerzających oskrzela, ale także na nawilżanie dróg oddechowych (np. poprzez wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej).
Kto nie powinien być poddawany inhalacjom? Przeciwwskazania
Inhalacje są bardzo bezpiecznym sposobem podawania leków, możemy więc stosować je już od momentu narodzin dziecka. Z tego względu praktycznie nie ma przeciwwskazań do ich wykonywania. Duże znaczenie ma natomiast, jaka substancja jest podawana dziecku poprzez inhalację, gdyż niektóre leki, które mogą być w ten sposób stosowane, mają ściśle ustalone ograniczenia wiekowe oraz bezpieczne dawki. Inhalacje – szczególnie te wykonywane z użyciem różnego rodzaju olejków eterycznych – nie powinny być stosowane, jeżeli w przeszłości zaobserwowano u dziecka ich złą tolerancję lub objawy wskazujące na reakcję alergiczną.
Inhalacja dla niemowlaka – jak to zrobić bezpiecznie?
Inhalacja niemowlęcia może być niekiedy trudna do przeprowadzenia, jednak jej skuteczność w leczeniu jest niezaprzeczalna. Aby skutecznie inhalować małe dziecko, potrzeba nie tylko dużo cierpliwości, ale również pomysłowości. Ważne jest przede wszystkim, aby niemowlę czuło się bezpieczne w trakcie całej procedury, dlatego też najczęściej zalecane jest, aby inhalacja była wykonywana na kolanach jednego z rodziców.
W wielu przypadkach rodzic stara się zająć czymś dziecko w trakcie inhalacji, np. oglądaniem bajek. Chociaż wydaje się to praktycznym rozwiązaniem, może doprowadzić do tego, że dziecko nie będzie chciało się inhalować w inny sposób, a narażanie małych pacjentów na światło ekranu monitora samo w sobie ma na nich niekorzystny wpływ i nie jest zalecane.
Czy można inhalować śpiące dziecko?
Nie ma przeciwwskazań do inhalacji śpiącego dziecka. Jednak jak w przypadku wykonywania każdej inhalacji należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie maluszka. Przykładowo niedopuszczalne jest pozostawianie dziecka samego w trakcie procedury, gdyż może wtedy zaplątać się w przewody inhalacyjne lub maska nebulizatora może przesunąć się w sposób uniemożliwiający maluszkowi swobodne oddychanie. Mimo to w wielu przypadkach inhalacje w trakcie snu są przez dzieci tolerowane lepiej niż te wykonywane w momencie czuwania.
Czy można dodawać leki do inhalacji dzieci?
Inhalacje to jeden z podstawowych sposobów podawania leków dzieciom. Nie oznacza to jednak, że rodzice mogą swobodnie dodawać do roztworów inhalacyjnych dziecka różnego rodzaju leki. Każdorazowo ich podanie powinno być poprzedzone konsultacją lekarską, w trakcie której pediatra w dokładny sposób omówi, jak często i jak długo dany lek powinien być podawany, a także na jakie potencjalne działania niepożądane należy zwrócić uwagę w trakcie leczenia.
Jak długo inhalować dziecko?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile powinna trwać inhalacja dziecka. W przypadku nebulizacji najlepiej, aby cały roztwór przygotowany w nebulizatorze mógł zostać przyjęty przez dziecko. Z kolei w różnego rodzaju aromaterapiach czas inhalacji nie powinien przekraczać godziny. Jest to jednak czas przybliżony i za każdym razem powinien być dostosowany do rodzaju wdychanej substancji lub do zaleceń osoby nadzorującej wspomnianą terapię, np. w warunkach sanatoryjnych.