nebulizacja, inhalacja, nebulizacja dzieci, inhalacja u dzieci, inhalacja niemowląt, nebulizacja niemowląt
Maciej Toczek

Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  1. Co to jest inhalacja?
  2. Inhalacja – jakie może przynieść korzyści?
  3. Kto nie powinien być poddawany inhalacjom? Przeciwwskazania
  4. Inhalacja dla niemowlaka – jak to zrobić bezpiecznie?
  5. Czy można inhalować śpiące dziecko?
  6. Czy można dodawać leki do inhalacji dzieci?
  7. Jak długo inhalować dziecko?

Co to jest inhalacja?

Inhalacja to zabieg leczniczy, w trakcie którego osoba wdycha lek lub wyrób medyczny przekształcany do postaci aerozolu, proszku bądź pary. Dzięki temu w formie inhalacji podawane mogą być nie tylko leki, ale także roztwory soli fizjologicznej czy też olejki eteryczne.

Czym się różni inhalacja od nebulizacji?

Inhalacja jest pojęciem szerszym, obejmującym wdychanie przez pacjenta leków oraz innych substancji w formie pary, aerozolu lub proszku. Nebulizacja natomiast jest rodzajem inhalacji, w trakcie której wdychany jest aerozol, którym może być zarówno lek, jak i sól fizjologiczna.

Jakie są wskazania do inhalacji?

Wskazaniem do inhalacji jest konieczność podania leku lub innej substancji o określonym wpływie na układ oddechowy celem leczenia bądź poprawienia komfortu funkcjonowania danej osoby. Najczęściej jednak inhalacje wykorzystywane są w celu leczenia infekcji bądź chorób przewlekłych układu oddechowego.

Inhalacja – jakie może przynieść korzyści?

Przeprowadzanie inhalacji jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia chorób układu oddechowego – jej zastosowanie umożliwia skuteczne podawanie leków o działaniu miejscowym.

Pozwala to na leczenie u dzieci jednostek chorobowych, takich jak astma oskrzelowa, podgłośniowe zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli i oskrzelików, zapalenie płuc, a także infekcji górnych dróg oddechowych.

Inhalacje odgrywają również znaczącą rolę w leczeniu chorób przewlekłych takich jak mukowiscydoza czy różnego rodzaju dystrofie mięśniowe. Stosowanie inhalacji pozwala nie tylko na podawanie leków, np. glikokortykosteroidów czy leków rozszerzających oskrzela, ale także na nawilżanie dróg oddechowych (np. poprzez wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej).

Powiązane produkty

Kto nie powinien być poddawany inhalacjom? Przeciwwskazania

Inhalacje są bardzo bezpiecznym sposobem podawania leków, możemy więc stosować je już od momentu narodzin dziecka. Z tego względu praktycznie nie ma przeciwwskazań do ich wykonywania. Duże znaczenie ma natomiast, jaka substancja jest podawana dziecku poprzez inhalację, gdyż niektóre leki, które mogą być w ten sposób stosowane, mają ściśle ustalone ograniczenia wiekowe oraz bezpieczne dawki. Inhalacje – szczególnie te wykonywane z użyciem różnego rodzaju olejków eterycznych – nie powinny być stosowane, jeżeli w przeszłości zaobserwowano u dziecka ich złą tolerancję lub objawy wskazujące na reakcję alergiczną.

Jedynym preparatem, który rodzice zawsze mogą zastosować bez konieczności konsultacji lekarskiej, jest sól fizjologiczna. W przypadku innych substancji leczniczych konieczny jest kontakt z pediatrą oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń wydanych przez lekarza.

Inhalacja dla niemowlaka – jak to zrobić bezpiecznie?

Inhalacja niemowlęcia może być niekiedy trudna do przeprowadzenia, jednak jej skuteczność w leczeniu jest niezaprzeczalna. Aby skutecznie inhalować małe dziecko, potrzeba nie tylko dużo cierpliwości, ale również pomysłowości. Ważne jest przede wszystkim, aby niemowlę czuło się bezpieczne w trakcie całej procedury, dlatego też najczęściej zalecane jest, aby inhalacja była wykonywana na kolanach jednego z rodziców.

W wielu przypadkach rodzic stara się zająć czymś dziecko w trakcie inhalacji, np. oglądaniem bajek. Chociaż wydaje się to praktycznym rozwiązaniem, może doprowadzić do tego, że dziecko nie będzie chciało się inhalować w inny sposób, a narażanie małych pacjentów na światło ekranu monitora samo w sobie ma na nich niekorzystny wpływ i nie jest zalecane.

Czy można inhalować śpiące dziecko?

Nie ma przeciwwskazań do inhalacji śpiącego dziecka. Jednak jak w przypadku wykonywania każdej inhalacji należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie maluszka. Przykładowo niedopuszczalne jest pozostawianie dziecka samego w trakcie procedury, gdyż może wtedy zaplątać się w przewody inhalacyjne lub maska nebulizatora może przesunąć się w sposób uniemożliwiający maluszkowi swobodne oddychanie. Mimo to w wielu przypadkach inhalacje w trakcie snu są przez dzieci tolerowane lepiej niż te wykonywane w momencie czuwania.

LEKI I ROZTWORY DO INHALACJI

LEKI PRZECIWGORĄCZKOWE

LEKI NA ZAPALENIE I BÓL UCHA

Czy można dodawać leki do inhalacji dzieci?

Inhalacje to jeden z podstawowych sposobów podawania leków dzieciom. Nie oznacza to jednak, że rodzice mogą swobodnie dodawać do roztworów inhalacyjnych dziecka różnego rodzaju leki. Każdorazowo ich podanie powinno być poprzedzone konsultacją lekarską, w trakcie której pediatra w dokładny sposób omówi, jak często i jak długo dany lek powinien być podawany, a także na jakie potencjalne działania niepożądane należy zwrócić uwagę w trakcie leczenia.

Jak długo inhalować dziecko?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile powinna trwać inhalacja dziecka. W przypadku nebulizacji najlepiej, aby cały roztwór przygotowany w nebulizatorze mógł zostać przyjęty przez dziecko. Z kolei w różnego rodzaju aromaterapiach czas inhalacji nie powinien przekraczać godziny. Jest to jednak czas przybliżony i za każdym razem powinien być dostosowany do rodzaju wdychanej substancji lub do zaleceń osoby nadzorującej wspomnianą terapię, np. w warunkach sanatoryjnych.

  1. Prof. dr hab. n. farm. Barbara Filipek, ABC farmakoterapii w pediatrii, „Pediatria po Dyplomie” 2022 02, [online] https://podyplomie.pl/pediatria/37453,abc-farmakoterapii-w-pediatrii [dostęp:] 17.12.2024.
  2. Lek. Beata Witowska, lek. Anna Król-Zdechlikiewicz, lek. Bartłomiej Wroński, lek. Kamila Woźniak, lek. Liwia Starczewska-Dymek, lek. Mariusz Woźniak, lek. Tomasz Dymek, dr hab. n. med. Zbigniew Doniec, Najczęstsze błędy w leczeniu astmy u dzieci, „Pediatria po Dyplomie” 2018 05, [online] https://podyplomie.pl/pediatria/31415,najczestsze-bledy-w-leczeniu-astmy-u-dzieci [dostęp:] 17.12.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Inhalacje – jak łagodzić objawy kataru i kaszlu domowymi sposobami?

    Domowe inhalacje mogą pomóc w złagodzeniu objawów towarzyszącym uporczywemu katarowi i kaszlowi. Do ich wykonania można użyć dostępnych w aptekach, sklepach zielarskich i sklepach spożywczych mieszanek ziół. „Parówka" nawilży i rozgrzeje układ oddechowy, pozwoli rozrzedzić i usunąć zalegającą wydzielinę towarzyszącą katarowi i kaszlowi mokremu. Parujący napar wdycha się nosem, a wydycha ustami. Sam zabieg nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. Czy chorzy na COVID-19 mogą robić sobie domowe inhalacje, które mieszanki ziół są najlepsze do zrobienia naparu do inhalacji i które składniki lepiej wybrać do mokrego, a które do suchego kaszlu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Mokry kaszel u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

    Mokry kaszel u dziecka (tzw. produktywny) pojawia się zwykle przy zakażeniach układu oddechowego. Ten rodzaj kaszlu bywa męczący i nierzadko towarzyszą mu inne objawy, jak bóle głowy, gardła czy gorączka. Efektywny kaszel pozwala pozbyć się flegmy (zalegającej wydzieliny) z dróg oddechowych. Co stosować, aby ułatwić dziecku odkrztuszanie? Jak wygląda leczenie mokrego kaszlu u dzieci? Które z domowych sposobów pomogą zwalczyć ten rodzaj kaszlu?  

  • Suchy kaszel u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie

    Suchy kaszel (bez odkrztuszania flegmy) u dziecka to zwykle początek infekcji dróg oddechowych, ale nie tylko. Ta uporczywa dolegliwość może oznaczać również inne choroby. Jakie mogą być przyczyny suchego kaszlu u dzieci? Jakie domowe sposoby może wykorzystać rodzic, by pomóc cierpiącemu dziecku? 

  • Jak wygrać z katarem? 5 sprawdzonych sposobów

    Domowe sposoby walki z katarem są bezpieczne i w większości mogą być stosowane u dzieci, jednak leczenie farmakologiczne bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Przedstawione sposoby mogą być z powodzeniem stosowane u większych dzieci i dorosłych.

  • Przeziębienie a karmienie piersią – domowe sposoby i leki na przeziębienie i grypę podczas laktacji

    Przeziębienie może stać się prawdziwą zmorą, szczególnie dla matki karmiącej, dla której wachlarz leczenia jest w pewnym stopniu ograniczony – niektóre leki nie powinny być stosowane w okresie laktacji. Mamy karmiące – nie bójcie się! Bezpieczna farmakoterapia jest możliwa, a niekiedy rozwiązaniem mogą okazać się domowe sposoby na powszechne dolegliwości, takie jak katar, kaszel czy gorączka.

  • Szkarlatyna (płonica) – objawy, przyczyny i leczenie

    Szkarlatyna (płonica) jest ostrą chorobą zakaźną, która typowa jest głównie dla dzieci, chociaż zdarza się, że dotyka również osoby dorosłe. Warto wiedzieć, czym różni się w przebiegu w różnych grupach wiekowych, a także w jaki sposób ją leczyć. 

  • Katar u dziecka – jak pomóc dziecku z katarem? Domowe sposoby na zatkany nos u dzieci

    Katar to częsta dolegliwość, która dotyka dzieci. Charakteryzuje się występowaniem wydzieliny w nosie oraz uczuciem niedrożności nosa. Do najczęstszych przyczyn nieżytu nosa u dzieci należą infekcje wirusowe oraz alergie. Przewlekły katar u dzieci może być objawem przerostu trzeciego migdałka lub chorób takich jak niedobory odporności czy mukowiscydoza. Podpowiadamy, co warto stosować na katar u dziecka.

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.