Dreszcze u dziecka – co mogą oznaczać?
Katarzyna Gmachowska

Dreszcze u dziecka – co mogą oznaczać?

Dreszcze u dzieci najczęściej pojawiają się w przypadku infekcji, którym towarzyszy również wysoka temperatura. Czym dokładnie są dreszcze i co odróżnia je od drgawek? Co robić, gdy u dziecka zaobserwujemy dreszcze? Podpowiadamy.

Dreszcze są definiowane jako odczucie zimna, któremu towarzyszą drżenia mięśni. Najczęstszą przyczyną dreszczy u dzieci jest wychłodzenie organizmu lub infekcja przebiegająca z gorączką. W przypadku przemarznięcia drżenie mięśni jest korzystnym objawem, gdyż prowadzi do produkcji ciepła i ogrzania organizmu.  

Dreszcze u dziecka – czym są?  

Dreszczami określa się uczucie zimna połączone z mimowolnym drżeniem mięśni szkieletowych. Dreszcze u dzieci zazwyczaj występują w przebiegu infekcji z gorączką, zwłaszcza okresie szybkiego narastania temperatury ciała lub podczas przebywania w chłodnym otoczeniu. Powstają na skutek pobudzenia ośrodka termoregulacji znajdującego się w mózgu. Towarzyszy im skurcz naczyń krwionośnych w skórze, dlatego przybiera ona siny kolor. Dreszcze u dzieci pojawiające się w przypadku zmarznięcia są korzystną reakcją organizmu, gdyż na skutek drżenia mięśni dochodzi do produkcji ciepła, aby ogrzać organizm.  

Dreszcze u dzieci mogą także wystąpić w stanach pobudzenia emocjonalnego, objawiając się tzw. gęsią skórką i drżeniem mięśni. Zazwyczaj występują podczas emocji takich jak strach lub podniecenie. Mogą występować także w chorobach o podłożu psychogennym takim jak nerwica czy zaburzenia lękowe.  

Dreszcze a drgawki u dziecka – czym się różnią?  

Dreszcze są często mylnie nazywane drgawkami. Główną cechą różnicującą dreszcze od drgawek (konwulsji) u dzieci jest fakt, iż dreszczom nie towarzyszy utrata przytomności. Dreszcze pojawiają się najczęściej w przypadku nagłego wzrostu lub spadku temperatury ciała np. podczas gorączki w przebiegu infekcji lub nagłego ochłodzenia otoczenia. Dreszcze, czyli poczucie zimna połączone z drobnofalistymi skurczami mięśni, pojawiają się podczas przebywania w chłodnym otoczeniu i mają za zadanie dostarczyć ciepło do organizmu poprzez drżenie mięśni. Należy pamiętać, że podczas gorączki u dzieci mogą wystąpić zarówno dreszcze, jak i drgawki gorączkowe. 

Dreszcze u dziecka – przyczyny  

Do najczęstszych przyczyn dreszczy u dziecka zalicza się: 

  • czynniki wewnętrzne – gorączka, infekcje wirusowe lub bakteryjne np. grypa lub zakażenie układu moczowego, hipoglikemia w przebiegu cukrzycy, choroby układu krążenia, niskie ciśnienie tętnicze krwi, choroby tarczycy, choroby nowotworowe, choroby psychiczne.   
  • czynniki zewnętrzne – zmarznięcie, silny wiatr, mokra odzież, stosowanie niektórych leków.

Polecane dla Ciebie

Dreszcze u dziecka – co robić? Sposoby na dreszcze u dziecka 

Postępowanie w przypadku pojawienia się dreszczy u dziecka jest zależne od przyczyny ich występowania. Najczęstszym powodem dreszczy u dziecka jest infekcja przebiegająca z gorączką. W przypadku gorączki u dziecka, czyli temperatury ciała powyżej 38°C, zaleca się zastosowanie leków przeciwgorączkowych (paracetamolu lub ibuprofenu).  

Zalecaną dawką paracetamolu dla dzieci z wagą poniżej 40 kg jest 10–15 mg na każdy kilogram masy ciała, natomiast ibuprofenu 5–10 mg /kg.  

Rekomenduje się także picie zwiększonej ilości płynów (woda, herbata, lipa, sok z malin lub czarnego bzu) oraz odpoczynek. W przypadku braku poprawy po zastosowanym leczeniu należy skontaktować się z lekarzem, gdyż w przypadku infekcji bakteryjnej koniczne może być zastosowanie antybiotyku.   

Jeśli dreszcze u dziecka powstają na skutek przemarznięcia, zaleca się ogrzanie organizmu poprzez ciepłą kąpiel, picie ciepłych płynów oraz odpoczynek. 
  1. Mayo Clinic Staff, Fever, "mayoclinic.org" [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/symptoms-causes/syc-20352759, [dostęp:] 04.08.2020.
  2. J. R. Avner, Ostra Gorączka, "Pediatria po Dyplomie", nr 05 2009.  
  3. M. Tkaczyk, A. Krakowska, Dziecko z gorączką, "podyplomie.pl" [online], https://podyplomie.pl/wiedza/stany-nagle/630,dziecko-z-goraczka, [dostęp:] 05.06.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rozwój wcześniaka – jak wygląda? Na co należy zwrócić uwagę?

    Wcześniak jest dzieckiem, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Objawy wcześniactwa związane są przede wszystkim z niewystarczającym rozwinięciem układu oddechowego i problemami z wymianą gazową od pierwszych chwil życia. Dzieci urodzone przedwcześnie są grupą niezwykle heterogenną. Kilogramowy wcześniak zmagać się będzie najczęściej z innymi problemami niż noworodek, któremu do akceptowalnej wagi – 2500 g – zabrakło kilkudziesięciu gramów. Jak wygląda prawidłowy rozwój wcześniaka? Na jakie niepokojące objawy powinni zwrócić uwagę rodzice?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij