Dreszcze u dziecka – co mogą oznaczać?
Dreszcze u dzieci najczęściej pojawiają się w przypadku infekcji, którym towarzyszy również wysoka temperatura. Czym dokładnie są dreszcze i co odróżnia je od drgawek? Co robić, gdy u dziecka zaobserwujemy dreszcze? Podpowiadamy.
Dreszcze są definiowane jako odczucie zimna, któremu towarzyszą drżenia mięśni. Najczęstszą przyczyną dreszczy u dzieci jest wychłodzenie organizmu lub infekcja przebiegająca z gorączką. W przypadku przemarznięcia drżenie mięśni jest korzystnym objawem, gdyż prowadzi do produkcji ciepła i ogrzania organizmu.
Dreszcze u dziecka – czym są?
Dreszczami określa się uczucie zimna połączone z mimowolnym drżeniem mięśni szkieletowych. Dreszcze u dzieci zazwyczaj występują w przebiegu infekcji z gorączką, zwłaszcza okresie szybkiego narastania temperatury ciała lub podczas przebywania w chłodnym otoczeniu. Powstają na skutek pobudzenia ośrodka termoregulacji znajdującego się w mózgu. Towarzyszy im skurcz naczyń krwionośnych w skórze, dlatego przybiera ona siny kolor. Dreszcze u dzieci pojawiające się w przypadku zmarznięcia są korzystną reakcją organizmu, gdyż na skutek drżenia mięśni dochodzi do produkcji ciepła, aby ogrzać organizm.
Dreszcze a drgawki u dziecka – czym się różnią?
Dreszcze są często mylnie nazywane drgawkami. Główną cechą różnicującą dreszcze od drgawek (konwulsji) u dzieci jest fakt, iż dreszczom nie towarzyszy utrata przytomności. Dreszcze pojawiają się najczęściej w przypadku nagłego wzrostu lub spadku temperatury ciała np. podczas gorączki w przebiegu infekcji lub nagłego ochłodzenia otoczenia. Dreszcze, czyli poczucie zimna połączone z drobnofalistymi skurczami mięśni, pojawiają się podczas przebywania w chłodnym otoczeniu i mają za zadanie dostarczyć ciepło do organizmu poprzez drżenie mięśni. Należy pamiętać, że podczas gorączki u dzieci mogą wystąpić zarówno dreszcze, jak i drgawki gorączkowe.
Dreszcze u dziecka – przyczyny
Do najczęstszych przyczyn dreszczy u dziecka zalicza się:
- czynniki wewnętrzne – gorączka, infekcje wirusowe lub bakteryjne np. grypa lub zakażenie układu moczowego, hipoglikemia w przebiegu cukrzycy, choroby układu krążenia, niskie ciśnienie tętnicze krwi, choroby tarczycy, choroby nowotworowe, choroby psychiczne.
- czynniki zewnętrzne – zmarznięcie, silny wiatr, mokra odzież, stosowanie niektórych leków.
Dreszcze u dziecka – co robić? Sposoby na dreszcze u dziecka
Postępowanie w przypadku pojawienia się dreszczy u dziecka jest zależne od przyczyny ich występowania. Najczęstszym powodem dreszczy u dziecka jest infekcja przebiegająca z gorączką. W przypadku gorączki u dziecka, czyli temperatury ciała powyżej 38°C, zaleca się zastosowanie leków przeciwgorączkowych (paracetamolu lub ibuprofenu).
Rekomenduje się także picie zwiększonej ilości płynów (woda, herbata, lipa, sok z malin lub czarnego bzu) oraz odpoczynek. W przypadku braku poprawy po zastosowanym leczeniu należy skontaktować się z lekarzem, gdyż w przypadku infekcji bakteryjnej koniczne może być zastosowanie antybiotyku.