Dreszcze u dziecka – co mogą oznaczać?
Katarzyna Gmachowska

Dreszcze u dziecka – co mogą oznaczać?

Dreszcze u dzieci najczęściej pojawiają się w przypadku infekcji, którym towarzyszy również wysoka temperatura. Czym dokładnie są dreszcze i co odróżnia je od drgawek? Co robić, gdy u dziecka zaobserwujemy dreszcze? Podpowiadamy.

Dreszcze są definiowane jako odczucie zimna, któremu towarzyszą drżenia mięśni. Najczęstszą przyczyną dreszczy u dzieci jest wychłodzenie organizmu lub infekcja przebiegająca z gorączką. W przypadku przemarznięcia drżenie mięśni jest korzystnym objawem, gdyż prowadzi do produkcji ciepła i ogrzania organizmu.  

Dreszcze u dziecka – czym są?  

Dreszczami określa się uczucie zimna połączone z mimowolnym drżeniem mięśni szkieletowych. Dreszcze u dzieci zazwyczaj występują w przebiegu infekcji z gorączką, zwłaszcza okresie szybkiego narastania temperatury ciała lub podczas przebywania w chłodnym otoczeniu. Powstają na skutek pobudzenia ośrodka termoregulacji znajdującego się w mózgu. Towarzyszy im skurcz naczyń krwionośnych w skórze, dlatego przybiera ona siny kolor. Dreszcze u dzieci pojawiające się w przypadku zmarznięcia są korzystną reakcją organizmu, gdyż na skutek drżenia mięśni dochodzi do produkcji ciepła, aby ogrzać organizm.  

Dreszcze u dzieci mogą także wystąpić w stanach pobudzenia emocjonalnego, objawiając się tzw. gęsią skórką i drżeniem mięśni. Zazwyczaj występują podczas emocji takich jak strach lub podniecenie. Mogą występować także w chorobach o podłożu psychogennym takim jak nerwica czy zaburzenia lękowe.  

Dreszcze a drgawki u dziecka – czym się różnią?  

Dreszcze są często mylnie nazywane drgawkami. Główną cechą różnicującą dreszcze od drgawek (konwulsji) u dzieci jest fakt, iż dreszczom nie towarzyszy utrata przytomności. Dreszcze pojawiają się najczęściej w przypadku nagłego wzrostu lub spadku temperatury ciała np. podczas gorączki w przebiegu infekcji lub nagłego ochłodzenia otoczenia. Dreszcze, czyli poczucie zimna połączone z drobnofalistymi skurczami mięśni, pojawiają się podczas przebywania w chłodnym otoczeniu i mają za zadanie dostarczyć ciepło do organizmu poprzez drżenie mięśni. Należy pamiętać, że podczas gorączki u dzieci mogą wystąpić zarówno dreszcze, jak i drgawki gorączkowe. 

Dreszcze u dziecka – przyczyny  

Do najczęstszych przyczyn dreszczy u dziecka zalicza się: 

  • czynniki wewnętrzne – gorączka, infekcje wirusowe lub bakteryjne np. grypa lub zakażenie układu moczowego, hipoglikemia w przebiegu cukrzycy, choroby układu krążenia, niskie ciśnienie tętnicze krwi, choroby tarczycy, choroby nowotworowe, choroby psychiczne.   
  • czynniki zewnętrzne – zmarznięcie, silny wiatr, mokra odzież, stosowanie niektórych leków.

Powiązane produkty

Dreszcze u dziecka – co robić? Sposoby na dreszcze u dziecka 

Postępowanie w przypadku pojawienia się dreszczy u dziecka jest zależne od przyczyny ich występowania. Najczęstszym powodem dreszczy u dziecka jest infekcja przebiegająca z gorączką. W przypadku gorączki u dziecka, czyli temperatury ciała powyżej 38°C, zaleca się zastosowanie leków przeciwgorączkowych (paracetamolu lub ibuprofenu).  

Zalecaną dawką paracetamolu dla dzieci z wagą poniżej 40 kg jest 10–15 mg na każdy kilogram masy ciała, natomiast ibuprofenu 5–10 mg /kg.  

Rekomenduje się także picie zwiększonej ilości płynów (woda, herbata, lipa, sok z malin lub czarnego bzu) oraz odpoczynek. W przypadku braku poprawy po zastosowanym leczeniu należy skontaktować się z lekarzem, gdyż w przypadku infekcji bakteryjnej koniczne może być zastosowanie antybiotyku.   

Jeśli dreszcze u dziecka powstają na skutek przemarznięcia, zaleca się ogrzanie organizmu poprzez ciepłą kąpiel, picie ciepłych płynów oraz odpoczynek. 
  1. Mayo Clinic Staff, Fever, "mayoclinic.org" [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/symptoms-causes/syc-20352759, [dostęp:] 04.08.2020.
  2. J. R. Avner, Ostra Gorączka, "Pediatria po Dyplomie", nr 05 2009.  
  3. M. Tkaczyk, A. Krakowska, Dziecko z gorączką, "podyplomie.pl" [online], https://podyplomie.pl/wiedza/stany-nagle/630,dziecko-z-goraczka, [dostęp:] 05.06.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zespół Aspergera – objawy, diagnoza u dzieci i dorosłych. Zaburzenie ze spektrum autyzmu

    Zespół Aspergera to zaburzenie neurorozwojowe nazywane potocznie łagodniejszą formą autyzmu. Zgodnie ze statystykami dotyczy nawet 4% osób na świecie, a jego objawy mogą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku. Jak objawia się zespół Aspergera u dzieci i dorosłych? Jakiego wsparcia potrzebują osoby z tym zaburzeniem?

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl