Matka nakłada żel antybakteryjny diecku, które na twarzy ma maseczkę
Maciej Toczek

Pomidorowa gorączka u dziecka – co jest przyczyną infekcji i jak szybko się rozprzestrzenia?

Pomidorowa grypa to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się wśród dzieci w Indiach. Objawy infekcji przypominają te, które obserwuje się przy zakażeniu COVID-19, jednak nie udowodniono związku z tą chorobą. Charakterystycznym objawem są czerwone, bolesne i wraz z rozwojem zakażenia przypominające pomidory pęcherze, które znajdują się na całym ciele. Czy choroba stanowi dla nas zagrożenie? Jak wygląda leczenie tomato flu i jak uchronić dziecko przed zakażeniem?

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o potencjalnym zagrożeniu nową chorobą nazywaną potocznie „pomidorową gorączką”. Z uwagi na fakt, że wiedza lekarzy i specjalistów o tej jednostce chorobowej jest bardzo ograniczona, warto wiedzieć, jak wyglądają jej pierwsze symptomy. Co to jest pomidorowa gorączka oraz jak wygląda jej leczenie?

 1. Co to jest pomidorowa gorączka?
 2. Jakie są objawy pomidorowej grypy?
 3. Jakie są powikłania pomidorowej grypy?
 4. Pomidorowa grypa dorosłych
 5. Leczenie pomidorowej grypy

Co to jest pomidorowa gorączka?

Pomidorowa gorączka (ang. Tomato flu), nazywana również „pomidorową grypą”, to nowa jednostka chorobowa. Początkowe doniesienia o tajemniczej chorobie wywołującej bardzo specyficzne objawy pochodzą z Indii, a dokładnie z dystryktu Kollam w stanie Kerala, gdzie 6 maja 2022 roku opisano pierwszy przypadek. Do 26 lipca zgłoszono 80 chorych zmagających się podobnymi objawami. Główną grupą wiekową, w której diagnozowano pomidorową gorączkę, były dzieci do 5. roku życia, jednak zaobserwowano również podobne infekcje u dzieci starszych – u nich infekcja charakteryzowała się cięższym przebiegiem.

Na razie specjaliści nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czym tak naprawdę jest pomidorowa grypa. Istnieją teorie, iż może być to wtórna reakcja organizmu na przebyte zakażenie wirusową chorobą tropikalną chikungunya lub też gorączką denga. Inna teoria wskazuje na powiązanie choroby z wirusami Coxsackie oraz enterowirusami będącymi czynnikiem etiologicznym choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. W przypadku podejrzenia pomidorowej gorączki lekarze wykonują testy mające stwierdzić obecność m.in. wirusa dengi, chikungunya, wirusa ospy wietrznej, a także herpes kojarzonego przede wszystkim z opryszczką. W przypadku negatywnych wyników badań serologicznych możliwe jest potwierdzenie rozpoznania pomidorowej grypy. Wykluczono również, aby pomidorowa gorączka powodowana była przez wirusa SARS-CoV-2. Wbrew nazwie nie potwierdzono także – jak do tej pory – związku z wirusem grypy.

Obecnie nie odnotowano przypadków pomidorowej gorączki poza Indiami, jednak z uwagi na brak dostatecznych informacji na temat tej jednostki chorobowej, należy zachować czujność i z uwagą obserwować sytuację epidemiologiczną w tej części świata.

Jakie są objawy pomidorowej grypy?

Pomidorowa gorączka ma wiele cech wspólnych z wszelkiego rodzaju chorobami wirusowymi i pod tym względem jest nieco podobna do przeziębienia. Wśród występujących objawów wymienia się m.in.:

 • ogólne osłabienie,
 • gorączkę,
 • kaszel,
 • biegunkę,
 • ból ciała dziecka,
 • nudności i wymioty,
 • nasilone dolegliwości bólowe kostno-stawowe.

Oprócz wspomnianych objawów bardzo charakterystyczne jest również powstawanie czerwonych pęcherzy na skórze powodujących ból oraz swędzenie, które osiągają znaczne rozmiary przypominające niekiedy pomidora. Chorobie towarzyszyć może również wysypka na całym ciele.

Polecane dla Ciebie

Jakie są powikłania pomidorowej grypy?

Na razie trudno jednoznacznie określić potencjalne długoterminowe powikłania związane z przechorowaniem pomidorowej grypy. Sam przebieg choroby w przypadku dzieci do 5. roku życia nie jest ciężki i nie zaobserwowano poważnych powikłań, które związane byłyby z tytułową infekcją. Mimo to jednak, z uwagi na niedostateczną wiedzę oraz brak potwierdzonej etiologii tego zakażenia, nie można wykluczyć pojawienia się w przyszłości następstw związanych z pomidorową grypą.

Pomidorowa grypa dorosłych

Do tej pory nie stwierdzono zachorowań wśród osób dorosłych. Nie zmienia to jednak faktu, że ze względu na podobieństwo do choroby dłoni, stóp i jamy ustnej, która u pacjentów starszych czy też obciążonych innymi dolegliwościami przebiega znacznie ciężej i gwałtowniej niż w przypadku dzieci, niewykluczone, iż w przyszłości pojawią się przypadki zakażeń u dorosłych o ciężkim przebiegu.

Leczenie pomidorowej grypy

Obecnie nie są znane metody leczenia przyczynowego pomidorowej gorączki. Jest również zbyt wcześnie, aby mówić o planach produkcji szczepionki, która miałaby za zadanie chronić nas przed infekcją. Związane jest to z faktem, że nieznany jest również czynnik powodujący jej wystąpienie. Istnieje jednak silne podejrzenie, że jest to choroba zakaźna, która ma wiele cech wspólnych z wirusami Coxsackie, a także enterowirusami. Z tego względu wykazywać może bardzo dużą zakaźność i potencjał do rozprzestrzeniania się w dużych grupach ludzi. W przypadku zachorowania wskazana jest izolacja osoby chorej, która powinna trwać 7 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Wśród przyczyn, dla których ryzyko zakażenia jest największe w przypadku dzieci do lat pięciu, wymienia się także typowe czynniki, które sprzyjają innym wirusowym infekcjom w tej grupie wiekowej. Jest to m.in. niedokładne przestrzeganie przez najmłodszych zasad higieny, co sprawia, że w przypadku wirusa rozprzestrzeniającego się poprzez kontakt bezpośredni ryzyko zakażenia jest bardzo duże.

Z tego względu lekarze zalecają, aby w ramach prewencji zachorowania na pomidorową grypę pamiętać o prostych zasadach, takich jak:

 • stosowanie środków higieny osobistej,
 • częste mycie rąk,
 • zachowywanie odpowiedniego dystansu społecznego,
 • częsta dezynfekcja dłoni,
 • przestrzeganie dzieci przed wymianą zabawkami, ubraniami czy też jedzeniem.

W leczeniu zalecane jest typowe postępowanie objawowe, do którego zalicza się stosowanie leków przeciwgorączkowych oraz przeciwzapalnych, nawadnianie i wypoczynek.

 1. Vivek P. Chavda, Kaushika Patel, Vasso Apostolopoulos, „Tomato flu outbreak in India”, The Lancet, August 17, 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

  Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

 • Rozwój wcześniaka – jak wygląda? Na co należy zwrócić uwagę?

  Wcześniak jest dzieckiem, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Objawy wcześniactwa związane są przede wszystkim z niewystarczającym rozwinięciem układu oddechowego i problemami z wymianą gazową od pierwszych chwil życia. Dzieci urodzone przedwcześnie są grupą niezwykle heterogenną. Kilogramowy wcześniak zmagać się będzie najczęściej z innymi problemami niż noworodek, któremu do akceptowalnej wagi – 2500 g – zabrakło kilkudziesięciu gramów. Jak wygląda prawidłowy rozwój wcześniaka? Na jakie niepokojące objawy powinni zwrócić uwagę rodzice?

 • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

  Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

 • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

  Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

 • Objawy chorób serca u dzieci

  Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

 • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

  Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

 • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

  Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij