Matka nakłada żel antybakteryjny diecku, które na twarzy ma maseczkę
Maciej Toczek

Pomidorowa gorączka u dziecka – co jest przyczyną infekcji i jak szybko się rozprzestrzenia?

Pomidorowa grypa to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się wśród dzieci w Indiach. Objawy infekcji przypominają te, które obserwuje się przy zakażeniu COVID-19, jednak nie udowodniono związku z tą chorobą. Charakterystycznym objawem są czerwone, bolesne i wraz z rozwojem zakażenia przypominające pomidory pęcherze, które znajdują się na całym ciele. Czy choroba stanowi dla nas zagrożenie? Jak wygląda leczenie tomato flu i jak uchronić dziecko przed zakażeniem?

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o potencjalnym zagrożeniu nową chorobą nazywaną potocznie „pomidorową gorączką”. Z uwagi na fakt, że wiedza lekarzy i specjalistów o tej jednostce chorobowej jest bardzo ograniczona, warto wiedzieć, jak wyglądają jej pierwsze symptomy. Co to jest pomidorowa gorączka oraz jak wygląda jej leczenie?

 1. Co to jest pomidorowa gorączka?
 2. Jakie są objawy pomidorowej grypy?
 3. Jakie są powikłania pomidorowej grypy?
 4. Pomidorowa grypa dorosłych
 5. Leczenie pomidorowej grypy

Co to jest pomidorowa gorączka?

Pomidorowa gorączka (ang. Tomato flu), nazywana również „pomidorową grypą”, to nowa jednostka chorobowa. Początkowe doniesienia o tajemniczej chorobie wywołującej bardzo specyficzne objawy pochodzą z Indii, a dokładnie z dystryktu Kollam w stanie Kerala, gdzie 6 maja 2022 roku opisano pierwszy przypadek. Do 26 lipca zgłoszono 80 chorych zmagających się podobnymi objawami. Główną grupą wiekową, w której diagnozowano pomidorową gorączkę, były dzieci do 5. roku życia, jednak zaobserwowano również podobne infekcje u dzieci starszych – u nich infekcja charakteryzowała się cięższym przebiegiem.

Na razie specjaliści nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czym tak naprawdę jest pomidorowa grypa. Istnieją teorie, iż może być to wtórna reakcja organizmu na przebyte zakażenie wirusową chorobą tropikalną chikungunya lub też gorączką denga. Inna teoria wskazuje na powiązanie choroby z wirusami Coxsackie oraz enterowirusami będącymi czynnikiem etiologicznym choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. W przypadku podejrzenia pomidorowej gorączki lekarze wykonują testy mające stwierdzić obecność m.in. wirusa dengi, chikungunya, wirusa ospy wietrznej, a także herpes kojarzonego przede wszystkim z opryszczką. W przypadku negatywnych wyników badań serologicznych możliwe jest potwierdzenie rozpoznania pomidorowej grypy. Wykluczono również, aby pomidorowa gorączka powodowana była przez wirusa SARS-CoV-2. Wbrew nazwie nie potwierdzono także – jak do tej pory – związku z wirusem grypy.

Obecnie nie odnotowano przypadków pomidorowej gorączki poza Indiami, jednak z uwagi na brak dostatecznych informacji na temat tej jednostki chorobowej, należy zachować czujność i z uwagą obserwować sytuację epidemiologiczną w tej części świata.

Jakie są objawy pomidorowej grypy?

Pomidorowa gorączka ma wiele cech wspólnych z wszelkiego rodzaju chorobami wirusowymi i pod tym względem jest nieco podobna do przeziębienia. Wśród występujących objawów wymienia się m.in.:

 • ogólne osłabienie,
 • gorączkę,
 • kaszel,
 • biegunkę,
 • ból ciała dziecka,
 • nudności i wymioty,
 • nasilone dolegliwości bólowe kostno-stawowe.

Oprócz wspomnianych objawów bardzo charakterystyczne jest również powstawanie czerwonych pęcherzy na skórze powodujących ból oraz swędzenie, które osiągają znaczne rozmiary przypominające niekiedy pomidora. Chorobie towarzyszyć może również wysypka na całym ciele.

Powiązane produkty

Jakie są powikłania pomidorowej grypy?

Na razie trudno jednoznacznie określić potencjalne długoterminowe powikłania związane z przechorowaniem pomidorowej grypy. Sam przebieg choroby w przypadku dzieci do 5. roku życia nie jest ciężki i nie zaobserwowano poważnych powikłań, które związane byłyby z tytułową infekcją. Mimo to jednak, z uwagi na niedostateczną wiedzę oraz brak potwierdzonej etiologii tego zakażenia, nie można wykluczyć pojawienia się w przyszłości następstw związanych z pomidorową grypą.

Pomidorowa grypa dorosłych

Do tej pory nie stwierdzono zachorowań wśród osób dorosłych. Nie zmienia to jednak faktu, że ze względu na podobieństwo do choroby dłoni, stóp i jamy ustnej, która u pacjentów starszych czy też obciążonych innymi dolegliwościami przebiega znacznie ciężej i gwałtowniej niż w przypadku dzieci, niewykluczone, iż w przyszłości pojawią się przypadki zakażeń u dorosłych o ciężkim przebiegu.

Leczenie pomidorowej grypy

Obecnie nie są znane metody leczenia przyczynowego pomidorowej gorączki. Jest również zbyt wcześnie, aby mówić o planach produkcji szczepionki, która miałaby za zadanie chronić nas przed infekcją. Związane jest to z faktem, że nieznany jest również czynnik powodujący jej wystąpienie. Istnieje jednak silne podejrzenie, że jest to choroba zakaźna, która ma wiele cech wspólnych z wirusami Coxsackie, a także enterowirusami. Z tego względu wykazywać może bardzo dużą zakaźność i potencjał do rozprzestrzeniania się w dużych grupach ludzi. W przypadku zachorowania wskazana jest izolacja osoby chorej, która powinna trwać 7 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Wśród przyczyn, dla których ryzyko zakażenia jest największe w przypadku dzieci do lat pięciu, wymienia się także typowe czynniki, które sprzyjają innym wirusowym infekcjom w tej grupie wiekowej. Jest to m.in. niedokładne przestrzeganie przez najmłodszych zasad higieny, co sprawia, że w przypadku wirusa rozprzestrzeniającego się poprzez kontakt bezpośredni ryzyko zakażenia jest bardzo duże.

Z tego względu lekarze zalecają, aby w ramach prewencji zachorowania na pomidorową grypę pamiętać o prostych zasadach, takich jak:

 • stosowanie środków higieny osobistej,
 • częste mycie rąk,
 • zachowywanie odpowiedniego dystansu społecznego,
 • częsta dezynfekcja dłoni,
 • przestrzeganie dzieci przed wymianą zabawkami, ubraniami czy też jedzeniem.

W leczeniu zalecane jest typowe postępowanie objawowe, do którego zalicza się stosowanie leków przeciwgorączkowych oraz przeciwzapalnych, nawadnianie i wypoczynek.

 1. Vivek P. Chavda, Kaushika Patel, Vasso Apostolopoulos, „Tomato flu outbreak in India”, The Lancet, August 17, 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • ADHD u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

  ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, do obniżenia osiągnięć w nauce oraz do problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

 • Standardowe mleko modyfikowane. Co znajduje się w mleku dla niemowląt?

  Kiedy dziecko jest zdrowe, nie ma alergii i większych problemów z trawieniem, można podawać mu tzw. standardowe mleko modyfikowane odpowiednie dla jego wieku. Takie preparaty mają na rynku status tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ich skład jest regulowany prawem i ściśle nadzorowany. Dlaczego jednak takie mleko jest nazywane modyfikowanym i na czym te modyfikacje polegają? Jednym z głównych składników mleka modyfikowanego jest mleko krowie. Mleko krowie różni się od ludzkiego pod wieloma względami. Zawartość podstawowych składników odżywczych – tłuszczu, białka i węglowodanów – jest inna w każdym z nich.

 • Aspirator do nosa — jak używać ręcznego, a jak elektrycznego?

  U noworodków i niemowląt katar może stanowić znaczące zagrożenie, ponieważ dzieci do ok. 1 roku życia oddychają wyłącznie przez nos. Występująca u najmłodszych zalegająca wydzielina w nosku powstrzymuje oddychanie, jedzenie i picie. Dodatkowo nieusunięta wydzielina może prowadzić do powikłań w postaci stanów zapalnych w obrębie oka, ucha, oskrzeli lub płuc, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Z pomocą przychodzą aspiratory do nosa, które można stosować u dzieci już od chwili narodzin. Są prostą, wygodną i bezpieczną metodą usuwania zalegającej wydzieliny u maluszka.

 • Wymioty u dziecka – przyczyny i skutki. Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

  Ostatnio obserwujemy w Polsce gwałtowny wzrost liczby dzieci zgłaszających się do przychodni i szpitali z silnymi wymiotami. U dzieci wywoływane są one zwykle przez zakażenia wirusowe, bakteryjne, a także przez błędy dietetyczne. Co ma zrobić rodzic, gdy dziecko wymiotuje? Podpowiadamy.

 • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

  Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

  Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij