Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?
Anna Posmykiewicz

Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na rynku aptecznym dostępny jest szeroki wachlarz leków bez recepty na infekcję i u dzieci. Oferta oparta jest zazwyczaj na dwóch składnikach, czyli ibuprofenie lub paracetamolu. Pomoc dziecku, które podczas gorączki staje się apatyczne, nie chce jeść, jest płaczliwe – po prostu źle się czuje, najczęściej idzie w parze z obawą, czy dany lek nie zaszkodzi dziecku lub czy właściwie dobierzemy jego dawkę.

Kiedy należy zbijać gorączkę?

Większość dzieci dość dobrze toleruje podwyższoną temperaturę ciała. Prawie wszystkie dobrze znoszą gorączkę nieprzekraczającą 38 st. C — można nawet powiedzieć, że to jeszcze nie gorączka, a stan podgorączkowy. Dlatego, jeśli dziecko dobrze się czuje, absolutnie nie ma konieczności, aby przy temperaturze ciała podwyższonej do takiego poziomu podawać mu leki przeciwgorączkowe. Dopiero, kiedy temperatura ciała wzrasta powyżej 38 st. C, dzieci zaczynają czuć się źle — nie mają ochoty na zabawę, stają się bardziej apatyczne i śpiące, nie mają też apetytu, jest to sygnał dla rodzica, że nadszedł ten moment, w którym należy maluchowi podać środki przeciwgorączkowe.

Jakie leki przeciwgorączkowe można podawać dzieciom?

Dla dzieci przeznaczone są dwa rodzaje środków przeciwgorączkowych — jest to ibuprofen oraz paracetamol. Środki te dostępne są w różnych postaciach, można w aptece kupić preparaty przeciwgorączkowe w postaci czopków, syropów, proszku rozpuszczalnego w jamie ustnej czy tabletek przeznaczonych dla starszych dzieci. Dzięki tak dużej gamie leków przeciwgorączkowych każdy rodzic jest w stanie wybrać najlepszy dla swojego dziecka środek, zarówno pod względem działania, jak i pod względem drogi podania i walorów smakowych (w przypadku małych dzieci jest niesłychanie ważne, aby chętnie przyjmowały lekarstwo).

Na rynku dostępne są jeszcze dwie inne popularne substancje obniżające temperaturę ciała — metamizol oraz kwas acetylosalicylowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że preparaty je zawierające absolutnie nie są przeznaczone dla małych dzieci, z powodu ewentualnych poważnych działań niepożądanych, które mogą wystąpić po ich podaniu. 

Po podaniu preparatów z metamizolem może dojść do groźnego dla zdrowia wstrząsu anafilaktycznego, zaś po podaniu kwasu acetylosalicylowego może u dziecka rozwinąć się zespół Rey’a. Dlatego preparaty z kwasem acetylosalicylowym są przeznaczone dopiero dla dzieci, które ukończyły 12 rok życia, zaś metamizol stosuje się dopiero po 18. roku życia.

Powiązane produkty

Jak działają leki z paracetamolem i ibuprofenem?

Przede wszystkim, zarówno środki zawierające ibuprofen, jak i paracetamol, mają działanie przeciwgorączkowe i ich zadaniem jest jak najszybciej obniżyć podwyższoną temperaturę ciała u dziecka. Ponadto ibuprofen ma dodatkowo działanie przeciwzapalne, dzięki któremu leki z ibuprofenem wpływają także na skrócenie czasu trwania infekcji. Dodatkowo zarówno paracetamol, jak i ibuprofen działają przeciwbólowo, co również ma duże znaczenie przy infekcji, ponieważ dzieci bardzo często skarżą się na bóle głowy, bóle mięśni, a działanie przeciwbólowe leku będzie im znacząco poprawiało samopoczucie.

Jak dawkować dziecku środki przeciwgorączkowe?

Aby leki przeciwgorączkowe, które podaje się dzieciom skutecznie działały, trzeba je dawkować w przeliczeniu na masę ciała dziecka. Na opakowaniach zawsze podawane są „widełki” dla określonego wieku i masy ciała dzieci zawartej w tym przedziale, jednak są to dawki uśrednione, nie maksymalne. W takiej sytuacji lek przeciwgorączkowy nigdy nie będzie działał do końca we właściwy sposób, jego działanie będzie słabsze, niż przy podaniu dawki maksymalnej.

W przypadku preparatów ibuprofenu maksymalna dawka leku to 30 mg/kg masy ciała na dobę w trzech dawkach podzielonych, co oznacza jednorazową dawkę leku 10 mg/ kg masy ciała. W przypadku paracetamolu natomiast maksymalna dawka leku to 15 mg/ kg masy ciała dziecka na dawkę.

Jak często można podawać dziecku leki przeciwgorączkowe?

W przypadku ibuprofenu zalecane dawkowanie leku to 3 razy na dobę — leki powinno podawać się co 8 godzin, w razie bardzo wysokiej gorączki odstępy pomiędzy dawkami leku można skrócić do 6 godzin, jednak nie można podać leku więcej niż 3 razy w ciągu doby. Jeśli zaś chodzi o środki zawierające paracetamol, to można je podawać maksymalnie 4 razy na dobę, a optymalny odstęp czasu pomiędzy poszczególnymi dawkami powinien wynosić 6 godzin.

Czy ibuprofen i paracetamol można podawać jednocześnie?

W sytuacji, jeśli gorączka nie jest bardzo uciążliwa, wystarcza zazwyczaj podawanie jednego rodzaju leku przeciwgorączkowego, albo ibuprofenu, albo paracetamolu — w zależności od tego, na który środek dziecko lepiej i szybciej reaguje. Zdarzają się jednak takie infekcje, w przebiegu których gorączka jest bardzo wysoka, długo się utrzymuje i nie chce opadać przy standardowym podawaniu leków. Co wtedy można zrobić?

Wówczas leki przeciwgorączkowe można podawać w sposób naprzemienny — ibuprofen na zmianę z paracetamolem co 4 godziny.

Takie postępowanie powoduje, że organizm dziecka wysyca się środkami przeciwgorączkowymi i podwyższona temperatura ciała zaczyna w końcu spadać. Czasami stosuje się jeszcze inne postępowanie — niektóre dzieci dobrze reagują jedynie na podawanie paracetamolu i ibuprofenu w tym samym czasie, podawane dawki leków muszą być wówczas niższe, niż w przypadku dawek leków przeciwgorączkowych podawanych oddzielnie. Na rynku dostępny jest preparat, w którym zawarte jest takie połączenie, jednak dostępny jest on tylko na receptę i trzeba podawać go zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij