Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?
Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na rynku aptecznym dostępny jest szeroki wachlarz leków bez recepty na infekcję i u dzieci. Oferta oparta jest zazwyczaj na dwóch składnikach, czyli ibuprofenie lub paracetamolu. Pomoc dziecku, które podczas gorączki staje się apatyczne, nie chce jeść, jest płaczliwe – po prostu źle się czuje, najczęściej idzie w parze z obawą, czy dany lek nie zaszkodzi dziecku lub czy właściwie dobierzemy jego dawkę.
Kiedy należy zbijać gorączkę?
Większość dzieci dość dobrze toleruje podwyższoną temperaturę ciała. Prawie wszystkie dobrze znoszą gorączkę nieprzekraczającą 38 st. C — można nawet powiedzieć, że to jeszcze nie gorączka, a stan podgorączkowy. Dlatego, jeśli dziecko dobrze się czuje, absolutnie nie ma konieczności, aby przy temperaturze ciała podwyższonej do takiego poziomu podawać mu leki przeciwgorączkowe. Dopiero, kiedy temperatura ciała wzrasta powyżej 38 st. C, dzieci zaczynają czuć się źle — nie mają ochoty na zabawę, stają się bardziej apatyczne i śpiące, nie mają też apetytu, jest to sygnał dla rodzica, że nadszedł ten moment, w którym należy maluchowi podać środki przeciwgorączkowe.
Jakie leki przeciwgorączkowe można podawać dzieciom?
Dla dzieci przeznaczone są dwa rodzaje środków przeciwgorączkowych — jest to ibuprofen oraz paracetamol. Środki te dostępne są w różnych postaciach, można w aptece kupić preparaty przeciwgorączkowe w postaci czopków, syropów, proszku rozpuszczalnego w jamie ustnej czy tabletek przeznaczonych dla starszych dzieci. Dzięki tak dużej gamie leków przeciwgorączkowych każdy rodzic jest w stanie wybrać najlepszy dla swojego dziecka środek, zarówno pod względem działania, jak i pod względem drogi podania i walorów smakowych (w przypadku małych dzieci jest niesłychanie ważne, aby chętnie przyjmowały lekarstwo).
Po podaniu preparatów z metamizolem może dojść do groźnego dla zdrowia wstrząsu anafilaktycznego, zaś po podaniu kwasu acetylosalicylowego może u dziecka rozwinąć się zespół Rey’a. Dlatego preparaty z kwasem acetylosalicylowym są przeznaczone dopiero dla dzieci, które ukończyły 12 rok życia, zaś metamizol stosuje się dopiero po 18. roku życia.
Jak działają leki z paracetamolem i ibuprofenem?
Przede wszystkim, zarówno środki zawierające ibuprofen, jak i paracetamol, mają działanie przeciwgorączkowe i ich zadaniem jest jak najszybciej obniżyć podwyższoną temperaturę ciała u dziecka. Ponadto ibuprofen ma dodatkowo działanie przeciwzapalne, dzięki któremu leki z ibuprofenem wpływają także na skrócenie czasu trwania infekcji. Dodatkowo zarówno paracetamol, jak i ibuprofen działają przeciwbólowo, co również ma duże znaczenie przy infekcji, ponieważ dzieci bardzo często skarżą się na bóle głowy, bóle mięśni, a działanie przeciwbólowe leku będzie im znacząco poprawiało samopoczucie.
Jak dawkować dziecku środki przeciwgorączkowe?
Aby leki przeciwgorączkowe, które podaje się dzieciom skutecznie działały, trzeba je dawkować w przeliczeniu na masę ciała dziecka. Na opakowaniach zawsze podawane są „widełki” dla określonego wieku i masy ciała dzieci zawartej w tym przedziale, jednak są to dawki uśrednione, nie maksymalne. W takiej sytuacji lek przeciwgorączkowy nigdy nie będzie działał do końca we właściwy sposób, jego działanie będzie słabsze, niż przy podaniu dawki maksymalnej.
Jak często można podawać dziecku leki przeciwgorączkowe?
W przypadku ibuprofenu zalecane dawkowanie leku to 3 razy na dobę — leki powinno podawać się co 8 godzin, w razie bardzo wysokiej gorączki odstępy pomiędzy dawkami leku można skrócić do 6 godzin, jednak nie można podać leku więcej niż 3 razy w ciągu doby. Jeśli zaś chodzi o środki zawierające paracetamol, to można je podawać maksymalnie 4 razy na dobę, a optymalny odstęp czasu pomiędzy poszczególnymi dawkami powinien wynosić 6 godzin.
Czy ibuprofen i paracetamol można podawać jednocześnie?
W sytuacji, jeśli gorączka nie jest bardzo uciążliwa, wystarcza zazwyczaj podawanie jednego rodzaju leku przeciwgorączkowego, albo ibuprofenu, albo paracetamolu — w zależności od tego, na który środek dziecko lepiej i szybciej reaguje. Zdarzają się jednak takie infekcje, w przebiegu których gorączka jest bardzo wysoka, długo się utrzymuje i nie chce opadać przy standardowym podawaniu leków. Co wtedy można zrobić?
Takie postępowanie powoduje, że organizm dziecka wysyca się środkami przeciwgorączkowymi i podwyższona temperatura ciała zaczyna w końcu spadać. Czasami stosuje się jeszcze inne postępowanie — niektóre dzieci dobrze reagują jedynie na podawanie paracetamolu i ibuprofenu w tym samym czasie, podawane dawki leków muszą być wówczas niższe, niż w przypadku dawek leków przeciwgorączkowych podawanych oddzielnie. Na rynku dostępny jest preparat, w którym zawarte jest takie połączenie, jednak dostępny jest on tylko na receptę i trzeba podawać go zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.