Migrena u dzieci i młodzieży – jak ją rozpoznać i leczyć?
Katarzyna Gmachowska

Migrena u dzieci i młodzieży – jak ją rozpoznać i leczyć?

Migrenowy ból głowy może dotyczyć dzieci. Oprócz pulsującego, jednostronnego bólu głowy u dziecka mogą występować także inne objawy, są to m.in. wymioty, nadwrażliwość na święto i dźwięki, a także zaburzenia równowagi. Jak rozpoznać migrenę u dziecka? Czym jest migrena brzuszna? W jaki sposób można pomóc dziecku? Podpowiadamy. 

Migrenowy ból głowy jest dolegliwością charakterystyczną zwłaszcza dla młodych kobiet, choć może wystąpić w każdej grupie wiekowej, nawet u najmłodszych dzieci. Charakteryzuje go jednostronny, pulsujący charakter bólu o średnim lub ciężkim nasileniu, który zakłóca codzienną aktywność. Bólowi głowy mogą towarzyszyć nudności i wymioty. W około ¼ przypadków migreny stwierdza się poprzedzającą ból głowy aurę, zazwyczaj wzrokową lub słuchową. Leczenie migren u dzieci polega na podawaniu leków przeciwbólowych oraz unikaniu czynników wyzwalających napady.  

Migrena u dzieci i nastolatków – przyczyny 

Migrena może wystąpić u dziecka w każdym wieku, do 7. roku życia jest częstsza u chłopców, natomiast od 11. roku życia aż do dorosłości występuje trzykrotnie częściej u dziewcząt. Jak dotąd nie udało się dokładnie ustalić przyczyny migreny, przypisuje się jej tło genetyczne. Migrena zazwyczaj przebiega z okresami zaostrzeń i remisji i najczęściej występuje u kobiet w wieku 25–30 lat.  

Do najczęstszych czynników prowokujących wystąpienie napadu migrenowego bólu głowy u dziecka zaliczamy: 

  • głód, 
  • długotrwałe przebywanie w hałasie,
  • stres, zwłaszcza przewlekły, 
  • wysiłek fizyczny, 
  • ekspozycja na światło i zimny wiatr, 
  • długotrwałe oglądanie telewizji lub granie w gry komputerowe,
  • niektóre pokarmy takie jak czekolada, sery żółte i pleśniowe, słodziki z aspartamem, konserwanty (benzoesan i azotany), alkohol, kawa,
  • alergie wziewne i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,  
  • niektóre choroby pasożytnicze, 
  • wady wzroku. 

Objawy migreny u dzieci i młodzieży 

Do typowych objawów migreny u dziecka należą: 

  • pulsujący, jednostronny ból głowy u dziecka o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu, 
  • wymioty,
  • zaburzenia równowagi i chodu, 
  • oczopląs,
  • nadwrażliwość na światło i dźwięki,
  • ból zakłócający codzienną aktywność. 
Dla migrenowego bólu głowy u dziecka charakterystyczne są nawracające epizody pulsującego bólu występującego zazwyczaj jednostronnie, zazwyczaj okolicy czołowo-skroniowej. Ból najczęściej ustępuje w ciągu 48 godzin i towarzyszą mu nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Codzienna aktywność nasila dolegliwości bólowe.  

W około 20% przypadków osób cierpiących na migrenowe bóle głowy może występować aura, która poprzedza dolegliwości bólowe. Aura migrenowa dotyczy najczęściej objawów związanych ze zmysłem wzroku i przyjmuje postać mroczków, halucynacji a także zaburzeń czucia i mowy. Objawy zazwyczaj ustępują w ciągu godziny, po czym pojawia się typowy ból migrenowy. 

Odmiennym typem migreny jest migrena brzuszna, która charakteryzuje się bólem brzucha zlokalizowanym w okolicy okołopępkowej i trwa zazwyczaj od 2 do 72 godzin. Najczęściej występuje u dzieci w wieku 4–10 lat. Bólowi brzucha często towarzyszą wymioty i bladość skóry. 

Do kryteriów diagnostycznych migreny zaliczamy co najmniej 5 epizodów bólu głowy trwającego 2–72 godziny, w których wykluczono inną przyczynę bólu i spełniającego co najmniej dwa z warunków takich jak pulsujący charakter, ból jedno- lub obustronny w okolicy czołowo-skroniowej, umiarkowane lub ciężkie nasilenie, nasilanie dolegliwości bólowych przez codzienną aktywność oraz występowanie wymiotów lub nudności i nadwrażliwości na dźwięk lub światło.  

Polecane dla Ciebie

Leczenie migreny u dzieci i młodzieży  

W przypadku postawienia rozpoznania migreny lekarz może zalecić terapię przeciwbólową przy pomocy leków na migrenę (paracetamol lub ibuprofen). Leki zawierające tryptany można podawać u dzieci od 16. roku życia. Często podaje się także leki przeciwwymiotne, zwłaszcza przy nasilonych nudnościach i wymiotach.  

U dzieci cierpiących na migrenowe bóle głowy częściej stwierdza się zaburzenia zachowania, moczenie nocne, zmiany skórne o podłożu alergicznym, wady wzroku, zwłaszcza krótkowzroczność, astmę oskrzelową, zakażenia pasożytnicze, padaczkę lub nawracające infekcje dróg oddechowych. Celowane leczenie wyżej wymienionych jednostek chorobowych może zmniejszyć częstość napadów migreny.  

W leczeniu migreny ważne jest indywidualne podejście do pacjenta oraz skupienie się na wyeliminowaniu potencjalnych czynników wywołujących napady bólu głowy. Leki przeciwbólowe stosowane w migrenie dobierane są indywidualnie ze względu częstość i nasilenie bólu, stopień ograniczenia normalnego funkcjonowania oraz występowania chorób współistniejących.  

W leczeniu migreny u dzieci ważne są także prawidłowy styl życia oraz wyeliminowanie czynników wywołujących napad migrenowego bólu głowy takich jak stres, hałas, nadmierny wysiłek fizyczny, dietę bogatą w czekoladę, sery, konserwanty, długotrwałe oglądanie telewizji.  

Dieta w bólach migrenowych u dzieci i młodzieży  

W zapobieganiu napadom migreny ważne jest prowadzenie prawidłowego stylu życia. Chcąc zmniejszyć częstość napadów bólu głowy, należy unikać przemęczenia i sytuacji nadmiernego stresu, dbać o higienę snu oraz prawidłową, zdrową dietę. Do pokarmów mających predyspozycję do wywoływania napadów migreny zaliczamy czekoladę, sery dojrzewające i pleśniowe, kawę, alkohol, cytrusy, konserwanty i barwniki spożywcze, produkty marynowane.  

  1. J. Wendorff, M. Tosik, A. Grodzka, Rozpoznanie i ocena przydatności diagnostycznej badań obrazowych mózgu u dzieci hospitalizowanych z powodu bólów głowy, "Przegląd  Pediatryczny", nr 31 2001.
  2. E. W. Dilling-Ostrowska, Standardy postępowania w bólach głowy u dzieci i młodzieży. Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej, "Standardy Medyczne", nr 6 2004.
  3. L. Boćkowski, W. Sobaniec, B, Steinborn, Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w schorzeniach układu nerwowego u dzieci i młodzieży. Bóle głowy, Lublin 2013.
  4. W. Kawalec, R. Grenda, H. Ziółkowska (red.), Pediatria. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij