Migrena u dzieci i młodzieży – jak ją rozpoznać i leczyć?
Katarzyna Gmachowska

Migrena u dzieci i młodzieży – jak ją rozpoznać i leczyć?

Migrenowy ból głowy może dotyczyć dzieci. Oprócz pulsującego, jednostronnego bólu głowy u dziecka mogą występować także inne objawy, są to m.in. wymioty, nadwrażliwość na święto i dźwięki, a także zaburzenia równowagi. Jak rozpoznać migrenę u dziecka? Czym jest migrena brzuszna? W jaki sposób można pomóc dziecku? Podpowiadamy. 

Migrenowy ból głowy jest dolegliwością charakterystyczną zwłaszcza dla młodych kobiet, choć może wystąpić w każdej grupie wiekowej, nawet u najmłodszych dzieci. Charakteryzuje go jednostronny, pulsujący charakter bólu o średnim lub ciężkim nasileniu, który zakłóca codzienną aktywność. Bólowi głowy mogą towarzyszyć nudności i wymioty. W około ¼ przypadków migreny stwierdza się poprzedzającą ból głowy aurę, zazwyczaj wzrokową lub słuchową. Leczenie migren u dzieci polega na podawaniu leków przeciwbólowych oraz unikaniu czynników wyzwalających napady.  

Migrena u dzieci i nastolatków – przyczyny 

Migrena może wystąpić u dziecka w każdym wieku, do 7. roku życia jest częstsza u chłopców, natomiast od 11. roku życia aż do dorosłości występuje trzykrotnie częściej u dziewcząt. Jak dotąd nie udało się dokładnie ustalić przyczyny migreny, przypisuje się jej tło genetyczne. Migrena zazwyczaj przebiega z okresami zaostrzeń i remisji i najczęściej występuje u kobiet w wieku 25–30 lat.  

Do najczęstszych czynników prowokujących wystąpienie napadu migrenowego bólu głowy u dziecka zaliczamy: 

  • głód, 
  • długotrwałe przebywanie w hałasie,
  • stres, zwłaszcza przewlekły, 
  • wysiłek fizyczny, 
  • ekspozycja na światło i zimny wiatr, 
  • długotrwałe oglądanie telewizji lub granie w gry komputerowe,
  • niektóre pokarmy takie jak czekolada, sery żółte i pleśniowe, słodziki z aspartamem, konserwanty (benzoesan i azotany), alkohol, kawa,
  • alergie wziewne i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,  
  • niektóre choroby pasożytnicze, 
  • wady wzroku. 

Objawy migreny u dzieci i młodzieży 

Do typowych objawów migreny u dziecka należą: 

  • pulsujący, jednostronny ból głowy u dziecka o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu, 
  • wymioty,
  • zaburzenia równowagi i chodu, 
  • oczopląs,
  • nadwrażliwość na światło i dźwięki,
  • ból zakłócający codzienną aktywność. 
Dla migrenowego bólu głowy u dziecka charakterystyczne są nawracające epizody pulsującego bólu występującego zazwyczaj jednostronnie, zazwyczaj okolicy czołowo-skroniowej. Ból najczęściej ustępuje w ciągu 48 godzin i towarzyszą mu nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Codzienna aktywność nasila dolegliwości bólowe.  

W około 20% przypadków osób cierpiących na migrenowe bóle głowy może występować aura, która poprzedza dolegliwości bólowe. Aura migrenowa dotyczy najczęściej objawów związanych ze zmysłem wzroku i przyjmuje postać mroczków, halucynacji a także zaburzeń czucia i mowy. Objawy zazwyczaj ustępują w ciągu godziny, po czym pojawia się typowy ból migrenowy. 

Odmiennym typem migreny jest migrena brzuszna, która charakteryzuje się bólem brzucha zlokalizowanym w okolicy okołopępkowej i trwa zazwyczaj od 2 do 72 godzin. Najczęściej występuje u dzieci w wieku 4–10 lat. Bólowi brzucha często towarzyszą wymioty i bladość skóry. 

Do kryteriów diagnostycznych migreny zaliczamy co najmniej 5 epizodów bólu głowy trwającego 2–72 godziny, w których wykluczono inną przyczynę bólu i spełniającego co najmniej dwa z warunków takich jak pulsujący charakter, ból jedno- lub obustronny w okolicy czołowo-skroniowej, umiarkowane lub ciężkie nasilenie, nasilanie dolegliwości bólowych przez codzienną aktywność oraz występowanie wymiotów lub nudności i nadwrażliwości na dźwięk lub światło.  

Powiązane produkty

Leczenie migreny u dzieci i młodzieży  

W przypadku postawienia rozpoznania migreny lekarz może zalecić terapię przeciwbólową przy pomocy leków na migrenę (paracetamol lub ibuprofen). Leki zawierające tryptany można podawać u dzieci od 16. roku życia. Często podaje się także leki przeciwwymiotne, zwłaszcza przy nasilonych nudnościach i wymiotach.  

U dzieci cierpiących na migrenowe bóle głowy częściej stwierdza się zaburzenia zachowania, moczenie nocne, zmiany skórne o podłożu alergicznym, wady wzroku, zwłaszcza krótkowzroczność, astmę oskrzelową, zakażenia pasożytnicze, padaczkę lub nawracające infekcje dróg oddechowych. Celowane leczenie wyżej wymienionych jednostek chorobowych może zmniejszyć częstość napadów migreny.  

W leczeniu migreny ważne jest indywidualne podejście do pacjenta oraz skupienie się na wyeliminowaniu potencjalnych czynników wywołujących napady bólu głowy. Leki przeciwbólowe stosowane w migrenie dobierane są indywidualnie ze względu częstość i nasilenie bólu, stopień ograniczenia normalnego funkcjonowania oraz występowania chorób współistniejących.  

W leczeniu migreny u dzieci ważne są także prawidłowy styl życia oraz wyeliminowanie czynników wywołujących napad migrenowego bólu głowy takich jak stres, hałas, nadmierny wysiłek fizyczny, dietę bogatą w czekoladę, sery, konserwanty, długotrwałe oglądanie telewizji.  

Dieta w bólach migrenowych u dzieci i młodzieży  

W zapobieganiu napadom migreny ważne jest prowadzenie prawidłowego stylu życia. Chcąc zmniejszyć częstość napadów bólu głowy, należy unikać przemęczenia i sytuacji nadmiernego stresu, dbać o higienę snu oraz prawidłową, zdrową dietę. Do pokarmów mających predyspozycję do wywoływania napadów migreny zaliczamy czekoladę, sery dojrzewające i pleśniowe, kawę, alkohol, cytrusy, konserwanty i barwniki spożywcze, produkty marynowane.  

  1. J. Wendorff, M. Tosik, A. Grodzka, Rozpoznanie i ocena przydatności diagnostycznej badań obrazowych mózgu u dzieci hospitalizowanych z powodu bólów głowy, "Przegląd  Pediatryczny", nr 31 2001.
  2. E. W. Dilling-Ostrowska, Standardy postępowania w bólach głowy u dzieci i młodzieży. Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej, "Standardy Medyczne", nr 6 2004.
  3. L. Boćkowski, W. Sobaniec, B, Steinborn, Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w schorzeniach układu nerwowego u dzieci i młodzieży. Bóle głowy, Lublin 2013.
  4. W. Kawalec, R. Grenda, H. Ziółkowska (red.), Pediatria. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl