kobieta z bólem głowy i karku
Ewelina Sochacka

Nowa przyczyna migreny i napięciowego bólu głowy odkryta

Szacuje się, że w Polsce z powodu migreny cierpi około 8 milionów ludzi, a średnio co 3 człowiek na świecie po 35 r.ż. mierzy się z tzw. napięciowymi bólami głowy. Przyczyn obu typów pierwotnego bólu głowy wyróżnia się kilka – stres, obciążenie genetyczne lub czynniki środowiskowe. Właśnie znaleziono kolejną. O czym mowa?

  1. Czym się różnią napięciowe bóle głowy od migreny?
  2. Nowa przyczyna migreny i napięciowego bólu głowy
  3. Jak wyglądało badanie?

Czym się różnią napięciowe bóle głowy od migreny?

Oba rodzaje bólu to tzw. bóle pierwotne głowy (samoistne), czyli takie, które nie występują na skutek urazu czy rozwijającej się w organizmie choroby, jak np. guz mózgu. Nie są także wywołane żadną zmianą w strukturze mózgu. Napięciowe bóle głowy od migreny odróżnia to, że w przypadku migreny mogą się pojawić dodatkowe objawy takie jak nudności i wymioty. Ponadto w migrenie ból jest pulsujący, rozsadzający głowę od środka, czasami obejmuje jedną stronę głowy, ma nawracający charakter. W napięciowym bólu głowy nie spotkamy się z pulsowaniem, ból ma charakter rozlany, obejmujący całą głowę, jest uciskający.

Nowa przyczyna migreny i napięciowego bólu głowy

Dzięki lekarzom ze Szpitala Uniwersyteckiego w Ulm (Niemcy) znaleziono nową (kolejną) prawdopodobną przyczynę pierwotnych bólów głowy – niezdiagnozowane wcześniej problemy z mięśniami szyi, ze szczególnym uwzględnieniem rozwijających się w tej okolicy stanów zapalnych. Badanie nie było wielką metaanalizą, gdyż dotyczyło jedynie 50 osób, z czego 28 z nich cierpiało z powodu bólów napięciowych i/lub migren, a 22 osoby stanowiły grupę kontrolną. Wśród pacjentów, u których rozpoznano zarówno migrenę, jak i napięciowe bóle głowy, zdiagnozowano stany zapalne w mięśniach szyi. Liczba dni z pierwotnym bólem głowy była silnie skorelowana z liczbą dni, w których utrzymywał się stan zapalny w mięśniach szyi, odczuwalny także jako ból.

Powiązane produkty

Jak wyglądało badanie?

W eksperymencie wzięło udział 50 pacjentów w wieku od 20 do 31 lat. 16 z nich cierpiało na napięciowe bóle głowy, 12 towarzyszyły oba rodzaje bólu, czyli zarówno migrena, jak i ból napięciowy. Wszyscy uczestnicy przeszli rezonans magnetyczny (także ci z grupy kontrolnej). Grupa pacjentów z napięciowym bólem głowy i migreną wykazała najwyższe napięcie w mięśniach trapezowych.

Mięsnień czworoboczny trapezowy (łac. musculus trapezius)
Mięsień czworoboczny trapezowy (łac. musculus trapezius)

Podwyższone wartości związane z napięciem mięśni można interpretować jako substytut stanu zapalnego wynikającego z dysfunkcji układu nerwowego i ze zwiększonej wrażliwości włókien nerwowych w obrębie tkanek mięśniowo-powięziowych. Lekarze prowadzący badanie zwrócili uwagę, że nieinwazyjne opcje leczenia, np. masaże powięziowe czy zabiegi osteopatyczne, które są bezpośrednio ukierunkowane na miejsce bólu – mięśnie szyi – mogą być wysoce skuteczne i bezpieczniejsze niż powszechnie stosowane przeciwbólowe leki ogólnoustrojowe.

  1. Common Headaches Tied to Neck Inflammation, RSNA Radiological Society of North America [online] https://press.rsna.org/timssnet/media/pressreleases/14_pr_target.cfm?ID=2475 [dostęp:] 6.12.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak migrena wpływa na ryzyko powikłań ciążowych?

    Wstępne badania mówią o ryzyku większych powikłań w ciąży związanym z występowaniem migreny. Mowa o takich zagrożeniach, jak przedwczesny poród, nadciśnienie ciążowe i stan przedrzucawkowy. Naukowcy odkryli również, że kobiety cierpiące na migrenę z aurą mogą być narażone na nieznacznie wyższe ryzyko pojawienia się stanu przedrzucawkowego niż kobiety z migreną bez aury.

  • Ból głowy – stres, migrena, a może zatoki?

    Zatokowy ból głowy i migrenę łatwo jest pomylić. Obie dolegliwości objawiają się podobnie. Ból pojawia się najczęściej w przedniej części czaszki w okolicy oczodołu i nasila się podczas prostych czynności fizycznych. Jeżeli sam próbujesz postawić diagnozę, statystycznie masz tylko 10 procent szans, żeby zrobić to celnie.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

  • Migreny zwiększają ryzyko komplikacji ciążowych i okołoporodowych

    Intensywny i tępy ból głowy znany jako migrena może być szczególnie niebezpieczny, jeśli wystąpi u kobiety w ciąży. Wówczas istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, spośród których szczególnie często obserwuje się konieczność porodu na drodze cięcia cesarskiego. Badania w tym kierunku prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus.

  • Czy osteopatię można stosować w leczeniu bólów głowy i migren?

    W czasopiśmie BMJ Open opublikowano artykuł przeglądowy oparty na ocenie pięciu badań klinicznych, których autorzy sugerują, że stosowanie technik osteopatycznych może zmniejszać intensywność bólów głowy i poprawiać stan funkcjonalny u osób cierpiących z powodu migren.

  • Napięciowy ból głowy – przyczyny, objawy, diagnostyka. Jak sobie radzić z naczynioruchowymi bólami głowy?

    Napięciowy ból głowy jest najczęściej występującym samoistnym (pierwotnym) bólem głowy. Jego przyczyny nie są do końca poznane, wiadomo natomiast, że różne czynniki, takie jak stres, zmiany pogody, przemęczenie czy odwodnienie mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Naczynioruchowe bóle głowy charakteryzują się dolegliwościami zlokalizowanymi po obu stronach głowy, zazwyczaj w okolicy skroni, o charakterze uciskowym. 

  • Terapia manualna – na czym polega i komu może pomóc ta metoda fizjoterapii?

    Terapia manualna to metoda fizjoterapii wykorzystująca cały wachlarz technik, chwytów i pozycji ułożeniowych pacjenta. W terapii manualnej stosuje się techniki diagnostyczne oraz terapeutyczne w celu wykrycia przyczyn oraz opracowania metod leczenia schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Wskazaniami do terapii manualnej są m. in.: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, rwa kulszowa, bóle mięśni czy bóle głowy.

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij