×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Migreny zwiększają ryzyko komplikacji ciążowych i okołoporodowych

Intensywny i tępy ból głowy znany jako migrena może być szczególnie niebezpieczny, jeśli wystąpi u kobiety w ciąży. Wówczas istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, spośród których szczególnie często obserwuje się konieczność porodu na drodze cięcia cesarskiego. Badania w tym kierunku prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus.

Jak twierdzą jego autorzy, badanie pokazuje, że kobiety ciężarne z migreną częściej mają komplikacje związane z ciążą i porodem niż te, które nie chorują na ten typ dolegliwości. Noworodki, których matki cierpią na migrenę w czasie ciąży, mają również zwiększone ryzyko powikłań, takich jak zaburzenia oddychania i drgawki gorączkowe.

Wysokie ryzyko powikłań na tle migreny

Wśród najczęściej obserwowanych konsekwencji bólów migrenowych u kobiet w ciąży wskazywano zwłaszcza na cięcie cesarskie. Ryzyko porodu tego rodzaju u kobiet z tym problemem rośnie nawet o 25% w stosunku do ciężarnych, które nie doświadczyły migreny. Kobiety w ciąży mogą przyjmować leki przeciwko migrenie, które, jak sugeruje badanie, mogą obniżać ryzyko komplikacji okołoporodowych, jednak wnioski na ten temat nie były jednoznaczne. Niemniej warto rozważyć bezpieczną farmakologię by zminimalizować ryzyko powikłań na tle migrenowym.

Przed rozpoczęciem leczenia należy jednak się upewnić, czy mamy do czynienia stricte z bólem migrenowym, a nie dolegliwością innego rodzaju, która wymaga odmiennego leczenia. Migrena bywa mylona z bólami na tle napięciowym i tzw. klasterowymi bólami głowy, mogącymi trwać nawet kilka tygodni.

Wspomniane badanie, prowadzone na szeroką skalę, ukazało się w piśmie naukowym „Headache”, i zostało przeprowadzone w Klinice Epidemiologii Klinicznej Uniwersytetu Aarhus i Aarhus University Hospital w Danii.

Kobieca przypadłość

Migreny częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, a ich przyczyny pozostają nieznane. Są zaliczane do grona często występujących komplikacji neurologicznych w okresie ciąży i nierzadko właśnie wtedy pojawiają się po raz pierwszy. U kobiet nie będących w ciąży częstym zjawiskiem jest migrena na tle menstruacyjnym, która siłą rzeczy nie występuje po zajściu w ciążę, więc w tym sensie stan ten może doprowadzić do złagodzenia lub wręcz ustania objawów.

W przypadku stwierdzenia migreny przed zaleceniem farmakoterapii należy zacząć od niefarmakologicznych metod leczenia. Obejmują one regularne nawadnianie i posiłki, zdrowy i długi sen, redukcję kofeiny oraz uwzględnienie aktywności fizycznej w planie dnia. Jeśli mimo to ból nie ustanie, najbezpieczniej będzie przepisać leki na bazie paracetamolu. Jeśli ten nie zadziała, zalecany jest ibuprofen, jednak nie w trzecim trymestrze ciąży.

Pomocne w zapobieganiu migrenie lub łagodzeniu jej skutków może być codzienne przyjmowanie 75 mg aspiryny, jednak nie dłużej niż do 36 tygodnia ciąży.

Migrena ciążowa pod specjalnym nadzorem

Wnioski naukowców z Danii potwierdzają te, do których w roku 2016 doszli badacze z Montefiore Medical Center w USA. We wspomnianym badaniu dokonano analizy stanu zdrowia 90 ciężarnych kobiet z ciężką migreną, które były leczone w tym kierunku.

U ponad połowy z nich stwierdzono przynajmniej jedną komplikację towarzysząca ciąży, przy czym najczęstszą był przedwczesny poród – ten fakt dotyczył prawie 30% kobiet z migreną. Ponadto około jedna piąta ciężarnych cierpiących na migrenę doświadczyła stanu przedrzucawkowego oraz urodziło dzieci z hipotrofią, czyli niską masą urodzeniową. Wspomniane częstotliwości występowania komplikacji są co najmniej dwa razy częstsze w porównaniu do kobiet w ciąży, które nie chorują na migrenę. Większość ze wspomnianych kobiet przyjmowała leki w postaci zastrzyków i pigułek, które mogły wpłynąć na ostateczny wynik badania, aczkolwiek jego autorzy nie byli w stanie tego stwierdzić w sposób jednoznaczny.

Wspomniane badanie sugeruje, że kobiety cierpiące na migreny znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka powikłań okołoporodowych, co powinno zostać dostrzeżone zarówno przez personel szpitala, jak i lekarza prowadzącego ciążę. Gdyby jego wyniki znalazły potwierdzenie w badaniu klinicznym prowadzonym na szerszą skalę, pytanie o bóle migrenowe powinno stać się standardem przy wywiadach zdrowotnych prowadzonych z kobietami będącymi w ciąży. Zgodnie z szacunkami, ta dolegliwość dotyka około 15% ciężarnych, choć w wielu wypadkach bycie w ciąży może złagodzić objawy migrenowe.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. N. Skajaa, S. K. Szépligeti, F. Xue i in., Pregnancy, Birth, Neonatal, and Postnatal Neurological Outcomes After Pregnancy With Migraine, „Headache: The Journal of Head and Face Pain”, 59 (6) 2019.
  2. Montefiore Medical Center, Pregnant women with severe migraine may be at increased risk for labor and delivery complications, „ScienceDaily” [online], www.sciencedaily.com/releases/2016/03/160303204003.htm, [dostęp:] 10.07.2019.
  3. S. Jarvis, P. Dassan, Managing migraine in pregnancy, „BMJ” [online], https://doi.org/10.1136/bmj.k80, [dostęp:] 10.07.2019.

Podziel się: