×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Migreny zwiększają ryzyko komplikacji ciążowych i okołoporodowych

Wiele kobiet cierpiących na migreny stwierdza, że liczba i nasilenie tych ciężkich bólów głowy zmniejsza się w czasie ciąży. Badania naukowców z Uniwersytetu w Aarhus sugerują jednak, że migreny są powiązane z podwyższonym ciśnieniem krwi, poronieniami, cięciami cesarskimi, przedwczesnymi porodami i niską masą urodzeniową dzieci.

Jest to udokumentowane w obszernym badaniu, przeprowadzonym w Klinice Epidemiologii Klinicznej Uniwersytetu Aarhus i Aarhus University Hospital w Danii i opublikowanym niedawno w czasopiśmie naukowym „Headache”.

Jak twierdzą autorzy badania, pokazuje ono, że kobiety ciężarne z migreną częściej mają komplikacje związane z ciążą i porodem niż kobiety, które nie chorują na ten typ dolegliwości. Noworodki, których matki cierpią na migrenę w czasie ciąży, mają również zwiększone ryzyko powikłań, takich jak zaburzenia oddychania i drgawki gorączkowe.

Wysokie ryzyko powikłań na tle migreny

Naukowcy biorący udział w badaniu wykorzystali duńskie rejestry zdrowia, aby zidentyfikować ponad 22 000 kobiet ciężarnych z migreną, które miały kontakt ze szpitalem w związku z silnym bólem głowy lub otrzymały co najmniej dwie recepty na leki na migrenę. Tę grupę porównano z około dziesięciokrotnie większą grupą kobiet w ciąży bez znanej migreny.

Jedno z badań wykazało, że ryzyko cięcia cesarskiego jest o 15-25% wyższe u kobiet w ciąży z migreną w porównaniu z kobietami ciężarnymi bez migreny. Około 20% wszystkich urodzeń w Danii odbywa się przez cesarskie cięcie.

Naukowcy wykorzystali te same dane, aby wywnioskować, że leki przeciw migrenie prawdopodobnie zapobiegają niektórym powikłaniom. Radzą jednak, by wyniki ich badań interpretować ostrożnie.

– Badanie nie zostało specjalnie zaprojektowane w celu zbadania tego aspektu. Wykazujemy jednak, że ryzyko powikłań było na ogół niższe dla kobiet w ciąży z migreną, które przyjmowały leki, w porównaniu z kobietami ciężarnymi z migreną, które nie były leczone. Leki przeciwmigrenowe nie są przyczyną powikłań, ale sama migrena. Jest to ważna wiedza dla kobiet w ciąży z migrenami – mówi główny autor badania, Nils Skajaa.

Kobieca przypadłość

Migreny są stosunkowo częste i dotykają dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Ich rzeczywista przyczyna pozostaje nieznana, ale wcześniejsze badania sugerują, że migreny mogą być wywołane przez stres, zmęczenie lub zmiany hormonalne, takie jak ciąża.

Paradoksalnie kobiety w wieku rozrodczym są szczególnie narażone na występowanie migreny. Chociaż doświadczenie pokazuje, że migreny stają się łagodniejsze w czasie ciąży, w tym badaniu podkreślono, że służba zdrowia powinna być szczególnie świadoma zwiększonych potrzeb kobiet w ciąży z migreną, zwłaszcza że w tym stanie farmakologiczne sposoby uśmierzania bólu mogą nie zdać egzaminu.

Migrena ciążowa pod specjalnym nadzorem

Wnioski naukowców z Danii potwierdzają te, do których w roku 2016 doszli badacze z Montefiore Medical Center w USA.

Naukowcy dokonali przeglądu danych pochodzących z 5 lat działalności szpitala i zidentyfikowali 90 kobiet z ciężką migreną, które szukały pomocy w czasie ciąży. Jak się okazało, ponad połowa z nich (54%) miała co najmniej jedną komplikację okołociążową, a prawie 30% kobiet doświadczyło porodu przedwczesnego, w porównaniu do prawie 10% w populacji ogólnej. Ponadto u około 20% kobiet z migreną stwierdzono stan przedrzucawkowy, czyli charakteryzujący się wysokim ciśnieniem krwi, w porównaniu z 5% do 8% w populacji ogólnej. Z kolei 19% kobiet z migreną urodziło dzieci z niską masą urodzeniową, w porównaniu do 8% w populacji ogólnej.

Większość kobiet z migreną (62%) była leczona kombinacją pigułek i leków dożylnych (IV). 76% z nich zażywało paracetamol, podczas gdy 54% otrzymywało dożylnie metoklopramid, lek przepisywany również na nudności, a 54% brało dożylną difenhydraminę, lek przeciwhistaminowy. Nie jest pewne w jaki sposób leki miały związek z wynikami w tym badaniu.

W opinii naukowców wyniki tego badania były szczególnie interesujące, ponieważ ponad połowa kobiet w ciąży z migreną doświadczyła pewnego rodzaju niekorzystnego skutku porodowego, co sugeruje, że te ciąże należy uznać za objęte wysokim ryzykiem powikłań. By jednak móc mówić o tendencji, badania te należy powtórzyć u większej liczby kobiet, w tym u kobiet z migreną, która nie przejawia się ciężkimi atakami podczas ciąży.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. N. Skajaa, S. K. Szépligeti, F. Xue i in., Pregnancy, Birth, Neonatal, and Postnatal Neurological Outcomes After Pregnancy With Migraine, „Headache: The Journal of Head and Face Pain”, 59 (6) 2019.
  2. Montefiore Medical Center, Pregnant women with severe migraine may be at increased risk for labor and delivery complications, „ScienceDaily” [online], www.sciencedaily.com/releases/2016/03/160303204003.htm, [dostęp:] 10.07.2019.

Podziel się: