Które ryby warto przyrządzić na święta?
Katarzyna Szulik

Które ryby warto przyrządzić na święta?

Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

Należy kupować świeże ryby z gładką łuską i jędrnym mięsem. Jeśli są pozbawione wody, prawdopodobnie leżą na stoisku przez dłuższy czas. Warto sięgać po całe okazy, najlepiej średnich rozmiarów, ponieważ nie są wówczas stare lub przekarmione. Można również zaopatrywać się w nie w supermarketach — duża rotacja gwarantuje ich świeżość, a w razie jakichkolwiek wątpliwości sprzedawca ma obowiązek poinformowania klienta o pochodzeniu ryb.

Karp — jedna z najpopularniejszych ryb na wigilijnym stole

Karp jest niekwestionowanym królem Wigilii, mimo że można przebierać w ofertach rybnych stoisk. Siła tradycji często przeważa nad własnymi upodobaniami smakowymi, choć jej początki wciąż są niejasne. Uważa się, że zwyczaj jedzenia karpia pojawił się po II wojnie światowej. Ten gatunek ryb był bardzo łatwy w hodowli, więc zaczęto go uprawiać na szeroką skalę.

Karp jest bardzo zdrowy. Ma niewiele tłuszczu, sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i 6, dużo łatwo przyswajalnego białka, szereg witamin, w tym najwięcej z grupy B, a także kwas foliowy i minerały — miedź, cynk, potas, sód czy fluor.

W pozbyciu się mulistego smaku tej ryby pomoże obłożenie filetów cebulą na całą noc. Po jej zdjęciu delikatne, lekko tłuste mięso można usmażyć na maśle, upiec z dodatkiem czosnku i białego wina lub nadziać farszem z bułki oraz bakalii.

Popularny, zdrowy śledź na święta

Śledź to nieodzowny element świątecznego menu, lecz w przeciwieństwie do karpia, jest częściej jedzony w ciągu roku. Ryba zawiera solidną dawkę kwasów omega-3 i omega-6, które wpływają na obniżenie ciśnienia, wspomagają pracę mózgu oraz eliminują ryzyko powstania zakrzepów. Po śledzia w szczególności powinny sięgać osoby z wysokim poziomem cholesterolu, ponieważ wpływa na jego znaczną redukcję. Mimo że jest tłusty, nie spowoduje przybrania na wadze dzięki obecności potasu, który wspomaga usuwanie wody z organizmu. Zawarta w nim miedź ma działanie przeciwbakteryjne, a kwasy tłuszczowe wspomagają przemianę materii. Jest także cennym źródłem witamin: A, D, E, które zapobiegają łuszczycy, starzeniu się skóry i chronią oczy, a te z grupy B eliminują ryzyko anemii. Jego spożywanie może pomóc w walce z depresją oraz złym nastrojem, ponieważ podnosi poziom serotoniny. Wzmacnia również pamięć i koncentrację.

Na świątecznym stole można zaserwować śledzia w tradycyjnej śmietanie, zalewie winnej lub pomidorowej, w formie rolmopsów w oleju czy też w sposób nietypowy, np. z rodzynkami, chrzanem bądź po japońsku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ta ryba świetnie smakuje po usmażeniu na patelni — warto wypróbować go w tej postaci.

Polecane dla Ciebie

Łosoś świetną rybą na poprawę urody

Łosoś to cenne źródło kwasów omega-3 i omega-6 niezbędnych dla prawidłowej pracy mózgu. Zawiera witaminy z grupy B, przede wszystkim B1, B2 i B6, które chronią wzrok, poprawiają pracę serca i wygląd skóry. Stanowi solidną broń przeciw zmarszczkom, więc wszystkie panie pragnące zachować na długo młody wygląd powinny na stałe włączyć go do swojej diety. Wapń i fosfor przyczyniają się do ochrony kości, potas zapobiega skurczom, a jod poprawia funkcjonowanie tarczycy. Łosoś wpływa także na regulację poziomu cukru we krwi, więc jest idealnym daniem dla diabetyka. Ze względu na to, że łososie żyją w środowisku morskim, mogą zawierać w sobie dużo zanieczyszczeń. Dlatego ten rodzaj ryby nie jest polecany dzieciom i kobietom w ciąży. Warto o tym pamiętać przy wigilijnym stole.

Nie wskazany jest wybór ryby standardowej, a raczej dzikiej — ten rodzaj ryby bywa nieco droższy, ale zdrowszy. Zdecydowanie mniej tłusty jest troć, czyli łosoś bałtycki. Ma inny, znacznie bielszy kolor, jest naturalny i bardzo zdrowy.

Podczas świąt można podać łososia, np. w sosie jogurtowo-koperkowym, w marynacie miodowej, z sosem chrzanowym lub w formie pieczonej.

Sandacz na święta dla osób odchudzających się

Sandacz należy do gatunku ryb chudych, więc z powodzeniem mogą sięgać po niego nawet osoby na diecie. Zawiera kwasy tłuszczowe, które sprzyjają szybszej przemianie materii. Jest szczególnie lubiany ze względu na małą ilość ości. Regularnie spożywany przyczynia się do obniżenia złego cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu, korzystnie wpływa na układ odpornościowy oraz redukuje ryzyko arytmii serca. Zawarty w nim selen spowalnia procesy starzenia i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych. Sandacz obfituje w wapń, który działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, a obecny w nim magnez ma działanie antystresowe oraz antydepresyjne.

W Boże Narodzenie sprawdzi się sandacz pieczony, w galarecie, w warzywach lub w sosie śmietanowym.

Pstrąg zamiast karpia w święta?

Pstrągi należą do jednych z najpopularniejszych ryb w Polsce i coraz częściej zastępują karpia na wigilijnym stole. Zamiana jest bez wątpienia dobra dla zdrowia, ponieważ pod kątem wartości odżywczych mogą konkurować z rybami morskimi, a do tego są mniej tłuste i niskokaloryczne.

Ryby te mają najwięcej kwasów omega-3 spośród wszystkich słodkowodnych i są bogate w kwasy EPA i DHA, dlatego jako jedne z niewielu mogą być elementem stałej diety osób z chorobami układu krążenia. Białko obecne w mięsie pstrąga jest bardzo łatwo przyswajalne, a zawartością dorównuje temu z mięsa. Gamę składników odżywczych uzupełniają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach — A, D i E, a także selen, jod, potas, magnez i wapń.

Pstrąg świetnie smakuje smażony na klarowanym maśle po wcześniejszym obtoczeniu w mące, a także pieczony z nadzieniem maślano-pietruszkowym. Delikatne, rybie mięso to również dobry materiał na farsz do pierogów przyprawionych szałwią, koperkiem i cebulką dymką.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

  • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

    Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij