Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?
Katarzyna Szulik

Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

Ryby: karp czy łosoś?

Wigilia to jedna z niewielu okazji w roku, gdy sięgamy po ryby, a warto pamiętać, że ich mięso należy do najzdrowszych i powinno być stałym składnikiem naszej diety. Kobiety w ciąży i karmiące powinny jeść je do woli pod dwoma warunkami – muszą być przyrządzane właściwie oraz dobrane tak, by nie zawierały szkodliwej rtęci, którą można znaleźć w niektórych gatunkach, takich jak tuńczyk, jesiotr czy okoń czerwony.

Najzdrowsze dla przyszłej i karmiącej mamy będą ryby morskie, bogate w wiele minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego na wigilijnym talerzu powinien znaleźć się np. łosoś, dorsz lub halibut. Dobrym wyborem będzie również tradycyjny karp, który, choć jest nieco uboższy w wartości odżywcze, ma mniej tłuszczu i zawiera cenny kwas foliowy. Fanki śledzika powinny jeść go z umiarem i w wersji bez octu, ale z dużą ilością warzywnych i owocowych dodatków, takich jak jabłko. Dla przyszłych i karmiących mam najlepsze będą ryby pieczone i przyrządzane na parze lub w galarecie. Smażenie jest na cenzurowanym, ponieważ podnosi kaloryczność dań i powoduje, że stają się ciężkostrawne.

Dodatki: kapusta, ale bez grzybów

Żelaznymi pozycjami w wigilijnym menu są również kapusta i grzyby, obecne przede wszystkim w pierogach, uszkach, ale też tradycyjnych kapuśniaczkach serwowanych na Podkarpaciu. W ciąży i w okresie karmienia kapusta, również w wersji kiszonej, jest jak najbardziej wskazana, ponieważ zawiera cenny kwas foliowy, witaminy, błonnik i kwasy organiczne. W parze z grzybami smakuje świetnie, jednak w święta warto ograniczyć ich ilość w diecie.

Grzyby, serwowane w dowolnej formie, są przede wszystkim ciężkostrawne i zawierają znikome ilości składników odżywczych, więc młoda mama w Wigilię może zjeść nieco dla smaku, ale zachowując umiar. Podobnie rzecz ma się z grochem, który zawiera dużo cennego białka, ale może powodować wzdęcia, więc również nie można z nim przesadzać. Wigilijna kapusta powinna mieć formę kiszonki lub surówki, ale raczej nie warzywa duszonego, zwłaszcza na zasmażce, bo również będzie ciężkostrawna.

Polecane dla Ciebie

Barszcz na zdrowie

Spośród tradycyjnych, wigilijnych zup, najlepszy dla mamy w ciąży lub karmiącej będzie postny barszcz z gotowanych buraków przyrządzany na warzywnym wywarze, zakwaszany nie octem, ale sokiem z cytryny bądź jabłek. W tej formie można go jeść (i pić) do woli, ciesząc się dobrodziejstwem buraczków, bogatych między innymi w kwas foliowy oraz przeciwutleniacze. Dobrym wyborem będzie również zupa rybna, czyli lekki wywar na bazie rybich głów z dodatkiem włoszczyzny.  Można go jeść w formie czystego bulionu lub lekko zabielić śmietaną i mąką, choć w tej formie staje się cięższy i bardziej kaloryczny. Ze względów wspomnianych już wcześniej, przyszłe i świeżo upieczone mamy powinny unikać zupy grzybowej, która nie doda im wiele więcej poza kaloriami.

Niech żyją bakalie

Świąteczne przekąski to prawdziwe pole minowe ze względu na potencjalnie uczulające składniki. Alergenem jest zarówno miód będący bazą piernika i pierniczków, jak i zawarte w nich orzechy. Makowiec jest zdradliwy ze względu na opiaty obecne w ziarenkach rośliny, a zdaniem niektórych dietetyków maleństwu szkodzić może również laktoza z mleka zawartego w serniku. W tym kontekście może się wydawać, że młoda mama nie ma czego szukać na świątecznym stole, ale to błędne przekonanie. Warto pamiętać, że składników alergizujących powinno się obawiać tylko, jeśli alergia wystąpiła wśród członków bliskiej rodziny, odrobina maku nie zaszkodzi, a sernik z czystego twarogu to bogate źródło białka i wapnia dla mamy i maleństwa. Dobrym wyborem przy wigilijnym stole będzie staropolski piernik robiony z żytniej mąki, a także drobne pierniczki ozdobione orzechami. Świetnym pomysłem są również desery na bazie bakalii, takie jak kutia. Orzechy są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe i mikroelementy, a migdały wspomagają laktację i będą świetną przekąską. Kutia to jednak bardzo kaloryczny deser, więc mama podczas deseru powinna kierować się zasadą „wszystkiego po trochu”.

Dyskusyjne cytrusy

Kiedyś były rarytasem, a dziś goszczą na naszych stołach przez cały rok, jednak wciąż kojarzymy je ze świętami. Owoce cytrusowe to świetne źródło witamin, więc wydają się idealną przekąską, jednak również należą do alergenów, a ich skórka chłonie szkodliwe elementy ze środowiska, dlatego zdaniem wielu jedzenie pomarańczy i mandarynek przez kobiety w ciąży lub karmiące może im zaszkodzić. W tym wypadku również trzeba zwrócić uwagę, czy alergia tego typu wystąpiła w rodzinie – jeśli tak nie było, jedzenie cytrusów nie powinno szkodzić, ale trzeba koniecznie umyć je  pod ciepłą wodą przez zjedzeniem.

Susz na pragnienie

Wątpliwości zdrowotnych nie pozostawia za to tradycyjny, świąteczny napój, czyli kompot z suszu. Suszone owoce to świetna przekąska dla każdego, również mamy w ciąży lub karmiącej, więc słodki wywar na ich bazie można pić bez wyrzutów sumienia, ale z umiarem, ponieważ spożywany w nadmiarze może dawać efekt przeczyszczający.

W okresie ciąży i karmienia piersią bardzo ważną sprawą jest właściwa dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników pokarmowych zarówno mamie, jak i maluszkowi. W okresie Świąt na wszystkie mamy czeka wiele pokus, jednak należy pamiętać o tym, że niektóre potrawy, pomimo tego że są pyszne, mogą przyczynić się do złego samopoczucia mamy i dziecka. Dlatego przy świątecznym stole należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij