Ból głowy – stres, migrena, a może zatoki?
Paulina Trofimiec

Ból głowy – stres, migrena, a może zatoki?

Zatokowy ból głowy i migrenę łatwo jest pomylić. Obie dolegliwości objawiają się podobnie. Ból pojawia się najczęściej w przedniej części czaszki w okolicy oczodołu i nasila się podczas prostych czynności fizycznych. Jeżeli sam próbujesz postawić diagnozę, statystycznie masz tylko 10 procent szans, żeby zrobić to celnie.

Ból głowy – napięciowy, migrenowy czy od zatok?

Amerykańskie badania przeprowadzone na szeroką skalę (American Migraine Study II) pokazały bardzo interesującą zależność dotyczącą naszej percepcji zatokowego bólu głowy i migreny. Połowa z blisko 30 tys. przebadanych źle zdiagnozowała swój ból głowy jako zatokowy. W rzeczywistości cierpieli na migrenę. Nie ma w tym nic dziwnego. Ze wszystkich stron, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, media podsuwają nam reklamy medykamentów na ból zatok. Żyjemy w przeświadczeniu, że ten typ bólu głowy jest powszechny i w każdej chwili może dotknąć i nas.

Prawdziwe zapalenie zatok przynosowych połączone z zapaleniem błony śluzowej nosa, po łacinie nazywane też niekiedy rhinosinusitis, jest rzadsze niż migrena i występuje jako niechciany dodatek do wirusowej lub bakteryjnej infekcji. Głównymi objawami są gęsty, zabarwiony wysięk z nosa, dysfunkcja węchu, ból w okolicach twarzy i ból głowy właśnie. Ale badania udowadniają, że niekiedy oznakom zwykłej migreny mogą towarzyszyć objawy pojawiające się w trakcie zapalenia zatok. W jednym z badań 45 proc. pacjentów z migreną miało albo cieknący nos (jednak wydzielina jest przezroczysta!), albo łzawiące oczy. Oczywiście nie były to dolegliwości wywołane ani bakteryjnie, ani wirusowo i ustały wraz z migreną. Winowajcą tego fałszerstwa jest ból w przedniej części twarzy, który pobudza nerwy, co wywołuje właśnie reakcje charakterystyczne dla zapalenia zatok. Jak więc odróżnić ból zatokowy od migreny?

3 pytania o migrenę

Żeby poprawnie zdiagnozować migrenę lub zapalenie zatok, warto najpierw zadać sobie kilka podstawowych pytań. Po pierwsze: czy w ciągu ostatnich trzech miesięcy pojawiały się bóle głowy, które uniemożliwiały normalne funkcjonowanie; czy z powodu bólu głowy zdarzyło Ci się zostać w domu? Po drugie: czy bólom głowy towarzyszą nudności? I na końcu: czy odczuwasz światłowstręt? Jeśli spełniasz dwa z trzech kryteriów, prawdopodobieństwo, że odczuwasz migrenowy, a nie zatokowy ból głowy, sięga aż 93 procent. Jeśli na wszystkie trzy pytania odpowiedź była twierdząca, prawdopodobieństwo, że przyczyną bólu są zatoki, spada do 2 procent.

Przeczytaj więcej na temat przyczyn i metod leczenia migreny.

Jednak chyba najważniejszym testem jest samopoczucie – zatokowy ból głowy raczej nigdy nie sprawi, że zostaniesz w domu. Wprawdzie obniżone samopoczucie, zatkany i nabrzmiały nos nie pozwolą Ci funkcjonować na najwyższych obrotach, ale ból w obrębie twarzy nie będzie obezwładniający. Migrena ma to do siebie, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i przy nasilonych objawach nie jesteśmy w stanie zrobić nic innego, niż położyć się pod kocem.

Powiązane produkty

Diagnoza pierwszym krokiem do wyleczenia

Kiedy już wiemy, co jest przyczyną bólu głowy, łatwiej nam z nim walczyć. Postępowanie w przypadku zapalenia zatok jest zupełnie inne niż w trakcie migreny, co więcej – wybranie terapii zatokowej zamiast migrenowej może pogorszyć ból.

Zacznijmy od leczenia zapalenia zatok. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że napięcie w okolicy oczodołów i czoła jest natury fizycznej. Gęsta wydzielina zalega w zatokach, a opuchnięte błony śluzowe uniemożliwiają jej wypłynięcie. Wówczas najlepiej sprawdzą się spraye zmniejszające obrzęk błony śluzowej oraz leki rozrzedzające wydzielinę śluzową. Warto też płukać zatoki roztworem soli fizjologicznej. Co ciekawe, ulgę może przynieść masaż, który najlepiej zacząć w okolicy czoła i delikatnie przesuwać palcami w kierunku ujścia nosa, zahaczając po drodze o policzki. Oczywiście jako terapię uzupełniającą można stosować leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), czyli np. zawierające ibuprofen, aspirynę czy diklofenak.

Sprawdź, jak poprawnie płukać zatoki.

W leczeniu słabych migren stosuje się na ogół zwykłe leki przeciwbólowe. Ich działanie nie jest zbyt silne i nie zawsze przynosi ulgę, a ich nadużywanie może być nawet szkodliwe! Leczenie tego typu bólu głowy powinno polegać przede wszystkim na zmniejszeniu liczby epizodów migrenowych i czasu ich trwania. A to można osiągnąć jedynie przez rozpoznanie i eliminację przyczyny ból wywołującej.

Stres czy przeziębienie?

Chroniczny stres obniża odporność – to fakt. Organizm ciągle funkcjonujący w stanie zwiększonej gotowości nie jest w stanie odpowiednio zareagować na bakterie i wirusy przedostające się do organizmu. Jednak oprócz zwiększania prawdopodobieństwa złapania wirusa czy bakterii w trakcie gorącego okresu w pracy, sesji czy gwałtownych zmian w życiu prywatnym, stres znany jest również z tego, że wywołuje migreny.

Stres jest ważnym czynnikiem wywołującym napięciowe bóle głowy oraz migreny, a osoby emocjonalne są w grupie ryzyka. W jaki sposób wywołuje objawy neurologiczne? Gdy się stresujemy, nasz mózg uwalnia cały zestaw związków chemicznych, które mają za zadanie pomóc nam uporać się z zagrożeniem. Światło naczyń krwionośnych natychmiast się powiększa, serce zaczyna pompować więcej krwi, co może prowadzić do bólu głowy. Towarzyszące stresującym sytuacjom zmęczenie, niepokój, podekscytowanie będą potęgować to uczucie. Stres może wywoływać migrenę, a chroniczny ból zwiększa poziom kortyzolu we krwi – koło się zamyka.

Jeżeli ciało przyzwyczai się do ciągłego stresu, to weekendowe odprężenie albo odsypianie nie przyniesie ulgi. Wręcz przeciwnie – takie momenty zrelaksowania, szczególnie gdy towarzyszy im zbyt długi sen, również mogą wywoływać migrenę. W tym przypadku jedynym sposobem na trwałe pozbycie się bólu jest zredukowanie stresu w codziennym życiu i stabilizacja emocjonalna.

Migrena, zatokowy ból głowy, przeziębienie czy stres – szczególnie w okresie jesienno-zimowym łatwo o błędną diagnozę. Jeżeli nie masz pewności, co Ci dolega, a dolegliwości nie mijają, zamiast faszerować się bez końca lekami przeciwbólowymi na własną rękę, lepiej po prostu zgłoś się do lekarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij