Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?
Paulina Trofimiec

Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

Ciąża to czas intensywnych wizyt u lekarza ginekologa. Ostatnie tygodnie nie są pod tym względem wyjątkiem. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) opracowało listę obowiązkowych badań dla każdego etapu. To powszechnie akceptowany standard opieki medycznej dla zdrowych kobiet, których ciąża przebiega bez komplikacji. Lekarz, oceniając zdrowie ciężarnej na bieżąco, może zlecić dodatkowe analizy przed porodem. Oprócz badań kobieta powinna również przygotować komplet dokumentów, które będą podstawą przy przyjęciu do szpitala. 

Badania przed porodem — USG

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników przy prawidłowym przebiegu ciąży powinno się wykonać 4 badania USG (3 obowiązkowe i 1 zalecane) — do 10. tygodnia, między 11. a 14. tygodniem, między 18. a 22. oraz po 30. tygodniu ciąży.

Każde badanie różni się zakresem. W ostatnim etapie ciąży przede wszystkim ocenia się, czy rozwój płodu przebiega prawidłowo. Dokonuje się pomiarów, stwierdza się prawidłowość rozwinięcia poszczególnych części ciała, ocenia lokalizację łożyska oraz stopień jego dojrzałości, ilość płynu owodniowego, stan pępowiny i liczbę naczyń krwionośnych. Ostatnie badanie dostarcza także cennych informacji na temat ułożenia dziecka, jego masy oraz łożyska. Są to niezbędne dane do ustalenia rodzaju porodu.

KTG — jedno z podstawowych badań przed porodem

KTG, czyli kardiotokografia to podstawowe badanie w ostatnich tygodniach życia płodowego. Dzięki niemu można zbadać m.in. czynność serca płodu. Wynik ten zestawia się z jego ruchliwością oraz aktywnością skurczową macicy i tym samym ocenia się stan dziecka. Kardiotokografia wykonana w ostatnich tygodniach ciąży, a także po terminie jest podstawowym narzędziem pozwalającym na taki monitoring. Obowiązkowo, według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, badanie powinno być przeprowadzane po 40. tygodniu ciąży i powtarzane, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Powiązane produkty

Mocz i morfologia — ważne badania przed porodem

Według standardów opieki okołoporodowej morfologię należy wykonać 5 razy, jeżeli ciąża przebiega bez komplikacji. Ostatnia wypada między 38. a 39. tygodniem. To podstawowe badanie profilaktyczne, które służy wykryciu anemii, stanów zapalnych (tu także wskazane badanie CRP), infekcji i innych nieprawidłowości mogących rozwijać się w ciele. W szczególności istotny jest wynik WBC (leukocytów). Ich liczba zwiększa się w odpowiedzi na obecność bakterii oraz wirusów, co świadczy o stanie zapalnym w organizmie. Istotnym parametrem dla ciężarnej kobiety jest również liczba PLT, czyli trombocytów (płytek krwi). To one odpowiadają za jej krzepnięcie, a ich obniżone stężenie przed porodem zwiększa ryzyko wystąpienia krwotoku. Dlatego tak częsta morfologia jest niezbędna w czasie trwania ciąży i w jej ostatnich tygodniach.

Badanie ogólne moczu powinno być wykonywane po 33. tygodniu ciąży 2 razy — między 33. a 37. tygodniem oraz tuż przed porodem. To kolejne badanie profilaktyczne, które w trakcie trwania całej ciąży jest realizowane aż 7 razy. Pozwala na wczesne wykrycie chorób mogących być niebezpiecznymi dla płodu. 

Badania przed porodem — GBS, HIV, WR, HBs

Za tymi tajemniczo brzmiącymi akronimami kryją się badania, które kobieta powinna obowiązkowo wykonać między 33. a 37. tygodniem ciąży. Są niezbędne do przyjęcia do szpitala. Należy mieć je w swojej dokumentacji medycznej. Ujemne wyniki tych badań są gwarancją, że dziecko nie zarazi się niczym w trakcie porodu w wyniku kontaktu z krwią matki. 

GBS to badanie polegające na stwierdzeniu obecności paciorkowców z grupy B poprzez pobranie wymazu z pochwy. Wykonuje się je u wszystkich kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Paciorkowce z tej grupy niekiedy przedostają się do pochwy, lecz nie dają żadnych objawów. Nie są niebezpieczne dla kobiet, natomiast u noworodków mogą spowodować zapalenie płuc, opon mózgowych, a nawet sepsę.

HBs to antygen, który wskazuje na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Wynik ujemny pozwala na standardowe postępowanie z noworodkiem i zaszczepienie go szczepionką przeciwko WZW typu B.

Zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów jest również badanie na obecność wirusa HIV, a także WR (aktualnie badanie VDRL, w kierunku kiły) w szczególności dla kobiet ze zwiększonym ryzykiem populacyjnym.

Świadczenia profilaktyczne przed porodem

Oprócz tego, że wizyty u lekarza w ostatnich tygodniach odbywają się częściej, nie odbiegają od tych, które są przeprowadzane standardowo. Lekarz realizuje badanie ogólne, położnicze, ocenia czynność serca płodu, mierzy ciśnienie, waży i mierzy kobietę. Dodatkowo między 33. a 37. tygodniem ciąży powinien wykonać badanie piersi, ocenić pH wydzieliny pochwowej, wymiary miednicy oraz badanie we wzierniku i zestawione. To ostatnie przeprowadza również po 40. tygodniu ciąży.

Z czym do szpitala? — badania do porodu

Zanim ciężarna trafi na porodówkę, powinna upewnić się, że ma komplet badań, które są wymagane podczas przyjęcia do szpitala. Oprócz dowodu osobistego należy zabrać dokumentację medyczną przebiegu ciąży, w tym: 

  • zaświadczenia o grupie krwi — konieczny jest oryginał z numerem PESEL, 
  • wynik ostatniego USG z pomiarem masy ciała, 
  • wynik ostatniej morfologii, 
  • wyniki HBs, GBS, HIV, WR,
  • kartę ciąży.

Jeżeli kobieta cierpi na przewlekłe choroby lub ciąża przebiegała z komplikacjami, należy dołączyć pozostałe dokumenty, które w pełni poinformują lekarzy o stanie zdrowia ciężarnej.

  1. Rekomendacje Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, „Ginekologia po Dyplomie” 2006, s. 59-66.
     

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij