Kobieta w ciąży ogląda zapis badania USG
Maciej Toczek

USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

USG to metoda obrazowania z wyboru u kobiet ciężarnych. Ze względu na dużą dostępność, stosunkowo niski koszt wykonania oraz ilość informacji, które dostarcza, jest jednym z kluczowych badań w trakcie trwania ciąży. Co może pokazać USG oraz czy jest ono bezpieczne?

 1. Co to jest badanie USG w ciąży? Co może pokazać USG?
 2. Rodzaje USG w ciąży
 3. Ile razy robi się USG w ciąży? Czy na każdej wizycie przeprowadza się badanie?
 4. Jak wygląda USG w ciąży?
 5. USG w ciąży – cena, refundacja i bezpieczeństwo badania

Co to jest badanie USG w ciąży? Co może pokazać USG?

USG, czyli inaczej ultrasonografia, to metoda obrazowania wykorzystująca niesłyszalne dla ludzkiego ucha fale akustyczne. Fale te, odbijając się od różnego rodzaju struktur wewnątrz organizmu, wracają do głowicy z różną prędkością, co finalnie skutkuje uzyskaniem charakterystycznego obrazu na monitorze aparatu USG. Dzięki tej metodzie możliwa jest bezinwazyjna ocena nie tylko płodu, ale również łożyska czy szyjki macicy pod kątem potencjalnych nieprawidłowości. W przypadku dziecka badanie USG pozwala, w zależności od wieku ciążowego, na ocenę:

 • narządów wewnętrznych, takich jak płuca, serce, nerki, trzewia czy też mózg pod kątem występowania wad wrodzonych;
 • budowy anatomicznej struktur kostnych, co ma szczególne znaczenie przy obserwacji kości nosowej w trakcie trwania USG I trymestru, gdyż jest to jeden z czynników predykcyjnych wystąpienia u płodu tzw. aberracji chromosomowych;
 • obecności wad serca lub nieprawidłowości w obrębie wielkich naczyń krwionośnych;
 • ilości płodów oraz zdefiniowanie ciąży jako wielopłodowej lub pojedynczej;
 • ryzyka aberracji chromosomowych, czyli nieprawidłowych ilości chromosomów w komórkach ciała dziecka i wystąpienia zespołów, takich jak zespół Edwardsa czy Downa. W tym celu ginekolog wykonuje pomiary nie tylko kości nosowej, ale również przezierności karkowej oraz tętna płodu.
Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, jak wygląda badanie przezierności karkowej.

USG w ciąży dostarcza zatem wielu cennych informacji, które pozwolić mogą na wychwycenie potencjalnych nieprawidłowości jeszcze na etapie trwania ciąży i dokładne zaplanowanie porodu w celu minimalizacji ryzyka zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka.

Rodzaje USG w ciąży

W trakcie trwania ciąży wykonywane są dwa rodzaje tego badania – USG przezpochwowe (transwaginalne) oraz przez powłoki brzuszne. Pierwsze z wymienionych używane jest najczęściej w przypadku ciąż do 10. tygodnia oraz do wykonywania pomiarów długości szyjki macicy. Pozostałe badania, a więc USG genetyczne, połówkowe oraz III trymestru, wykonywane są przez brzuch, gdyż umożliwia to najdokładniejsze obrazowanie macicy wraz ze znajdującym się wewnątrz płodem.

Ile razy robi się USG w ciąży? Czy na każdej wizycie przeprowadza się badanie?

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) każda ciężarna musi mieć wykonane przynajmniej 3 badania USG. Są to: USG genetyczne, USG połówkowe i USG III trymestru. Do częstych badań obrazowych należy również USG wykonywane do 10. tygodnia trwania ciąży, a więc niedługo po otrzymaniu pozytywnego testu ciążowego. Jako jedyne wykonywane jest za pomocą sondy dopochwowej, co pozwala na dokładne uwidocznienie pęcherzyka ciążowego. Oczywiście wielu ginekologów prowadzących ciąże rutynowo wykonuje badanie USG na każdej wizycie kontrolnej. Nie jest to jednak wymagane, a badanie takie jest krótsze i znacznie mniej dokładne niż wspomniane wcześniej i zalecane USG przez PTGiP.

Polecane dla Ciebie

Jak wygląda USG w ciąży?

Przebieg USG w ciąży zależy przede wszystkim od jej zaawansowania. Pierwsze badanie ultrasonograficzne wykonywane przed ukończeniem 10. tygodnia ciąży przeprowadzane jest sondą dopochwową. Oznacza to, że lekarz ginekolog wprowadza sondę aparatu USG przez pochwę, aby w ten sposób uwidocznić jamę macicy oraz znajdujący się w jej wnętrzu pęcherzyk ciążowy. Badania USG wykonywane na późniejszych etapach ciąży odbywają się przez powłoki brzuszne. Jest to tradycyjny sposób, kiedy to lekarz przystawia głowicę USG do brzucha ciężarnej i obserwuje rozwijający się płód, a także ocenia pozostałe struktury, takie jak macica czy łożysko.

USG w ciąży – cena, refundacja i bezpieczeństwo badania

USG jest badaniem bezpiecznym zarówno dla dziecka, jak i kobiety ciężarnej. Nie wykorzystuje ono szkodliwych dla intensywnie dzielących się komórek promieni rentgenowskich, a jedynie fale akustyczne niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Żadna dostępna praca naukowa nie wykazała również potencjalnie szkodliwego wpływu na rozwój płodu. Z tego względu badanie USG uznawane jest za złoty standard w przypadku diagnostyki obrazowej kobiet ciężarnych.

Kluczowe dla diagnostyki prenatalnej USG, a więc genetyczne, połówkowe oraz III trymestru, nie są standardowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt ich wykonania waha się między 200 a 350 złotych i zależy przede wszystkim od miasta, a także lekarza, który będzie wykonywał to badanie. Nie należy jednak oszczędzać na tego typu badaniu, gdyż dobrze wykonane dostarcza wielu cennych informacji na temat dobrostanu oraz rozwoju płodu. Warto również, aby lekarz je wykonujący posiadał certyfikaty poświadczające posiadane umiejętności.

W Polsce istnieje program, który pozwala na wykonanie bezpłatnych badań diagnostycznych w ciąży, w tym najważniejszych badań USG. Aby z niego skorzystać, należy spełniać przynajmniej jedno z wymienionych kryteriów:

 • ukończony 35. rok życia,
 • wystąpienie aberracji chromosomowej w poprzedniej ciąży,
 • stwierdzenie u kobiety lub u ojca dziecka strukturalnych aberracji chromosomowych,
 • stwierdzenie u kobiety znacznie wyższego niż populacyjnie ryzyka urodzenia dziecka z wadą wrodzoną.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

  Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

 • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

  Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

 • Rozwój wcześniaka – jak wygląda? Na co należy zwrócić uwagę?

  Wcześniak jest dzieckiem, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Objawy wcześniactwa związane są przede wszystkim z niewystarczającym rozwinięciem układu oddechowego i problemami z wymianą gazową od pierwszych chwil życia. Dzieci urodzone przedwcześnie są grupą niezwykle heterogenną. Kilogramowy wcześniak zmagać się będzie najczęściej z innymi problemami niż noworodek, któremu do akceptowalnej wagi – 2500 g – zabrakło kilkudziesięciu gramów. Jak wygląda prawidłowy rozwój wcześniaka? Na jakie niepokojące objawy powinni zwrócić uwagę rodzice?

 • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

  Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

 • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

  Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

 • Objawy chorób serca u dzieci

  Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

 • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

  Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij