Kobieta w ciąży ogląda zapis badania USG
Maciej Toczek

USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

USG to metoda obrazowania z wyboru u kobiet ciężarnych. Ze względu na dużą dostępność, stosunkowo niski koszt wykonania oraz ilość informacji, które dostarcza, jest jednym z kluczowych badań w trakcie trwania ciąży. Co może pokazać USG oraz czy jest ono bezpieczne?

  1. Co to jest badanie USG w ciąży? Co może pokazać USG?
  2. Rodzaje USG w ciąży
  3. Ile razy robi się USG w ciąży? Czy na każdej wizycie przeprowadza się badanie?
  4. Jak wygląda USG w ciąży?
  5. USG w ciąży – cena, refundacja i bezpieczeństwo badania

Co to jest badanie USG w ciąży? Co może pokazać USG?

USG, czyli inaczej ultrasonografia, to metoda obrazowania wykorzystująca niesłyszalne dla ludzkiego ucha fale akustyczne. Fale te, odbijając się od różnego rodzaju struktur wewnątrz organizmu, wracają do głowicy z różną prędkością, co finalnie skutkuje uzyskaniem charakterystycznego obrazu na monitorze aparatu USG. Dzięki tej metodzie możliwa jest bezinwazyjna ocena nie tylko płodu, ale również łożyska czy szyjki macicy pod kątem potencjalnych nieprawidłowości. W przypadku dziecka badanie USG pozwala, w zależności od wieku ciążowego, na ocenę:

  • narządów wewnętrznych, takich jak płuca, serce, nerki, trzewia czy też mózg pod kątem występowania wad wrodzonych;
  • budowy anatomicznej struktur kostnych, co ma szczególne znaczenie przy obserwacji kości nosowej w trakcie trwania USG I trymestru, gdyż jest to jeden z czynników predykcyjnych wystąpienia u płodu tzw. aberracji chromosomowych;
  • obecności wad serca lub nieprawidłowości w obrębie wielkich naczyń krwionośnych;
  • ilości płodów oraz zdefiniowanie ciąży jako wielopłodowej lub pojedynczej;
  • ryzyka aberracji chromosomowych, czyli nieprawidłowych ilości chromosomów w komórkach ciała dziecka i wystąpienia zespołów, takich jak zespół Edwardsa czy Downa. W tym celu ginekolog wykonuje pomiary nie tylko kości nosowej, ale również przezierności karkowej oraz tętna płodu.
Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, jak wygląda badanie przezierności karkowej.

USG w ciąży dostarcza zatem wielu cennych informacji, które pozwolić mogą na wychwycenie potencjalnych nieprawidłowości jeszcze na etapie trwania ciąży i dokładne zaplanowanie porodu w celu minimalizacji ryzyka zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka.

Rodzaje USG w ciąży

W trakcie trwania ciąży wykonywane są dwa rodzaje tego badania – USG przezpochwowe (transwaginalne) oraz przez powłoki brzuszne. Pierwsze z wymienionych używane jest najczęściej w przypadku ciąż do 10. tygodnia oraz do wykonywania pomiarów długości szyjki macicy. Pozostałe badania, a więc USG genetyczne, połówkowe oraz III trymestru, wykonywane są przez brzuch, gdyż umożliwia to najdokładniejsze obrazowanie macicy wraz ze znajdującym się wewnątrz płodem.

Ile razy robi się USG w ciąży? Czy na każdej wizycie przeprowadza się badanie?

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) każda ciężarna musi mieć wykonane przynajmniej 3 badania USG. Są to: USG genetyczne, USG połówkowe i USG III trymestru. Do częstych badań obrazowych należy również USG wykonywane do 10. tygodnia trwania ciąży, a więc niedługo po otrzymaniu pozytywnego testu ciążowego. Jako jedyne wykonywane jest za pomocą sondy dopochwowej, co pozwala na dokładne uwidocznienie pęcherzyka ciążowego. Oczywiście wielu ginekologów prowadzących ciąże rutynowo wykonuje badanie USG na każdej wizycie kontrolnej. Nie jest to jednak wymagane, a badanie takie jest krótsze i znacznie mniej dokładne niż wspomniane wcześniej i zalecane USG przez PTGiP.

Powiązane produkty

Jak wygląda USG w ciąży?

Przebieg USG w ciąży zależy przede wszystkim od jej zaawansowania. Pierwsze badanie ultrasonograficzne wykonywane przed ukończeniem 10. tygodnia ciąży przeprowadzane jest sondą dopochwową. Oznacza to, że lekarz ginekolog wprowadza sondę aparatu USG przez pochwę, aby w ten sposób uwidocznić jamę macicy oraz znajdujący się w jej wnętrzu pęcherzyk ciążowy. Badania USG wykonywane na późniejszych etapach ciąży odbywają się przez powłoki brzuszne. Jest to tradycyjny sposób, kiedy to lekarz przystawia głowicę USG do brzucha ciężarnej i obserwuje rozwijający się płód, a także ocenia pozostałe struktury, takie jak macica czy łożysko.

USG w ciąży – cena, refundacja i bezpieczeństwo badania

USG jest badaniem bezpiecznym zarówno dla dziecka, jak i kobiety ciężarnej. Nie wykorzystuje ono szkodliwych dla intensywnie dzielących się komórek promieni rentgenowskich, a jedynie fale akustyczne niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Żadna dostępna praca naukowa nie wykazała również potencjalnie szkodliwego wpływu na rozwój płodu. Z tego względu badanie USG uznawane jest za złoty standard w przypadku diagnostyki obrazowej kobiet ciężarnych.

Kluczowe dla diagnostyki prenatalnej USG, a więc genetyczne, połówkowe oraz III trymestru, nie są standardowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt ich wykonania waha się między 200 a 350 złotych i zależy przede wszystkim od miasta, a także lekarza, który będzie wykonywał to badanie. Nie należy jednak oszczędzać na tego typu badaniu, gdyż dobrze wykonane dostarcza wielu cennych informacji na temat dobrostanu oraz rozwoju płodu. Warto również, aby lekarz je wykonujący posiadał certyfikaty poświadczające posiadane umiejętności.

W Polsce istnieje program, który pozwala na wykonanie bezpłatnych badań diagnostycznych w ciąży, w tym najważniejszych badań USG. Aby z niego skorzystać, należy spełniać przynajmniej jedno z wymienionych kryteriów:

  • ukończony 35. rok życia,
  • wystąpienie aberracji chromosomowej w poprzedniej ciąży,
  • stwierdzenie u kobiety lub u ojca dziecka strukturalnych aberracji chromosomowych,
  • stwierdzenie u kobiety znacznie wyższego niż populacyjnie ryzyka urodzenia dziecka z wadą wrodzoną.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl