kobieta sprawdza czy grzejnik jest ciepły
Arkadiusz Dąbek

Ekstremalnie gorące i zimne dni związane ze zgonami z powodu zaburzeń w układzie krążenia

Jedno z najnowszych międzynarodowych badań wykazało, że ekstremalne temperatury były głównym czynnikiem większej liczby zgonów w wyniku niewydolności serca w porównaniu z innymi chorobami serca.

Ogromne skoki temperatury, zarówno w górę, jak i w dół, są związane z wyższym ryzykiem śmierci pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi, takimi jak choroba niedokrwienna serca, udar, niewydolność serca i arytmia – takie wnioski płyną z badania opublikowanego w czasopiśmie „Circulation” należącym do American Heart Association (Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne).

Niewydolność serca stanowi największy odsetek zgonów powiązanych z ekstremalnymi temperaturami

Barrak Alahmad, doktor medycyny i pracownik naukowy w Harvard T.H. Chan School of Public Health na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie, stwierdził, że odkrycie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi i inne, to ogromny sukces w dziedzinie zdrowia publicznego. Jednak obecnym wyzwaniem dla medycyny jest określenie, jak zmieniające się środowisko wpływa na nasze zdrowie i jakie może mieć dla nas konsekwencje.

W jego najnowszym badaniu wykazano, że niewydolność serca stanowiła największy odsetek zgonów związanych z wyjątkowo wysokimi i niskimi temperaturami.

Jak przebiegało badanie?

Badacze przeanalizowali, jak ekstremalne temperatury wpływają na choroby serca – główną przyczynę śmierci na świecie. Sprawdzili dane dotyczące ponad 32 milionów zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w 567 miastach w 27 krajach na pięciu kontynentach w latach 1979–2019 dostarczone przez MCC Collaborative Research Network – konsorcjum epidemiologów, biostatystyków i klimatologów badających wpływ czynników środowiskowych na śmiertelność z powodu chorób.

Powiązane produkty

Jeden na sto zgonów z powodów sercowo-naczyniowych powiązany z dniami z ekstremalnymi temperaturami

Naukowcy odkryli, że na każde 1000 zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych w dni ekstremalnie upalne przypadły 2,2 dodatkowe zgony, a w dni ekstremalnie zimne 9,1. Najwięcej dodatkowych zgonów stwierdzono u osób z niewydolnością serca, gdzie było to odpowiednio 2,6 nadmiarowych śmierci w dni ekstremalnie upalne i 12,8 w dni ekstremalnie zimne.

Według jednego z badaczy, dr. Haithama Khraishaha, jeden na sto zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych można przypisać dniom z ekstremalnymi temperaturami, a wpływ temperatury był bardziej widoczny w przypadku śmierci związanych z niewydolnością serca.

Przyczyny tego zjawiska nie są jasne, ale naukowcy mówią o mechanizmie związanym z postępującym charakterem niewydolności serca, który czyni pacjentów podatnymi na wpływ temperatury.

To istotne odkrycie, biorąc pod uwagę, że 25% pacjentów z niewydolnością serca powraca do szpitala w ciągu 30 dni po wypisie, a jedynie 20% przeżywa 10 lat po postawieniu diagnozy. Sprawdź na DOZ.pl: Preparaty wzmacniające serce

Skrajne temperatury niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby serca i naczyń krwionośnych

Naukowcy wskazują, że konieczne są odpowiednie systemy ostrzegania i wsparcie dla osób ze szczególnie zagrożonych grup, aby zminimalizować ryzyko zgonów związanych z sercem i naczyniami krwionośnymi w przypadku skrajnych temperatur.

Badacze zwrócili się do profesjonalnych organizacji kardiologicznych, aby opracowały wytyczne i stworzyły oświadczenia naukowe dotyczące wpływu ekstremalnych temperatur na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Ich wyniki będą służyły do dostarczenia większej ilości informacji pracownikom służby zdrowia, a także do wykrywania luk w danych klinicznych i określenia przyszłych priorytetów badań w związku z pojawiającymi się zagrożeniami środowiskowymi.

  1. Extremely hot and cold days linked to cardiovascular deaths, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221212140743.htm [dostęp:] 4.12.2022.
  2. B. Alahmad, H. Khraishah, D. Royé i in., Associations Between Extreme Temperatures and Cardiovascular Cause-Specific Mortality: Results From 27 Countries, „Circulation”, nr 147 (1) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij