kobieta sprawdza czy grzejnik jest ciepły
Arkadiusz Dąbek

Ekstremalnie gorące i zimne dni związane ze zgonami z powodu zaburzeń w układzie krążenia

Jedno z najnowszych międzynarodowych badań wykazało, że ekstremalne temperatury były głównym czynnikiem większej liczby zgonów w wyniku niewydolności serca w porównaniu z innymi chorobami serca.

Ogromne skoki temperatury, zarówno w górę, jak i w dół, są związane z wyższym ryzykiem śmierci pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi, takimi jak choroba niedokrwienna serca, udar, niewydolność serca i arytmia – takie wnioski płyną z badania opublikowanego w czasopiśmie „Circulation” należącym do American Heart Association (Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne).

Niewydolność serca stanowi największy odsetek zgonów powiązanych z ekstremalnymi temperaturami

Barrak Alahmad, doktor medycyny i pracownik naukowy w Harvard T.H. Chan School of Public Health na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie, stwierdził, że odkrycie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi i inne, to ogromny sukces w dziedzinie zdrowia publicznego. Jednak obecnym wyzwaniem dla medycyny jest określenie, jak zmieniające się środowisko wpływa na nasze zdrowie i jakie może mieć dla nas konsekwencje.

W jego najnowszym badaniu wykazano, że niewydolność serca stanowiła największy odsetek zgonów związanych z wyjątkowo wysokimi i niskimi temperaturami.

Jak przebiegało badanie?

Badacze przeanalizowali, jak ekstremalne temperatury wpływają na choroby serca – główną przyczynę śmierci na świecie. Sprawdzili dane dotyczące ponad 32 milionów zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w 567 miastach w 27 krajach na pięciu kontynentach w latach 1979–2019 dostarczone przez MCC Collaborative Research Network – konsorcjum epidemiologów, biostatystyków i klimatologów badających wpływ czynników środowiskowych na śmiertelność z powodu chorób.

Polecane dla Ciebie

Jeden na sto zgonów z powodów sercowo-naczyniowych powiązany z dniami z ekstremalnymi temperaturami

Naukowcy odkryli, że na każde 1000 zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych w dni ekstremalnie upalne przypadły 2,2 dodatkowe zgony, a w dni ekstremalnie zimne 9,1. Najwięcej dodatkowych zgonów stwierdzono u osób z niewydolnością serca, gdzie było to odpowiednio 2,6 nadmiarowych śmierci w dni ekstremalnie upalne i 12,8 w dni ekstremalnie zimne.

Według jednego z badaczy, dr. Haithama Khraishaha, jeden na sto zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych można przypisać dniom z ekstremalnymi temperaturami, a wpływ temperatury był bardziej widoczny w przypadku śmierci związanych z niewydolnością serca.

Przyczyny tego zjawiska nie są jasne, ale naukowcy mówią o mechanizmie związanym z postępującym charakterem niewydolności serca, który czyni pacjentów podatnymi na wpływ temperatury.

To istotne odkrycie, biorąc pod uwagę, że 25% pacjentów z niewydolnością serca powraca do szpitala w ciągu 30 dni po wypisie, a jedynie 20% przeżywa 10 lat po postawieniu diagnozy. Sprawdź na DOZ.pl: Preparaty wzmacniające serce

Skrajne temperatury niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby serca i naczyń krwionośnych

Naukowcy wskazują, że konieczne są odpowiednie systemy ostrzegania i wsparcie dla osób ze szczególnie zagrożonych grup, aby zminimalizować ryzyko zgonów związanych z sercem i naczyniami krwionośnymi w przypadku skrajnych temperatur.

Badacze zwrócili się do profesjonalnych organizacji kardiologicznych, aby opracowały wytyczne i stworzyły oświadczenia naukowe dotyczące wpływu ekstremalnych temperatur na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Ich wyniki będą służyły do dostarczenia większej ilości informacji pracownikom służby zdrowia, a także do wykrywania luk w danych klinicznych i określenia przyszłych priorytetów badań w związku z pojawiającymi się zagrożeniami środowiskowymi.

  1. Extremely hot and cold days linked to cardiovascular deaths, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221212140743.htm [dostęp:] 4.12.2022.
  2. B. Alahmad, H. Khraishah, D. Royé i in., Associations Between Extreme Temperatures and Cardiovascular Cause-Specific Mortality: Results From 27 Countries, „Circulation”, nr 147 (1) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Aspiryna wydłuża życie pacjentek z rakiem jajnika

    Naukowcy odkryli, że regularne stosowanie małych dawek aspiryny wiąże się z poprawą przeżywalności pacjentek z rakiem jajnika. Poznaj szczegóły tego badania. Dowiedz się też, jakie objawy daje ten rodzaj nowotworu.

  • Czy algi są przyszłością zrównoważonego żywienia?

    Od wielu lat wiadomo, że na świecie zaczyna brakować ziemi pod uprawę roślin i hodowlę zwierząt gospodarskich, co najprawdopodobniej w przyszłości spowoduje problemy z produkcją, a tym samym dostępnością żywności. Obecnie naukowcy szukają różnych sposobów uprawy żywności, aby zastąpić tę, której uprawa nie jest już tak zrównoważona. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wykorzystanie w tym celu alg.

  • Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry (AZS) wiosną i latem?

    Egzema to przewlekła choroba skóry. Objawy czasem się nasilają, a innym razem nie dają żadnych przykrych dolegliwości. Pacjenci mogą doświadczać zaostrzeń z powodu pewnych czynników wyzwalających, w tym tych znajdujących się w środowisku. Pogorszenie stanu skóry wynika czasami ze zmienności pór roku. Jak sobie z tym radzić?

  • Czy erytrytol jest związany z wyższym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca?

    Naukowcy zbadali związek między powszechnie stosowanym sztucznym słodzikiem – erytrytolem – a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dzięki wstępnym analizom odkryto, że erytrytol zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń natury kardiologicznej. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki.

  • Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry

    Zapalenie mieszków włosowych jest często występującą dermatozą, która objawia się zaczerwienieniem skóry, czerwonymi grudkami oraz świądem. Zazwyczaj ma łagodny przebieg, choć może się zdarzyć, że towarzyszą jej bolesne zmiany ropne. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny schorzenia i jak leczy się zapalenie mieszków włosowych.

  • Zespół Gerstmanna (zespół tętnicy kątowej) – przyczyny, objawy, leczenie

    Zespół Gerstmanna to rzadkie zaburzenie neurologiczne, którego przyczyną są uszkodzenia płata ciemieniowego w dominującej półkuli mózgu. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest zanik umiejętności rozpoznawania poszczególnych palców (zarówno u siebie, jak i u innych osób). Najczęściej zespół Gerstmanna jest wynikiem udaru niedokrwiennego mózgu, choć może mieć także inne podłoże.

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij