Ekstremalnie gorące i zimne dni związane ze zgonami z powodu zaburzeń w układzie krążenia
Jedno z najnowszych międzynarodowych badań wykazało, że ekstremalne temperatury były głównym czynnikiem większej liczby zgonów w wyniku niewydolności serca w porównaniu z innymi chorobami serca.
Ogromne skoki temperatury, zarówno w górę, jak i w dół, są związane z wyższym ryzykiem śmierci pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi, takimi jak choroba niedokrwienna serca, udar, niewydolność serca i arytmia – takie wnioski płyną z badania opublikowanego w czasopiśmie „Circulation” należącym do American Heart Association (Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne).
Niewydolność serca stanowi największy odsetek zgonów powiązanych z ekstremalnymi temperaturami
Barrak Alahmad, doktor medycyny i pracownik naukowy w Harvard T.H. Chan School of Public Health na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie, stwierdził, że odkrycie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi i inne, to ogromny sukces w dziedzinie zdrowia publicznego. Jednak obecnym wyzwaniem dla medycyny jest określenie, jak zmieniające się środowisko wpływa na nasze zdrowie i jakie może mieć dla nas konsekwencje.
Jak przebiegało badanie?
Badacze przeanalizowali, jak ekstremalne temperatury wpływają na choroby serca – główną przyczynę śmierci na świecie. Sprawdzili dane dotyczące ponad 32 milionów zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w 567 miastach w 27 krajach na pięciu kontynentach w latach 1979–2019 dostarczone przez MCC Collaborative Research Network – konsorcjum epidemiologów, biostatystyków i klimatologów badających wpływ czynników środowiskowych na śmiertelność z powodu chorób.
Jeden na sto zgonów z powodów sercowo-naczyniowych powiązany z dniami z ekstremalnymi temperaturami
Według jednego z badaczy, dr. Haithama Khraishaha, jeden na sto zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych można przypisać dniom z ekstremalnymi temperaturami, a wpływ temperatury był bardziej widoczny w przypadku śmierci związanych z niewydolnością serca.
Przyczyny tego zjawiska nie są jasne, ale naukowcy mówią o mechanizmie związanym z postępującym charakterem niewydolności serca, który czyni pacjentów podatnymi na wpływ temperatury.
Skrajne temperatury niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby serca i naczyń krwionośnych
Naukowcy wskazują, że konieczne są odpowiednie systemy ostrzegania i wsparcie dla osób ze szczególnie zagrożonych grup, aby zminimalizować ryzyko zgonów związanych z sercem i naczyniami krwionośnymi w przypadku skrajnych temperatur.
Badacze zwrócili się do profesjonalnych organizacji kardiologicznych, aby opracowały wytyczne i stworzyły oświadczenia naukowe dotyczące wpływu ekstremalnych temperatur na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Ich wyniki będą służyły do dostarczenia większej ilości informacji pracownikom służby zdrowia, a także do wykrywania luk w danych klinicznych i określenia przyszłych priorytetów badań w związku z pojawiającymi się zagrożeniami środowiskowymi.