kobieta je niezdrowe jedzenie
Arkadiusz Dąbek

Zbyt mała ilość białka w diecie napędza plagę otyłości

Brak białka we właściwej ilości w diecie może doprowadzić do przejadania się kaloriami i otyłości – wynika z szeroko zakrojonych badań prowadzonych w Australii. Wskazano także, że szczególnie korzystne jest spożywanie białka na śniadanie.

Eksperyment zrealizowany przez zespół naukowców z University of Sydney dostarczył nam kolejnych dowodów na to, iż spożywanie wysoce przetworzonych produktów stanowi główną przyczynę epidemii otyłości w krajach zachodnich. Bardzo ważnym aspektem takiego stylu odżywiania jest to, że spożywa się niewielkie ilości białka.

Hipoteza „dźwigni białkowej”

Naukowcy z University of Sydney w swojej pracy podkreślili, że w 2005 roku pojawiła się hipoteza „dźwigni białkowej”. Sugeruje ona, że ludzie przejadają się tłuszczem i węglowodanami (w uproszczeniu cukrami), ponieważ spożywają zbyt mało białka.

Badacze podkreślają, że białko jest budulcem wszystkich komórek. Szacuje się, że w ludzkim ciele występuje ok. miliona różnych cząsteczek białka. Wszelkiego rodzaju produkty zwierzęce, takie jak mięso, ryby, jaja, mleko, a także produkty pochodzenia roślinnego, np. soja, strączki czy niektóre ziarna, są głównymi źródłami tego składnika w naszej diecie.

Śmieciowe jedzenie nie dostarcza odpowiedniej ilości białka

Dr Amanda Grech, współautorka pracy opublikowanej w czasopiśmie „Obesity”, wyraża swoje obawy, że ludzie coraz częściej sięgają po śmieciowe lub mocno przetworzone produkty spożywcze, co wpływa na obniżenie procentu białka w ich diecie i zwiększa ryzyko otyłości i nadwagi – a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przewlekłych. Jest coraz bardziej widoczne, że potrzebujemy pożywienia, które zaspokoi nasze zapotrzebowanie na białko. Jednak w dzisiejszej diecie zachodniej jest go coraz mniej. Aby uzyskać jego odpowiedni poziom, trzeba jeść więcej, co zwiększa całkowitą ilość spożytej energii – zaznaczył prof. David Raubenheimer, kolejny współautor badania.

Polecane dla Ciebie

Jak przebiegało badanie?

Naukowcy dokonali analizy danych dotyczących diety i aktywności fizycznej 9 tysięcy Australijczyków w średnim wieku 46 lat, których obserwowano przez okres roku. Średnia proporcja kalorii w ich diecie wynosiła 18,4% białka, 43,5% węglowodanów, 30,9% tłuszczu, 2,2% błonnika i 4,3% alkoholu. Zbadano też, jak ważny jest pierwszy posiłek.

Mniej białka za dnia, więcej tłuszczu i cukru wieczorem

Wyniki badań wykazały, że osoby, które zjadały mało białka w trakcie dnia, jadły zwykle więcej w późniejszych porach. Spożywały też produkty energetycznie „gęste”, które zawierały dużo cukru, tłuszczu, soli i alkoholu. Dodatkowo jadły mniej zdrowych składników, takich jak warzywa, owoce i nabiał. Natomiast osoby, które rano dostarczyły swoim organizmom odpowiednią ilość białka, jadły mniej w kolejnych posiłkach i spożywały mniejszą ilość kalorii w ciągu dnia. Ich dieta była lepsza, bogatsza w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty i nabiał.

Dane z badań potwierdzają, że mechanizm otyłości jest związany z niską podażą białka i wysokim spożyciem produktów przetworzonych, co prowadzi do nadmiernego spożycia energii w odpowiedzi na nierównowagę składników odżywczych.
 1. M. Matacz, Mała ilość spożywanego białka napędza plagę otyłości, Nauka w Polsce [online] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news,94334,mala-ilosc-spozywanego-bialka-napedza-plage-otylosci.html [dostęp:] 2.12.2022.
 2. A. Grech, Z. Sui, A. Rangan, S. J. Simpson, S. C. P. Coogan, D. Rauben, Macronutrient (im)balance drives energy intake in anobesogenic food environment: An ecological analysis, „Obesity”, nr 30 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

 • 5 sposobów na puszące się włosy

  Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

 • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

  Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

 • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

  Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij