Anosmia
Arkadiusz Dąbek

Utrzymująca się utrata węchu po COVID-19 – czy znaleziono jej przyczynę?

Jednym z często zgłaszanych objawów COVID-19, a także następstw ostrych infekcji wywołanych koronawirusem, jest brak węchu lub utrata zmysłów węchu. Najnowsze wyniki badań dotyczące przyczyn długotrwałej utraty węchu opublikowano w magazynie „Science Translational Medicine”. Obserwacje były prowadzone już po infekcji koronawirusa, zatem stan zapalny w organizmie nie powinien występować. Coś innego pokazały jednak wyniki eksperymentu.

Opublikowane niedawno w magazynie „Science Translational Medicine” wyniki badań naukowych pokazują, że długotrwały brak węchu po COVID-19 może być wynikiem utrzymującego się stanu zapalnego. Zaangażowane w ten proces są limfocyty T, które występują w nabłonku węchowym już po wyjściu z infekcji wywołanej koronawirusem.

Utrata węchu w zakażeniu koronawirusem

Jednym z często zgłaszanych objawów COVID-19, a także następstw ostrych infekcji wywołanych koronawirusem (PASC, ang. Postacute Sequelae of SARS-CoV-2), jest brak węchu lub utrata zmysłów węchu. Uważa się, że brak węchu jest spowodowany wpływem SARS-CoV-2 na nabłonek węchowy, w którym znajdują się zakończenia włókien nerwu (węchowego) odpowiedzialne za odbieranie bodźców węchowych. Nabłonek węchowy składa się z kilku innych zróżnicowanych na poziomie molekularnym i morfologicznym typów komórek. Są wśród nich komórki podporowe, których zadaniem jest między innymi zabezpieczanie neuronów, które są bardzo wrażliwe na różne toksyczne czynniki środowiska.

Badania autopsyjne przeprowadzone na ludziach i modelach zwierzęcych sugerują różne mechanizmy wyjaśniające brak węchu u pacjentów z COVID-19, jak np. zmiany ekspresji genów w neuronach węchowych, zmiany w warstwie śluzu wokół rzęskowych komórek nerwowych, zmienioną ekspresję genów w komórkach podtrzymujących oraz stan zapalny.

COVID-19 praliżuje struny głosowe dzieci. Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Długi COVID a utrata węchu

U pacjentów, u których zdiagnozowano PASC, mechanizmy odpowiedzialne za te dysfunkcje nie są do końca jasne. Możliwe wyjaśnienia dotyczące utraty węchu obejmują poważne uszkodzenie nabłonka, zapalenie nerwów oraz uszkodzenie opuszek węchowych mózgu lub kory węchowej. Badania autopsyjne wśród tej grupy wykazały długotrwałe infekcje w komórkach podtrzymujących i zmiany molekularne w neuronach czuciowych. Stwierdzono, że anatomia nabłonka jest nienaruszona. Nie zaobserwowano również infekcji w neuronach węchowych.

Sprawdź, jakie szybkie, domowe testy na COVID-19 znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Najnowsze badania nad utratą węchu u pacjentów z COVID-19

Najnowsze wyniki badań opublikowano w magazynie „Science Translational Medicine”. Naukowcy wykorzystali próbki biopsyjne nabłonka węchowego pobrane od dziewięciu pacjentów z PASC, u których wystąpiła uporczywa anosmia (brak węchu) przez okres minimum 4 miesięcy po ustaniu infekcji. Jako kontrolę wykorzystano biopsję węchową i próbki śluzu od osób bez zaburzeń węchu (normosmia) z historią COVID-19 i bez niej. Próbki biopsyjne zostały poddane analizie genetycznej i immunohistochemicznej.

Jakie były wyniki badania?

Wyniki badania wykazały naciek limfocytów T na nabłonek węchowy. Limfocyty te odpowiadają m.in. za aktywację interferonu gamma (IFN-γ) I, czyli tak zwanej cytokiny prozapalnej, która wykazuje aktywność przeciwwirusową. Ponadto zauważono spadek ilości makrofagów przeciwzapalnych oraz aktywację genów odpowiadających za ciągłą sygnalizację stanu zapalnego w komórkach podtrzymujących nabłonka. Najciekawsze było to, że obserwację przeprowadzono już po infekcji koronawirusa, zatem stan zapalny w organizmie nie powinien występować. Dowiedziono również spadek liczby neuronów czuciowych węchu.

Według specjalistów wyniki eksperymentu są uderzające, bo przypominają pewien rodzaj procesu autoimmunologicznego w nosie, czyli takiego, kiedy organizm sam siebie atakuje.

Uważa się, że wyniki tego badania mogą stanowić podstawę dodatkowych badań nad innymi długotrwałymi objawami COVID, takimi jak uogólnione zmęczenie, duszność i mgła mózgowa, które mogą być spowodowane podobnymi procesami zapalnymi.

 1. John B. Finlay i in., Persistent post–COVID-19 smell loss is associated with immune cell infiltration and altered gene expression in olfactory epithelium, „Science Translational Medicine” 12 (14) 2022.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij