Anosmia
Arkadiusz Dąbek

Utrzymująca się utrata węchu po COVID-19 – czy znaleziono jej przyczynę?

Jednym z często zgłaszanych objawów COVID-19, a także następstw ostrych infekcji wywołanych koronawirusem, jest brak węchu lub utrata zmysłów węchu. Najnowsze wyniki badań dotyczące przyczyn długotrwałej utraty węchu opublikowano w magazynie „Science Translational Medicine”. Obserwacje były prowadzone już po infekcji koronawirusa, zatem stan zapalny w organizmie nie powinien występować. Coś innego pokazały jednak wyniki eksperymentu.

Opublikowane niedawno w magazynie „Science Translational Medicine” wyniki badań naukowych pokazują, że długotrwały brak węchu po COVID-19 może być wynikiem utrzymującego się stanu zapalnego. Zaangażowane w ten proces są limfocyty T, które występują w nabłonku węchowym już po wyjściu z infekcji wywołanej koronawirusem.

Utrata węchu w zakażeniu koronawirusem

Jednym z często zgłaszanych objawów COVID-19, a także następstw ostrych infekcji wywołanych koronawirusem (PASC, ang. Postacute Sequelae of SARS-CoV-2), jest brak węchu lub utrata zmysłów węchu. Uważa się, że brak węchu jest spowodowany wpływem SARS-CoV-2 na nabłonek węchowy, w którym znajdują się zakończenia włókien nerwu (węchowego) odpowiedzialne za odbieranie bodźców węchowych. Nabłonek węchowy składa się z kilku innych zróżnicowanych na poziomie molekularnym i morfologicznym typów komórek. Są wśród nich komórki podporowe, których zadaniem jest między innymi zabezpieczanie neuronów, które są bardzo wrażliwe na różne toksyczne czynniki środowiska.

Badania autopsyjne przeprowadzone na ludziach i modelach zwierzęcych sugerują różne mechanizmy wyjaśniające brak węchu u pacjentów z COVID-19, jak np. zmiany ekspresji genów w neuronach węchowych, zmiany w warstwie śluzu wokół rzęskowych komórek nerwowych, zmienioną ekspresję genów w komórkach podtrzymujących oraz stan zapalny.

Długi COVID a utrata węchu

U pacjentów, u których zdiagnozowano PASC, mechanizmy odpowiedzialne za te dysfunkcje nie są do końca jasne. Możliwe wyjaśnienia dotyczące utraty węchu obejmują poważne uszkodzenie nabłonka, zapalenie nerwów oraz uszkodzenie opuszek węchowych mózgu lub kory węchowej. Badania autopsyjne wśród tej grupy wykazały długotrwałe infekcje w komórkach podtrzymujących i zmiany molekularne w neuronach czuciowych. Stwierdzono, że anatomia nabłonka jest nienaruszona. Nie zaobserwowano również infekcji w neuronach węchowych.

Sprawdź, jakie szybkie, domowe testy na COVID-19 znajdziesz na DOZ.pl

Polecane dla Ciebie

Najnowsze badania nad utratą węchu u pacjentów z COVID-19

Najnowsze wyniki badań opublikowano w magazynie „Science Translational Medicine”. Naukowcy wykorzystali próbki biopsyjne nabłonka węchowego pobrane od dziewięciu pacjentów z PASC, u których wystąpiła uporczywa anosmia (brak węchu) przez okres minimum 4 miesięcy po ustaniu infekcji. Jako kontrolę wykorzystano biopsję węchową i próbki śluzu od osób bez zaburzeń węchu (normosmia) z historią COVID-19 i bez niej. Próbki biopsyjne zostały poddane analizie genetycznej i immunohistochemicznej.

Jakie były wyniki badania?

Wyniki badania wykazały naciek limfocytów T na nabłonek węchowy. Limfocyty te odpowiadają m.in. za aktywację interferonu gamma (IFN-γ) I, czyli tak zwanej cytokiny prozapalnej, która wykazuje aktywność przeciwwirusową. Ponadto zauważono spadek ilości makrofagów przeciwzapalnych oraz aktywację genów odpowiadających za ciągłą sygnalizację stanu zapalnego w komórkach podtrzymujących nabłonka. Najciekawsze było to, że obserwację przeprowadzono już po infekcji koronawirusa, zatem stan zapalny w organizmie nie powinien występować. Dowiedziono również spadek liczby neuronów czuciowych węchu.

Według specjalistów wyniki eksperymentu są uderzające, bo przypominają pewien rodzaj procesu autoimmunologicznego w nosie, czyli takiego, kiedy organizm sam siebie atakuje.

Uważa się, że wyniki tego badania mogą stanowić podstawę dodatkowych badań nad innymi długotrwałymi objawami COVID, takimi jak uogólnione zmęczenie, duszność i mgła mózgowa, które mogą być spowodowane podobnymi procesami zapalnymi.

  1. John B. Finlay i in., Persistent post–COVID-19 smell loss is associated with immune cell infiltration and altered gene expression in olfactory epithelium, „Science Translational Medicine” 12 (14) 2022.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

    Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

  • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

    Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij