Badanie USG ciężarnej pacjentki
Maciej Toczek

Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

Przezierność karkowa jest jednym z najważniejszych pomiarów wykonywanych w trakcie USG pierwszego trymestru ciąży. W związku z jego wysoką predykcją wrodzonych wad genetycznych bardzo ważne jest, aby ocena była jak najdokładniejsza. Czym jest badanie przezierności karkowej oraz jak interpretować wyniki badania?

  1. Czym jest badanie przezierności karkowej?
  2. Przezierność karkowa – jaka jest skuteczność badania?
  3. Jak wygląda badanie przezierności karkowej?
  4. Przezierność karkowa – cena/refundacja i skierowanie na badanie
  5. Przezierność karkowa – jak interpretować wyniki badania?

Czym jest badanie przezierności karkowej?

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w przypadku każdej ciężarnej należy wykonać badanie USG pierwszego trymestru, które odbyć powinno się pomiędzy 11+0 a 13+6 tygodniem ciąży. Badanie to polega na szczegółowej ocenie poszczególnych struktur płodu, takich jak kość nosowa, twarz, klatka piersiowa, serce, szyja oraz kończyny. Pozwala ono nie tylko na dokładne oszacowanie wieku ciążowego i ewentualną korektę terminu porodu, ale także ocenę płodu pod kątem występowania wad genetycznych. Właśnie w tym celu oceniana jest przezierność karku dziecka, gdyż jej wartość związana jest bezpośrednio z ryzykiem wystąpienia zespołu Downa. Co więcej, wynik tego badania wchodzi w skład tzw. testu złożonego.

Oprócz wartości przezierności karkowej brane pod uwagę są również dane kliniczne, takie jak:

  • wiek matki,
  • wywiad rodzinny,
  • czynność serca płodu, czyli FHR,
  • markery biochemiczne z krwi, takie jak stężenie ciążowego białka osoczowego A (test PAPP-A).
USG pierwszego trymestru, ze względu na szczegółową ocenę struktur płodu oraz wyliczenie ryzyka ewentualnych aberracji chromosomowych, nazywane jest również USG genetycznym.

Przezierność karkowa – jaka jest skuteczność badania?

Badanie przezierności karkowej nie bez powodu uznawane jest przez specjalistów na całym świecie za jedno z kluczowych badań w ocenie występowania ewentualnych aberracji chromosomowych (mutacja chromosomowa). Uważa się, że wartość predykcyjna trisomii 21. pary chromosomów charakterystycznej dla zespołu Downa, w przypadku oceny innych rutynowo badanych elementów (jak np. indeks pulsacji w zatoce żylnej) wynosi ponad 97%. Jest to zatem wartość, która gwarantuje bardzo dokładny wynik badania, a co za tym idzie – stanowi ewentualne wskazanie do pogłębienia diagnostyki o dodatkowe badania, takie jak amniopunkcja czy też kordocenteza.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, jak wygląda amniopunkcja i jakie niesie za sobą ryzyko.

Powiązane produkty

Jak wygląda badanie przezierności karkowej?

Badanie ciąży w pierwszym trymestrze powinno być wykonywane przez specjalistę, który ma bogate doświadczenie w ocenie poddawanych badaniu struktur. Najlepsi specjaliści legitymują się certyfikatem FMF, czyli międzynarodowej organizacji The Fetal Medicine Foundation zajmującej się medycyną prenatalną.

Aby badanie przezierności karkowej było jak najbardziej obiektywne, konieczne jest:

  • powiększenie obrazu, tak aby klatka piersiowa i głowa zajmowały 1/3 widoku na monitorze USG,
  • uchwycenie główki w pozycji neutralnej,
  • uzyskanie strzałkowego przekroju płodu,
  • zmierzenie przezierności w najszerszym miejscu.

Przezierność karkowa – cena/refundacja i skierowanie na badanie

Badanie przezierności karkowej płodu może zostać wykonane prywatnie lub w ramach NFZ. W przypadku kiedy kobieta zdecyduje się na prywatne wykonanie badania, koszt wynosi ok. 300 złotych w zależności od lekarza oraz placówki. Warto podkreślić jednak, że USG I trymestru jest badaniem przesiewowym, którego nieprawidłowe lub niedokładne wykonanie może skutkować niewykryciem poważnych wad genetycznych u dziecka. Z tego względu nie warto oszczędzać na badaniu i lepiej udać się do osoby, której kompetencje potwierdzone są przez liczne certyfikaty i kursy. Aby wykonać genetyczne USG, skierowanie nie jest wymagane.

Przezierność karkowa – jak interpretować wyniki badania?

Interpretacja wyników badania przezierności karkowej musi być przeprowadzona przez specjalistę. Norma przezierności karkowej ustalona jest na 3 mm. Powyżej tych wartości uznaje się, że mamy do czynienia z wysoką przeziernością karkową, co związane jest z potencjalnym występowaniem wad genetycznych i trisomią genetyczną. Fałd karkowy nie może się zmniejszyć, a nieprawidłowy wynik stanowi wskazanie do pogłębienia diagnostyki. Prawidłowa przezierność karkowa nie wyklucza jednak całkowicie obecności wad wrodzonych. Należy pamiętać, że jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, to nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem uznawanym na całym świecie, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka.

Medycyna prenatalna, a co za tym idzie wszelkiego rodzaju diagnostyka w trakcie trwania ciąży, jest niezwykle istotna w kontekście prowadzenia ciąży. Wynika to z faktu, że wykrycie niektórych wad na etapie życia płodowego pozwala przygotować się do porodu i wybrania szpitala, który zapewni opiekę na odpowiednim poziomie. W przypadku wrodzonych nieprawidłowości u dziecka kluczowe jest wybranie placówki, która zapewni nie tylko odpowiednią opiekę położniczą, ale także dostateczne zaplecze neonatologiczne. W niektórych sytuacjach konieczna jest także obecność oddziału chirurgii bądź kardiochirurgii dziecięcej, co pozwala na szybkie podjęcie koniecznych interwencji.

  1. Dariusz Borowski i wsp., „Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020 tom 5, nr 2, strony 63–75.
  2. Jacek J. Pietrzyk, „O czym świadczy wykryta w badaniu USG prenatalnym przezierność karku?”, Medycyna Praktyczna, [online] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.35.1.3. [dostęp:] 18.11.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • ADHD u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, do obniżenia osiągnięć w nauce oraz do problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

  • Standardowe mleko modyfikowane. Co znajduje się w mleku dla niemowląt?

    Kiedy dziecko jest zdrowe, nie ma alergii i większych problemów z trawieniem, można podawać mu tzw. standardowe mleko modyfikowane odpowiednie dla jego wieku. Takie preparaty mają na rynku status tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ich skład jest regulowany prawem i ściśle nadzorowany. Dlaczego jednak takie mleko jest nazywane modyfikowanym i na czym te modyfikacje polegają? Jednym z głównych składników mleka modyfikowanego jest mleko krowie. Mleko krowie różni się od ludzkiego pod wieloma względami. Zawartość podstawowych składników odżywczych – tłuszczu, białka i węglowodanów – jest inna w każdym z nich.

  • Aspirator do nosa — jak używać ręcznego, a jak elektrycznego?

    U noworodków i niemowląt katar może stanowić znaczące zagrożenie, ponieważ dzieci do ok. 1 roku życia oddychają wyłącznie przez nos. Występująca u najmłodszych zalegająca wydzielina w nosku powstrzymuje oddychanie, jedzenie i picie. Dodatkowo nieusunięta wydzielina może prowadzić do powikłań w postaci stanów zapalnych w obrębie oka, ucha, oskrzeli lub płuc, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Z pomocą przychodzą aspiratory do nosa, które można stosować u dzieci już od chwili narodzin. Są prostą, wygodną i bezpieczną metodą usuwania zalegającej wydzieliny u maluszka.

  • Wymioty u dziecka – przyczyny i skutki. Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

    Ostatnio obserwujemy w Polsce gwałtowny wzrost liczby dzieci zgłaszających się do przychodni i szpitali z silnymi wymiotami. U dzieci wywoływane są one zwykle przez zakażenia wirusowe, bakteryjne, a także przez błędy dietetyczne. Co ma zrobić rodzic, gdy dziecko wymiotuje? Podpowiadamy.

  • Katar u dziecka – jak pomóc dziecku z katarem? Domowe sposoby na zatkany nos u dzieci

    Katar to częsta dolegliwość, która dotyka dzieci. Charakteryzuje się występowaniem wydzieliny w nosie oraz uczuciem niedrożności nosa. Do najczęstszych przyczyn nieżytu nosa u dzieci należą infekcje wirusowe oraz alergie. Przewlekły katar u dzieci może być objawem przerostu trzeciego migdałka lub chorób takich jak niedobory odporności czy mukowiscydoza. Podpowiadamy, co warto stosować na katar u dziecka.

  • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

    Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

  • Objawy, które powinny cię zaniepokoić. Nowotwory u dziecka

    Aż 60% rodziców nie wie, na jakie objawy powinni zwrócić uwagę, aby w porę wykryć potencjalne choroby nowotworowe u swoich dzieci. Z kolei aż 80% dzieci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i w porę wdrożono leczenie, udaje się uratować. Na co zwrócić uwagę i co powinno zaniepokoić?

  • Jak podawać leki dziecku? Czopki, tabletki, inhalacje i syrop

    Podawanie leków dziecku w trakcie choroby to w wielu przypadkach nie lada wyzwanie. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób prowadzić domowe leczenie, aby było jak najskuteczniejsze. Jak podawać dziecku tabletki oraz co zrobić, aby inhalacja była jak najbardziej efektywna?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij