Badanie USG ciężarnej pacjentki
Maciej Toczek

Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

Przezierność karkowa jest jednym z najważniejszych pomiarów wykonywanych w trakcie USG pierwszego trymestru ciąży. W związku z jego wysoką predykcją wrodzonych wad genetycznych bardzo ważne jest, aby ocena była jak najdokładniejsza. Czym jest badanie przezierności karkowej oraz jak interpretować wyniki badania?

 1. Czym jest badanie przezierności karkowej?
 2. Przezierność karkowa – jaka jest skuteczność badania?
 3. Jak wygląda badanie przezierności karkowej?
 4. Przezierność karkowa – cena/refundacja i skierowanie na badanie
 5. Przezierność karkowa – jak interpretować wyniki badania?

Czym jest badanie przezierności karkowej?

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w przypadku każdej ciężarnej należy wykonać badanie USG pierwszego trymestru, które odbyć powinno się pomiędzy 11+0 a 13+6 tygodniem ciąży. Badanie to polega na szczegółowej ocenie poszczególnych struktur płodu, takich jak kość nosowa, twarz, klatka piersiowa, serce, szyja oraz kończyny. Pozwala ono nie tylko na dokładne oszacowanie wieku ciążowego i ewentualną korektę terminu porodu, ale także ocenę płodu pod kątem występowania wad genetycznych. Właśnie w tym celu oceniana jest przezierność karku dziecka, gdyż jej wartość związana jest bezpośrednio z ryzykiem wystąpienia zespołu Downa. Co więcej, wynik tego badania wchodzi w skład tzw. testu złożonego.

Oprócz wartości przezierności karkowej brane pod uwagę są również dane kliniczne, takie jak:

 • wiek matki,
 • wywiad rodzinny,
 • czynność serca płodu, czyli FHR,
 • markery biochemiczne z krwi, takie jak stężenie ciążowego białka osoczowego A (test PAPP-A).
USG pierwszego trymestru, ze względu na szczegółową ocenę struktur płodu oraz wyliczenie ryzyka ewentualnych aberracji chromosomowych, nazywane jest również USG genetycznym.

Przezierność karkowa – jaka jest skuteczność badania?

Badanie przezierności karkowej nie bez powodu uznawane jest przez specjalistów na całym świecie za jedno z kluczowych badań w ocenie występowania ewentualnych aberracji chromosomowych (mutacja chromosomowa). Uważa się, że wartość predykcyjna trisomii 21. pary chromosomów charakterystycznej dla zespołu Downa, w przypadku oceny innych rutynowo badanych elementów (jak np. indeks pulsacji w zatoce żylnej) wynosi ponad 97%. Jest to zatem wartość, która gwarantuje bardzo dokładny wynik badania, a co za tym idzie – stanowi ewentualne wskazanie do pogłębienia diagnostyki o dodatkowe badania, takie jak amniopunkcja czy też kordocenteza.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, jak wygląda amniopunkcja i jakie niesie za sobą ryzyko.

Powiązane produkty

Jak wygląda badanie przezierności karkowej?

Badanie ciąży w pierwszym trymestrze powinno być wykonywane przez specjalistę, który ma bogate doświadczenie w ocenie poddawanych badaniu struktur. Najlepsi specjaliści legitymują się certyfikatem FMF, czyli międzynarodowej organizacji The Fetal Medicine Foundation zajmującej się medycyną prenatalną.

Aby badanie przezierności karkowej było jak najbardziej obiektywne, konieczne jest:

 • powiększenie obrazu, tak aby klatka piersiowa i głowa zajmowały 1/3 widoku na monitorze USG,
 • uchwycenie główki w pozycji neutralnej,
 • uzyskanie strzałkowego przekroju płodu,
 • zmierzenie przezierności w najszerszym miejscu.

Przezierność karkowa – cena/refundacja i skierowanie na badanie

Badanie przezierności karkowej płodu może zostać wykonane prywatnie lub w ramach NFZ. W przypadku kiedy kobieta zdecyduje się na prywatne wykonanie badania, koszt wynosi ok. 300 złotych w zależności od lekarza oraz placówki. Warto podkreślić jednak, że USG I trymestru jest badaniem przesiewowym, którego nieprawidłowe lub niedokładne wykonanie może skutkować niewykryciem poważnych wad genetycznych u dziecka. Z tego względu nie warto oszczędzać na badaniu i lepiej udać się do osoby, której kompetencje potwierdzone są przez liczne certyfikaty i kursy. Aby wykonać genetyczne USG, skierowanie nie jest wymagane.

Przezierność karkowa – jak interpretować wyniki badania?

Interpretacja wyników badania przezierności karkowej musi być przeprowadzona przez specjalistę. Norma przezierności karkowej ustalona jest na 3 mm. Powyżej tych wartości uznaje się, że mamy do czynienia z wysoką przeziernością karkową, co związane jest z potencjalnym występowaniem wad genetycznych i trisomią genetyczną. Fałd karkowy nie może się zmniejszyć, a nieprawidłowy wynik stanowi wskazanie do pogłębienia diagnostyki. Prawidłowa przezierność karkowa nie wyklucza jednak całkowicie obecności wad wrodzonych. Należy pamiętać, że jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, to nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem uznawanym na całym świecie, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka.

Medycyna prenatalna, a co za tym idzie wszelkiego rodzaju diagnostyka w trakcie trwania ciąży, jest niezwykle istotna w kontekście prowadzenia ciąży. Wynika to z faktu, że wykrycie niektórych wad na etapie życia płodowego pozwala przygotować się do porodu i wybrania szpitala, który zapewni opiekę na odpowiednim poziomie. W przypadku wrodzonych nieprawidłowości u dziecka kluczowe jest wybranie placówki, która zapewni nie tylko odpowiednią opiekę położniczą, ale także dostateczne zaplecze neonatologiczne. W niektórych sytuacjach konieczna jest także obecność oddziału chirurgii bądź kardiochirurgii dziecięcej, co pozwala na szybkie podjęcie koniecznych interwencji.

 1. Dariusz Borowski i wsp., „Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020 tom 5, nr 2, strony 63–75.
 2. Jacek J. Pietrzyk, „O czym świadczy wykryta w badaniu USG prenatalnym przezierność karku?”, Medycyna Praktyczna, [online] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.35.1.3. [dostęp:] 18.11.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

  Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

 • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

  Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

 • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

  Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

 • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

  Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

 • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

  Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

 • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

  Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

 • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

  Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij