Badanie USG ciężarnej pacjentki
Maciej Toczek

Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

Przezierność karkowa jest jednym z najważniejszych pomiarów wykonywanych w trakcie USG pierwszego trymestru ciąży. W związku z jego wysoką predykcją wrodzonych wad genetycznych bardzo ważne jest, aby ocena była jak najdokładniejsza. Czym jest badanie przezierności karkowej oraz jak interpretować wyniki badania?

 1. Czym jest badanie przezierności karkowej?
 2. Przezierność karkowa – jaka jest skuteczność badania?
 3. Jak wygląda badanie przezierności karkowej?
 4. Przezierność karkowa – cena/refundacja i skierowanie na badanie
 5. Przezierność karkowa – jak interpretować wyniki badania?

Czym jest badanie przezierności karkowej?

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w przypadku każdej ciężarnej należy wykonać badanie USG pierwszego trymestru, które odbyć powinno się pomiędzy 11+0 a 13+6 tygodniem ciąży. Badanie to polega na szczegółowej ocenie poszczególnych struktur płodu, takich jak kość nosowa, twarz, klatka piersiowa, serce, szyja oraz kończyny. Pozwala ono nie tylko na dokładne oszacowanie wieku ciążowego i ewentualną korektę terminu porodu, ale także ocenę płodu pod kątem występowania wad genetycznych. Właśnie w tym celu oceniana jest przezierność karku dziecka, gdyż jej wartość związana jest bezpośrednio z ryzykiem wystąpienia zespołu Downa. Co więcej, wynik tego badania wchodzi w skład tzw. testu złożonego.

Oprócz wartości przezierności karkowej brane pod uwagę są również dane kliniczne, takie jak:

 • wiek matki,
 • wywiad rodzinny,
 • czynność serca płodu, czyli FHR,
 • markery biochemiczne z krwi, takie jak stężenie ciążowego białka osoczowego A (test PAPP-A).
USG pierwszego trymestru, ze względu na szczegółową ocenę struktur płodu oraz wyliczenie ryzyka ewentualnych aberracji chromosomowych, nazywane jest również USG genetycznym.

Przezierność karkowa – jaka jest skuteczność badania?

Badanie przezierności karkowej nie bez powodu uznawane jest przez specjalistów na całym świecie za jedno z kluczowych badań w ocenie występowania ewentualnych aberracji chromosomowych (mutacja chromosomowa). Uważa się, że wartość predykcyjna trisomii 21. pary chromosomów charakterystycznej dla zespołu Downa, w przypadku oceny innych rutynowo badanych elementów (jak np. indeks pulsacji w zatoce żylnej) wynosi ponad 97%. Jest to zatem wartość, która gwarantuje bardzo dokładny wynik badania, a co za tym idzie – stanowi ewentualne wskazanie do pogłębienia diagnostyki o dodatkowe badania, takie jak amniopunkcja czy też kordocenteza.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, jak wygląda amniopunkcja i jakie niesie za sobą ryzyko.

Polecane dla Ciebie

Jak wygląda badanie przezierności karkowej?

Badanie ciąży w pierwszym trymestrze powinno być wykonywane przez specjalistę, który ma bogate doświadczenie w ocenie poddawanych badaniu struktur. Najlepsi specjaliści legitymują się certyfikatem FMF, czyli międzynarodowej organizacji The Fetal Medicine Foundation zajmującej się medycyną prenatalną.

Aby badanie przezierności karkowej było jak najbardziej obiektywne, konieczne jest:

 • powiększenie obrazu, tak aby klatka piersiowa i głowa zajmowały 1/3 widoku na monitorze USG,
 • uchwycenie główki w pozycji neutralnej,
 • uzyskanie strzałkowego przekroju płodu,
 • zmierzenie przezierności w najszerszym miejscu.

Przezierność karkowa – cena/refundacja i skierowanie na badanie

Badanie przezierności karkowej płodu może zostać wykonane prywatnie lub w ramach NFZ. W przypadku kiedy kobieta zdecyduje się na prywatne wykonanie badania, koszt wynosi ok. 300 złotych w zależności od lekarza oraz placówki. Warto podkreślić jednak, że USG I trymestru jest badaniem przesiewowym, którego nieprawidłowe lub niedokładne wykonanie może skutkować niewykryciem poważnych wad genetycznych u dziecka. Z tego względu nie warto oszczędzać na badaniu i lepiej udać się do osoby, której kompetencje potwierdzone są przez liczne certyfikaty i kursy. Aby wykonać genetyczne USG, skierowanie nie jest wymagane.

Przezierność karkowa – jak interpretować wyniki badania?

Interpretacja wyników badania przezierności karkowej musi być przeprowadzona przez specjalistę. Norma przezierności karkowej ustalona jest na 3 mm. Powyżej tych wartości uznaje się, że mamy do czynienia z wysoką przeziernością karkową, co związane jest z potencjalnym występowaniem wad genetycznych i trisomią genetyczną. Fałd karkowy nie może się zmniejszyć, a nieprawidłowy wynik stanowi wskazanie do pogłębienia diagnostyki. Prawidłowa przezierność karkowa nie wyklucza jednak całkowicie obecności wad wrodzonych. Należy pamiętać, że jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, to nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem uznawanym na całym świecie, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka.

Medycyna prenatalna, a co za tym idzie wszelkiego rodzaju diagnostyka w trakcie trwania ciąży, jest niezwykle istotna w kontekście prowadzenia ciąży. Wynika to z faktu, że wykrycie niektórych wad na etapie życia płodowego pozwala przygotować się do porodu i wybrania szpitala, który zapewni opiekę na odpowiednim poziomie. W przypadku wrodzonych nieprawidłowości u dziecka kluczowe jest wybranie placówki, która zapewni nie tylko odpowiednią opiekę położniczą, ale także dostateczne zaplecze neonatologiczne. W niektórych sytuacjach konieczna jest także obecność oddziału chirurgii bądź kardiochirurgii dziecięcej, co pozwala na szybkie podjęcie koniecznych interwencji.

 1. Dariusz Borowski i wsp., „Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020 tom 5, nr 2, strony 63–75.
 2. Jacek J. Pietrzyk, „O czym świadczy wykryta w badaniu USG prenatalnym przezierność karku?”, Medycyna Praktyczna, [online] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.35.1.3. [dostęp:] 18.11.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

  Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

 • Wyrażenia dźwiękonaśladowcze – czym są i jaki mają wpływ na rozwój mowy dziecka?

  Wyrażenia dźwiękonaśladowcze odgrywają ogromną rolę w procesie kształtowania się mowy dziecka. Uznawane są za etap wstępny pomocny w opanowywaniu mowy werbalnej, dlatego warto przybliżyć, czym są oraz na czym polega ich wpływ na rozwój mowy dziecka.

 • Rozwój wcześniaka – jak wygląda? Na co należy zwrócić uwagę?

  Wcześniak jest dzieckiem, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Objawy wcześniactwa związane są przede wszystkim z niewystarczającym rozwinięciem układu oddechowego i problemami z wymianą gazową od pierwszych chwil życia. Dzieci urodzone przedwcześnie są grupą niezwykle heterogenną. Kilogramowy wcześniak zmagać się będzie najczęściej z innymi problemami niż noworodek, któremu do akceptowalnej wagi – 2500 g – zabrakło kilkudziesięciu gramów. Jak wygląda prawidłowy rozwój wcześniaka? Na jakie niepokojące objawy powinni zwrócić uwagę rodzice?

 • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

  Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

 • Objawy chorób serca u dzieci

  Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

 • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

  Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

 • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

  Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij