lekarz diagnozuje ospę wietrzną u dziecka
Arkadiusz Dąbek

Antybiotyki mogą wpływać na reaktywację wirusa ospy wietrznej i półpaśca

Naukowcy odkryli, że stosowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko reaktywacji wirusa ospy wietrznej i półpaśca (VZ). Jakie są tego przyczyny?

Antybiotyki przyczyną reaktywacji Varicella Zoster?

Nowe badanie kliniczno-kontrolne przeprowadzone przez naukowców z King’s College London w Wielkiej Brytanii wykazało istnienie związku pomiędzy przyjmowaniem antybiotyków w przeszłości a reaktywacją wirusa ospy wietrznej i półpaśca – Varicella Zoster. W testach wzięło udział 163 754 pacjentów z rozpoznanym zakażeniem VZ i 331 559 osób z grupy kontrolnej dobranej pod względem wieku i płci.

Analiza pokazała, że ryzyko zachorowania na półpasiec jest związane z liczbą antybiotyków przyjmowanych przez chorych w ciągu ostatnich 10 lat – związek ten był tym wyższy, im wcześniej przyjęto lek bakteriobójczy. Największą taką zależność zaobserwowano w grupie osób w wieku 18–50 lat, a najmniejszą u pacjentów powyżej 65 lat. Udowodniono także, że tetracykliny zapewniające najwyższą ochronę immunologiczną miały najmniejszy związek z reaktywacją wirusa ospy wietrznej i półpaśca.

Antybiotyki a mikrobiom

Trudno przecenić korzystny wpływ antybiotyków na nasz standard życia, jednak ich stosowanie niesie za sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jednym z nich jest dysbioza mikrobiomu. Może być ona przyczyną zaburzeń metabolicznych, immunologicznych, może wiązać się też z podatnością na rozwój chorób zakaźnych. Autorzy badania sądzą, że to właśnie negatywy wpływ antybiotyków na mikrobiom jest powodem, dla którego układ odpornościowy nie reaguje prawidłowo i dochodzi do reaktywacji wirusa VZ.

Sprawdź na DOZ.pl: Probiotyki

Głównym ograniczeniem omawianego badania, podobnie jak w przypadku każdego projektu kliniczno-kontrolnego, są różnego rodzaju zmienne, które mogą wpływać na wyniki. Na przykład półpasiec częściej występuje u chorych na cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów, podobnie sytuacja wygląda w przypadku pacjentów przyjmujących kortykosteroidy. Istnieją także dowody wskazujące, że silny stres może przyczynić się do reaktywacji wirusa.

Naukowcy z King’s College London podkreślają, że konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić bezpośredni związek między przepisywaniem antybiotyków a dysbiozą mikrobiomu u pacjentów z półpaścem.

Powiązane produkty

Wirus ospy wietrznej i półpaśca

Wirus ospy wietrznej i półpaśca należy do rodziny Herpesviridae. Pierwotne zakażenie tym drobnoustrojem następuje najczęściej w wieku dziecięcym, towarzyszą mu rozsiane pęcherzykowe zmiany skórne, osłabienie organizmu oraz gorączka. Po wyzdrowieniu VZ pozostaje w postaci uśpionej w grzbietowych zwojach nerwowych. Wiele lat później może dojść do jego reaktywacji, objawia się wówczas jako półpasiec. Choroba ta najczęściej dotyka osoby powyżej 50. roku życia. Występują wówczas bolesna, swędząca wysypka zlokalizowana na tułowiu, mrowienie oraz pieczenie wzdłuż nerwu międzyżebrowego. Najczęstszym powikłaniem półpaśca jest neuralgia popółpaścowa, jej symptomy to ból w miejscu wysypki, który może się utrzymywać nawet przez kilka lat po jej ustąpieniu.

  1. D. Armstrong, A. Dregan, M. Ashworth, P. White, Prior antibiotics and risk of subsequent Herpes zoster: A population-based case control study, „PLOS ONE” 2022 [online], https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0276807, [dostęp:] 20.11.2022.
  2. A. Langdon, N. Crook, G. Dantas, The effects of antibiotics on the microbiome throughout development and alternative approaches for therapeutic modulation, „Genome Med.” 2016, nr 8, a. 39.
  3. G. Gabutti, M. Franchi, L. Maniscalco, Varicella-zoster virus: pathogenesis, incidence patterns and vaccination programs, „Minerva Pediatr” 2016, nr 68(3), s. 213-225.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dziwne skupiska zapalenia płuc wśród dzieci w Chinach. Apel WHO do władz

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) złożyła oficjalny wniosek do chińskich władz, w którym zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie niepokojącego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego wśród dzieci. Pojawiają się głosy dotyczące epidemii, którą próbują ukryć chińskie władze.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Semaglutyd może pomóc zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu

    Wyniki dużego badania klinicznego sugerują, że leki zawierające semaglutyd (stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości bądź nadwagi z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nadmierną masą ciała) mogą również obniżać ryzyko wystąpienia tzw. zdarzeń sercowo-naczyniowych.

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij