zmiana łuszczycowa na łokciu
Arkadiusz Dąbek

Hamowanie genu zmniejsza objawy łuszczycy

Austriaccy naukowcy odkryli, że ogólnoustrojowe zahamowanie genu S100A9 może zmniejszyć nasilenie łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów. Czy może się to przyczynić do opracowania nowych terapii tych schorzeń?

Gen S100A9 zmniejsza stan zapalny w przebiegu łuszczycy

Badanie przeprowadzone przez austriackich naukowców z Medical University of Vienna dowodzi, że hamowanie genu S100A9 w komórkach skóry zmniejsza nasilenie zmian łuszczycowych oraz łagodzi objawy łuszczycowego zapalenia stawów. Odkrycie naukowców może przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia i zapobiegania tym schorzeniom.

S100A9 należy do rodziny białek wiążących wapń (są one zlokalizowane w cytoplazmie i/lub jądrze wielu różnych komórek i biorą udział w regulacji szeregu procesów wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych oraz odpowiedzi immunologicznej). Wiadomo, że zmieniona ekspresja białka S100A9 jest związana z mukowiscydozą oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), od dawna bada się także jego wpływ na rozwój łuszczycy.

10 lat badań nad związkiem S100A9 z łuszczycą

Zespół kierowany przez Erwina Friedricha Wagnera, austriackiego biochemika pracującego w Klinice Dermatologii oraz Klinice Medycyny Laboratoryjnej w Wiedniu, od ponad 10 lat zajmuje się badaniem szlaków molekularnych zaangażowanych w rozwój łuszczycy oraz poszukiwaniem innowacyjnych i skutecznych terapii. Do tego celu wykorzystuje badania na myszach jako organizmach modelowych połączone z badaniami na komórkach ludzkich. Naukowcy wykonują także ksenoprzeszczepy (przeszczepiają fragmenty skóry ludzkiej żywym myszom), które pozwalają badać reakcję ludzkiej tkanki in vivo.

W ciągu ostatniej dekady wykazano, że terapie biologiczne są skuteczne w leczeniu chorób zapalnych. Te metody mogą mieć jednak liczne skutki uboczne. Opracowanie skutecznych, leków, których przyjmowaniu nie towarzyszą działania niepożądane, jest głównym celem uczonych z Wiednia. Naukowcy podkreślają, że potencjał, by stać się skutecznymi nowymi metodami leczenia łuszczycy, mają w szczególności strategie hamowania S100A9 (wszystko wskazuje na to, że leki hamujące S100A9 będą musiały być podawane ogólnoustrojowo w postaci doustnej lub dożylnej). Nowe badanie jest ważnym krokiem w kierunku opracowania takich opcji terapeutycznych.

Polecane dla Ciebie

Krótka charakterystyka łuszczycy

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna skóry. Dane epidemiologiczne pokazują, że dotyczy ona u około 2-3% populacji ogólnej. Podstawowym jej objawem są wykwity pokryte srebrzystą łuską, wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Najczęściej pojawiają się one na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy i dolnej części pleców. W okresie zaostrzeń może występować świąd. Za występowanie zmian odpowiadają zaburzenia związane przede wszystkim z przedwczesnym dojrzewaniem keratynocytów i niecałkowitym rogowaceniem nabłonka (parakeratozą).

Pomimo licznych badań przyczyna łuszczycy pozostaje niejasna – na rozwój choroby ma wpływ wiele czynników:

 • uwarunkowania genetyczne – zauważa się istotną rolę antygenów zgodności tkankowej, m.in. Cw2, Cw6 (często nazywa się go „genem łuszczycy”), B13, Bw57, DR7, A30, B27,
 • podłoże immunologiczne – jej występowanie wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem cytokin prozapalnych TNF-alfa, Il-12, Il-17 oraz Il-23,
 • czynniki środowiskowe – narażenie na przewlekły stres, otyłość, palenie papierosów, przebyte infekcje bakteryjne bądź grzybicze (przede wszystkim zakażenie paciorkowcem),
 • przyjmowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów.
 1. L. F. Mellor, N. Gago-Lopez, L. Bakiri i in., Keratinocyte-derived S100A9 modulates neutrophil infiltration and affects psoriasis-like skin and joint disease, “Ann Rheum Dis” 2022, nr 81, s. 1400–1408.
 2. E. F. Wagner, H. B. Schonthaler, J. Guinea-Viniegra, E. Tschachler, Psoriasis: what we have learned from mouse models, “Nature Reviews Rheumatology”, nr 6, s. 704–714.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

 • 5 sposobów na puszące się włosy

  Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

 • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

  Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

 • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

  Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij