zmiana łuszczycowa na łokciu
Arkadiusz Dąbek

Hamowanie genu zmniejsza objawy łuszczycy

Austriaccy naukowcy odkryli, że ogólnoustrojowe zahamowanie genu S100A9 może zmniejszyć nasilenie łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów. Czy może się to przyczynić do opracowania nowych terapii tych schorzeń?

  1. Gen S100A9 zmniejsza stan zapalny w przebiegu łuszczycy
  2. 10 lat badań nad związkiem S100A9 z łuszczycą
  3. Krótka charakterystyka łuszczycy

Gen S100A9 zmniejsza stan zapalny w przebiegu łuszczycy

Badanie przeprowadzone przez austriackich naukowców z Medical University of Vienna dowodzi, że hamowanie genu S100A9 w komórkach skóry zmniejsza nasilenie zmian łuszczycowych oraz łagodzi objawy łuszczycowego zapalenia stawów. Odkrycie naukowców może przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia i zapobiegania tym schorzeniom.

S100A9 należy do rodziny białek wiążących wapń (są one zlokalizowane w cytoplazmie i/lub jądrze wielu różnych komórek i biorą udział w regulacji szeregu procesów wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych oraz odpowiedzi immunologicznej). Wiadomo, że zmieniona ekspresja białka S100A9 jest związana z mukowiscydozą oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), od dawna bada się także jego wpływ na rozwój łuszczycy.

Powiązane produkty

10 lat badań nad związkiem S100A9 z łuszczycą

Zespół kierowany przez Erwina Friedricha Wagnera, austriackiego biochemika pracującego w Klinice Dermatologii oraz Klinice Medycyny Laboratoryjnej w Wiedniu, od ponad 10 lat zajmuje się badaniem szlaków molekularnych zaangażowanych w rozwój łuszczycy oraz poszukiwaniem innowacyjnych i skutecznych terapii. Do tego celu wykorzystuje badania na myszach jako organizmach modelowych połączone z badaniami na komórkach ludzkich. Naukowcy wykonują także ksenoprzeszczepy (przeszczepiają fragmenty skóry ludzkiej żywym myszom), które pozwalają badać reakcję ludzkiej tkanki in vivo.

W ciągu ostatniej dekady wykazano, że terapie biologiczne są skuteczne w leczeniu chorób zapalnych. Te metody mogą mieć jednak liczne skutki uboczne. Opracowanie skutecznych, leków, których przyjmowaniu nie towarzyszą działania niepożądane, jest głównym celem uczonych z Wiednia. Naukowcy podkreślają, że potencjał, by stać się skutecznymi nowymi metodami leczenia łuszczycy, mają w szczególności strategie hamowania S100A9 (wszystko wskazuje na to, że leki hamujące S100A9 będą musiały być podawane ogólnoustrojowo w postaci doustnej lub dożylnej). Nowe badanie jest ważnym krokiem w kierunku opracowania takich opcji terapeutycznych.

PREPARATY NA ŁUSZCZYCĘ

DERMOKOSMETYKI

ŚRODKI NA GRZYBICĘ I ŁUPIEŻ

Krótka charakterystyka łuszczycy

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna skóry. Dane epidemiologiczne pokazują, że dotyczy ona u około 2-3% populacji ogólnej. Podstawowym jej objawem są wykwity pokryte srebrzystą łuską, wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Najczęściej pojawiają się one na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy i dolnej części pleców. W okresie zaostrzeń może występować świąd. Za występowanie zmian odpowiadają zaburzenia związane przede wszystkim z przedwczesnym dojrzewaniem keratynocytów i niecałkowitym rogowaceniem nabłonka (parakeratozą).

Pomimo licznych badań przyczyna łuszczycy pozostaje niejasna – na rozwój choroby ma wpływ wiele czynników:

  • uwarunkowania genetyczne – zauważa się istotną rolę antygenów zgodności tkankowej, m.in. Cw2, Cw6 (często nazywa się go „genem łuszczycy”), B13, Bw57, DR7, A30, B27,
  • podłoże immunologiczne – jej występowanie wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem cytokin prozapalnych TNF-alfa, Il-12, Il-17 oraz Il-23,
  • czynniki środowiskowe – narażenie na przewlekły stres, otyłość, palenie papierosów, przebyte infekcje bakteryjne bądź grzybicze (przede wszystkim zakażenie paciorkowcem),
  • przyjmowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów.

 

  1. L. F. Mellor, N. Gago-Lopez, L. Bakiri i in., Keratinocyte-derived S100A9 modulates neutrophil infiltration and affects psoriasis-like skin and joint disease, “Ann Rheum Dis” 2022, nr 81, s. 1400–1408.
  2. E. F. Wagner, H. B. Schonthaler, J. Guinea-Viniegra, E. Tschachler, Psoriasis: what we have learned from mouse models, “Nature Reviews Rheumatology”, nr 6, s. 704–714.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Dieta przy łuszczycy – jak powinna wyglądać?

    Odpowiednie nawyki żywieniowe mogą korzystnie wypływać na przebieg kliniczny łuszczycy. W codziennym menu osoby chorej na łuszczycę nie powinno zabraknąć m.in. kwasów omega-3, antyoksydantów czy witaminy D. Dlaczego te składniki są tak istotne i o czym jeszcze warto pamiętać w diecie osób z łuszczycą? Sprawdźmy.  

  • Język geograficzny – czym jest? Przyczyny i leczenie

    Język geograficzny to zjawisko spotykane zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Choć jego pochodzenie wciąż jest dość tajemnicze, warto dowiedzieć się, jakie są możliwe przyczyny występowania rumienia wędrującego języka i czy należy go leczyć. 

  • Łupież pstry – przyczyny, objawy, leczenie, pielęgnacja

    O łupieżu słyszał zapewne każdy z nas, część być może miała z nim do czynienia na własnej skórze. Zdecydowana większość na pytanie, jak wygląda łupież, opowie o nim jako o białych okruszkach sypiących się z głowy. Poniekąd słusznie, jednak należy zdawać sobie sprawę, że odmian łupieżu jest wiele. Jedną z nich jest łupież pstry. Charakterystyczne dla niego jest występowanie różnokolorowych, złuszczających się plam na całym ciele. Dowiedz się skąd bierze się łupież pstry i jak go skutecznie leczyć. 

  • Choroby skóry (dermatozy) – jakie występują najczęściej? Jak je rozpoznać i leczyć?

    Dermatozy, czyli schorzenia skóry, są grupą chorób o różnym podłożu, które objawiają się zmianami skóry zwanymi wykwitami lub zmianami w obrębie przydatków skóry – włosów i paznokci. Dermatozy mogą wystąpić w każdym wieku, a ich leczenie jest zależne od przyczyny wywołującej schorzenie.  

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Łupież u dziecka – przyczyny i leczenie. Jakie preparaty przeciwłupieżowe stosować u dzieci?

    Łupież najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym i w okresie dojrzewania. Co go powoduje? Jak leczyć łupież u dziecka? Jakie preparaty przeciwłupieżowe stosować u dzieci? Podpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl