Choroby skóry (dermatozy) – jakie występują najczęściej? Jak je rozpoznać i leczyć?
Katarzyna Gmachowska

Choroby skóry (dermatozy) – jakie występują najczęściej? Jak je rozpoznać i leczyć?

Dermatozy, czyli schorzenia skóry, są grupą chorób o różnym podłożu, które objawiają się zmianami skóry zwanymi wykwitami lub zmianami w obrębie przydatków skóry – włosów i paznokci. Dermatozy mogą wystąpić w każdym wieku, a ich leczenie jest zależne od przyczyny wywołującej schorzenie.  

Dermatoza – co to takiego? 

Dermatozy są różnorodną grupą schorzeń obejmujących skórę, a także jej przydatki: paznokcie, włosy czy gruczoły łojowe i potowe. Zmiany chorobowe mogą dotyczyć wszystkich trzech warstw skóry, choć zwykle obejmują naskórek.  

Zmiany skórne mogą mieć różnorodną etiologię, większość z nich przebiega z miejscowym stanem zapalnym w skórze. Do najczęstszych dermatoz, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza, należą reakcje alergiczne, trądzik, atopowe zapalenie skóry, grzybice skóry i paznokci, choroby zakaźne oraz łysienie.   

Objawy chorób skóry i rodzaje wykwitów 

Typowym objawem dermatoz są zmiany skórne zwane wykwitem. Jest to różnorodna grupa zmian, które zazwyczaj są typowe dla danej jednostki chorobowej. Wykwity można podzielić na pierwotne, czyli będące bezpośrednim rezultatem stanu zapalnego w skórze, oraz wtórne, które są następstwem wykwitów pierwotnych.  

Do najczęstszych wykwitów pierwotnych zalicza się plamkę, grudkę, guzek, pęcherzyk, krostę oraz bąbel. Wtórne wykwity skórne to strup, owrzodzenie, przeczosy, blizny, łuski, pęknięcia skóry.  

Chorobom skóry mogą towarzyszyć objawy takie jak świąd, ból lub pieczenie miejsca zmienionego chorobowo.  

Powiązane produkty

Rodzaje dermatoz 

Dermatozy są różnorodną grupą chorób skóry, o odmiennej etiologii. Ze względu na przyczyny, wyróżnia się następujące dermatozy: 

  • o podłożu bakteryjnym: liszajec zakaźny, róża, czyrak
  • wirusowe: opryszczka, półpasiec, brodawki wirusowe, 
  • wywołane przez pasożyty: świerzb, wszawica, 
  • grzybicze: grzybica stóp, paznokci, skóry owłosionej głowy, pachwin,  
  • alergiczne: atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, pokrzywka, wyprysk kontaktowy, 
  • choroby autoimmunologiczne: pęcherzyce, choroba Duhringa,  
  • choroby o podłożu genetycznym: bielactwo, łuszczyca,  
  • zmiany wywołane czynnikami fizycznymi lub chemicznymi: oparzenia, pokrzywka fizykalna, fotodermatozy, odmrożenia, 
  • choroby zawodowe: wyprysk zawodowy, różyca,  
  • choroby tkanki łącznej: toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa,  
  • osutki polekowe: rumień wielopostaciowy polekowy,  
  • nowotwory skóry: czerniak, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy skóry, 
  • trądzik i zmiany hormonalne, łojotok. 

Choroby skóry (dermatozy) u dorosłych  

Według aktualnych danych medycznych dermatozy występują u około 30% Polaków. Najczęstszymi chorobami skórnymi u dorosłych są choroby alergiczne, trądzik, grzybice oraz łuszczyca. Dermatozy mogą pojawić się w każdym wieku, a ich rokowanie jest zależne od rodzaju choroby. Niektóre choroby skórne mogą przebiegać z okresami zaostrzeń i remisji, czyli ustępowania objawów.  

Choroby skóry w ciąży  

Skóra kobiety w ciąży podlega licznym zmianom na skutek działania hormonów (zwłaszcza progesteronu oraz estrogenu), a także zmian immunologicznych oraz metabolicznych. Do najczęstszych zmian skórnych obserwowanych w trakcie ciąży należą: osutki ciężarnych, rozstępy, cholestaza ciążowa wewnątrzwątrobowa, pemfigoid ciężarnych oraz zmiany alergiczne. Należy pamiętać, że przewlekłe choroby dermatologiczne mogą ulegać zaostrzeniu lub łagodzeniu objawów w trakcie ciąży.  

Choroby skóry (dermatozy) u dzieci  

Zmiany skórne u dzieci są częstym powodem wizyty u lekarza pediatry. Skóra dziecka jest delikatna i słabo odporna na działanie czynników zewnętrznych.  

Do najczęstszych chorób skórnych u dzieci zalicza się: 

  • atopowe zapalenie skóry – dotyczy zazwyczaj niemowląt i młodszych dzieci i objawia się zmianami rumieniowymi skóry oraz wykwitami grudkowymi zwykle na zgięciowej powierzchni kończyn (dół łokciowy, dół podkolanowy), nadgarstkach oraz policzkach. Istotą choroby jest defekt skóry polegający na zaburzeniu budowy jej powierzchniowych warstw i braku szczelności, dlatego postawą leczenia jest regularne stosowanie emolientów na skórę, które tworzą warstwę ochronną.  
  • łojotokowe zapalenie skóry – objawy mogą pojawić się zaraz po urodzeniu i najczęściej dotyczą noworodków i niemowląt. Łojotokowe zapalenie skóry zazwyczaj ma łagodny przebieg i samoistnie zanika, choć wymaga prawidłowej pielęgnacji skóry maluszka.  
  • zakażenia bakteryjne i wirusowe – dzieci często ulegają zakażeniom wirusowym i bakteryjnym takim jak liszajec zakaźny czy opryszczka. Wynika to z faktu nieprzestrzegania higieny oraz użytkowania wspólnych przedmiotów.  
  • wyprysk kontaktowy – powstaje na skutek podrażniania delikatnej skóry dziecka poprzez czynniki fizyczne lub chemiczne.  

Leczenie dermatoz  

Leczenie dermatoz jest zależne od przyczyny choroby i zazwyczaj jest prowadzone przez lekarza POZ lub dermatologa.

W przypadku pojawienia się wykwitów skórnych lub zmian w obrębie przydatków skóry należy zgłosić się do lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu chorobowego, obecności objawów klinicznych może zalecić dalszą diagnostykę lub leczenie.

Jak leczy się dermatozy? W przypadku chorób o podłożu alergicznym najczęściej stosuje się leki antyhistaminowe oraz glikokortykosteroidy miejscowo na skórę. Zakażenia grzybicze, bakteryjne lub wirusowe wymagają terapii odpowiednimi lekami np. antybiotykami, środkami przeciwwirusowymi lub przeciwgrzybicznymi. Zmiany skórne w przebiegu chorób autoimmunologicznych mogą wymagać stosowania leczenia immunosupresyjnego.  

  1. H. Błaszczyk, A. Zalewska-Janowska, Choroby skóry, Warszawa 2009, s. 12. 
  2. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL 2013. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl