Złamania osteoporotyczne – czym się charakteryzują i kto jest na nie najbardziej narażony?
Mateusz Burak

Złamania osteoporotyczne – czym się charakteryzują i kto jest na nie najbardziej narażony?

Złamania osteoporotyczne to złamania niskoenergetyczne związane z obniżoną wytrzymałością kości na obciążenia, która pojawia się w przebiegu osteoporozy. Najczęściej dochodzi do złamań osteoporotycznych kręgosłupa, biodra oraz przedramienia. Tego typu urazy są zazwyczaj trudne w leczeniu, dotyczą bowiem osób, u których występuje obniżona masa kostna, co utrudnia proces gojenia i powrót do  sprawności. 

Złamania osteoporotyczne – czym jest osteoporoza?

Osteoporoza jest schorzeniem określanym także jako zrzeszotnienie kości. Ten patologiczny stan charakteryzuje się utratą masy kostnej poprzez zmniejszenie gęstości ich struktury. Wnętrze zdrowej kości wykazuje pewną przedziałowość, posiada małe przestrzenie przypominające wyglądem plaster miodu. Osteoporoza powoduje zwiększenie rozmiaru tych przestrzeni, co ostatecznie doprowadza do osłabienia struktury elementów szkieletu. Dodatkowo zewnętrzna warstwa kości ulega osłabieniu, staje się cieńsza i mniej odporna na działanie sił i czynników zewnętrznych. 

W konsekwencji dochodzi do występowania złamań osteoporotycznych, które mają swoje charakterystyczne lokalizacje. Są często rezultatem oddziaływania sił, których wartość jest niewspółmierna do urazu – określa się je mianem złamań niskoenergetycznych.

Złamania osteoporotyczne – przyczyny. Cechy złamań osteoporotycznych

Istnieje wiele różnych czynników mogących stanowić potencjalne zagrożenie, a tym samym sprzyjać zachorowaniu na osteoporozę. Większość źródeł naukowych podaje tutaj wiek, rasę oraz tryb życia. Kobiety są znacznie bardziej narażone na zachorowanie niż mężczyźni, prawdopodobieństwo zachorowania jest także proporcjonalne do wieku (obserwuje się tendencję do zwiększonej liczby zachorowań wśród osób starszych). Podobnie ma się sytuacja w przypadku rasy białej. Dodatni wywiad rodzinny w kierunku osteoporozy to również predyspozycja do pojawienia się choroby. 

Zaburzenia gospodarki hormonalnej, jak np. obniżony poziom estrogenów u kobiet w okresie menopauzy, spadek poziomu testosteronu u mężczyzn, dysfunkcje tarczycy, nadczynność przytarczyc oraz nadnerczy także wpływają na przyspieszenie utraty masy kostnej. Zaburzenia odżywiania, dieta uboga w wapń, nadwaga, przewlekłe przyjmowanie kortykosteroidów również mogą obniżać poziom gęstości kości.

Powiązane produkty

Złamania osteoporotyczne – lokalizacja

Występuje duża zależność pomiędzy osteoporozą a złamaniami, potwierdzono to za pomocą licznych doniesień naukowych. Najczęstsze złamania osteoporotyczne, a właściwie ich lokalizacje, zostały przedstawione poniżej.

Złamania osteoporotyczne biodra

Złamania osteoporotyczne biodra dotyczą przede wszystkim złamania bliższego końca kości udowej. Przeważnie ich powodem jest upadek z wysokości. Rozróżnia się kilka typów złamań, mówi się m.in. o złamaniu wewnątrztorebkowym oraz pozatorebkowym, w obrębie którego wyróżnia się jeszcze złamanie podkrętarzowe i złamanie przezkrętarzowe. Obydwa implikują wiele trudności w postępowaniu leczniczym. Bardzo charakterystyczne jest to, że tylko 1/4 pacjentów po tego rodzaju urazie powraca do pełnej sprawności. Złamania osteoporotyczne biodra cechuje także wysoka śmiertelność – w pierwszym roku po złamaniu wynosi ona od 20 do nawet 50%.

Złamania osteoporotyczne kręgosłupa

Złamania osteoporotyczne kręgosłupa są zdecydowanie najczęstsze. Przeważnie trudno określić ich przyczynę oraz zauważyć uraz, ponieważ może on przebiegać całkowicie bezobjawowo. Dopiero po upływie pewnego czasu, w trakcie wykonywania badań rentgenowskich, lekarz zauważa cechy przebytego złamania. Wśród przyczyn wymienia się najczęściej uraz spowodowany przenoszeniem ciężkich przedmiotów, jednak powody mogą być także nieoczywiste, np. zwyczajne kichnięcie czy intensywnie przebiegającą aktywność bez odpowiedniej amortyzacji. Wyraźnie zauważalne jest wówczas gwałtowne obniżenie wysokości ciała oraz narastanie krzywizny kręgosłupa piersiowego (garb). W niektórych przypadkach można zaobserwować deficyty neurologiczne odpowiadające uszkodzeniu nerwów. Złamania osteoporotyczne kręgosłupa mają charakter kompresyjny, oznacza to, że dochodzi do „zgniecenia” struktury poszczególnych kręgów.

Złamania osteoporotyczne przedramienia

Przyczyną złamań osteoporotycznych przedramienia zawsze jest uraz. Zwiększoną częstotliwość tego typu incydentów obserwuje się w okresie zimowym. Mechanizm jest niemal zawsze taki sam – podczas potknięcia, pacjent, próbując podeprzeć się na wyprostowanej kończynie górnej, przenosi na nią cały ciężar. Osłabiona struktura kości nie wytrzymuje działania takiej siły, dochodzi wówczas do złamania. Rozróżnia się tutaj dwa jego typy: złamanie Collesa oraz złamanie Bartona, nazywane także złamaniem szofera. Pierwsze dotyczy uszkodzenia nasady dalszej kości promieniowej, drugie obejmuje kości nadgarstka.

Złamania osteoporotyczne – leczenie

Leczenie złamań osteoporotycznych jest uzależnione od wielu czynników. Wśród nich wymienia się między innymi lokalizację oraz wiek pacjenta. Złamania osteoporotyczne biodra wymagają zespolenia odłamów kostnych lub wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego – jest to uzależnione od typu urazu. 

Przy złamaniach osteoporotycznych kręgosłupa zakłada się opatrunków gipsowych, stosuje się gorset usztywniający odcinek piersiowy do czasu pojawienia się zrostu. Zajmuje to mniej więcej 8 tygodni. Następnie w razie potrzeby wdraża się procedury chirurgiczne, których celem może być zmniejszenie uporczywych dolegliwości neurologicznych. 

W przypadku urazu typu Collesa stosuje się unieruchomienie, zakładając gips, na okres około 6 tygodni. W niektórych sytuacjach wymagana jest dodatkowa repozycja i stabilizacja odłamów. 

Złamania osteoporotyczne – rehabilitacja

Rehabilitacja przy złamaniach związanych ze zmianami osteoporotycznymi to zastosowanie ćwiczeń oraz zabiegów fizykalnych. Stosuje się także aktywności pomagające przeciwdziałać utracie masy kostnej. Ćwiczenia mają charakter siłowy, wykorzystuje się obciążanie poszczególnych części ciała, trening równowagi oraz propriocepcji. Marsz, Nordic Walking, bieganie, podskoki sprzyjają poprawie gęstości kości dolnej części ciała. Pływanie, jazda na rowerze czy trening cardio wspomagają dodatkowo pracę układu sercowo-naczyniowego. 

Fizykoterapia oferuje ekspozycję na działanie zmiennego pola magnetycznego (jest to magnetoterapia), co odznacza się bardzo dobrym rezultatem w przypadku osteoporozy. W fizjoterapii wykorzystuje się także trening na platformie wibracyjnej czy rezonans stochastycznym. Bardzo ważne jest, aby samodzielnie w domu zadbać o redukcję masy ciała, zdrowo się odżywiać i regularnie korzystać z kąpieli słonecznych. Pozwoli to na wyrównanie poziomu witaminy D w skórze oraz będzie sprzyjać utrzymywaniu właściwej wytrzymałości i elastyczności elementów kostnych. Wyposażenie łazienki w maty antypoślizgowe, poręcze, krzesełka do korzystania z prysznica zmniejszy ryzyko upadków, a tym samym urazów, złamań z nimi związanych. 

  1. Sewerynek E., Dąbrowska K., Skowrońska-Jóźwiak E. i in., Compliance with alendronate 10 treatment in elderly women with postmenopausal osteoporosis, „Endokrynol Pol” 2009, nr 60, s. 76–81.
  2. Prince R. L., Lewis J. R., Lim W. H. i in., Adding lateral spine imaging for vertebral fractures to densitometric screening: improving ascertainment of patients at high risk of incident osteoporotic fractures, „J Bone Miner Res.” 2019, nr 34, s. 282-289.
  3. Jiang S. Y., Kaufman D. J., Chien B. Y. i in., Prophylactic fixation can be cost-effective in preventing a contralateral bisphosphonate-associated femur fracture, „Clin Orthop Relat Res.” 2019, nr 477, s. 480-490.
  4. Bartosch P., McGuigan F. E., Akesson K. E., Progression of frailty and prevalence of osteoporosis in a community cohort of older women-a 10-year longitudinal study, „Osteoporos Int.” 2018, nr 29, s. 2191-2199.
  5. Kanis J. A., Stevenson M., McCloskey E. V. i in., Glucocorticoid-induced osteoporosis: a systematic review and cost-utility analysis, „Health Technol Assess.” 2007, nr 11, s. 1–231.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl