Bestseller

Vigantol, krople doustne, (20.000 j.m./ml), 10 ml

witamina d, witamina d3 (cholekalcyferol), krople, niedobór witamin, krzywica, osteoporoza

20,79 zł
207,90 zł / 100 ml

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

VIGANTOL witamina D3 krople doustne, dopasowana dawka 500 IU – 4000 IU, lek bez recepty, dla dorosłych i dzieci, butelka 10ml z kroplomierzem

LEK OTC ZAPOBIEGAJĄCY NIEDOBOROM WITAMINY D dla całej rodziny

500 IU WITAMINY D3 W KAŻDEJ KROPLI: 1 kropla zawiera 12,5 µg cholekalcyferolu, co odpowiada 500 IU witaminy D3.

VIGANTOL – TWÓJ EKSPERT W DZIEDZINIE WITAMINY D: Dzięki ponad 90-letniemu doświadczeniu w produkcji wysokiej jakości leczniczych produktów z witaminą D

dopasowana DAWKA OD 500 IU DO 4000 IU WITAMINY D3: Butelka z kroplomierzem, Aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania i skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą

ZAWARTOŚĆ: 1x VIGANTOL Witamina D3 krople doustne, Butelka 10 ml z kroplomierzem

Dzięki ponad 90-letniemu doświadczeniu VIGANTOL został opracowany w celu m. in. zapobiegania niedoborom witaminy D u całej rodziny - od dzieci po osoby w podeszłym wieku. Dzięki wygodnej płynnej postaci VIGANTOL umożliwia łatwe dostosowanie dawki do twoich potrzeb: od 500 IU do 4000 IU Witaminy D3 dziennie. 

VIGANTOL Witamina D3 Krople Doustne Roztwór. Składnik aktywny: Cholekalcyferol. Wskazania: W celu zapobiegania krzywicy u wcześniaków, dzieci i dorosłych oraz osteomalacji u dzieci i dorosłych. W celu zapobiegania schorzeniom w przypadku występowania ryzyka niedoboru Witaminy D3 u dzieci i dorosłych. W celu zapobiegania niedoboru Witaminy D3 u dzieci i dorosłych. Do leczenia wspomagającego osteoporozy u dorosłych. Status: Kwiecień 2022 r.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, zwykle stosowana dawka dobowa to:

- Wcześniaki: 2 krople na dobę roztworu Vigantol (1000 IU witaminy D3) Po osiągnięciu 40 tygodnia życia wieku skorygowanego dawkę profilaktyczną należy zmniejszyć Dawkowanie musi być ustalone przez lekarza prowadzącego.

- Noworodki i niemowlęta (do 12 miesiąca): 1 kropla na dobę roztworu Vigantol (co odpowiada 500 IU witaminy D3). 

- Dzieci, młodzież:1 kropla na dobę roztworu Vigantol (co odpowiada 500 IU witaminy D3).

- Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku): 2 krople roztworu Vigantol na dobę (co odpowiada 1000 IU witaminy D3).

- Leczenie wspomagające w osteoporozie u dorosłych: 4 krople na dobę roztworu Vigantol (co odpowiada 2000 IU witaminy D3).

- Dorośli z otyłością (w tym osoby starsze) i osoby w podeszłym wieku (>75 lat):  8 kropli roztworu Vigantol na dobę (co odpowiada 4000 IU witaminy D3).

 

U wcześniaków, noworodków i niemowląt lek należy stosować pod nadzorem lekarza Nie należy przekraczać zalecanej dawki. 

Butelka zawiera 10ml roztworu kropli doustnych. Zamknięta zakrętką, w której znajduje się kroplomierz ułatwiający odmierzanie zalecanej dawki.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

- Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

- Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25 °C.

- Chronić przed światłem.

VIGANTOL - Twój ekspert od Witaminy D

Dlaczego ważne jest, aby zwrócić uwagę na spożycie witaminy D?

Witamina D odgrywa istotną rolę dla Twojego zdrowia. Ale czy wiesz, że nawet 90% Polaków może mieć niedobór witaminy D*?

Chociaż niewielkie ilości witaminy D można uzyskać poprzez odżywianie, to słońce jest naszym głównym źródłem witaminy D.¹ Dlatego witamina D jest często nazywana witaminą słońca.

Zwłaszcza od października do marca, tylko ograniczone ilości witaminy D mogą być produkowane przez skórę, ponieważ intensywność słońca w północnych szerokościach geograficznych nie jest już wystarczająca. W rezultacie poziom witaminy D może być niski i ryzyko wystąpienia niedoboru Witaminy D wzrasta w czasie ciemnych zimowych miesięcy.²

Dlaczego VIGANTOL to właściwy wybór?

Dzięki ponad 90-letniemu doświadczeniu w produkcji wysokiej jakości leczniczych produktów z witaminą D, VIGANTOL został opracowany w celu zapobiegania niedoborom witaminy D u całej rodziny - od dzieci do osób w podeszłym wieku (>75 lat).

Dzięki wygodnej płynnej postaci VIGANTOL umożliwia łatwe dostosowanie dawki do twoich potrzeb: od 500 IU do 4000 IU witaminy D3 dziennie.

*Rusińska, A. Płudowski, P. (2018), Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., Postępy Neonatologii 2018; 24 (1)

¹Ref: Baeke F, et al. Curr Opin Pharmacol. 2010

²Holick, M.F. Am. J. Clin. Nutr. 2004, 80, 1678–1688

Skrócona informacja o leku Vigantol  

Skład i postać farmaceutyczna: Vigantol, 500 mikrogramów/ml (20 000 IU), krople doustne, roztwór. 1 ml (40 kropli) zawiera 500 µg cholekalcyferolu (co odpowiada 20 000 IU witaminy D3). Jedna kropla zawiera 12,5 µg cholekalcyferolu (co odpowiada 500 IU witaminy D3). Wskazania do stosowania: zapobieganie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych; zapobieganie krzywicy u wcześniaków; zapobieganie schorzeniom w przypadku występowania ryzyka niedoboru witaminy D u dzieci i dorosłych; zapobieganie niedoborom witaminy D u dzieci i dorosłych; leczenie wspomagające w osteoporozie u dorosłych. Podmiot odpowiedzialny: P&G Health Germany GmbH, Sulzbacher Str. 40, 65824 Schwalbach am Taunus, Niemcy. Opracowano na podstawie ChPL z dnia 04.01.2022 r. 

(MAT-PL-VIGANTOL-23-000004) 

 

MAT-PL-VIGANTOL-23-000015

 

MAT-PL-VIGANTOL-23-000015

Podmiot odpowiedzialny

P&G Health Germany GmbH
Sulzbacher Str. 40
65824 Schwalbach am Taunus, Niemcy

Opis

Vigantol to lek w postaci kropli doustnych zawierający witaminę D3. Jedna kropla Vigantolu zawiera 500 jednostek witaminy D3. Produkt przeznaczony jest dla dzieci, w tym niemowlaków i wcześniaków, młodzieży oraz osób dorosłych. 

Skład

Substancją czynną leku jest cholekalcyferol (witamina D3).

1 ml (40 kropli) zawiera 500 µg cholekalcyferolu (co odpowiada 20 000 IU witaminy D3).
Jedna kropla Vigantolu zawiera 500 jednostek witaminy D3 (co odpowiada 12,5 µg cholekalcyferolu).

Substancje pomocnicze: triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.

Dawkowanie

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Zalecane dawkowanie dla wcześniaków to 2 krople roztworu Vigantol (1000 IU witaminy D3) na dobę.
Po osiągnięciu 40 tygodnia życia wieku skorygowanego dawkę profilaktyczną należy zmniejszyć. Dawkowanie musi być ustalone przez lekarza prowadzącego

Noworodki i niemowlęta (do 12 miesiąca): zaleca się podawać 1 kroplę na dobę (co odpowiada 500 IU witaminy D).
U wcześniaków, noworodków i niemowląt lek należy stosować pod nadzorem lekarza.

Dzieci i młodzież: 1 kropla na dobę roztworu Vigantol (co odpowiada 500 IU witaminy D3).

Dorośli i osoby w podeszłym wieku: 2 krople na dobę roztworu Vigantol (co odpowiada 1000 IU witaminy D3).

W wypadku leczenia wspomagającego w osteoporozie u dorosłych należy podawać 4 krople na dobę roztworu Vigantol (co odpowiada 2000 IU witaminy D3).

Nie należy stosować produktu leczniczego długotrwale lub w większych dawkach bez nadzoru lekarza.

Działanie

Witamina D3 odpowiada za gospodarkę jonów wapniowych i fosforanowych. Zwiększa wchłanianie wapnia i fosforanów w jelitach, zwiększa wchłanianie zwrotne wapnia w nerkach oraz stężenie tych jonów w krwi. Hamuje wydzielanie parathormonu — hormonu, który między innymi uwalnia wapń z kości by zwiększyć jego stężenie we krwi. Tym samym ułatwia mineralizację kości i zapobiega utracie wapnia z organizmu. 

Wskazania

Krople Vigantol stosuje się w zapobieganiu krzywicy u wcześniaków, dzieci i dorosłych oraz osteomalacji u dzieci i dorosłych. Ponadto lek ten wskazany jest do stosowania w celu zapobiegania niedoborom witaminy D i schorzeniom związanym z ryzykiem jej niedoboru u dzieci i dorosłych, a także w leczeniu wspomagającym w osteoporozie u osób dorosłych.

Przeciwwskazania

Leku nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Przeciwskazaniem są także zbyt duże stężenia wapnia w krwi, nadmierne wydalanie wapnia z moczem, kamica nerkowa lub ciężka niewydolność nerek oraz rzekoma niedoczynność przytarczyc. 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Vigantol może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Vigantol może powodować:

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha lub biegunka.
Reakcje nadwrażliwości, takie jak: świąd skóry, wysypka lub pokrzywka.
W przypadku przedłużonego stosowania dużych dawek hiperkalcemia (za duże stężenie wapnia w krwi) i hiperkalcynuria (nadmierne wydalanie wapnia z moczem). W pojedynczych przypadkach opisywano zejścia śmiertelne.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Vigantol zachowuje ważność przez 6 miesięcy po pierwszym otwarciu. 
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Łącznie z lekiem Vigantol nie powinno się stosować innych leków, suplementów lub mlek modyfikowanych zawierających witaminę D – chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Vigantol może wchodzić w interakcję z:

 • lekami zobojętniającymi stosowanymi w nadkwaśności zawierającymi glin (wzrost poziomu glinu we krwi),
 • lekami zobojętniającymi stosowanymi w nadkwaśności zawierającymi magnez (wzrost poziomu magnezu we krwi),
 • lekami o działaniu przeciwpadaczkowym, uspokajającym lub nasennym (mogą zmniejszać skuteczność Vigantolu),
 • lekami moczopędnymi (tiazydowymi, mogą zwiększać stężenie wapnia we krwi),
 • gilkokortykosteroidy mogą niwelować działanie Vigantolu,
 • glikozydami naparstnicy (Viganol zwiększa ich toksyczność),
 • analogami witaminy D (można łączyć tylko na zlecenie lekarza),
 • Ryfampicyną i izoniazydem (mogą zmniejszać skuteczność leku Vigantol).

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Wcześniakom, noworodkom i niemowlętom Vigantol można podawać z łyżką mleka lub pokarmu. Można również dodać krople do butelki z pokarmem — należy się upewnić, że dziecko przyjmie cały posiłek.

Starszym dzieciom i dorosłym lek można podawać z łyżką płynu. 

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

W trakcie ciąży Vigantol może być przyjmować tylko na zlecenie lekarza. Kobiety karmiące przed zastosowaniem powinny poradzić się lekarza. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

U wcześniaków, noworodków i niemowląt lek należy stosować pod nadzorem lekarza.

Polecane artykuły
 • Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij