Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie
Anna Posmykiewicz

Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta  pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

Pierwsze objawy zespołu Tourette'a zaczynają się już w dzieciństwie, zwykle pomiędzy drugim a piętnastym rokiem życia dziecka. Początkowo objawy są słabo nasilone. Zwykle na początku choroby obecne są wyłącznie pojedyncze, proste tiki motoryczne.

Jakie są przyczyny zespołu Tourette'a ?

Jak do tej pory przyczyny powstawania zespołu Tourette'a nie zostały do końca poznane. Według coraz większej ilości badań wszystko wskazuje na to, że u podłoża rozwoju choroby leży nieprawidłowy metabolizm neuroprzekaźników w mózgu, przede wszystkim dopaminy i serotoniny, być może także jeszcze innych.

Zespól Tourette'a może występować rodzinnie, co świadczy o tym, że jest to choroba o podłożu genetycznym, prawdopodobnie wykazuje ona autosomalny dominujący typ dziedziczenia.

Choroba ta występuje na całym świecie, ale ponad cztery razy częściej niż kobiety zapadają na nią mężczyźni. 

Jakie są objawy zespołu Tourette'a?

Zespół Tourette'a charakteryzuje się występowaniem u pacjenta tików, zarówno tików motorycznych, jak i wokalnych. A czym w ogóle są tiki? Tik to nic innego jak krótkotrwały, stereotypowy, mimowolny ruch określonej części ciała (np. mruganie oczami czy ciągłe uśmiechanie się). Pierwsze objawy zespołu Tourette'a zaczynają się już w dzieciństwie, zwykle pomiędzy drugim a piętnastym rokiem życia dziecka.

Początkowo objawy są słabo nasilone. Zwykle na początku choroby obecne są pojedyncze proste tiki motoryczne. Dzieci nagle zaczynają częściej mrugać oczami (zwykle gwałtowne mruganie oczami jest pierwszym objawem zespołu Tourette'a), wykrzywiać usta (również jeden z pierwszych objawów), później zaczynają też pochrząkiwać, mlaskać, czy też mimowolnie poruszać bardzo często głową i rękami.

Pierwsze tiki zaliczają się do tików prostych, łagodnych, które nie upośledzają codziennego funkcjonowania pacjenta. Jednak z biegiem czasu zaczynają się nasilać. Pojawiają się niezależne od woli pacjenta ruchy. Przede wszystkim są to kiwnięcia głową, drgnienia kolan, szarpanie" całym tułowiem, wyrzucanie" ramion do góry. Zaczyna też nasilać się niekontrolowany kaszel, wykrzywianie ust, pochrząkiwanie.

Zdarza się, że pacjenci nie są w stanie zapanować nad wyrzucaniem" z siebie niecenzuralnych słów, przekleństw. Objaw ten nie jest jednak typowy dla zespołu Tourette'a i występuje stosunkowo rzadko, bowiem jedynie u około 15% pacjentów. Jeśli jednak u pacjenta z zespołem Tourette'a obecne będą objawy koprolalii (czyli patologicznej potrzeby wypowiadania nieprzyzwoitych zdań lub słów, nad która nie da się zapanować), znacznie utrudnia to kontakt pacjenta z otoczeniem, zwykle bowiem obelgi te w niekontrolowany sposób pacjent wypowiada w kierunku otaczających go ludzi.

Czasami obecne są u chorych zachowania przymusowe lub rytualne, pacjenci np. po kilkanaście razy sprawdzają czy zakręcili wodę, czy zamknęli drzwi. Poza tym, chorzy z zespołem Tourette'a mogą mieć też problem z nadpobudliwością, koncentracją uwagi, skupieniem myśli i nauką – są to objawy najbardziej charakterystyczne dla dzieci cierpiących na tę chorobę. 

Powiązane produkty

Jak zdiagnozować zespół Tourette'a?

Rozpoznanie zespołu Tourette'a stawia się na podstawie objawów klinicznych i przebiegu ich powstawania. Pacjent powinien zostać skierowany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do neurologa, który stawia ostateczne rozpoznanie i kieruje dalszym, właściwym postępowaniem leczniczym. 

Jak leczy się zespół Tourette'a?

Zespół Tourette'a jest niestety nieuleczalny. Stosując właściwe leki (należące do grupy neuroleptyków), jak również terapię behawioralną, można jednak minimalizować jego objawy i sprawić, że pacjent będzie mógł normalnie funkcjonować w życiu codziennym oraz nawiązywać nowe kontakty z otoczeniem.

Bardzo ważne jest, aby zespół Tourette'a zacząć leczyć od razu, kiedy zostaną zaobserwowane pierwsze, niepokojące objawy jeszcze w okresie dzieciństwa. Wtedy bowiem jest szansa, że dziecko nie zostanie wyparte" ze swojej grupy rówieśniczej, będzie mogło normalnie chodzić do szkoły, bawić się z dziećmi, a w późniejszym, dorosłym życiu normalnie funkcjonować.

Zespół Tourette'a nie skraca życia pacjenta ani też nie upośledza jego inteligencji, dlatego zarówno dzieci, jak i młodzież i dorośli mogą chodzić do szkoły, uczyć się i pracować. 

Warto wiedzieć, że w Polsce funkcjonuje stowarzyszenie zrzeszające osoby dotknięte syndromem Tourette'a i ich bliskich oraz udzielające niezbędnego wsparcia w tej chorobie.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl