Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie
Anna Posmykiewicz

Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

Pierwsze objawy zespołu Tourette'a zaczynają się już w dzieciństwie, zwykle pomiędzy drugim a piętnastym rokiem życia dziecka. Początkowo objawy są słabo nasilone. Zwykle na początku choroby obecne są wyłącznie pojedyncze, proste tiki motoryczne.

Jakie są przyczyny zespołu Tourette'a ?

Jak do tej pory przyczyny powstawania zespołu Tourette'a nie zostały do końca poznane. Według coraz większej ilości badań wszystko wskazuje na to, że u podłoża rozwoju choroby leży nieprawidłowy metabolizm neuroprzekaźników w mózgu, przede wszystkim dopaminy i serotoniny, być może także jeszcze innych.

Zespól Tourette'a może występować rodzinnie, co świadczy o tym, że jest to choroba o podłożu genetycznym, prawdopodobnie wykazuje ona autosomalny dominujący typ dziedziczenia.

Choroba ta występuje na całym świecie, ale ponad cztery razy częściej niż kobiety zapadają na nią mężczyźni. 

Jakie są objawy zespołu Tourette'a?

Zespół Tourette'a charakteryzuje się występowaniem u pacjenta tików, zarówno tików motorycznych, jak i wokalnych. A czym w ogóle są tiki? Tik to nic innego jak krótkotrwały, stereotypowy, mimowolny ruch określonej części ciała (np. mruganie oczami czy ciągłe uśmiechanie się). Pierwsze objawy zespołu Tourette'a zaczynają się już w dzieciństwie, zwykle pomiędzy drugim a piętnastym rokiem życia dziecka.

Początkowo objawy są słabo nasilone. Zwykle na początku choroby obecne są pojedyncze proste tiki motoryczne. Dzieci nagle zaczynają częściej mrugać oczami (zwykle gwałtowne mruganie oczami jest pierwszym objawem zespołu Tourette'a), wykrzywiać usta (również jeden z pierwszych objawów), później zaczynają też pochrząkiwać, mlaskać, czy też mimowolnie poruszać bardzo często głową i rękami.

Pierwsze tiki zaliczają się do tików prostych, łagodnych, które nie upośledzają codziennego funkcjonowania pacjenta. Jednak z biegiem czasu zaczynają się nasilać. Pojawiają się niezależne od woli pacjenta ruchy. Przede wszystkim są to kiwnięcia głową, drgnienia kolan, szarpanie" całym tułowiem, wyrzucanie" ramion do góry. Zaczyna też nasilać się niekontrolowany kaszel, wykrzywianie ust, pochrząkiwanie.

Zdarza się, że pacjenci nie są w stanie zapanować nad wyrzucaniem" z siebie niecenzuralnych słów, przekleństw. Objaw ten nie jest jednak typowy dla zespołu Tourette'a i występuje stosunkowo rzadko, bowiem jedynie u około 15% pacjentów. Jeśli jednak u pacjenta z zespołem Tourette'a obecne będą objawy koprolalii (czyli patologicznej potrzeby wypowiadania nieprzyzwoitych zdań lub słów, nad która nie da się zapanować), znacznie utrudnia to kontakt pacjenta z otoczeniem, zwykle bowiem obelgi te w niekontrolowany sposób pacjent wypowiada w kierunku otaczających go ludzi.

Czasami obecne są u chorych zachowania przymusowe lub rytualne, pacjenci np. po kilkanaście razy sprawdzają czy zakręcili wodę, czy zamknęli drzwi. Poza tym, chorzy z zespołem Tourette'a mogą mieć też problem z nadpobudliwością, koncentracją uwagi, skupieniem myśli i nauką – są to objawy najbardziej charakterystyczne dla dzieci cierpiących na tę chorobę. 

Polecane dla Ciebie

Jak zdiagnozować zespół Tourette'a?

Rozpoznanie zespołu Tourette'a stawia się na podstawie objawów klinicznych i przebiegu ich powstawania. Pacjent powinien zostać skierowany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do neurologa, który stawia ostateczne rozpoznanie i kieruje dalszym, właściwym postępowaniem leczniczym. 

Jak leczy się zespół Tourette'a?

Zespół Tourette'a jest niestety nieuleczalny. Stosując właściwe leki (należące do grupy neuroleptyków), jak również terapię behawioralną, można jednak minimalizować jego objawy i sprawić, że pacjent będzie mógł normalnie funkcjonować w życiu codziennym oraz nawiązywać nowe kontakty z otoczeniem.

Bardzo ważne jest, aby zespół Tourette'a zacząć leczyć od razu, kiedy zostaną zaobserwowane pierwsze, niepokojące objawy jeszcze w okresie dzieciństwa. Wtedy bowiem jest szansa, że dziecko nie zostanie wyparte" ze swojej grupy rówieśniczej, będzie mogło normalnie chodzić do szkoły, bawić się z dziećmi, a w późniejszym, dorosłym życiu normalnie funkcjonować.

Zespół Tourette'a nie skraca życia pacjenta ani też nie upośledza jego inteligencji, dlatego zarówno dzieci, jak i młodzież i dorośli mogą chodzić do szkoły, uczyć się i pracować. 

Warto wiedzieć, że w Polsce funkcjonuje stowarzyszenie zrzeszające osoby dotknięte syndromem Tourette'a i ich bliskich oraz udzielające niezbędnego wsparcia w tej chorobie.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

    Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij