Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?
Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.
Zbędne owłosienie? Jest na to sposób
Jednym z zabiegów kosmetycznych, które zdecydowanie lepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym, jest depilacja laserowa. Dzięki niej nogi, okolica bikini i pachy będą gładkie, a latem nie trzeba będzie martwić się już o to, aby regularnie pozbywać się uciążliwego owłosienia.
Dopiero wówczas laser będzie mógł je skutecznie usunąć. I chociażby z tego powodu zabieg depilacji laserowej lepiej jest wykonywać w sezonie jesienno-zimowym – większość z nas słusznie nie zdecydowałoby się usuwać zbędnego owłosienia wiosną i latem. Poza tym do zabiegu depilacji laserowej skóra nie może być też nadmiernie opalona – jest to kolejny argument przemawiający za zasadnością wykonywania tego zabiegu wtedy, kiedy na dworze jest zimno. Poza tym bezpośrednio po zabiegu również należy unikać przez jakiś czas ekspozycji na słońce, dlatego tym bardziej odpada wykonanie zabiegu latem.
Peeling chemiczny dla pięknej skóry
Jesień i zima to również doskonały czas na to, aby zafundować naszej skórze peeling chemiczny z kwasami, dlatego że w tym czasie skóra zdecydowanie mniej narażona jest na różnego rodzaju podrażnienia i alergie, które w sezonie wakacyjnym są przecież dość częste. Ponadto latem, kiedy jest duża ekspozycja na słońce, skóra jest narażona na jego silne działanie, co mogłoby doprowadzić do znacznych podrażnień skóry po wykonaniu peelingu chemicznego.
Na czym polega zabieg? Peeling chemiczny wykonywany jesienią ma na celu pozbycie się martwego naskórka z powierzchni skóry. Dzięki temu skóra staje gładsza, a ponadto powoli znikają z jej powierzchni drobne przebarwienia. Regularne stosowanie peelingu chemicznego stymuluje również skórę do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra staje się jędrna i elastyczna. Aby uzyskać jak najbardziej optymalne efekty, peeling chemiczny należy wykonać kilka razy w odstępach, które będzie „dyktować" nam sama skóra, lub która dobierze doświadczony kosmetolog.
Solidne złuszczenie naskórka, czyli mikrodermabrazja
W porze jesienno-zimowej warto też wykonać zabieg mikrodermabrazji. Latem nie powinno wykonywać się tego zabiegu – skóra jest nadmiernie narażona na działanie promieni słonecznych UV, które będą ją podrażniać, wysuszać i uszkadzać, a po tego rodzaju zabiegu absolutnie nie jest to wskazane.
Zabieg mikrodermabrazji polega na złuszczeniu nadmiernie zrogowaciałego naskórka za pomocą głowic diamentowych lub korundowych. W zależności od potrzeb skóry (czyli m.in. od grubości warstwy zrogowaciałego naskórka) mikrodermabrazja może być płytka lub głęboka. Po zabiegu skóra staje się bardziej gładka, a jej koloryt zostaje wyrównany. Dzięki temu skóra wydaje się młodsza, zdrowsza i zdecydowanie bardziej napięta.
Na kłopoty z naczynkami
Kolejnym zabiegiem, który warto wykonać w okresie jesieni lub zimy jest laserowe zamykanie naczynek. W wyniku fototermolizy selektywnej, czyli kontrolowanego oparzenia za pomocą lasera IPL, wykwalifikowany kosmetolog lub lekarz specjalista medycyny estetycznej może zamknąć pajączki na skórze.
Światło lasera doprowadza do obkurczania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Po laserowym zamykaniu naczynek skóra na twarzy staje się bardzo delikatna i wrażliwa; jest bardzo podatna na działanie rożnego rodzaju czynników środowiska zewnętrznego. Dlatego po takim zabiegu należy unikać słońca, poza tym przez jakiś czas odradza się stosowania wszelkiego rodzaju kosmetyków.
Więcej kolagenu
Fotoodmładzanie skóry intensywnym pulsacyjnym źródłem światła IPL również powinno się wykonywać w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie działanie promieni słonecznych jest zdecydowanie mniejsze i słabsze niż wiosną i latem, skóra ma w związku z tym dużo czasu, aby zregenerować się po takim zabiegu.
Na czym polega zabieg fotoodmładzania skóry światłem lasera IPL? Dzięki falom emitowanym przez laser dochodzi do pobudzenia fibroblastów zlokalizowanych w skórze właściwej. Są to komórki odpowiedzialne za produkowanie kolagenu i elastyny. Od momentu wizyty w gabinecie włókna kolagenowe potrzebują około 3. miesięcy, żeby dojrzeć, dlatego często efekt takich zabiegów jest widoczny nie od razu, a dopiero po pewnym czasie. Z tego powodu pacjenci gabinetów medycyny estetycznej mogą nie zauważyć efektów działa IPL bezpośrednio po zabiegu, przez co często wątpią w jego skuteczność. Dlatego w przypadku tej metody należy uzbroić się w cierpliwość. Skóra, o ile w organizmie nie ma żadnych niedoborów witamin i minerałów, takich jak magnez, żelazo cynk lub miedź, ponadto witamina C czy aminokwasy, powinna po 90. dniach od zabiegu być bardziej napięta, promienna i gładsza.
Usuwanie znamion
W okresie jesienno-zimowym warto też usunąć wszelkiego rodzaju „podejrzane” znamiona barwnikowe. Dzięki temu latem i wiosną będzie można już bez większych obaw o ich podrażnienie korzystać z uroków opalania, stosując oczywiście wysoką ochronę UV. Poza tym, jeśli zabieg usunięcia znamion odbędzie się jesienią lub zimą, wówczas bez problemu zagoją się szwy po chirurgicznym usunięciu znamienia barwnikowego – nie będą wówczas narażone na częste działanie słońca i wody, co byłoby nieuniknione w okresie letnim.