Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?
Anna Posmykiewicz

Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

Zbędne owłosienie? Jest na to sposób

Jednym z zabiegów kosmetycznych, które zdecydowanie lepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym, jest depilacja laserowa. Dzięki niej nogi, okolica bikini i pachy będą gładkie, a latem nie trzeba będzie martwić się już o to, aby regularnie pozbywać się uciążliwego owłosienia.

W jaki sposób należy przygotować się do zabiegu depilacji laserowej? Na okres kilku tygodni przed wykonaniem zabiegu nie wolno usuwać zbędnego owłosienia – trzeba poczekać, aż włoski w okolicy, którą będziemy chcieli poddać zbiegowi staną się dostatecznie długie.

Dopiero wówczas laser będzie mógł je skutecznie usunąć. I chociażby z tego powodu zabieg depilacji laserowej lepiej jest wykonywać w sezonie jesienno-zimowym – większość z nas słusznie nie zdecydowałoby się usuwać zbędnego owłosienia wiosną i latem. Poza tym do zabiegu depilacji laserowej skóra nie może być też nadmiernie opalona – jest to kolejny argument przemawiający za zasadnością wykonywania tego zabiegu wtedy, kiedy na dworze jest zimno. Poza tym bezpośrednio po zabiegu również należy unikać przez jakiś czas ekspozycji na słońce, dlatego tym bardziej odpada wykonanie zabiegu latem.

Peeling chemiczny dla pięknej skóry

Jesień i zima to również doskonały czas na to, aby zafundować naszej skórze peeling chemiczny z kwasami, dlatego że w tym czasie skóra zdecydowanie mniej narażona jest na różnego rodzaju podrażnienia i alergie, które w sezonie wakacyjnym są przecież dość częste. Ponadto latem, kiedy jest duża ekspozycja na słońce, skóra jest narażona na jego silne działanie, co mogłoby doprowadzić do znacznych podrażnień skóry po wykonaniu peelingu chemicznego.

Na czym polega zabieg? Peeling chemiczny wykonywany jesienią ma na celu pozbycie się martwego naskórka z powierzchni skóry. Dzięki temu skóra staje gładsza, a ponadto powoli znikają z jej powierzchni drobne przebarwienia. Regularne stosowanie peelingu chemicznego stymuluje również skórę do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra staje się jędrna i elastyczna. Aby uzyskać jak najbardziej optymalne efekty, peeling chemiczny należy wykonać kilka razy w odstępach, które będzie „dyktować" nam sama skóra, lub która dobierze doświadczony kosmetolog.

Powiązane produkty

Solidne złuszczenie naskórka, czyli mikrodermabrazja

W porze jesienno-zimowej warto też wykonać zabieg mikrodermabrazji. Latem nie powinno wykonywać się tego zabiegu – skóra jest nadmiernie narażona na działanie promieni słonecznych UV, które będą ją podrażniać, wysuszać i uszkadzać, a po tego rodzaju zabiegu absolutnie nie jest to wskazane.

Zabieg mikrodermabrazji polega na złuszczeniu nadmiernie zrogowaciałego naskórka za pomocą głowic diamentowych lub korundowych. W zależności od potrzeb skóry (czyli m.in. od grubości warstwy zrogowaciałego naskórka) mikrodermabrazja może być płytka lub głęboka. Po zabiegu skóra staje się bardziej gładka, a jej koloryt zostaje wyrównany. Dzięki temu skóra wydaje się młodsza, zdrowsza i zdecydowanie bardziej napięta.

Należy pamiętać, że po zabiegu mikrodermabrazji skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie wszelkich czynników zewnętrznych, w tym również promieni słonecznych. Dlatego nawet jesienią i zimą po takim zabiegu należy skórę zabezpieczać  kremami z filtrem wysokości co najmniej 20 SPF.

Na kłopoty z naczynkami

Kolejnym zabiegiem, który warto wykonać w okresie jesieni lub zimy jest laserowe zamykanie naczynek. W wyniku fototermolizy selektywnej, czyli kontrolowanego oparzenia za pomocą lasera IPL, wykwalifikowany kosmetolog lub lekarz specjalista medycyny estetycznej może zamknąć pajączki na skórze.

Światło lasera doprowadza do obkurczania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Po laserowym zamykaniu naczynek skóra na twarzy staje się bardzo delikatna i wrażliwa; jest bardzo podatna na działanie rożnego rodzaju czynników środowiska zewnętrznego. Dlatego po takim zabiegu należy unikać słońca, poza tym przez jakiś czas odradza się stosowania wszelkiego rodzaju kosmetyków.

Więcej kolagenu

Fotoodmładzanie skóry intensywnym pulsacyjnym źródłem światła IPL również powinno się wykonywać w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie  działanie promieni słonecznych jest zdecydowanie mniejsze i słabsze niż wiosną i latem, skóra ma w związku z tym dużo czasu, aby zregenerować się po takim zabiegu.

Na czym polega zabieg fotoodmładzania skóry światłem lasera IPL? Dzięki falom emitowanym przez laser dochodzi do pobudzenia fibroblastów zlokalizowanych w skórze właściwej. Są to komórki odpowiedzialne za produkowanie kolagenu i elastyny. Od momentu wizyty w gabinecie włókna kolagenowe potrzebują około 3. miesięcy, żeby dojrzeć, dlatego często efekt takich zabiegów jest widoczny nie od razu, a dopiero po pewnym czasie. Z tego powodu pacjenci gabinetów medycyny estetycznej mogą nie zauważyć efektów działa IPL bezpośrednio po zabiegu, przez co często wątpią w jego skuteczność. Dlatego w przypadku tej metody należy uzbroić się w cierpliwość. Skóra, o ile w organizmie nie ma żadnych niedoborów witamin i minerałów, takich jak magnez, żelazo cynk lub miedź, ponadto witamina C czy aminokwasy, powinna po 90. dniach od zabiegu być bardziej napięta, promienna i gładsza.

Usuwanie znamion

W okresie jesienno-zimowym warto też usunąć wszelkiego rodzaju „podejrzane” znamiona barwnikowe. Dzięki temu latem i wiosną będzie można już bez większych obaw o ich podrażnienie korzystać z uroków opalania, stosując oczywiście wysoką ochronę UV. Poza tym, jeśli zabieg usunięcia znamion odbędzie się jesienią lub zimą, wówczas bez problemu zagoją się szwy po chirurgicznym usunięciu znamienia barwnikowego – nie będą wówczas narażone na częste działanie słońca i wody, co byłoby nieuniknione w okresie letnim.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

  • Co niszczy kolagen w organizmie i jak go uzupełnić?

    Powyżej 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna się stopniowo obniżać. Dodatkowo narażenie na pewne czynniki może przyspieszyć ten niekorzystny proces. Stosowanie używek, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także niedobór snu, zbyt długie opalanie oraz brak aktywności fizycznej mogą nasilić proces niszczenia kolagenu w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij